راه های مقابله با استرس و نگرانی

نظرات 23
6 دقیقه مطالعه

jan16-21-dave-wheeler-health-and-stress-01-700x394

یکی از هنرهایی که فرد را میتواند در زندگی موفق کند وجود برنامه ریزی است.

با وجود برنامه ریزی احتمال موفقیت در زمینه های کاری، تحصیلات، زندگی و… میباشد.

البته این هنر بسیار آسیب پذیر میباشد و نیاز به مراقبت و نگهداری دارد.

به این صورت که برنامه ریزی را تبدیل به یک عادت روزانه کنیم تا بتوانیم برای کوچکترین امور هم از آن استفاده کنیم مانند خرید روزانه.

حال در اثنای این امور نکته‏ای بسیار قابل توجه در مورد کارهای روزمره وجود دارد که شاید در برنامه‏ریزی‏ها مورد کم توجهی قرارگرفته و یا اینکه اصلا به نظر نیاید.

برای مبارزه با استرس تمام کارهای روزانه و امور زندگی به چهار دسته تقسیم می‏گردندکه از این چهار حالت تقسیم بندی خارج نیستند:

۱ – کارهای ضروری و مهم
۲ – کارهای غیر ضروری و مهم
۳ – کارهای ضروری و غیر مهم
۴ – کارهای غیر ضروری و غیر مهم

کارهای ضروری و مهم : کارهایی هستند که به صورت اورژانسی پیش آمده و بدون پیش بینی قبلی خود را نمایان می‏کنند. از جمله : آتش گرفتن منزل، برنده شدن در جایزه، امتحان گرفتن استاد بدون اطلاع قبلی،خراب شدن وسیله نقلیه و…

1car-ir-fixingengine

این دسته از امور آن چنان سریع اتفاق میافتدکه فقط یک انتخاب را برای ما مقدور می‎‏سازند و در واقع ما ناچار به انجام همان یک راه هستیم وگرنه تسلیم امور و دغدغه ‏های روزانه زندگی شده ‏ایم و در صورت کوتاهی، چیزهای باارزشی را از دست خواهیم داد.

کارهای غیر ضروری و مهم : این دسته ازکارها نقش کلیدی را در انجام امور فرد یا افراد ایفا میکنند.

اموری که در نگاه اول فعلا خیلی مهم نیست و انجام دادن یا ندادن آن فرق ندارد ولی در عین حال بسیار مهم هستند و درصورت انجام ندادن آن تبدیل به کارهای ضروری میشوند و دیگر جای تصمیم گیری برای ما نمیگزارند.مانند بنزین زدن، پنچرگیری لاستیک زاپاس ماشین، خرید کپسول آتش نشانی و …

107707_orig

این امور در نگاه اول اصلا ضروری نبوده و شاید به همین دلیل به زمانی دیگر موکول میکنیم ولی کم کم فراموش میکنیم و این درحالیست که همین کار باعث کار ضروری شده و شاید در بازه زمانی اتفاق بیافتد که اجازه تصمیم گیری آن را نداشته باشیم.مثلا با خود تصور کنیم شناسنامه خود را گم کرده‏ایم. خب شاید الآن نیازی به آن نداشته و با کارت ملی امور خود را انجام دهیم و حتی شاید با خود بگوییم “در فرصتی مناسب المثنی آن را میگیرم”. روزها می‏گذرند و ما به دنبال شناسنامۀ المثنی خود نمی‏رویم آنگاه یک روز بانک اعلام می‏کند که شما برنده یک دستگاه اتومبیل شده‏اید و فقط با در دست داشتن شناسنامه آنرا به شما تحویل می دهیم. آنگاه ما دستپاچه شده(استرس) و صبح زود شال و کلاه کرده و راه می‏افتیم. اول به ادارۀ ثبت احوال می‏رویم و می‏بینید که مسئول آن قسمت مشغول خوردن صبحانه است(استرس).شاکی می‏شویم و می گوییم “جناب بیا کارمردم را راه بینداز من عجله دارم” (استرس) سپس به عکاسی رفته تا عکسی بگیریم ناگهان دوربین عکاس خراب می‏شود (استرس) سپس در راه به ترافیکی سنگین بر‏می‏خوریم (استرس) و به همین ترتیب شانس دریافت جایزه را از دست می‏دهیم.

همچنین در مورد تعویض لاستیک زاپاس : دقیقا همان روزی که چک داریم، ماشینمان پنچر شده و در راه می‏مانیم(استرس) ناگهان به فکر می‏افتیم که لاستیک زاپاس هم پنچر است (استرس) سپس لاستیک به دست در خیابان ها راه افتاده و به تاکسی‏هایی که حتی به ما محل نمی‏گذارند ناسزا می‏گوییم (استرس) و…

این دو داستان زمانی با شیرینی تمام میشود که ما قبلا با یک برنامه‏ ریزی کارهای غیر ضروری و مهم خود را انجام داده باشیم .

کارهای ضروری و غیر مهم : اجبار به شرکت کردن در جلسۀ اداره که شاید در آن جلسه موضوعات مهمی مورد بحث واقع نشود ولی در عین حال ضروری است و هیچ راه فراری نداریم. ( و این امور در زندگی افرادیکه توانایی تصمیم‏گیری دارند کم پیش می‏آید).

کارهای غیر ضروری و غیر مهم : اولین مانع برای نرسین به موفقیت در زندگی همین دسته میباشد که انجام دادنش هم مهم نیست. مثلا تماشای تلویزیون، خواب بیش از اندازه، خواندن و فرستادن پیامک‏های بی موضوع، خیابان‏گردی و …

در صورتیکه این دسته از امور به طور کامل از زندگی حذف گردند می‏توان گفت که زندگی خود را تبدیل به یک مدینۀ فاضله کرده‏ایم. زیرا با حذف این امور و جایگزینی آنها با امور غیر ضروری و مهم گامی بلند در جهت ایجاد آرامش در زندگی برداشته‏ایم. اموری که نتیجۀ قابل توجهی نداشته و همچنین خستگی ناشی از آنها می‏تواند توانایی انجام امور دستۀ ۲ را از ما سلب نماید. مثلا آن نتیجه‏ای که از یک فیلم ۳۴ قسمتی می توان گرفت را در یک کتاب ۴۰ صفحه‏ای می‏توان یافت و یا اینکه خیابان‏گردی ۳ ساعته را می‏توان در یک ساعت با مراجعه به بهترین پارک انجام داد.

پس بیاییم تا جاییکه میتوانیم با برنامه ریزی قبلی، به کارهای دستۀ ۲ یعنی امور غیر ضروری و مهم بپردازیم.

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

23 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
23
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx