انگیزه دادن به دیگران با ۲۰ توصیه کاربردی

نظرات 7
14 دقیقه مطالعه

انگیزه دادن به دیگران با ۲۰ توصیه کاربردی

انگیزه دادن به دیگران با قانون جذب

آیا تا به‌ حال کسی ما را به یک زندگی سالمتر، شادتر و کاملتر ترغیب کرده است؟ اگر جواب ما مثبت باشد، پس اهمیت انگیزه در زندگی انسانها را درک خواهیم کرد. انگیزه‌ بخش بودن یک خصیصه‌ ی تأثیرگذار و قدرتمند است. برای اینکه بتوانیم به دیگران انگیزه دهیم، باید از ویژگی‌ های خاصی برخوردار باشیم. اگر دوست داریم برای جبران انگیزه‌ ی مثبتی که از فردی دریافت کرده‌ ایم، خودمان نیز به بهتر شدن اطرافیا‌ن‌ مان کمک کنیم و به آنها انگیزه بدهیم؟ در این مقاله با ۲۰ روش ساده برای انگیزه دادن به دیگران آشنا می‌ شوید.

۱- به دیگران اهمیت بدهیم

اگر نتوانیم محبت و توجه‌ مان را صادقانه به کسی نشان بدهیم، نمی‌ توانیم به او انگیزه بدهیم. سعی کنیم با رفتار و گفتار خود، به اطرافیان‌ مان اهمیت بدهیم. همین که حالشان را بپرسیم و محبت‌ های کوچک خودمان را از آنها دریغ نکنیم، ثابت می‌ کنیم که برای ما اهمیت دارند.

انگیزه دادن به دیگران با ۲۰ توصیه کاربردی

۲- اشتیاق را از یاد نبریم

اشتیاق محرک انرژی است و با داشتنِ انرژی، هیچ‌ چیزی غیرممکن نیست. به همین علت برای موفقیت در هر کاری، داشتنِ اشتیاق ضروری می باشد. اشتیاق آنقدر مهم است که توصیه کرده‌ اند: “اگر اشتیاق نداریم، ادای آدم‌ های با اشتیاق را در بیاوریم.” هر روز با تمام کسانی که در ارتباط هستیم، با اشتیاق برخورد کنیم و تردید نداشته باشیم که پاسخ لبخندهای واقعی، انرژی مثبت، توجه و گرمای حضورمان را چند برابر دریافت خواهیم کرد.

۳- اعتماد دیگران را جلب کنیم

اگر فردی رازی را به ما بگوید، این راز باید بین ما باقی بماند. اعتماد به‌ سختی به‌ دست می‌ آید و به‌ آسانی از دست میرود، پس درگیر خبرچینی در محیط کار یا حاشیه‌ های غیرضروری در شبکه‌‌ های اجتماعی نشویم تا بتوانید فرد مؤثر و مثبتی باشیم که دیگران ترسی از صحبت کردن با او ندارند.

۴- اگر حرف ما مثبت نیست، آن را به زبان نیاوریم

انتقاد کردن کار راحتی است، ولی آیا تا‌ به‌ حال به درست بودن این کار فکر کرده‌ ایم؟ به انتقادی که در سر داریم و می‌ خواهیم به زبان بیاوریم فکر کنیم. اگر کسی به هوش و شعور ما توهین کند، طرز لباس پوشیدن ما را مسخره کند یا بیهوده از عملکرد ما انتقاد کند، چه واکنشی نشان خواهیم داد؟ بی‌ شک، شنیدن انتقاد خوشایند نیست (به‌ استثنای انتقادهای سازنده). هیچ‌ کس دوست ندارد سوژه‌ ی انتقاد باشد، پس اگر انتقاد ما مثبت و سازنده نیست، قید گفتنش را بزنیم.

انگیزه دادن به دیگران با ۲۰ توصیه کاربردی

۵- به دیگران روحیه بدهیم

با تعریف کردن از جزئیاتِ کوچکِ ظاهری، رفتاری یا عملکردی افراد، به آنها روحیه بدهیم و روزشان را بسازیم. اگر اخمی بر پیشانی همکارمان نشسته است، سعی نماییم با تعریف کردن از او، لبخند را بر لبانش بنشانیم و به او انگیزه بدهیم.

۶- تسلیم نشویم

تسلیم شدن در برابر استرس‌ های زندگی و درنتیجه سست شدن مقاومت درونی آسان است، اما اگر می‌ خواهیم به اطرافیان‌ مان انگیزه بدهیم، باید یاد بگیریم در برابر سختی‌ های زندگی ایستادگی داشته باشیم. اگر می‌ خواهیم به دیگران نشان بدهیم که با مثبت‌ اندیشی، تلاش مستمر و تسلیم نشدن، می‌ توانند بر سخت‌ ترین شرایط غلبه کنند، خودمان باید مظهر ایستادگی باشیم.

۷- ضعف‌ های خود را بپذیریم

تسلیم نشدن در برابر سختی‌ های زندگی مهم است، اما باید این حقیقت را بپذیریم که همه‌ ی ما انسانیم و ضعف‌ های غیرقابل‌ انکاری داریم. اگر نتوانیم این ضعف‌ ها را بپذیریم، جنبه‌ ی انسانی وجودمان را انکار کرده‌ ایم. پس برای اینکه دیگران بتوانند صمیمانه با ما ارتباط برقرار کنند، باید بپذیریم که فرد کامل و بی‌ عیب‌ و نقصی نیستیم. هیچ‌ کس نمی‌ تواند ادعا کند کامل است. اگر کسی را دیدید که چنین ادعایی داشت، یا هنوز نتوانسته است حقیقت را بپذیرد یا ‌اینکه دروغگوی خوبی نیست.

۸- فعالانه گوش بدهیم

همه‌ ی ما توانایی شنیدن حرف‌ های دیگران را داریم، اما عده‌ ی کمی از ما می‌ توانیم فعالانه گوش بدهیم و حرف‌ های دیگران و معانی ضمنی آنها را کاملاً درک کنیم. اگر فردی درباره‌ ی مشکلاتش با ما صحبت میکند، با او ارتباط چشمی برقرار نماییم و از او سؤال بپرسیم تا نشان بدهیم به حرف‌ هایش اهمیت می‌ دهیم و می‌ خواهیم مشکلات او را درک کنیم.

انگیزه دادن به دیگران با ۲۰ توصیه کاربردی

۹- بلند پرواز باشیم

هیچ‌ کس نمی‌ تواند از فردی که تسلیم “واقعیت” شده است، انگیزه بگیرد. زندگی چنین فردی عاری از امید و پیشرفت است. اگر می‌ خواهیم انگیزه‌ بخش دیگران باشیم تا آنها نیز از آرزوهایشان دست نکشند، باید بلند پرواز باشیم، اهداف بزرگ داشته باشیم و هرگز تسلیم نشویم.

۱۰- طوری از دیگران انتقاد کنیم که دلخور نشوند

وقتی از دیگران انتقاد کنیم که خودشان از ما بخواهند. نکته‌ ی شماره‌ ی ۴ را فراموش نکنیم: “اگر حرف ما مثبت نیست، آن را به زبان نیاوریم.” اگر بدون آنکه فردی از ما خواسته باشد، عیب‌ هایش را برشمریم، فقط موجب ناراحتی او می‌ شویم. اما اگر فردی خودش بخواهد از او انتقاد کنیم، قضیه فرق خواهد کرد. در آن صورت می‌ توانیم به‌ طور سازنده انتقاد خود را بیان نماییم. مثلاً اگر فردی درباره‌ ی یک مقاله، وبلاگ یا رزومه، نظر ما را پرسید، بهتر است بازخوردمان را به این شکل بیان کنیم:

ممنونم که نظر منو پرسیدی و بهم اعتماد داری. من خوندمش و خیلی خوشم اومد از (به نکات مثبت اشاره کنیم)، اما به نظرم می‌ تونست بهتر از این هم باشه، اگه (انتقاد سازنده‌ ی خود را ارائه کنیم.)

۱۱- با همه یکسان رفتار کنیم

ما انسان‌ ها صرف‌ نظر از جنسیت، نژاد، عقاید سیاسی و مذهبی و عوامل دیگر، یکسان خلق شده‌ ایم‌. بدونِ در نظر گرفتن این اختلافات که به‌ تنهایی تعیین‌ کننده‌ ی ارزش انسان‌ ها نیستند، به اطرافیان‌ مان عشق بورزیم و به فکرشان باشیم. اگر می‌ خواهیم به دیگران انگیزه بدهیم، بدون اهمیت دادن به عواملی که برشمردیم، با آنها طوری رفتار کنیم که شایسته‌ ی هر انسانی است.

انگیزه دادن به دیگران با ۲۰ توصیه کاربردی

۱۲- با اعتماد‌ به‌ نفس گام برداریم

سرمان را بالا بگیریم و نگاه‌ مان را از دیگران ندزدیم تا بتوانیم با دوستان و آشنایانی که می‌ بینیم، سلام و احوال‌ پرسی کنیم. طوری راه برویم و رفتار کنیم که محبت و اعتماد به‌ نفس را به دیگران القا کنیم.

۱۳- آرام و خونسرد باشیم

نحوه‌ ی واکنش افراد به توهین‌ ها یا انتقادها، نشان‌ دهنده‌ ی میزان توانایی‌ آنها برای انگیزه دادن به دیگران است. اگر جواب نفرت فردی را با نفرت بدهیم، چه فرقی با او داریم؟ مهم نیست توهین یا انتقادی که شنیده‌ ایم چقدر زننده یا غیرمنصفانه است، سعی نماییم آرامش و خونسردی‌ مان را حفظ کنیم، زیرا ناراحت شدن یا واکنش نشان دادن، حال ما را بهتر نخواهد کرد و اگر هدف‌ مان انگیزه دادن به دیگران باشد، به هدف خود نمی‌ رسیم. طوری به توهین‌ ها و انتقاد‌ها واکنش نشان بدهیم که انگار هیچ‌ یک را نشنیده‌ ایم تا کسانی که شاهد آرامش و خونسردی ما هستند، از رفتارمان الهام بگیرند.

۱۴- منابع الهام‌ بخش خودمان را با دیگران به اشتراک بگذاریم

چه کتابها یا افرادی تأثیر عمیقی بر شکل‌ گیری شخصیت ما گذاشته‌ اند؟ چه منابع الهام‌ بخشی در مهم‌ ترین تصمیم‌ گیری‌ های زندگی‌ مان به ما کمک کرده‌ اند؟ چگونه توانسته‌ ایم انسانی شاد، سالم و مثبت باشیم؟ منابعی را که در شکل‌ گیری شخصیت فعلی‌ مان اثرگذار بوده‌ اند، با دیگران به اشتراک بگذاریم تا آنها نیز از چنین منابعی الهام بگیرند.

انگیزه دادن به دیگران با ۲۰ توصیه کاربردی

۱۵- از افرادی که کمک‌ مان می‌ کنند، تقدیر کنیم

شخصیت ما هرقدر هم شگفت‌ انگیز و عالی باشد، مطمئناً برای رسیدن به موقعیت فعلی‌ مان، از کمک‌ های دیگران بهره برده‌ ایم. اگر نویسنده هستیم و از بخش خاصی از کتاب ما استقبال شده است که در نگارش آن بخش از دوست خود الهام گرفته‌ ایم، این‌ گونه از او تقدیر کنیم: “بسیار خوشحالم از استقبال گرم ما، اما راستش رو بخواین، ایده‌ ی این بخش اصلاً مال من نبود! دوست باهوش و با استعداد من … (نام دوست‌ مان) لایق تحسین ماست.”

۱۶- به قول‌ هایمان عمل کنیم

اگر برای انجام کاری قول داده‌ ایم، اما هم‌‌ زمان به سینما یا کنسرت دعوت می‌ شویم، باید به قول خود عمل کنیم، هرچند سینما یا کنسرت گزینه‌ های بهتری باشند. وقتی سروکله‌ ی فرصت‌ های بهتر پیدا میشود، قسر در رفتن از زیر قول‌ هایی که داده‌ ایم آسان است، اما این بدقولی‌ ها اعتمادی را که برای به‌دست آوردنش سخت تلاش کرده‌ ایم، بی‌ بروبرگرد از بین می‌ برند. پس عاقلانه فکر کنیم و به وعده‌ هایمان عمل کنیم.

۱۷- با خودمان صادق باشیم

بسیاری از ما بسته به موقعیت‌ های اجتماعی مختلف، برای خانواده، همکاران و دوستان‌، شخصیت متفاوتی را بروز می‌ دهیم. اما نشان دادن شخصیت‌ های متفاوت از خودمان در هریک از این موقعیت‌ ها، کار طاقت‌ فرسایی است و روش خوبی برای انگیزه دادن به دیگران نیست. آیا ماهم می‌ توانیم به کسی که با شخصیت واقعی خودش راحت نیست و در هر جمعی نقاب متفاوتی به چهره‌ اش میزند، اعتماد کنیم؟ خود واقعی‌ مان را بپذیریم و سعی نکنیم آن را از دیگران پنهان کنیم.

انگیزه دادن به دیگران با ۲۰ توصیه کاربردی

۱۸- نسبت به افکار و ایده‌ های متفاوت و جدید، انعطاف‌ پذیر باشیم

کسی که می‌ گوید جواب همه‌ ی سؤالات را میداند، یا شوخی میکند یا سخت در اشتباه است. بهتر است به‌ طور منظم باورهایمان را به چالش بکشیم. برای مثال اگر طرفدار محافظه‌ کاری مالی هستیم، سعی کنیم مقالات منتخب جناح سیاسی مخالف را بخوانیم یا پای صحبت‌ های فردی از جناج مقابل بنشینیم تا از دید او به مسائل نگاه کنیم. با افرادی که دیدگاه‌ شان با ما‌ متفاوت است، صحبت کنیم تا از عقاید آنها باخبر شویم. هدف این نیست که دیدگاه‌ مان را عوض کنیم. اگر به موضوعی اعتقاد راسخ داریم، باید آن را با ایده‌ ها و افکار متفاوت و جدید بسنجیم. بلند نظری ما به دیگران نشان میدهد آن‌ قدر به عقایدمان ایمان داریم که حاضریم آنها را به چالش بکشیم. به‌ علاوه، با این نگرش، کسانی هم که عقایدشان با ما یکی نیست، به ما اعتماد می‌ کنند.

۱۹- مغرور نشویم

اگر در بحث و گفت‌ و گویی پیروز شده‌ ایم، نیازی نیست به خودمان ببالیم. با گفتن جملاتی نظیر “بهت که گفتم!” خودمان را سرکش و مغرور نشان می‌ دهیم و کاری می‌ کنیم که دیگران هرگز درباره‌ ی مسائل مهم با ما وارد بحث نشوند.

۲۰- به دیگران آزادی بدهیم

بهتر است به‌ جای نصیحت‌‌ های زیاد و کنترل‌ کردن دیگران، به آنها آزادی بدهیم تا خودشان موفق به حل مشکلات‌ شان شوند. هیچ‌ کس از مدیریت ذره‌ بینی خوشش نمی‌ آید. اگر کسی از ما کمک خواست، سعی کنیم با یک راهنمایی اجمالی او را در مسیر درست قرار بدهیم، اما بگذاریم برخی از مسائل ناگفته بمانند تا فرد بتواند با توانایی‌ های خودش جاهای خالی را پر کند. زمانی که فرد بتواند به‌ تنهایی از پس مشکلاتش برآید، به این نتیجه میرسد که قدرتمندتر از آن است که قبلاً تصور میکرد.

آیا ما هم به اطرافیان‌ خود انگیزه می‌ دهیم؟ آیا طعم شیرین انگیزه دادن به فردی که می‌ خواهد گام مثبتی را به‌ سوی بهتر شدن بردارد، چشیده‌ ایم؟ آیا کسی به ما انگیزه‌ ی غلبه بر مشکل مهمی را داده است؟

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

7 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
7
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx