5 روش برای رسیدن به مثبت اندیشی

نظرات 2
18 دقیقه مطالعه

5 روش برای رسیدن به مثبت اندیشی

چگونه مثبت اندیشی را در خود تقویت کنیم؟

قبل از هر چیزی باید به این مسئله آگاه باشید که اگر در برخی مواقع از در اختیار گرفتن کنترل شرایط موجود ناتوان ماندید، باید به کنترل افکار خود بپردازید. مثبت اندیشی باعث می شود تا واکنش های مثبتی از خود نشان دهید و در نتیجه قانون جذب نتایج مثبتی را نیز دریافت نمایید.

انواع مختلف مثبت اندیشی

«مثبت اندیشی منبع انرژی و نیز سرچشمه تمامی آزادی ها می باشد، به این دلیل که این توانایی را دارد تا راه حل های بسیار مناسبی را برای مشکلات بیابد و بدین ترتیب مهارت و اعتماد به نفس و قدرت را در شما افزایش دهد. مثبت اندیشی می تواند سرچشمه آزادی باشد؛ این مسئله به این معنی است که شما با استفاده از این افکار از دردها و رنج های زندان منفی نگری و آثار جسمی آن آزاد خواهید شد.»

مطمئنا خودتان و یا حتی دیگران بارها این جمله را به زبان آورده اند و شنیده اید که «از من می خواهی مثبت اندیش باشم؟ تو در جایگاه من نیستی، به همین خاطر به راحتی می توانی این حرف را به زبان بیاوری، تو از رنج هایی که تحمل کرده ام خبر نداری و…» در واقع باید بدانید که واقعیاتی در زندگی وجود دارد که می تواند خشم، بی حوصلگی، ترس و تنهایی را با خود به دنبال داشته باشند و افکار منفی را برای افراد پدید آورد.

این کار هیچ چیزی را تغییر نخواهد داد و هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد؛ برعکس منفی نگری بر اساس قانون جذب می تواند چالش هایی را به بار آورد که همه ی زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. از همین رو در این قسمت به معرفی نیروی تفکر مثبت می پردازیم و بیان می کنیم که با چه راهکارهایی می توانید چالش ها را به توانایی تبدیل کنید.

مثبت اندیشی جهت تقویت دیدگاه

1 – مثبت اندیشی جهت تقویت دیدگاه

بسیاری از مردم از این نوع تفکر استفاده می کنند تا بتوانند با کمک آن دیدگاه های شخصی خود را در کارهای خاص تقویت کرده و به قانع کردن دیگران و همچنین خودشان بپردازند. به عنوان مثال افرادی که سیگار مصرف می کنند همواره در حال حمایت از سیگار هستند. آن ها می گویند که مصرف سیگار باعث آرامش آن ها می شود.

دقت داشته باشید تنها مسئله ای که می تواند شما را از این تفکر جدا کند، خودتان هستید. شما باید به طور مرتب، مثبت اندیش باشید و نیروهای مثبت را در اطراف خود قرار دهید. چرا که حرف زدن می تواند موجب اتلاف زمان شود.

2 – مثبت اندیشی به دلیل تاثیر پذیرفتن از دیگران

به طور معمول این نوع از تفکر، باعث می شود تا افراد مثبت اندیش شوند. زیرا آن ها تحت تاثیر یکی از دوستان، خویشاوندان و هرکسی که فکرش را کنید قرار می گیرند. اگرچه این نوع از تفکر مثبت می تواند بر روی برخی از کسانی که از دیگران تاثیر می پذیرند، ولی بعد از مدتی کوتاه شور و اشتیاق خود را از دست می دهند و احساس ناامیدی می کنند، تاثیر منفی داشته باشد. و شاید هم تاثیر مثبت بگذارد و انگیزه ای برای فرد باشد تا او نیز بدون اتلاف وقت در افکار منفی و غرولند کردن، به این کار مبادرت ورزد و به ارزیابی و اصلاح خود پرداخته تا به اهدافش برسد.

تاثیر پذیرفتن از دیگران به شرطی می تواند مفید و موثر باشد که شما راهکارها و اطلاعات لازم را دریافت کرده و با ارزیابی آن ها، روش ها و افکار و ارزش های خود را مورد استفاده و پشتیبانی قرار دهید. شما به وسیله این راهکارها و قانون جذب می توانید جهان خارج را همچون سرچشمه ای برای پیشرفت و رشد مثبت خودتان در زندگی ببینید.

3 – مثبت اندیشی در پروسه ای خاص

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید به چه دلیل مردم در ماه رمضان و برخی از روزهای خاص رفتار بهتری از خود نشان می دهند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در طی این روزها به دلیل این که یک پیوند روحانی میان مردم به وجود آمده است، هیچ کسی تمایل ندارد تا خدا را از خود ناراحت و خشمگین کند و همه تمایل دارند تا ثواب کارهایشان را افزایش دهند.

آن ها رفتارهایی هوشمندانه و بسیار فهمیده از خود نشان می دهند، اما پس از ماه رمضان، دوباره به حالت قبل و حتی بدتر از آن برمی گردند. زیرا تفکر و رفتار مثبت آن ها منوط به زمان مشخصی بود و با گذر زمان دیگر ارزشی ندارد. دقت داشته باشید شما به راحتی می توانید از این نوع تفکر مثبت که با پروسه زمانی خاصی مرتبط می باشد، برای بهبود بخشیدن به رفتارهایتان و همچنین به وجود آوردن رفتارهای مثبت استفاده کنید.

تفکر مثبت در مورد درد و رنج

4 – تفکر مثبت در مورد درد و رنج

هنگامی که انسان ها دچار بیماری خطرناکی می شوند و یا یکی از اعضای خانواده خود را از دست می دهند و با برخی از مشکلات دیگر روبرو می شوند، باید مراحل روحی متفاوتی را طی کنند که ممکن است این مراحل برای برخی افراد طولانی و برخی دیگر کوتاه مدت باشد و آن ها با کنار آمدن با قضیه موجود دچار تحول بزرگی شده و به سمت مثبت اندیشی روی بیاورند.

دیده می شود که این روزها بسیاری از مردم هنگامی که با دشواری ها و مشکلات خود روبرو می شوند، به سمت منفی گرایی روی می آورند و تصمیم دارند تا از همه چیز انتقام بگیرند. آنها مرتب منفی بافی می کنند و بدترین احتمالات ممکن را حدس می زنند و احساسات و عواطف منفی را تا جایی ادامه می دهند تا سرانجام بر اساس قانون جذب روی رفتار، رابطه و همه ی زوایای زندگی شان تاثیر می گذارد.

البته نوع دیگری از مردم در جامعه حضور دارند که در هنگام مواجه شدن با سختی ها بیشتر به خدای متعال نزدیک می شوند و سپس به چگونگی راه حل این چالش و بهره گیری از آن و تبدیل آن به فرصت و مهارت می اندیشند.

دقت داشته باشید هنگامی که شما از درد و رنج خود تفکری مثبت بگیرید و از آن در جهت های مثبت بهره بگیرید؛ این دردها حامل پیامی از جانب خداوند می باشد و به ما می گوید تا از افکار و روش های مثبت مختلف برای کمک به کسانی که دوستشان داریم، استفاده کنیم و به رابطه ای که با خدا داریم، تکیه بزنیم.

5 – مثبت اندیشی ادامه دار

به عقیده بسیاری از افراد، مثبت اندیشی ادامه دار بهترین و برترین نوع تفکر می باشد. زیرا تحت تاثیر هیچ کدام از عوامل زمان، مکان و کنش ها نمی باشد. و این که در طول زندگی با افراد مختلف همراه خواهد بود و فرد را با چالش های مختلف روبرو می کند، تا همیشه شکرگزار خداوند باشد و سپس به راه حل ها و یا گزینه های دیگر و احتمالاتی که معمولا در زندگی با آن روبرو می شود، فکر می کند. این افراد با طرز تفکری که دارند، همواره بر اساس قانون جذب، زندگی متعادل و خوشبختی فراوانی را برای خود فراهم می کنند.

این افراد با تفکر مثبتی که دارند از هیچ چیز و هیچ کس تاثیر نمی گیرند، بلکه از مشکلاتی که با آن درگیر هستند، به عنوان یک سلاح قدرتمند برای غلبه بر زمان استفاده می کنند و زمانی که هیچ بحرانی نداشته باشند آن فرد بر روی جنبه های مثبت زندگی متمرکز می شود.

دقت داشته باشید اقدامات این قبیل از افراد به معنی فرار مشکلات نیست، بلکه کاملا برعکس است. برای هر مشکل عمیق معمولا یک راه حل معنوی وجود دارد. اگر این سوال در ذهنتان ایجاد می شود که بر چه اساسی این حرف بیان می شود، باید به شما بگوییم که هر فرد عرفانی یک سرشت مثبت دارد و چنین فردی در همه امور خود را به خدا می سپارد. از همین رو اهداف زندگی را محقق می کند و در جای جای زندگی خود آرامش درونی و تعادل را به وجود می آورد.

6- پيدا كردن جنبه مثبت در شرايط منفی

يكی از ساده ترين و در عين حال موثرترين راه ها برای مثبت انديشی اين است كه در شرايط بد و منفی، به جنبه مثبت اتفاقات فكر كنيد. درست است كه در شرايطی كه اتفاقات بد و منفی رخ می دهد، به راحتی نمی توان به چيزهای مثبت فكر كرد ولی بايد سعی كنيد ذهن خود را مجبور كنيد كه روی افكار مثبت متمركز شود.

هيچ چيز و هيچ اتفاقي مطلقا منفی نيست و هميشه می توان در هر شرايطی نقطه روشنی برای اميدواری و مثبت انديشی پيدا كرد. يا حتی می توان شرايط منفی را به شرايطی مثبت تبديل كرد.

7- حضور در محيطی پر از انرژی های مثبت

هر محيطی تاثير خاص خودش را به همراه دارد. كسی كه با او هم صحبت می شويد، اطلاعاتی كه از رسانه های جمعی مثل تلويزيون، اينترنت و شبكه های اجتماعی به دست می آوريد و ساير محيط های اطراف شما روی نگرش تان تاثيرگذار هستند.

برای اينكه بتوانيد در زندگی خود مثبت نگر باقی بمانيد بايد بيشتر در محيط هايی قرار بگيريد كه تاثير مثبت روی شما می گذارند. برای اينكه متوجه شويد كدام محيط ها در اطراف شما تاثير بهتری روی شما دارند، به اين سوال ها پاسخ دهيد:

  • تاثيرگذارترين افرادی كه معمولا با آنها هم صحبت می شويد، چه كسانی هستند؟
  • چند تا از منابع خبری منفی كه معمولا در معرض آنها هستيد را می توانيد به ياد بياوريد؟

به همين شكل می توانيد از خودتان بپرسيد كه چه محيط ها و شرايطی روي شما اثر منفی دارند و سعی كنيد كم كم از اين محيط ها فاصله بگيريد.

8- از كاه كوه نسازيد

معمولا آدم های منفی نگر عادت دارند كه از هر چيز كوچكی يک فاجعه می سازند. آنها با فكر كردن زياد از حد به يک موضوع كم اهميت و پرو بال دادن به آن، باعث می شوند كه يک اتفاق منفی رقم بخورد.

اگر می خواهيد كه اين طور نباشيد و بيهوده انرژی منفی توليد نكنيد، سعی كنيد تمرين های زير را انجام دهيد:

* ياد بگيريد كه به افكار منفی « نه‌» بگوييد و اين افكار را متوقف كنيد.

* اگر هنوز منفی بافی تان ادامه دارد و نمی توانيد آن را متوقف كنيد، از تكنيک نفس عميق استفاده كنيد. چند نفس عميق پشت سر هم بكشيد و تمركز تان را روی دم و بازدم های عميق بگذاريد و به چيز ديگری فكر نكنيد.

* از زاويه جديد و تازه ای به موضوع نگاه كنيد يا از كسی در اطراف خود درباره افكار خود سوالاتی بپرسيد تا متوجه فكرهای اشتباه و منفی خود شويد.

9- به ترس های خود غلبه كنيد

گاهی اوقات ممكن است بخواهيد چيز جديدی را در زندگی خود امتحان كنيد ولی ترس به شما اين اجازه را نمی دهد. اگر نتوانيد بر اين ترس غلبه كنيد، مانند يک دام شما را در خود اسير می كند و ذهن تان را پر از افكار منفی می كند.

غلبه بر ترس

كاری كه شما بايد انجام دهيد اين است كه در هر زمانی كه می توانيد، جلوي اين ترس بيايستيد و ترديد را كنار بگذاريد. از خودتان بپرسيد: بدترين اتفاقی كه ممكن است بيافتد چيست؟

بعد به خودتان نگاه كنيد و ببينيد آيا توانايی مقابله با آن اتفاق را داريد. اگر اين توانايی را داريد پس ديگر جايی برای ترس وجود ندارد و بايد افكار منفی را كنار بگذاريد.

10- رفتار مناسب با ديگران

اگر می خواهيد در معرض افكار منفی قرار نگيريد، خودتان هم نبايد چنين افكار منفی را توليد كنيد. نحوه برخورد و رفتار شما با ديگران تعيين كننده نوع انرژی است كه از ديگران دريافت می كنيد.

به عبارتی، هر چيزی كه را كه بدهی، همان را تحويل می گيری. اگر با ديگران به خوبی رفتار كنيد و برای آنها ارزش قائل باشيد يا در واقع به آنها انرژی مثبت بدهيد، حتما در پاسخ رفتار خود از آنها انرژی مثبت دريافت می كنيد.

اگر می خواهيد رفتار درستی با ديگران داشته باشيد تا از آنها انرژی های مثبت دريافت كنيد، به نكات زير عمل كنيد:

  • كمک به ديگران: به اطرافيان خود دقت كنيد و حواستان به آنها باشد و هر وقت نياز به كمک داشتند به آنها كمک كنيد. اين كار باعث می شود كه حسن نيت خودتان را به آنها نشان دهيد و مطمئن باشيد در جواب اين رفتار خود، از آنها انرژی مثبت دريافت مي كنيد.
  • گوش كنيد: يكي از راه هايی كه به شما كمک می كند تا رفتار بهتری با ديگران داشته باشيد اين است كه وقتی با شما حرف می زنند، به حرف های آنها گوش كنيد. بخصوص وقتی مشكلی دارند. خيلی وقت ها مشكل آنها فقط با حرف زدن با كسی حل می شود. پس شنونده باشيد.
  • لبخند بزنيد: يكی ديگر از راه هايی كه باعث می شود ديگران مجذوب رفتار شما شوند و در مقابل به شما انرژی مثبت دهند اين است كه با چهره ای گشاده و خوش رو با آنها رفتار كنيد.

11- برنامه روزانه منظم

يكی از بديهی ترين و البته مهم ترين منبع انرژی مثبت در زندگی داشتن يک برنامه منظم روزانه است. اگر هر روز برای ورزش كردن، خوردن و خوابيدن برنامه منظمی داشته باشيد و به اين برنامه پايبند باشيد، ديگر جايی برای ورود انرژی منفی در زندگی خود باقی نمی گذاريد.

البته در حالت عادی و وقتی حالتان خوب باشد و زندگی تان پر از انرژی مثبت باشد، ممكن است راحت تر به اين برنامه روزانه عمل كنيد و به آنها اهميت دهيد. ولی زمانی اين مسئله اهميت بيشتری پيدا می كند كه انرژی و افكار منفی وارد زندگی تان می شوند. اگر نظم روزانه ات به هم بخورد، مطمئن باشيد اين آغاز تسليم شدن در برابر انرژی ها و افكار منفی است.

پس در هر حالی سعی كنيد برنامه منظم روزانه خود را ترک نكنيد و ورزش را فراموش نكنيد.

كارهای ديگری هم می توانيد برای حفظ انرژی مثبت يا افزايش افكار مثبت در ذهن تان انجام دهيد مانند انتقاد پذير بودن، بی تفاوت بودن به ياوه گويی های افراد بی ارزش در زندگی، برنامه داشتن برای مقابله با انرژی هاي منفی و … .

3.2/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx