آشنایی با تکنیک های مثبت اندیشی – قسمت چهارم

نظرات 7
11 دقیقه مطالعه

آشنایی با تکنیک های مثبت اندیشی – قسمت چهارم

تعیین اهداف با مثبت اندیشی و قانون جذب

همه ما دارای رویاها و تمایلاتی هستیم. از خود بپرسید رویای شما چیست؟! بگذارید ذهنتان به پرواز در بیاید. اگر می دانستید دیگر فرصتی برای شکست ندارید چه کار می کردید؟ دقیقا همان کاری را می کنید که افراد موفق انجام می دادند. نقشه می کشید، اهدافتان را تعیین می کنید و زمان مشخص می کنید. همه ی افراد موفق در طول تاریخ از این روش خیال پردازی استفاده کردند تا ایده های خود را محقق کنند.

انیشتین تصور می کرد بر روی پرتوی نوری سوار شده و همه جا سبقت می گیرد. پس از آن نظریه نسبیت را کشف کرد. تسلا قبل از این که در دنیای حقیقی ماشین خود را طراحی کند، توانسته بود در ذهنش آن ها را بسازد. مایکل آنجلو، موزارت، دیزنی و سایر افراد موفق به طور خلاقانه ای خیال پردازی می کردند و همین مطلب منشأ ایده های آنان بود.

چرا این کار خیلی اهمیت دارد؟

چرا این کار خیلی اهمیت دارد؟

برای این که اگر قرار باشد چیزی در دنیای واقعی محقق شود، ابتدا باید در دنیای مجازی و خیالی اتفاق بیفتد. اطراف خود را نگاه کنید. اغلب چیزهایی که می بینید، اول به صورت یک ایده در ذهن و تصورات شخصی بوده اند. هر چه بیشتر به موفقیت فکر کنید، بیشتر می توانید موفق شوید.

اگر می خواهید در زندگی خود پیشرفت کنید باید تفکرات خود را تقویت کنید و پیشرفت دهید. تنها کاری که لازم است برای این کار خلاقانه انجام دهید، این است که اهداف خود را طراحی کنید. اهداف بسیار مهم هستند.

ویکتور فرانکل روانشناس مشهور در مورد تجربه اش در اردوگاه در طول جنگ جهانی دوم نوشته است، او بررسی کرده است که چرا تنها یک نفر از 28 نفر زنده مانده است. او گفته است افرادی که زنده ماندند لزوما خوش هیکل ترین، سالم ترین و یا حتی باهوش ترین آن افراد نبودند.

اغلب آن هایی که زنده ماندند، برای زنده ماندن هدف هایی در ذهن خود داشته اند. هدف ها به آن ها انگیزه می داد. اگر ذهن هدفی داشته باشد، می تواند تمرکز کند، و به خودش جهت بدهد تا به هدف خود برسد. اگر هدف نباشد تصورات شما هم از بین می روند. شکست خوردن در داشتن هدف و نقشه، خودش بهترین نقشه است برای شکست. اهداف بیشتر مردم این است که از مخمصه ها عبور کنند و در حقیقت زندگی ایده آل خود را طراحی نمی کنند.

تعیین هدف یکی از مواردی است که شما را نسبت به بقیه برتر می کند. آینده جای خوبی است که به آن توجه کنید برای این که مابقی عمر خود را قرار است در آینده سپری کنید. مطمئنیم که قبلا در مورد اهمیت تعیین اهداف شنیده اید، شاید این مطالب را در جای دیگری هم شنیده باشید. اما تفاوت این مقاله با سایر مقالات در این است که ما در تلاش هستیم تا به شما کمک کنیم آن اهداف را در ضمیر ناخودآگاه خود برنامه ریزی کنید. بنابراین رسیدن به اهداف برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.

ما با ارائه تکنیک های مثبت اندیشی به شما کمک می کنیم تا بفهمید چه چیزی می خواهید و بیشتر آن ها را در ذهن خود برنامه ریزی می کنید. مانند اشعه لیزر روی آن ها تمرکز می کنید، درنتیجه قادر خواهید بود زندگی خود را کنترل کنید و آن را به سمتی پیش ببرید که می خواهید.

هدف ها مسیرها و سطح انرژی شما را مشخص می کنند. همیشه به چیزی می رسید که روی آن ها تمرکز دارید، این می تواند مثبت یا منفی باشد. مثلا برخی از افراد وقت خود را صرف فکر کردن به چاق نبودن می کنند. مشکل این است که برای این که چیزی نباشید، باید به آن فکر کنید.

مثل همان مثال معروف که اگر به شما بگویند به فیل فکر نکنید، چه اتفاقی می افتد؟! شما برعکس به فیل یا چیزی مربوط به آن فکر می کنید. بعضی ها به خودشان می گویند چرا من چاق هستم؟ چگونه می توانم تا این حد چاق نباشم؟ پس در اصل به چاقی فکر می کنند و در ذهن خود یک فکر منفی را پرورش می دهند.

پس در آینده همیشه هدف های خود را به شیوه ای مثبت بیان کنید. مثلا من چگونه به راحتی می توانم لاغر شوم؟ چیزی که بین افراد ناراضی مشترک می باشد، این است که آن ها به خوبی می دانند که چه چیزی نمی خواهند! و زمان زیادی را صرف آن چیزی می کنند که نمی خواهد باشند! در حالی که باید به چیزی فکر کنند، که می خواهند باشند.

حدس بزنید برای این افراد چه اتفاقی می افتد؟!

حدس بزنید برای این افراد چه اتفاقی می افتد؟!

تکرار، معاون موفقیت است. طبق قانون جذب وقتی بر روی چیزی تمرکز کنید، ذهنتان بیشتر به آن جلب می شود. رسیدن به هدف خیلی مهم است اما چیزی که برای آن لازم است این است که بدانید چگونه به طور احساسی در مسیر قرار بگیرید. مطالعه و درس خواندن در دانشگاه فقط کار روی یک کاغذ نیست. ملاقات افراد جدید و کسب تجربه و تغییر دیدگاه شما به جهان نیز هست. به عبارتی خود سفر هم مثل رسیدن به مقصد مهم است. چیزی که به دست می آورید اغلب به اندازه ی این که در طول پروسه به چه کسی تبدیل می شوید مهم نیست، برای این که وقتی روی یک هدف کار می کنید، هدف هم روی شما کار می کند.

وقتی از خودتان می پرسید چه چیزی در مورد یک هدف خاص مهم است و برای رسیدن به هدف خود چه کارهایی باید انجام دهید، لغات مشخصی به ذهن شما می آید، مانند آرامش، امنیت، موفقیت! کلماتی که انتخاب می کنید، ارزش های شما را مشخص می کند. چیزی که در زندگی از همه چیز برای شما مهم تر است. هدف بعضی از افراد کمک به بقیه است. برای این که آن ها می خواهند دنیا را به جای دیگری تبدیل کنند و این مطلب برای آنان یک ارزش است.

بیایید همین الان راجع به ارزش های شما حرف بزنیم و آن ها بررسی کنیم. تصور کنید به یکی از ارزش های خود رسیده اید. تصویر ذهنی خودتان را بسازید و خودتان را در آن شرایط ببینید و کاملا حسش کنید. حالا از خود بپرسید رسیدن به این هدف چه چیزی به شما می دهد؟ چرا رسیدن به این هدف تا این حد برای شما مهم است؟ ببینید چه لغاتی به ذهنتان می آید.

این کار را تکرار کنید تا یک لیست از کلماتی به دست آورید که ارزش های شما را مشخص می کند. حالا از خودتان بپرسید، از بین تمام این ارزش ها، کدام مورد بیشترین اهمیت را دارد؟! آن مهم ترین ارزش شما است. پس حالا باید یک لیست از مهم ترین هدف های خود با جزئیاتش داشته باشید. شاید یک خانه جدید، تفریح، ثروت و یا هر چیز دیگر! چیزی که با داشتن آن ها به دست می آورید، اعتماد به نفس، آرامش، امنیت و احساس ناب موفقیت است.

خواسته و آرزوی واقعی شما چیست؟

خواسته و آرزوی واقعی شما چیست؟

حالا بیاید در مورد هدف شما بیشتر فکر کنیم. همه ی موفقیت های تاریخ در یک چیز مشترک بوده اند. آن ها مقصد معینی داشته اند. داشتن هدف، خوب است. مهم است که ارزش های خود را بشناسیم اما چطور آن ها را در هدف زندگی خود نقش دهیم؟ هدف ها بسیاری از افراد، روی پول تمرکز دارد. آن ها فکر می کنند، اگر به اندازه ی کافی پول داشته باشند می توانند به تمام اهداف خود برسند و هرکاری که دوست دارند انجام دهند.

اگر از افرادی که واپسین روزهای عمر خود را سپری می کنند بپرسید چه آرزویی دارند؟ می گویند آرزو داشته اند که در زندگی بیشتر می خندیدند و عشق ورزی می کردند. شاید هم زمان کمتری را در استرس سپری می کردند.

دوستان عزیز این نکته را بدانید که بهترین چیزهای زندگی شی‌ء نیستند! البته پول و شهرت خیلی خوب هستند، اما لزوما ما را خوش حال تر نمی کنند. فقط خودتان می دانید که در اصل چه می خواهید. باید از خودتان بپرسید چه کارهایی را بیشتر از همه دوست دارید، انجام دهید؟! در زندگی واقعا مشتاق چه چیزی هستید؟! اگر پول شما نامحدود بود چه می کردید؟! در طول تاریخ چه کسی را بیشتر از همه تحسین می کنید؟!

با پاسخ دادن به این پرسش ها، یک قدم به ایده آل های ذهنی خودتان نزدیک تر می شوید. تا اینجا خیلی جلو آمدیم اما اگر قدم بعدی را دنبال نکنید، هر گز به هدفتان نخواهید رسید! و آن دست به کارشدن می باشد!

خیلی مهم است اشتیاقی که همین الان در شما به وجود آمده است را نگه دارید. حداقل به یک چیز که می توانید انجام دهید فکر کنید، تا به هدفتان برسید و بعد آن را انجام دهید. حتی قدم های کوچک بردارید، تصور ذهنی خود را بسازید، آن را صلاح کنید، به دنیای واقعی بروید، آن ها را انجام دهید و به موفقیت برسید.

ادامه دارد …

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

7 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
7
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx