چگونه انگیزه رسیدن به هدف را از دست ندهیم

نظرات 11
8 دقیقه مطالعه

چگونه انگیزه رسیدن به هدف را از دست ندهیم

انگیزه برای رسیدن به هدف از طریق قانون جذب

بی‌ حوصله‌ ایم؟ انگیزه رسیدن به هدف مان را از دست داده‌ ایم؟ کسل شده‌ ایم؟ حال و حوصله پیگیری اهدافمان را نداریم؟ خسته هستیم؟ احساس می‌ کنیم تلاشمان بی‌ فایده است؟ متوقف شده‌ ایم؟ اگر در حال تجربه یکی یا حتی همه این موارد هستیم، ناراحت نباشیم، باید این حقیقت را بپذیریم که کسالت و دلسردی یک امر کاملاً طبیعی می باشد و برای همه اتفاق می‌ افتد، فرقی نمیکند فرد موفقی باشیم یا موفقیت چشمگیری کسب نکرده باشیم، جزو بهترین‌ ها باشیم یا تازه‌ کارها، به هر حال این موارد ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد و حتی انگیزه مان را هم از بین ببرد.

چگونه انگیزه رسیدن به هدف را از دست ندهیم

نگرش انگیزه رسیدن به هدف

اگر مسیر رسیدن به هدف را مانند یک خیابان در نظر بگیریم، مواردی که گفته شد مانند سرعت‌ گیرهایی می باشند که در این خیابان وجود دارد، حالا هر ماشینی یا وسیله‌ ی نقلیه‌ ای که از آن خیابان عبور کند با آن سرعت‌ گیرها روبر میشود، فرقی نمیکند سوار ماشین بنز آخرین مدل باشیم یا یک دوچرخه، به هر حال با این سرعت‌ گیرها روبرو خواهیم شد.

سرعت‌ گیرها همانطور که از اسمشان مشخص است باعث کندی سرعت ما شده و همچنین اشتیاق ما را از بین خواهند برد، از انگیزه رسیدن به هدف ‌مان کم میکنند و چه بخواهیم و چه نخواهیم وجود دارند، حالا تصمیم با ماست که مثل افراد موفق سریع از روی آنها رد شویم و دوباره سرعت حرکتمان را افزایش دهیم و یا مانند خیلی از افراد ناموفق سرعتمان را کم کنیم و یا حتی متوقف شویم و در خودمان نبینیم که بتوانیم آن را رد کنیم.

در ادامه به چند مورد می‌ پردازیم که به کمک آنها بتوانیم انگیزه مان را حفظ کنیم و در چالش سرعت‌ گیرها پیروز شویم.

تصور کردن

اگر انگیزمان برای رسیدن به هدف ‌کم شده است، اگر بی‌ حوصله و کِسل شده‌ ایم، برعکس آن را تصور کنیم، یعنی تصور کنیم که فرد بسیار با انگیزه‌ ای هستیم، حتی از گذشته‌ مان کمک بگیریم:

– در چه زمان‌ هایی با انگیزه بوده‌ ایم؟
– چه مواردی باعث شده بود انگیزه‌ مان بالا برود؟

آنها را به خاطر بیاوریم، یکی یکی مرورشان کنیم، روی آنها تمرکز نماییم یا حتی به افراد با انگیزه ای که می‌ شناسیم فکر کنیم، خودمان را جای آنها بگذاریم، این کار باعث خواهد شد همان حس و حال با انگیزه بودن را دوباره تجربه نماییم و انگیزه‌ مان بالا برود.

چگونه انگیزه رسیدن به هدف را از دست ندهیم

متوقف نشویم و ادامه دهیم

همانطور که گفتم کم شدن انگیزه رسیدن به هدف یک امر طبیعی است و ممکن است هر فردی کِسل، بی‌ حوصله و حتی مأیوس شود و انگیزه‌ اش را از دست بدهد و سر دوراهی قرار بگیرد که آیا ادامه دهد یا خیر.

اگر ما هم به این نقطه رسیدیم یاد این جمله بیفتیم “شرایط موجود فقط یک سرعت‌ گیر است” و ما باید سریعاً این سرعت‌ گیر را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم دوباره شروع به حرکت کنیم و سرعتمان را افزایش دهیم، نباید چیزی باعث توقف مان شود.

تنها کاری که باید انجام دهیم، این است که به تلاشمان ادامه دهیم و اگر توانستیم تلاشمان را هم بیشتر کنیم تا دوباره اوضاع به حالت اولش برگردد، یعنی به سرعت اولیه برگردیم، البته نیازی نیست کارهای خیلی بزرگ و سختی انجام دهیم بلکه انجام کارهای کوچکی که باعث شوند به اهدافمان نزدیک‌ تر شویم کافی است و بسیار مفید است، به کمک همین کارهای کوچک می‌ توانیم از روی سرعت‌ گیرها رد شده و دوباره سرعت و انگیزه‌ مان را بالا ببریم.

سوال پرسیدن

زمانیکه به نتیجه‌ ای که مدنظرمان است نمی‌ رسیم، احساس می‌ کنیم تلاشمان جواب نمیدهد، روبرو شدن با یک مانع، بی‌ حوصله شدن، خسته بودن و خیلی موارد دیگر ممکن است باعث کاهش یا از بین رفتن انگیزه‌ مان شود، پس باید حواسمان به انگیزه کُش‌ ها باشد و آگاهانه روی مواردی تمرکز کنیم که انگیزه‌ مان را تقویت کنند و بالا ببرد و یکی از بهترین تکینک‌ ها سوال پرسیدن است.

از خودمان بپرسیم:

– در زندگی‌ ام از چه مواردی راضی هستم؟
– چه کسانی برای من ارزشمند است؟
– حاضرم چه کارهایی برای آنها انجام دهم؟
– در حال حاضر چه امکانات خوبی دارم؟
– شکرگزار چه چیزهایی هستم؟

سوالاتی بپرسیم که باعث شود روی موارد خوب متمرکز شویم.

چگونه انگیزه رسیدن به هدف را از دست ندهیم

تمرکز روی پیشرفت

یکی از مهمترین دلایل از بین رفتن انگیزه رسیدن به هدف این است که ما همیشه فکر کرده ایم که هیچ پیشرفتی نداشته‌ ایم و در جا می‌ زنیم، این زمانی اتفاق می‌ افتد که نتیجه مورد نظر خیلی دور از دسترس مان باشد و از طرفی هم تمام تمرکز ما فقط روی نتیجه نهایی می باشد، در این حالت هر چقدر هم که تلاش کنیم و حتی پیشرفت داشته باشیم چون نتیجه نهایی خیلی دور از دسترس دیده می شود، احساس می‌ کنیم که به هدفمان نزدیک نمی‌ شویم، یعنی حس پیشرفت نداریم، پس طبیعی است که انگیزه مان کمرنگ شود.

البته تمرکز روی نتیجه بسیار عالی است ولی اگر این نتیجه مورد نظر خیلی دور از دسترس باشد و یا برعکس خیلی نزدیک باشد، باعث میشود هر چقدر هم که پیشرفت کنیم اصلاً به چشم‌ مان نیاید و متوجه نشویم که در حال حرکت و پیشرفت به سمت هدف یا نتیجه نهایی هستیم، بنابراین دو تا کار را باید انجام دهیم:

۱- هدف یا نتیجه نهایی‌ مان را معقول در نظر میگیریم، یعنی نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک

۲- بعضی اوقات لازم است به عقب نگاهی بی اندازیم تا بینیم کجا بودیم و الان در کجا قرار داریم.

لازم است پیشرفت مان را اندازه گیری کنیم، اینکه چه مواردی را به دست آورده‌ ایم، چه چیزهایی را یاد گرفته‌ ایم، چه مهارت‌ هایی کسب کرده‌ ایم و به چه جایگاهی رسیده‌ ایم، پس روی مواردی تمرکز نماییم که نشان دهد در حال پیشرفت هستیم، روی آنها متمرکز شویم و از آنها انرژی گرفته و انگیزه‌ مان را بالا ببریم.

نکته پایانی

نکته مهمی که باید در مورد انگیزه رسیدن به هدف بدانیم این است، همانطور که ما برای سلامتی و شادابی، هر روز یا هفته‌ ای چند بار به طور مرتب ورزش و استحمام می‌ کنیم و یا خیلی موارد دیگر، برای داشتن انگیزه هم لازم است هر هفته یا بهتر از آن، هر روز به انگیزه‌ مان فکر کرده و آن را تقویت کنیم.

4.8/5 - (40 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

11 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
11
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx