راههای حفظ انگیزه وقتی که نتایج مشهود نیستند

نظرات 4
8 دقیقه مطالعه

 motivation-2 

روشهای حفظ انگیزه وقتی که نتایج مشهود نیستند!

پذیرفتن شکست همیشه سخت است و سعی میکنیم با آن روبرو نشویم ،برای رسیدن به موفقیت تلاش می‌ کنیم و امیدوار به تغییر نتیجه هستیم اما همیشه هم نمی‌ توان با انگیزه بود.

آیا تا به حال احساس کرده‌ اید که می‌ خواهید پس از ماه‌ ها (یا سال‌ ها) دنبال کردن بی‌ نتیجه از‌ هدفی دست بکشید؟ شما تنها نیستید.

زمانی به مدت ۶ ماه روزانه ۱۴ ساعت کار می‌ کردم تا یک دوره‌ ی برخط بسازم و برای برگزاری آن آماده شوم. زمانیکه روز بزرگ برگزاری دوره فرا رسید پاداشی که من برای تلاش بسیارم گرفتم… ‌هیچ چیز نبود. حتی یک عدد فروش هم نداشتم. ناامیدی آنچنان برای من سنگین بود که قصد داشتم انصراف دهم. بعد از چند روز غرق شدن در احساسات ناخوشایند، تصمیم گرفتم هرکاری که برای بازیابی انگیزه‌ ام لازم بود انجام دهم.

در اینجا ۷ گام هنر حفظ انگیزه ها برای با‌انگیزه ماندن حتی زمانیکه هیچ نتیجه‌ ای نمی‌ بینید آورده شده است:

۱- کاری را که انجام می‌ دهیم متوقف کنیم

اگر زمانیکه ناا‌مید و بی‌ انگیزه هستیم اصرار کنیم به کارمان، ممکن است همان اشتباهاتی را تکرار کنیم که مانع موفقیت ما شدند. به‌ جای آن، یک روز یا یک هفته مرخصی بگیریم تا انرژی بگیریم و ذهن‌ مان را پاک کنیم. در مورد خودم، من به سوی دریا رانندگی کردم و در طول ساحل پیاده‌ روی طولانی انجام دادم. انرژی موج هایی که درهم می‌ شکستند ذهن من را از آنچه اتفاق افتاده بود دور کرد.

motivation-1

۲- شکست را در نظر بگیریم

تلاش‌ های ما مورد انتقاد قرار نگرفته‌ اند. اما آیا هدف ما یک مورد گمشده ‌است؟ بی اندیشیم آیا شکست در راهی که تلاش داریم به هدفمان برسیم نهفته است یا در خود هدف. من فهمیدم اشتباهات پرهزینه‌ ای در بازاریابی برای دوره‌ ام مرتکب شدم، اما این به معنای آن نبود که نمی‌ توانستم با این یا برنامه‌ های آموزشی برخط آینده به موفقیت برسم، یا اینکه کسب‌ و‌ کار من نابود شده بود.

” شکست ضرر نیست. منفعت است. شما می‌ آموزید. تغییر می‌ کنید. رشد می‌ کنید. “      مایکل براتاتا

۳- فهرستی از آنچه به‌دست آورده‌ ایم تهیه کنیم   

فراموش کردن اینکه چقدر پیش آمده‌ ایم راحت است. اندکی زمان بگذاریم تا لابلای رایانامه‌ ها، اسناد یا مجلات قدیمی. آیا آنچه را اکنون می‌ دانیم آن زمان هم می‌ دانستیم؟ به احتمال زیاد خواهیم فهمیم طی زمان از نظر شخصی و حرفه‌ ای رشد کرده‌ ایم. احتمالاً مهارت‌ های جدیدی کسب کرده‌ ایم و دانشی به‌ دست آورده‌ ایم که ما را در جایگاه موفقیت آتی قرار می‌ دهد. زمان آن رسیده است دستی به شانه‌ ی خود بزنیم! من به دنبال نخستین دوره‌ ای که ساخته بودم گشتم و به این‌ خندیدم که چقدر نسبت به برنامه‌ های جدیدم ابتدایی بود. من رشد کرده بودم. بهتر شده بودم. در نتیجه احساس کردم اعتماد‌ به‌ نفسم افزایش ‌یافته است.

۴- برای افزایش انگیزه به دنبال بازخورد باشیم

پیش از آنکه اقدام دیگری بکنیم، از کسانی‌ که حامی ما هستند کمک بگیریم، به ‌ویژه پیشکسوت‌ های‌ مان. از آنها در مورد آنچه به نظرشان می‌ توانستیم بهتر انجام دهیم بازخورد‌های صریحی بخواهیم، و بدون آنکه قضاوت کنیم یا برنجیم، گوش کنیم. بازخورد خارجی به همراه نگرش‌ های خود ما، کمک خواهند کرد آنچه را مؤثر نیست تعیین کنیم و به ما الهام می‌ بخشد راه‌ های جدیدی بیابیم تا آنچه را مشتاقیم کسب کنیم. من خوش‌ شانس بودم که توانستم روی اعضای گروه ایده‌ پردازم حساب کنم که ایده‌ های خود را درمورد آنچه می‌ توانستم برای اجرای برنامه‌ ی برخط‌ام بهتر انجام دهم پیشنهاد دادند.

۵- برنامه‌ ریزی دقیقی برای تغییر آنچه که مؤثر نیست بریزیم

زمانیکه نتیجه‌ ای نداریم، ممکن است احساس کنیم کنترل سرنوشت‌ مان را از دست داده‌ ایم، که یک نابودکننده‌ ی مسلم انگیزه‌ است. برای ایجاد انگیزه پیشرفت برنامه‌ ریزی دقیق اقدام، برای بازیابی کنترل‌ و انگیزه‌ مان ضروری است. من تمام طرح بازاریابی‌ ام را بازنویسی کردم، و راه‌‌ های جذاب‌ تری برای رسیدن به مخاطبانم طراحی کردم. هرچه برنامه‌ ریزی‌ ام واضحتر می‌ شد، احساس می‌ کردم قدرت بیشتری برای رسیدن به موفقیت دارم.

هر اقدامی را که منجر به نتیجه نمی‌ شود فهرست کنیم، و از خود بپرسیم آیا می‌ توانیم کاملاً آن کار را حذف کنیم یا شیوه‌ ی برخوردمان را با آن نغییر دهیم. برای مثال اگر به تنهایی مشغول کسب‌ و‌ کاری هستیم و رسانه‌ های اجتماعی در کسب مشتریان جدید مؤثر نیست، تلاشمان را به ابزار دیگری برای جذب مخاطب هدفمند منعطف کنیم یا راهبرد رسانه‌ ی اجتماعی خود را تغییر دهیم.

۶- گزینه‌ ی اقدام سریع را اجرا کنیم

برای ایجاد و حفظ انگیزه هیچ‌ چیز بهتر از به پایان رساندن کاری نیست که به ما در دستیابی به هدف‌ مان کمک می‌ کند. یک اقدم سریع بیابیم که ممکن است نتایج مثبتی داشته باشد. احساس موفقیت‌ مان اشتیاق ما را برای آنچه انجام می‌ دهیم تقویت می‌ کند. برنامه‌ ی بازاریابی جدید من شامل تماس با فهرستی از شرکای احتمالی برای سرمایه‌ گذاری مشترک بود.

یکی از روشهای ایجاد انگیزه این بود که من در یک روز با بیشتر کسانی ‌که در لیستم بودند تماس گرفتم، و روز بعد با نخستین پاسخ‌ های مثبت پاداشم را گرفتم. حس امید تازه‌ ای به توانایی‌ های خودم برای موفقیت احساس می‌ کردم. امروز چه کاری می‌ توانیم انجام دهیم تا نیروی مثبتی را بسازیم که برای باانگیزه ماندن نیاز داریم؟ فوراً اقدام کنیم.

motivation-3

۷- موفقیت‌ های کوچک را جشن بگیریم

مهم نیست که چقدر پیشرفت ما کم است، به خاطر آنچه به‌ دست آورده‌ ایم به خودمان تبریک بگوییم. احساس می‌ کنیم برای برداشتن گام بعدی برنامه‌ مان قدرت داریم، و اگر به جشن گرفتن پیروزی‌ های‌ مان ادامه دهیم چرخه‌ ای از اقدامات پیروزمندانه‌ ی دائمی را می‌ سازیم. من با موفقیت‌ های کوچکم یک فایل اکسل ایجاد کردم که به صورت روزانه آن را بررسی می‌ کردم. همانطور که فابل موفقیتم گسترش می‌ یافت، اعتماد‌ به‌ نفس و انگیزه‌ ی من هم بیشتر میشد.

”مسیر رسیدن به موفقیت، این است که اقدامی قاطعانه و عظیم انجام دهید“     آنتونی رابینز

در حالی‌ که پیش به سوی هدف خود کار می‌ کنیم صبور باشیم و به خاطر داشته باشیم که نتایج می‌ توانند تبدیل به فرصت‌ هایی برای رشد و یافتن راه‌ های جدید و هیجان‌ انگیز کسب موفقیت شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx