کنترل احساسات منفی با قانون جذب

نظرات 6
7 دقیقه مطالعه

کنترل احساسات منفی با قانون جذب

راهکارهای مقابله با احساسات منفی توسط قانون جذب

مطمعناً ما منبع تمام احساسات خود هستیم .در هر لحظه می توانیم آن ها را به وجود آورده و یا تغییر دهیم. پس چرا این کار را نمی کنیم؟ برای اکثر ما داشتن  احساس بد طبیعی است، در حالی که باید حتماً علتی برای احساس خوب خود داشته باشیم. اما برای اینکه احساس خوبی در خود داشته باشیم هیچ دلیلی لازم نیست. فقط کافیست تصمیم بگیریم که همین حالا احساس خوبی داشته باشیم.

لازم نیست منتظر کسی یا چیزی باشیم!

  • می توانیم احساسات خود را نادیده بگیریم البته آنها همچنان به قوت خود باقی می مانند.
  • می توانیم در آنها زیاده روی کرده و برای خود متاسف باشیم ولی هیچ بهبودی نمی یابیم.
  • می توانیم آنها را سرکوب کنیم اما از جای دیگر سر در می آورند.
  • می توانید با گفتن این که فکر میکنی تو بد آوردی؟ من بدتر آوردم! با خودمان رقابت کنیم.

بدیهی است که کار عاقلانه این است که از طریق برخورد موثر با موقعیت کنونی به دنبال راه حل بودن، آموختن از احساسات و استفاده از آنها برای ارتقای سطح زندگی خود و آنها که می توانیم در زندگی شان تأثیر بگذاریم، این احساسات منفی را دگرگون کنیم.

باید این را بدانیم تمام احساسات همیشه به کارمان نمی آیند. آن احساساتی را که زمانی منفی فرض می کنیم، صرفاً فراخوان ما به عمل محسوب می شود. مثلاً احساس ناامیدی به این معناست که فکر می کنیم که همه چیز می تواند بهتر از این هم باشد، در حالی که اینطور نیست. این یک فراخوانی به عمل است که به ما گوشزد خواهد کرد که می توانیم برای بهبود اوضاع کاری انجام دهیم. این احساس منفی در صورتی که به طور موثر استفاده شود، یک موهبت محسوب می گردد.
هنگامی که انسان با احساسات نامطلوب و ناراحت کننده خود قطع ارتباط میکند، به طور خودکار آنها را در آینده “بد” می پندارد و این باعث عدم توانایی آموختن از آنها و در نتیجه عدم رشد و سلامت وی می گردد. به جای سرکوب کردن موقت احساسات منفی، می توانیم برای توجه ای که شایسته آن هستند، تلاش کنیم و البته نه آنگونه که باعث درگیری بیش از اندازه با آن شود.

کنترل احساسات منفی با قانون جذب

احساسات خود را بپذیریم.

اجازه دهیم، هر احساسی که درونمان وجود دارد، باشد. در هر صورت، مقاومت بی فایده خواهد بود!
این حس که ما نباید با شیوه های خاص احساس و یا در مقابله با آن مبارزه کنیم، نه تنها خسته کننده بلکه بطور کلی یک نوع هرز انرژی است. متوجه باشیم، در پایان، آنچه ما احساس می کنیم، نتیجه انتخاب خودمان می باشد. هیچکس قادر نیست ما را مجبور به رفتار کردن به یک روش خاص نماید. اگر می خواهیم نیم ساعت خشمگین باشیم، این حق ماست. باید احساسات خود را کنترل کنیم و اجازه ندهیم که آنها کنترل ما را بدست بگیرند.

احساسات خود را بیان کنیم.

انسان، اغلب پس از عصبانیت، احساس گناه، فشار و کمی هم شرم می کند. ما می توانیم آرام و یا تندخو باشیم. عذرخواهی در قبال احساسات ما مانند عذرخواهی برای وجود خود ماست. اگر ما آگاهانه به کسی صدمه نزنیم، بهتر است که توانایی بیان گویای آنچه در ذهن ما خواهد گذشت را داشته باشیم. نادیده گرفتن احساسات چرکین دنیای درونی ما باعث پایان بروز آنها در دنیای بیرونی ما می گردد.

احساسات منفی را به مثبت تبدیل کنیم.

ما بر اساس قانون جذب خواهیم توانست با تغییرات در افکارمان احساساتان را نیز تغییر دهیم. افکار ما تأثیر مستقیم بر احساسمان دارند و احساسمان موجب رفتار ما می شود. بنابراین اگر می خواهیم احساسات منفی تبدیل به احساسات مثبت شود باید بتوانیم فکرمان را در مورد رویداد آزار دهنده تغییر دهیم. برای اینکار از روش های زیر استفاده نماییم.

مرحله اول : خودمان را آرام کنیم
مرحله دوم : موقعیت را شناسایی کنیم
مرحله سوم : حالت خود را تجزیه و تحلیل کنیم
مرحله چهارم : افکار خود را شناسایی کنیم
مرحله پنجم : شواهد عینی که از افکارمان پشتیبانی می کند را شناسایی کنیم
مرحاه ششم : شواهد عینی که با افکار ما در تضاد هستند را شناسایی کنیم
مرحله هفتم : افکار منصفانه و عادلانه را شناسایی کنیم
مرحله هشتم : حالت خود در حال حاضر را کنترل کنیم

کنترل احساسات منفی با قانون جذب

احساسات خود را بنویسیم.

احساسات منفی خود را به عنوان عوامل آزارگر مشاهده نکنیم. آنها را به عنوان یک مشکل که به منظور جلو رفتن ما و ایجاد نرمی و انعطاف پذیری نیاز به رسیدگی دارند، ببنیم. نوشتن اتفاقات و احساسات در واقع می تواند به توجیه و ایجاد یک طرح، و در صورت نیاز برای اقدام آن کمک نماید. ما غالباً، هنگامی که همه چیز برایمان سیاه و سفید به نظر می رسد، می توانیم اتفاقات را با نگاهی کاملاً متفاوت بنگریم.

احساسات خود را مشاهده کنیم.

زمانیکه احساس می کنیم هنوز هم پسمانده های احساسات منفی در ما وجود دارد، می توانیم چگونگی واکنش فیزیکی بدن خود را مشاهده نماییم. برای نمونه؛ در هنگام احساس خشم، تجربۀ پیچیدگی شور و هیجان در معده خود را نیز داریم. ما می توانیم خشم را به صورت یک رنگ موجود در درون خود به تصویر بکشیم. هنگامی که شروع به تنفس آرام می کنیم و تصمیم می گیریم که خشم را از این طریق از خود خارج و آن را به آرامی کنترل خود درآوریم، مشاهده خواهیم کرد که خشم با تغییر رنگ، شروع به ناپدید شدن می کند.
بهتر است که همواره وقتی را برای مراقبه و تمرینات سبک بدنی و روحی و همچنین لبخند، به اندازۀ توان خود، در طول شبانه روز داشته باشیم. تا اندازه ممکن در زندگی خود مثبت گرا باشیم، همان چیزی که کمک و تضمین می کند تا ما در زمان حال تمرکز کنیم و هرگونه احساس منفی در ذهن ما مربوط به رویدادهای گذشته را کمرنگ می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx