5 روش برای رسیدن به مثبت اندیشی

نظرات 2
18 دقیقه زمان مطالعه

5 روش برای رسیدن به مثبت اندیشی

چگونه مثبت اندیشی را در خود تقویت کنیم؟

قبل از هر چیزی باید به این مسئله آگاه باشید که اگر در برخی مواقع از در اختیار گرفتن کنترل شرایط موجود ناتوان ماندید، باید به کنترل افکار خود بپردازید. مثبت اندیشی باعث می شود تا واکنش های مثبتی از خود نشان دهید و در نتیجه قانون جذب نتایج مثبتی را نیز دریافت نمایید.

انواع مختلف مثبت اندیشی

«مثبت اندیشی منبع انرژی و نیز سرچشمه تمامی آزادی ها می باشد، به این دلیل که این توانایی را دارد تا راه حل های بسیار مناسبی را برای مشکلات بیابد و بدین ترتیب مهارت و اعتماد به نفس و قدرت را در شما افزایش دهد. مثبت اندیشی می تواند سرچشمه آزادی باشد؛ این مسئله به این معنی است که شما با استفاده از این افکار از دردها و رنج های زندان منفی نگری و آثار جسمی آن آزاد خواهید شد.»

مطمئنا خودتان و یا حتی دیگران بارها این جمله را به زبان آورده اند و شنیده اید که «از من می خواهی مثبت اندیش باشم؟ تو در جایگاه من نیستی، به همین خاطر به راحتی می توانی این حرف را به زبان بیاوری، تو از رنج هایی که تحمل کرده ام خبر نداری و…» در واقع باید بدانید که واقعیاتی در زندگی وجود دارد که می تواند خشم، بی حوصلگی، ترس و تنهایی را با خود به دنبال داشته باشند و افکار منفی را برای افراد پدید آورد.

این کار هیچ چیزی را تغییر نخواهد داد و هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد؛ برعکس منفی نگری بر اساس قانون جذب می تواند چالش هایی را به بار آورد که همه ی زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. از همین رو در این قسمت به معرفی نیروی تفکر مثبت می پردازیم و بیان می کنیم که با چه راهکارهایی می توانید چالش ها را به توانایی تبدیل کنید.

مثبت اندیشی جهت تقویت دیدگاه

۱ – مثبت اندیشی جهت تقویت دیدگاه

بسیاری از مردم از این نوع تفکر استفاده می کنند تا بتوانند با کمک آن دیدگاه های شخصی خود را در کارهای خاص تقویت کرده و به قانع کردن دیگران و همچنین خودشان بپردازند. به عنوان مثال افرادی که سیگار مصرف می کنند همواره در حال حمایت از سیگار هستند. آن ها می گویند که مصرف سیگار باعث آرامش آن ها می شود.

دقت داشته باشید تنها مسئله ای که می تواند شما را از این تفکر جدا کند، خودتان هستید. شما باید به طور مرتب، مثبت اندیش باشید و نیروهای مثبت را در اطراف خود قرار دهید. چرا که حرف زدن می تواند موجب اتلاف زمان شود.

۲ – مثبت اندیشی به دلیل تاثیر پذیرفتن از دیگران

به طور معمول این نوع از تفکر، باعث می شود تا افراد مثبت اندیش شوند. زیرا آن ها تحت تاثیر یکی از دوستان، خویشاوندان و هرکسی که فکرش را کنید قرار می گیرند. اگرچه این نوع از تفکر مثبت می تواند بر روی برخی از کسانی که از دیگران تاثیر می پذیرند، ولی بعد از مدتی کوتاه شور و اشتیاق خود را از دست می دهند و احساس ناامیدی می کنند، تاثیر منفی داشته باشد. و شاید هم تاثیر مثبت بگذارد و انگیزه ای برای فرد باشد تا او نیز بدون اتلاف وقت در افکار منفی و غرولند کردن، به این کار مبادرت ورزد و به ارزیابی و اصلاح خود پرداخته تا به اهدافش برسد.

تاثیر پذیرفتن از دیگران به شرطی می تواند مفید و موثر باشد که شما راهکارها و اطلاعات لازم را دریافت کرده و با ارزیابی آن ها، روش ها و افکار و ارزش های خود را مورد استفاده و پشتیبانی قرار دهید. شما به وسیله این راهکارها و قانون جذب می توانید جهان خارج را همچون سرچشمه ای برای پیشرفت و رشد مثبت خودتان در زندگی ببینید.

۳ – مثبت اندیشی در پروسه ای خاص

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید به چه دلیل مردم در ماه رمضان و برخی از روزهای خاص رفتار بهتری از خود نشان می دهند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در طی این روزها به دلیل این که یک پیوند روحانی میان مردم به وجود آمده است، هیچ کسی تمایل ندارد تا خدا را از خود ناراحت و خشمگین کند و همه تمایل دارند تا ثواب کارهایشان را افزایش دهند.

آن ها رفتارهایی هوشمندانه و بسیار فهمیده از خود نشان می دهند، اما پس از ماه رمضان، دوباره به حالت قبل و حتی بدتر از آن برمی گردند. زیرا تفکر و رفتار مثبت آن ها منوط به زمان مشخصی بود و با گذر زمان دیگر ارزشی ندارد. دقت داشته باشید شما به راحتی می توانید از این نوع تفکر مثبت که با پروسه زمانی خاصی مرتبط می باشد، برای بهبود بخشیدن به رفتارهایتان و همچنین به وجود آوردن رفتارهای مثبت استفاده کنید.

تفکر مثبت در مورد درد و رنج

۴ – تفکر مثبت در مورد درد و رنج

هنگامی که انسان ها دچار بیماری خطرناکی می شوند و یا یکی از اعضای خانواده خود را از دست می دهند و با برخی از مشکلات دیگر روبرو می شوند، باید مراحل روحی متفاوتی را طی کنند که ممکن است این مراحل برای برخی افراد طولانی و برخی دیگر کوتاه مدت باشد و آن ها با کنار آمدن با قضیه موجود دچار تحول بزرگی شده و به سمت مثبت اندیشی روی بیاورند.

دیده می شود که این روزها بسیاری از مردم هنگامی که با دشواری ها و مشکلات خود روبرو می شوند، به سمت منفی گرایی روی می آورند و تصمیم دارند تا از همه چیز انتقام بگیرند. آنها مرتب منفی بافی می کنند و بدترین احتمالات ممکن را حدس می زنند و احساسات و عواطف منفی را تا جایی ادامه می دهند تا سرانجام بر اساس قانون جذب روی رفتار، رابطه و همه ی زوایای زندگی شان تاثیر می گذارد.

البته نوع دیگری از مردم در جامعه حضور دارند که در هنگام مواجه شدن با سختی ها بیشتر به خدای متعال نزدیک می شوند و سپس به چگونگی راه حل این چالش و بهره گیری از آن و تبدیل آن به فرصت و مهارت می اندیشند.

دقت داشته باشید هنگامی که شما از درد و رنج خود تفکری مثبت بگیرید و از آن در جهت های مثبت بهره بگیرید؛ این دردها حامل پیامی از جانب خداوند می باشد و به ما می گوید تا از افکار و روش های مثبت مختلف برای کمک به کسانی که دوستشان داریم، استفاده کنیم و به رابطه ای که با خدا داریم، تکیه بزنیم.

۵ – مثبت اندیشی ادامه دار

به عقیده بسیاری از افراد، مثبت اندیشی ادامه دار بهترین و برترین نوع تفکر می باشد. زیرا تحت تاثیر هیچ کدام از عوامل زمان، مکان و کنش ها نمی باشد. و این که در طول زندگی با افراد مختلف همراه خواهد بود و فرد را با چالش های مختلف روبرو می کند، تا همیشه شکرگزار خداوند باشد و سپس به راه حل ها و یا گزینه های دیگر و احتمالاتی که معمولا در زندگی با آن روبرو می شود، فکر می کند. این افراد با طرز تفکری که دارند، همواره بر اساس قانون جذب، زندگی متعادل و خوشبختی فراوانی را برای خود فراهم می کنند.

این افراد با تفکر مثبتی که دارند از هیچ چیز و هیچ کس تاثیر نمی گیرند، بلکه از مشکلاتی که با آن درگیر هستند، به عنوان یک سلاح قدرتمند برای غلبه بر زمان استفاده می کنند و زمانی که هیچ بحرانی نداشته باشند آن فرد بر روی جنبه های مثبت زندگی متمرکز می شود.

دقت داشته باشید اقدامات این قبیل از افراد به معنی فرار مشکلات نیست، بلکه کاملا برعکس است. برای هر مشکل عمیق معمولا یک راه حل معنوی وجود دارد. اگر این سوال در ذهنتان ایجاد می شود که بر چه اساسی این حرف بیان می شود، باید به شما بگوییم که هر فرد عرفانی یک سرشت مثبت دارد و چنین فردی در همه امور خود را به خدا می سپارد. از همین رو اهداف زندگی را محقق می کند و در جای جای زندگی خود آرامش درونی و تعادل را به وجود می آورد.

۶- پیدا کردن جنبه مثبت در شرایط منفی

یکی از ساده ترین و در عین حال موثرترین راه ها برای مثبت اندیشی این است که در شرایط بد و منفی، به جنبه مثبت اتفاقات فکر کنید. درست است که در شرایطی که اتفاقات بد و منفی رخ می دهد، به راحتی نمی توان به چیزهای مثبت فکر کرد ولی باید سعی کنید ذهن خود را مجبور کنید که روی افکار مثبت متمرکز شود.

هیچ چیز و هیچ اتفاقی مطلقا منفی نیست و همیشه می توان در هر شرایطی نقطه روشنی برای امیدواری و مثبت اندیشی پیدا کرد. یا حتی می توان شرایط منفی را به شرایطی مثبت تبدیل کرد.

۷- حضور در محیطی پر از انرژی های مثبت

هر محیطی تاثیر خاص خودش را به همراه دارد. کسی که با او هم صحبت می شوید، اطلاعاتی که از رسانه های جمعی مثل تلویزیون، اینترنت و شبکه های اجتماعی به دست می آورید و سایر محیط های اطراف شما روی نگرش تان تاثیرگذار هستند.

برای اینکه بتوانید در زندگی خود مثبت نگر باقی بمانید باید بیشتر در محیط هایی قرار بگیرید که تاثیر مثبت روی شما می گذارند. برای اینکه متوجه شوید کدام محیط ها در اطراف شما تاثیر بهتری روی شما دارند، به این سوال ها پاسخ دهید:

  • تاثیرگذارترین افرادی که معمولا با آنها هم صحبت می شوید، چه کسانی هستند؟
  • چند تا از منابع خبری منفی که معمولا در معرض آنها هستید را می توانید به یاد بیاورید؟

به همین شکل می توانید از خودتان بپرسید که چه محیط ها و شرایطی روی شما اثر منفی دارند و سعی کنید کم کم از این محیط ها فاصله بگیرید.

۸- از کاه کوه نسازید

معمولا آدم های منفی نگر عادت دارند که از هر چیز کوچکی یک فاجعه می سازند. آنها با فکر کردن زیاد از حد به یک موضوع کم اهمیت و پرو بال دادن به آن، باعث می شوند که یک اتفاق منفی رقم بخورد.

اگر می خواهید که این طور نباشید و بیهوده انرژی منفی تولید نکنید، سعی کنید تمرین های زیر را انجام دهید:

* یاد بگیرید که به افکار منفی « نه‌» بگویید و این افکار را متوقف کنید.

* اگر هنوز منفی بافی تان ادامه دارد و نمی توانید آن را متوقف کنید، از تکنیک نفس عمیق استفاده کنید. چند نفس عمیق پشت سر هم بکشید و تمرکز تان را روی دم و بازدم های عمیق بگذارید و به چیز دیگری فکر نکنید.

* از زاویه جدید و تازه ای به موضوع نگاه کنید یا از کسی در اطراف خود درباره افکار خود سوالاتی بپرسید تا متوجه فکرهای اشتباه و منفی خود شوید.

۹- به ترس های خود غلبه کنید

گاهی اوقات ممکن است بخواهید چیز جدیدی را در زندگی خود امتحان کنید ولی ترس به شما این اجازه را نمی دهد. اگر نتوانید بر این ترس غلبه کنید، مانند یک دام شما را در خود اسیر می کند و ذهن تان را پر از افکار منفی می کند.

غلبه بر ترس

کاری که شما باید انجام دهید این است که در هر زمانی که می توانید، جلوی این ترس بیایستید و تردید را کنار بگذارید. از خودتان بپرسید: بدترین اتفاقی که ممکن است بیافتد چیست؟

بعد به خودتان نگاه کنید و ببینید آیا توانایی مقابله با آن اتفاق را دارید. اگر این توانایی را دارید پس دیگر جایی برای ترس وجود ندارد و باید افکار منفی را کنار بگذارید.

۱۰- رفتار مناسب با دیگران

اگر می خواهید در معرض افکار منفی قرار نگیرید، خودتان هم نباید چنین افکار منفی را تولید کنید. نحوه برخورد و رفتار شما با دیگران تعیین کننده نوع انرژی است که از دیگران دریافت می کنید.

به عبارتی، هر چیزی که را که بدهی، همان را تحویل می گیری. اگر با دیگران به خوبی رفتار کنید و برای آنها ارزش قائل باشید یا در واقع به آنها انرژی مثبت بدهید، حتما در پاسخ رفتار خود از آنها انرژی مثبت دریافت می کنید.

اگر می خواهید رفتار درستی با دیگران داشته باشید تا از آنها انرژی های مثبت دریافت کنید، به نکات زیر عمل کنید:

  • کمک به دیگران: به اطرافیان خود دقت کنید و حواستان به آنها باشد و هر وقت نیاز به کمک داشتند به آنها کمک کنید. این کار باعث می شود که حسن نیت خودتان را به آنها نشان دهید و مطمئن باشید در جواب این رفتار خود، از آنها انرژی مثبت دریافت می کنید.
  • گوش کنید: یکی از راه هایی که به شما کمک می کند تا رفتار بهتری با دیگران داشته باشید این است که وقتی با شما حرف می زنند، به حرف های آنها گوش کنید. بخصوص وقتی مشکلی دارند. خیلی وقت ها مشکل آنها فقط با حرف زدن با کسی حل می شود. پس شنونده باشید.
  • لبخند بزنید: یکی دیگر از راه هایی که باعث می شود دیگران مجذوب رفتار شما شوند و در مقابل به شما انرژی مثبت دهند این است که با چهره ای گشاده و خوش رو با آنها رفتار کنید.

۱۱- برنامه روزانه منظم

یکی از بدیهی ترین و البته مهم ترین منبع انرژی مثبت در زندگی داشتن یک برنامه منظم روزانه است. اگر هر روز برای ورزش کردن، خوردن و خوابیدن برنامه منظمی داشته باشید و به این برنامه پایبند باشید، دیگر جایی برای ورود انرژی منفی در زندگی خود باقی نمی گذارید.

البته در حالت عادی و وقتی حالتان خوب باشد و زندگی تان پر از انرژی مثبت باشد، ممکن است راحت تر به این برنامه روزانه عمل کنید و به آنها اهمیت دهید. ولی زمانی این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می کند که انرژی و افکار منفی وارد زندگی تان می شوند. اگر نظم روزانه ات به هم بخورد، مطمئن باشید این آغاز تسلیم شدن در برابر انرژی ها و افکار منفی است.

پس در هر حالی سعی کنید برنامه منظم روزانه خود را ترک نکنید و ورزش را فراموش نکنید.

کارهای دیگری هم می توانید برای حفظ انرژی مثبت یا افزایش افکار مثبت در ذهن تان انجام دهید مانند انتقاد پذیر بودن، بی تفاوت بودن به یاوه گویی های افراد بی ارزش در زندگی، برنامه داشتن برای مقابله با انرژی های منفی و … .

۳.۲/۵ - (۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx