چگونه با قانون جذب تلاش و پشتکار خود را زیاد کنیم

نظرات 16
7 دقیقه مطالعه

چگونه با قانون جذب تلاش و پشتکار خود را زیاد کنیم

چطور تلاش و پشتکار خود را زیاد کنیم؟

کالوین کولیچ، سی‌ امین رئیس‌ جمهور آمریکا می‌ گوید: «هیچ چیز در دنیا جای پشتکار را نمی‌ گیرد، نه استعداد؛ آدم‌ های با استعداد ناموفق کم نیستند، نه نبوغ؛ حتماً در مورد زنبور بی‌ عسل شنیده‌ اید و نه تحصیلات؛ دنیا پر است از آدم‌ های تحصیل کرده‌ ای که بیکار در خانه نشسته‌ اند. عزم و پشتکار هستند که به تنهایی قدرت مطلقند.» اگر شما هم می‌ خواهید پشتکار خود را زیاد کنید در ادامه همراه ما باشید.

تعریف مرسوم پشتکار این است که ناامید یا تسلیم نشویم، سرسختی کنیم و با وجود موانع و مشکلات به راهمان ادامه دهیم. پس جای تعجب ندارد اگر بگوییم پشتکار اساسی‌ ترین تفاوت بین شکست و پیروزی است. بنابراین چاره‌ ای نداریم جز اینکه تمرین کنیم این صفت حیاتی را در خودمان تقویت کنیم. اگر از همین امروز شروع کنیم عالی است و این چند نکته حتماً به کارمان می‌ آید تا پشتکار خود را زیاد کنیم.

چگونه با قانون جذب تلاش و پشتکار خود را زیاد کنیم

۱- هدف‌ گذاری

هدف تعیین کنیم

هدف‌ گذاری یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در هر تلاشی است. پس وقت بگذاریم و دقیقاً تعیین کنیم می خواهیم به چیزی دست پیدا کنیم. مثلاً آیا می‌ خواهیم چند کیلو از وزنمان را کم کنیم، از دانشگاه دانش آموخته شویم، در مسابقه‌‌ ی دو اول شویم، از کوه اِوِرست بالا برویم، سیگار کشیدن را ترک کنیم یا می‌ خواهیم در کسب‌ و‌ کارمان موفق شویم؟ هدفمان هرچه هست، با فکر کردن عمیق به جزئیات و راه‌ های رسیدن به آن، مسیرمان روشن تر می‌ شود و راحت تر می‌ توانیم شروع کنیم.

چگونه با قانون جذب تلاش و پشتکار خود را زیاد کنیم

۲- رویا‌پردازی

خودمان را در حال انجام آن کار و بعد از دست یافتن به هدفمان تصور کنیم. خودمان را ببینیم که حسابی غرق کار شده‌ ایم، احساس پیروزی یا غروری که به همراه دارد را مجسم کنیم. ممکن است اول فقط مراحل کار و در نهایت نتیجه‌ ی آن را تصور کنیم، اشکالی ندارد، اما منظور ما ایناست که حس عمیقی از درگیر شدن با آن کار را به دست بیاوریم. یک گوشه تنها بنشینیم و در مورد هدفمان رویا‌پردازی کنیم.

۳- سنگ کوچک

شنیده‌ ایم که سنگ بزرگ علامت نزدن است. اول با چیزهای کوچک تمرین کنیم. یکی از پروژه‌ های کوچکی را که خیلی وقت بود دلمان می خواست انجام دهیم، انتخاب کنیم و تصمیم بگیریم که می خواهیم انجامش دهیم و از همین هفته شروع کنیم. چیزی را انتخاب کنیم که فکر می‌ کنیم می‌ توانیم حداکثر تا یکی دو هفته به اتمام برسانیم. اگر بیشتر از اینها طول می‌ کشد، آن را به چند قسمت کوچک تر تقسیم‌ کنیم. بعد به خودمان قول بدهیم تا زمانی که تمام نشده، حتی شده روزی ۱۰ دقیقه برایش وقت بگذاریم. اگر یک روز نتوانسیم یا حوصله نداشتیم، اشکالی ندارد. فقط یک وقت همه چیز را رها نکنیم، می‌ توانیم از روز بعد دوباره شروع کنیم.

۱۰ دقیقه زمان زیادی نیست، اما واقعاً موثر است. چون تحمل غیرجذاب‌ ترین کارها هم برای ۱۰ دقیقه چندان طاقت‌ فرسا نیست و از پسش برمی‌ آیید. اما همین ۱۰ دقیقه ما را با کار درگیر می‌ کند و اغلب بعد از مدتی وقتی شروع می‌ کنیم دلمان می‌ خواهد بیشتر ادامه بدهیم.
بعد از اینکه در چند پروژه‌ ی کوچک موفق شدیم، سراغ اهداف بزرگتر و مهم تر برویم.

چگونه با قانون جذب تلاش و پشتکار خود را زیاد کنیم

۴- موانع و مشکلات

بپذیریم که مشکلات و موانعی وجود خواهند داشت و خودمان را برای استقبال از آنها آماده کنیم. هیچ هدف مهمی بدون سختی و گرفتاری در بین راه به دست نمی‌ آید. هنری فورد که سه بار قبل از طراحی اولین اتوموبیلش شکست خورد می‌ گوید: «شکست فرصتی است تا دوباره و این بار هوشمندانه‌ تر شروع کنیم.» و البته همه می‌ دانیم که فورد بعدها به یکی از ثروتمندترین آدمهای دنیا تبدیل شد.

یکی از راههایی که می‌ توانیم برای موانع آماده شویم این است که مشکلات احتمالی را پیش بینی کنیم و برای آنها راه‌ حل های احتمالی داشته باشیم. مثلاً اگر سعی داریم وزن کم کنیم، باید بدانیم مواقعی پیش می‌ آید که نمی‌ توانیم به رژیممان پایبند بمانیم. در چنین مواقعی، می توانیم یک جایگزین مناسب برای وعده‌ ی بعدی داشته باشیم، یا حداقل از نظر روحی آماده باشیم تا بعد از آن باز هم به راهمان ادامه دهیم. خیلی از افراد در چنین موقعیتی زود ناامید می شوند و فکر می کنند رژیم داشتن غیرممکن است و به برنامه‌ ی غذایی ناسالمشان برمی‌گردند.
یادمان باشد که مشکلات تابلوی ایست نیستند، بلکه راهنمای ادامه‌ ی راه هستند. آنها به ما نشان می‌ دهند که کجاها را باید بهبود دهیم و روی چه چیزهایی تمرکز بیشتری داشته باشیم. پس بد نیست روی پس‌ زمینه‌ ی صفحه نمایشمان یا دیوار اتاقمان بنویسیم: «پایان شب سیه سفید است.»

۵- مشورت

از آدم هایی که قبلاً این راه را رفته‌ اند یا دوستانی که موفقیت و خوشحالی ما را می‌ خواهند مشورت بگیریم. این افراد بر اساس تخصص و تجربه‌ مان ما را راهنمایی و تشویق می‌ کنند. البته قسمت سخت کار را باید خودمان انجام بدهیم، اما هیچ چیز بیشتر از تشویق دیگران به ما روحیه نمی دهد و رو به جلو هُلمان نمی‌ دهد. فقط حواسمان باشد که سمت افراد منفی‌ باف نرویم.

۶- پیروزی (قانون جذب)

وقتی به عقب نگاه می‌ کنیم و می‌ بینیم که برای موفقیت و رسیدن به هدفمان بر چه موانع و مشکلاتی غلبه کرده‌ ایم، احساس عالی پیروزی را تجربه خواهیم کرد. پیروزی نهایی ما در راهی است که طی کرده‌ ایم و احساس رضایت و غروری که از پشتکار و سرسختی خواهیم داشت، شیرینی موفقیت را دوچندان می‌ کند.

2.7/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

16 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
16
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx