افراد موفق والدینشان چه رفتارهایی دارند

نظرات 10
9 دقیقه مطالعه

افراد موفق والدینشان چه رفتارهایی دارند

نقش والدین در ساخت افراد موفق

خانواده به عنوان اولین نهاد که فرد در آن رشد می کند تأثیر به سزایی در تحویل دادن افراد موفق در جامعه را دارد.

خانواده اولین جامعه ای است که فرزندان مهارت های لازم را در آن یاد می گیرند. اولین الگوهایی که آن ها به چشم می بینند پدر و مادر می باشند. از این رو ویژگی و خصوصیات والدین در موفقیت و عدم آن در فرزندان ببیشترین تأثیر را داراست. در زیر با ویژگی های والدین فرزندان موفق آشنا شوید:

به فرزند شان کار و مسئولیت می دهند

فرزندانی که در منزل به خوبی به والدین کمک می کنند در آینده به کارمندانی تبدیل می شوند که همکاری بهتری با دیگران از خود نشان می دهند، زیرا هم مسئولیت پذیر هستند هم می توانند کشمکش های بین اعضای تیم را تحمل و مدیریت کنند.

با انجام دادن کارهایی مانند تمیز کردن اتاق یا لباس خودشان می فهمند برای اینکه جزئی از این دنیا شوند باید بتوانند جزئی ترین کارهای خودشان را انجام دهند.

مهارت های اجتماعی را می آموزند

محققان دانشگاه پنسیلوانیا تحقیقی بر 700 نفر انجام داده و متوجه رابطه ی عمیق میان مهارتهای اجتماعی افراد در کودکی و موفقیت آنها در دو دهه ی بعد شده است. آنهایی که مهارتهای اجتماعی ضعیفی داشته اند نهایتاً به دلیل بزهکاری دستگیر شده و یا به موقعیت های اجتماعی خوبی دست پیدا نکرده اند.
این مهارت ها تعیین کننده ی آینده ی کودکان است که آیا به شغل آبرومندی دست پیدا می کنند یا سر از زندان در می آورند؟

آینده نگرند

والدینی که در آینده ی فرزندان خود دانشگاه یا شغل خوب را تصور می کنند تمام تلاش شان را برای محقق کردن آن انجام می دهند. در تحقیقی که دانشگاه کالیفرنیا بر 6600 کودک انجام داده، مشخص شده است که 57% از کودکانی که به دانشگاه راه نیافتند کسانی بودند که والدین شان هیچ انتظاری از آنها نداشته در حالیکه 96% دانش آموزان موفق کسانی بودند که والدین، از کودکی برای موفق شدن آنها در دانشگاه تلاش کرده اند.

با یکدیگر سازگارند

خانواده های سالم نسبت به خانواده های ناسالم فرزندان موفق تری به جامعه تحویل می دهند. تحقیقات دانشگاه ایلینوی (واقع در ایالات متحده) نشان داده که کشمکش های والدین بعد از طلاق خیلی بیشتر از قبل از آن بر کودکان اثر می گذارد. نیز تأثیر مشکلاتی که ناشی از ملاقات یکی از والدینی که حضانت کودک را ندارد بیشتر از آنی است که اصلاً به دیدن کودک نرود.
در تحقیق دیگری نشان داده شده که حتی 10 سال پس از طلاق، کودک همچنان از جدایی والدینش رنج میبرد.

مشکلات را به خوبی حل می کنند

زمانی که فرزندان متوجه مشکل میان والدین می شوند و می بینند که به خوبی آن را حل می کنند، خیلی شادتر از زمانی است که هیچ مشکلی نمی بینند. زیرا خیال آن ها از توانایی حل مشکل والدین راحت میشود. این کودکان به هنگام بزرگسالی اعتماد به نفس و روابط اجتماعی بالایی پیدا می کنند زیرا راه حل مشکلات را از قبل دیده اند.

افراد موفق والدینشان چه رفتارهایی دارند

تحصیلات دانشگاهی دارند

دانشگاه میشیگان در تحقیقی متوجه شد که تحصیلات مادر بر کودک اثرگذار است. در تحقیقی که 14000 کودک را پوشش می داد، مادران زیر 18 سال که خود نیز درس را رها کرده بودند نتوانستند نسبت به مادران تحصیل کرده، کودکان موفقی تربیت کنند.
قبل از شروع مدرسه به فرزند ریاضی یاد می دهند.

کودکانی که ترتیب اعداد و دیگر مفاهیم ریاضی را قبل از مدرسه رفتن می آموزند، نتیجه ی عالی نه تنها در ریاضی بلکه در فهم دیگر دروس از خود نشان میدهند. زیرا مسائل درس ریاضی اگر با سرگرمی همراه شود نه تنها برای کودک بسیار جذاب خواهد بود بلکه مغز او را به کار می اندازد.

افراد موفق والدینشان چه رفتارهایی دارند

رابطه ی خوبی با فرزندشان برقرار می کنند

در تحقیقی که بر 243 نفر صورت گرفته نشان داده شده کودکانی که در سه سال اول زندگی مراقبت روحی روانی خیلی خوبی دریافت کرده اند نه تنها در آزمون های مدرسه بلکه در روابط دهه ی 30 سالگی شان از موفقیت بیشتری برخوردار بوده اند. تربیت کودکی آنها حتی در زمانی که خود فرزنددار می شوند اثر گذاشته و فرزندان بهتری به جامعه تحویل می دهند.

خانواده نقش مهمی در تکمیل موفقیت افراد بزرگ دارد

مادران شاغل همیشه نگران تعداد ساعات کمی هستند که می توانند برای ارتباط با فرزندان خود اختصاص دهند. درحالی که تحقیقات نشان داده که کیفیت حضور مادر موثرتر از تعداد ساعت بیشتر است. همان گونه که ناراحتی و شادی یک دوست به فرد انتقال پیدا می کند، وضعیت روحی- روانی و نگرانی والدین نیز باعث ناراحتی کودک میشود. تلاش برای آنها مهم تر از نتیجه است.

بر اساس نظر روانشناسان دانشگاه استنفورد بینش کودکان و بزرگسالان در مورد موفقیت به یکی از این دو صورت است:

طرز تفکر ثابت: برخی موفقیت خود را ناشی از ویژگی های شخصیتی، اخلاقی یا هوشی میدانند که به ارث برده و هرگز نمی توان آن را تغییر داد.

طرز تفکر صعودی: برخی موفقیت خود را ناشی از گسترش دادن توانایی و قابلیت هایشان می دانند و یا از درس هایی که از شکست گرفته اند.

بر این اساس اگر به کودکی گفته شد که موفقیت او ناشی از هوش ارثی اش بوده، طرز تفکر ثابت را به او القاء کرده و اگر گفته شد که ناشی از تلاش او بوده طرز تفکر صعودی. قطعاً دومین طرز فکر بهترین است.

افراد موفق والدینشان چه رفتارهایی دارند

موقعیت اجتماعی و اقتصادی عالی دارند

یک پنجم کودکان آمریکایی که در فقر بزرگ می شوند، فرصت شکوفایی استعدادهایشان را پیدا نمی کنند. فاصله ی طبقاتی میان خانواده های کم درآمد و پردرآمد 30 تا 40 درصد بر رشد کودکان در آینده اثر می گذارد. آنها قابل اعتمادند، سخت گیر یا آسان گیر نیستند.

سه نوع خانواده وجود دارد:

آسان گیر: هرچه فرزند بگوید، والدین میپذیرند.
سخت گیر: تلاش والدین بر این است که فرزند را طبق چهارچوب خود شکل دهد.
قابل اعتماد: والدین فرزند را در مسیر درست هدایت و راهنمایی می کند.

بهترین نوع آن قابل اعتماد است زیرا کودک احترام گذاشتن را یاد می گیرد و هرگز فکر نمی کند که چیزی به او تحمیل شده است.
مستحکم بودن را می آموزند

قدرتمندترین عامل موفقیت افراد موفق مقاومت آنهاست. والدین باید به کودک یاد دهند که آینده ی خود را تصور کند، هدف گذاری کرده و در مسیر رسیدن به اهدافش با ثبات باقی بماند.

نام خوبی انتخاب می کنند.

تحقیقات نشان داده نام می تواند از استخدام شدن گرفته تا عادت های شخصی بر فرد اثر بگذارد.
نام هایی که به راحتی تلفظ می شوند و معنی دار هستند بر شخصیت فرزند و دست یابی به فرصت ها اثر خوبی می گذارد.

رابطه والدین با فرزندان

اهمیت والدین به فرزندانشان، به غذای سالم اهمیت می دهند.
عادات غذایی صحیح و نوع غذایی که والدین انتخاب می کنند می تواند در سلامت جسمی و روحی کودک اثر بگذارد. از این رو والدین موفق همیشه در انتخاب غذای فرزندان شان حساس هستند.

3.3/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

10 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
10
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx