اصل نتیجه معکوس در قانون جذب

نظرات 9
8 دقیقه مطالعه

اصل نتیجه معکوس در قانون جذب

چرا گاهی نتیجه عکس می گیریم؟ (قانون جذب)

یک روان شناس مشهور فرانسوی به نام امیل کوئه چندین سال پیش به آمریکا رفت و در مورد قانون نتیجه معکوس این گونه گفت: «در صورت بروز تعارض بین نیروی تخیل و اراده، همواره این اراده است که گرایش به سقوط پیدا می کند»

به عنوان مثال اگر به شما پیشنهاد بدهند که روی تخته ای که بر روی زمین قرار دارد، راه بروید مطمئنا همه ی شما این کار را خواهید کرد. اما اگر به شما بگویند که روی همان تخته اما بر ارتفاع بیست متری بین زمین و آسمان راه بروید، باز هم این کار را انجام خواهد داد؟!

نخستین عاملی که مانع از اقدام شما به این کار می شود، نیروی تخیل تان خواهد بود که شما را از خطر سقوط از ارتفاع می ترساند و از انجام این کار منع می کند. به عبارت دیگر اندیشه مسلط، اندیشه تصویر سقوط است که بر شما چیره می شود. میل و اراده و کوشش شما را برای رد شدن از تخته بر هم می ریزد و ایده اصلی شکست را جایگزین آن می کند.

در این صورت تلاش ذهنی ناکام می ماند و همواره در جهت مقابل میل ارادی سوق می دهد. القائات ناتوانی برای غلبه بر موانع و مشکلات وارد ذهن می شوند و این ضمیر ناخودآگاه است که تحت تاثیر اندیشه مسلط قرار می گیرد، هرچند که از بین دو پیشنهاد متضاد همواره نیرومندترین آن را برمی گزینید. کاری که بدون تلاش انجام شود خودش را بهترین نمایان می کند.

از گفتن این جملات جدا خودداری کنید!

از گفتن این جملات جدا خودداری کنید!

من خیلی دلم می خواهد از شر این بیماری نجات پیدا کنم اما هر کاری که انجام می دهم هیچ فایده ای ندارد و به در بسته می خورم.

خیلی تلاش می کنم اما راه به جایی نمی برم.

کارم روز و شب دعا کردن و بس اما هیچ فایده ای نداشته و ندارد.

هرچه تقلا می کنم و از نیروی اراده ام کمک می گیرم باز هم به نتیجه نمی رسم.

در این شرایط باید بدانید که اشکال از خودتان است و خود کرده را تدبیر نیست. هرگز ضمیر ناخودآگاه خود را زیر ایده های پوچ و منفی خرد نکنید و به این ترتیب او را مجبور به اطاعت نکنید. باز هم تکرار می کنیم که چنین ایده هایی برای شما چیزی جز شکست در پی نخواهد داشت و بر اساس قانون جذب از تلاش تان نتیجه معکوس به دست خواهید آورد.

استفاده از جبر و زور، عامل نتیجه معکوس در قانون جذب است

بارها و بارها با دانشجویانی برخورد کرده ایم که می گویند سر جلسه امتحان تمام چیزهایی که حفظ کرده اند را از یاد برده اند و هرچه در ذهن داشته اند، تنها در لحظه ای به باد فراموشی رفته است. انگار حافظه شان یک پارچه و به یک باره کاملا سفید شده است. آن ها بعدا اعتراف می کنند که سر جلسه امتحان هرچه به ذهن خود فشار می آوردیم و از نیروی اراده خود کمک می گرفتیم باز هم چیزی یادمان نمی آمد. اما این ها به محض این که پا از سر جلسه امتحان بیرون می گذارند و از آن حالت استرس و اضطراب ذهنی رها می شوند راه حل تمام مسائل و پاسخ همه سوالات را به یاد می آورند!

به عبارت دیگر این دانشجویان با فشاری که به ذهن و ضمیر ناخودآگاه خود وارد می کنند، خودشان را با شکست قطعی مواجه می نمایند و این هم می تواند نمونه زنده دیگری از نتیجه معکوس در قانون جذب باشد که با ضمیر ناخودآگاه و نفسانیات خود نباید با جبر و زور برخورد کنید.

آشتی نیروهای اراده و تخیل

همان طور که گفتیم استفاده از نیروی اجبار در راه برآورده کردن خواسته ها لزوما به مخالفت ضمیر ناخودآگاه منجر خواهد شد. هنگامی که ذهن متوجه حل مسئله ای و یا غلبه بر مانعی می شود دیگر هیچ چیز جلودارش نیست. به عبارت دیگر اگر اتحاد و هماهنگی بین ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه در مورد موضوع خاصی مثل یک درخواست، یک تمایل و یا یک تصویر ذهنی به وجود آید؛

این هماهنگی و اتفاق به تحقق آمال و آرزوها منتهی خواهد شد و اگر بین دو ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه هیچ تعارض و برخوردی وجود نداشته باشد، بر اساس قانون جذب آن زمانی است که دعایتان حتما مستجاب می شود و رویایتان صورت عمل به خود می گیرد. آن دو عنصری که باید آشتی و مسالمت داشته باشند می توانند توسط خود شما، افکار و احساسات، ایده و عاطفه، اراده و تخیل تان ابراز وجود کنند و خودی نشان دهند.

اگر بر جوشش و غلیان نهایی و تب و تاب و جوش و خروش ظاهری خود مسلط شوید در نهایت می توانید امیال و تخیلات خود را تحت کنترل درآورید و آن هنگامی است که ضمیر خودآگاه تان را در آرامش غرق کنید؛ ولی بهترین فرصت برای تحت تاثیر قرار دادن ضمیر ناخودآگاه هنگام خواب است.

به این دلیل که ضمیر ناخودآگاه ما در زمان بیدار شدن و یا در لحظه خوابیدن به اوج فعالیت خود می رسد. در این حالت، افکار منفی و تصوراتی که برای خنثی کردن آرزوها و امیال ما به سر هجوم می آورند تا در ضمیر ناخودآگاه جای بگیرند، فرصت اظهار وجود پیدا نمی کنند.

گروه بی شماری از مردم مسائل و مشکلات خود را با نیروی تخیل منظم و هدایت شده حل و فصل می کنند، به این دلیل که این ها اطمینان دارند آنچه احساس می کنند و آنچه در عالم تخیل در صفحه ذهن ترسیم می کنند، سری از واقعیت جدا نیست و خلاصه بر اساس قانون جذب هر چه در دل دارند همان برایشان پیش می آید.

ایده

جمع بندی کلی در مورد اصل معکوس قانون جذب

1 – ایده هایی که با زور و اکراه روانه ذهن می شوند موجب ترس و تشویش خواهند شد.

2 – زمانی که روحی آرام و تنی آسوده دارید هر فکری که به ضمیر ناخودآگاه خود بسپارید، با خاطر آسوده نسبت به اجرای آن اقدام خواهد کرد.

3 – درباره ی طرح ها و نقشه های خود فکر کنید و جدا از روش های سنتی به اجرای آن ها بپردازید.

4 – هم چون بیماران خیالی دچار وسواس بیماری نشوید و دائما نگران تپش قلب و تنفس و سایر اندام واره های خود نباشید.

5 – بر اساس قانون جذب احساس سلامتی، سلامتی در پی دارد و نیروی تخیل یکی از قدرتمندترین استعدادهای بشری است. هرچه را که خوب و قابل ستایش است به آن بسپارید تا بتوانید به تمام خواسته ها و آرزوهای خود دست پیدا کنید.

3.8/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

9 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
9
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx