رازهای موفقیت پیر امیدیار پولدارترین ایرانی جهان

نظرات 3
12 دقیقه مطالعه

Ebay Reports Quarterly Earnings 

رازهای موفقیت پیر امیدیار

در ادامه ی مطالب مربوط به راههای موفقیت در کسب و کار مدیران و کارآفرینان بزرگ دنیا یا به عبارتی دیگر، کیمیاگران عصر، در این مطلب به سراغ پیر امیدیار بنیانگذار ایرانی تبار سایت eBay و ثروتمندترین مرد ایرانی رفته ایم که در مطلب قبل به زندگینامه پیر امیدیار پرداختیم.

امیدوارم این سری مطالب مربوط به راههای موفقیت در کسب و کار، کمکی باشد هر چند کوچک برای جوانان و بطور کلی عموم افراد برای راه اندازی و توسعه کسب و کارشان و ساخت یک بنیان فکری کارآفرینی برای کشور عزیزمان.

پیر امیدیار رئیس و مؤسس سایت ای بی “eBay”: اولین و معروف ترین وب گاه مخصوص حراج و خرید و فروش اینترنتی می باشد که تا آخر سال ۱۹۹۸، ۱/۲ میلیون عضو،۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود به همراه داشت. حال بعد از گذشت حدود ۱7 سال شرکت بزرگی شده است با بیش از ۶۰۰۰ کارمند و میلیاردها دلار سهام؛ آن چه می خوانیم خلاصه ای است از تاریخچه ی E-Bay .

وقتی پیر امیدیار سایت eBay.com را به عنوان یک نوع سرگرمی راه اندازی نمود، فکرش را هم نمی کرد روزی صاحب بزرگ ترین بازار اینترنتی جهان شود که روزانه چهار میلیون حراج در آن صورت می گیرد، هر ۲۴ ساعت نیم میلیون گزینه برای خرید در آن وارد می شود و ارزشی معادل ده میلیارد دلار پیدا می کند.

پس از خواندن مقالات مختلفی در مورد eBay و موسس ایرانی آن، مطالب جالبی یاد گرفتم که فکر می کنم برای هر کسی که بخواهد یک کسب و کار جدید را شروع کند می تواند مفید باشد، در ادامه ی این پست، این مطالب را نکته وار برایتان آورده ایم.

d049ca2b15126464873a700c03ba9518

۱-امتحان کنیم.

پیر امیدیار می گوید وقتی به دست آوردهای افراد موفق نگاه می کنی و می گویی:”عجب کار سختی بوده!”، مطمئن باش کار سختی بوده و وقتی به کارهایی نگاه می کنی که به نظر آسان می رسند، احتمالاً آن ها هم سخت بوده اند. تا وقتی خودت دست به کاری نزنی، هیچ وقت نمی فهمی که واقعاً چه طور بوده است. تو در بعضی چیزها شکست خواهی خورد. این تجربه ی آموزنده ای است که تو نیاز داری آن را با خود ببری و در تجربه ی بعدی ات استفاده کنی.

2-دنبال علایق مان برویم.

پیر امیدیار مؤسس eBay تأکید می کند، اگر به چیزی خیلی علاقه داشته باشی و سخت کار کنی، فکر می کنم موفق خواهی شد. ولی اگر تجارتی را شروع کنی تنها به این امید که کلی پول پارو کنی، احتمالاً موفق نخواهی شد. چون این دلیل اشتباهی برای شروع یک کار تجاری است.
تو باید واقعاً به کاری که داری انجام می دهی، باور داشته باشی. باید آن قدر به آن علاقه داشته باشی که بتوانی زمان و تلاش لازم را برای رساندن آن کار به موفقیت، کنار بگذاری. آن وقت است که به موفقیت خواهی رسید.
پیر امیدیار می گوید من به دنبال چیزی بودم که از انجام دادنش لذت می بردم. در واقع علاقه ی خودم را دنبال می کردم. اگر از کار لذت ببریم، دیگر کار به حساب نمی آید. من همیشه دوست داشتم با کامپیوترها سروکار داشته باشم. محرک و انگیزه ی من این بود که بتوانم نرم افزاری ایجاد کنم که برای آدم ها سود داشته باشد و بر روی آن ها تأثیر بگذارد. کاری که من می کردم واقعاً کار نبود، مانند این بود که دارم تفریح می کنم.

3-از چیزهای اطرافمان ایده بگیریم.

در سال ۱۹۹۵ پیر امیدیار، مهندس جوان برنامه نویس ایرانى الاصل، با نامزدش که عاشق جمع آوری Pez بود (Pez یک نوع شیرینى است که معمولاً در یک ظرف کوچک پلاستیکى به شکل عروسک قرار میگیرد)، مشغول خوردن شام بود که نامزدش از آنکه شریکى براى ایجاد یک کلکسیون Pez در سانفراسیسکو ندارد گله کرد.
پیر امیدیار به او پیشنهاد کرد که از اینترنت براى پیدا کردن شریک تجارى استفاده کند. بنابراین پیر امیدیار در وب سایت کوچک خود براى نامزدش بخشى را براى این موضوع آماده کرد و نام آن را Auction Web  گذاشت، برنامه ای که او بر روى وب سایت شخصى خود ایجاد کرد و به کاربران امکان لیست کردن وسایل مختلف خود از جمله کلکسیون نامزدش را می داد.

وقتی امیدیار به مسأله از دید خودش نگاه کرد، شیفته حل چالش فنی راه اندازی یک بازار اینترنتی برای حراج شد. حالا همسر امیدیار بیشتر از ۴۰۰ عدد Pez در کلکسیون خود دارد!

4-هر چیزی امکان پذیر است.

کار بر روی eBay از یک روز تعطیل وقتی پیر امیدیار ۲۸ ساله بود شروع شد. روز ۴ سپتامبر ۱۹۹۵، اولین روز کار سایت حراج اینترنتی پیر امیدیار بود. پدربزرگ eBay، سایتی بود به نام Auction Web که حتی میزبان مستقلی هم نداشت. خدمات این سایت در ابتدا به رایگان ارائه شد و پس از مدتی برای تأمین هزینه های میزبان اینترنتی، قرار شد تا از هر حراج کمیسیون دریافت شود.
مبدع eBay، به صورت کاملاً اتفاقی یک دستگاه فتوکپی را به صورت آنلاین به فروش گذاشت و خوشبختانه خریدار هم برای آن پیدا شد. وقتی به خریدار اعلام کرد که دستگاه شکسته است، فرد خریدار اظهار داشت که “من یک کلکسیونر فتوکپی های شکسته هستم.” این زمانی بود که پیر امیدیار متوجه شد که هر چیزی امکان پذیر است.
و این آغاز بزرگ ترین سایت خرید و فروش اجناس دست دوم در جهان بود.… 

5-سود را هدف اصلی خود قرار ندهیم، سود خودش می آید!

پیر امیدیار با دریافت مبلغ ناچیزی بین ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سایت eBay معرفى کنند. همچنین، درصدى از خرید و فروشها به او میرسید و به این ترتیب eBay موجب شد که فروشندگان و خریداران با هم به راحتى به خرید و فروش بپردازند.
بنیانگذار ایرانی eBay: همه چیز را برنامه ریزی نکنیم!
در حال حاضر، حجم گردش سرمایه از طریق eBay از ۸ میلیارد دلار فراتر رفته است، درآمد سایت نیز بالغ بر ۲ میلیارد دلار است و تنها در آمریکا بیش از نیم میلیون کاربر ثبت شده دارد.

1384810425000-2-pierre-omidyar

6-به فکر کمک کردن به مردم هم باشیم!

پیر امیدیار می گوید من همیشه به کمک کردن به مردم براى آنکه از آنچه که هستیم بهتر باشیم معتقدم .
همواره انگیزه ی نوشتن نرم افزارهایی که فایده ای داشته باشند یا روی آدم هایی که از آنها استفاده می کنند، تأثیر بگذارند، من را به جلو می برد. برای همین من از نرم افزارهایی که به درد بازار مصرف مردم می خورد و این فکر که قادر باشی یک کار خوب انجام بدهی، انگیزه می گرفتم.

7-یک کار جدید انجام دهیم.

پیر امیدیار استاد تجارت الکترونیک ما می گوید: من اشتیاق و علاقه شدیدی برای حل مسائلی که فکر می کنم می توانم آنها را با راه جدیدی حل کنم، دارم. منظورم این است که انجام یک کار جدید به ما آدم ها حس غرور می دهد.
ایده ی eBay نیز این گونه بود، فکر من فقط کمک به آدم هایی بود که می خواستند با همدیگر در اینترنت داد و ستد کنند، مردم فکر می کردند این کار غیرممکن است، آنها می گفتند آخر چطور می توانند از طریق اینترنت به همدیگر اعتماد کنند؟ (حواسمان باشد داریم از سال ۱۹۹۵ حرف میزنیم.) چطور می توانند همدیگر را بشناسند؟ ولی من فکر می کردم تصورات مردم احمقانه است، چون آدم ها اساساً خوب و درستکار هستند.
این فکر خیلی مرا تحریک کرد، من باید به مردم نشان بدهم که فکرشان درست نیست.

8-احترام به دیگران فراموش نشود.

کل ایده eBay این است که با دیگران طوری رفتار کنیم که انتظار داریم با خودمان رفتار کنند. این گونه است که مردم می توانند با یکدیگر تجارت کنند.
در سال ۱۹۹۹، سایت چندین بار دچار وقفه در خدمات دهی شد که یکی از آن ها ۲۲ ساعت به طول انجامید. اما پیر امیدیار به فکر بازپس گرفتن اعتماد کاربران بود. در آن روز شرکت با برقراری ۱۰,۰۰۰ تماس تلفنی با کاربران اصلی سایت، از آن ها عذرخواهی کرد و به آن ها اطمینان داد که همه چیز به سرعت به وضع طبیعی باز می گردد. با همین فعالیت های پیر امیدیار بود که دیگر سایت های حراج آمدند و رفتند، اما eBay باقی مانده و هم چنان در حال رشد است.

omi0-012

9-از افراد متخصص کمک و راهنمایی بگیریم.

eBay که از ابتدا با هدف ایجاد بازاری برای فروش اجناس و سرویس های افراد مختلف بوجود آمده بود، در سال ۱۹۹۸ شروع به گسترش نمود.
پیر امیدیار از خانم “مگ وایتمن” (Meg Whitman) که فارغ التحصیل دانشکده تجارت دانشگاه‌ هاروارد بود برای کمک در این فرآیند دعوت به عمل آورد.
مگ کارمندان اصلی خود را از کمپانی های دیسنی و پپسی انتخاب کرد و یک تیم مدیریتی مجرب با حداقل ۲۰ سال تجربه ی کاری فراهم نمود و دیدگاه بی نظیری برای سازمان بوجود آورد.
ایده ها، پشتکار و برنامه ریزى پیر امیدیار این جوان ایرانى تبار، او را در لیست موفق ترین و ثروتمندترین افراد جهان قرار داد، امیدوارم ارائه ی این نکات که از میان زندگینامه و سخنان این جوان خلاق گردآوری و نتیجه گیری شده بود ما را رهنمونی باشد برای رسیدن به آینده ای روشن.

10-نوبت شماست.

شما چه فکر می کنید؟ تا چه اندازه با سایت های حراج اینترنتی آشنا هستید؟

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx