راههای رسیدن به موفقیت و معجزه صبور بودن

نظرات 18
10 دقیقه زمان مطالعه

 8139271342_41a042b917_b-copy-copy

صبر چگونه ما را به موفقیت می‌ رساند؟ (جملاتی از بزرگان درباره صبر)

«خداوند به یک نفر هوش بدون صبر می‌ دهد و به یکی صبر بدون هوش. بودن این دو خصوصیت با همدیگر معمولاً نتیجه شگفت‌ آوری خواهد داشت.»      والتر سی.کلاین

«صبر همراه و همدم خرد است.»     سنت آگوستین

«اگر تابحال کشف ارزشمندی کرده باشم، این بوده که به صبر توجه بیشتری داشته‌ام تا به هر استعداد دیگر.»      ایزاک نیوتن

یکی از مفیدترین خصوصیاتی که فرد علاقه‌ مند به پیشرفت می‌ تواند داشته باشد، صبور بودن است. با صبر و پشتکار می‌ توانیم به هر چیزی غلبه کنیم.

اما چرا صبور بودن اینقدر دشوار است؟ چطور می‌ توانیم صبر را در خودمان تقویت کنیم؟ و صبر چطور می‌ تواند به زندگی ما کمک کند؟

در زیر به هفت ایده‌ ای اشاره می‌ شود که کمکمان می‌ کند پاسخمان را به این سوالات را پیدا کنیم.

۱- برنامه‌ ریزی اجتماعی سنگ می‌ اندازد.

«چطور جامعه‌ ای که روی پوره سیب‌ زمینی فوری، مخلوط‌ های کیک فوری، شام‌ فریزشده، و دوربین‌ های عکاسی فوری برقرار است، می‌ تواند به جوانان خود صبر آموزش دهد؟»     پاول سوینی

در جامعه امروز همه چیز به سرعت در حرکت است. رضایت فوری تنظیمات پیش‌ فرض ذهن بسیاری از ماست. اینها را نمی‌ گوییم که با جامعه امروز مخالفت کنیم. این فقط توضیحی برای این است که چرا درک صبر تا این اندازه سخت است.

برنامه‌ ریزی اجتماعی توجه چندانی به صبر نمی‌ کند. اتفاقاً از ما می‌خواهد کارها را فوراً و در لحظه انجام دهیم. و بعد از سالها ممکن است بخواهیم چیزهای بیشتری در لحظه داشته باشیم و فکر به تأخیر افتادن احساس رضایت، کمی عجیب به نظر خواهد رسید.

۲- با صبر به دستش می‌ آوریم.

«کسی که می‌ تواند صبور باشد، به هر چه می‌ خواهد می‌ رسد.»      بنجامین فرانکلین

شاید این فکر چندان پرطرفدار نباشد. آدمها دوست ندارند زیاد درمورد آن بشنوند.

اما این دقیقاً همان چیزی است که همه افراد موفق به کار بسته‌ اند. آنها روزها و روزها تمرین کرده‌ اند.

معمولاً اینطور به نظر می‌ رسد که آنها هوش و استعداد خارق‌ العاده‌ یا شانس فوق‌ العاده‌ ای داشته‌ اند که توانسته‌ اند موفق شوند. البته ممکن است اینطور باشد اما مردم معمولاً سالها تلاشی که پشت سر آن هوش و شانس بوده را نمی‌ بینند. یا شاید هم نمی‌ خواهند ببینند. با این روش دیگر لازم نیست به این واقعیت فکر کنند که آنها هم باید به همان اندازه تلاش داشته باشند.

maxresdefault

۳- هنوز نباید تسلیم شویم.

«صبر ضروری است. نمی‌ توانیم محصولی که همان لحظه کاشته‌ ایم را برداشت کنیم»     سورن کی یرکگور

«بخاطر این نیست که باهوشم،بخاطر این است که بیشتر با مشکلاتم می‌ مانم.»     آلبرت انیشتین

از آنجا که جامعه به ما می‌ گوید به دنبال راه‌ حل‌ های سریع باشیم، ممکن است خیلی راحت اشتباه تسلیم شدن را مرتکب شویم. بعد از اینکه چند بار شکست خوردیم، تسلیم شدن به نظر کاری «نرمال» می‌ آید. اما اگر کسی باز هم به راهش ادامه دهد چه اتفاقی می‌ افتد؟ و با هر شکست چیزهای بیشتر و بیشتری را یاد بگیرد؟

من فکر می‌ کنم آدمها معمولاً زود تسلیم می‌ شوند. ذهن ما احتمالاً یک چارچوب زمانی منطقی برای موفقیت دارد. البته ممکن است این با چارچوب زمانی واقعی سازگاری نداشته باشد.

خیلی خوب است که کمی نگاهمان را از دیدگاه‌ های تبلیغی گرفته و دیدگاه‌ های واقعیتر را مد نظر قرار دهیم. از آدم هایی که به جایی که ما می‌‌ خواهیم برسیم، رسیده‌ اند درس بگیریم. با آنها حرف بزنیم. در کتاب‌ ها و اینترنت درمورد آن تحقیق کنیم. این نه تنها کمک می‌ کند یک برنامه خوب داشته باشیم بلکه دیدگاهی واضحتر درمورد چیزهایی که می‌ خواهیم به ما می‌ دهد.

البته همه اینها به آن معنی نیست که هیچوقت نباید از کاری دست بکشیم. اما بد نیست که مدت طولانی‌ تری را در مسیری که انتخاب کرده‌ ایم برویم.

و به این معنی هم نیست که یک کار را باید دوباره و دوباره به همان طریق قبلی انجام دهیم. باید تجربه کسب کنیم. از تجربیات زندگی درس واقعی بگیریم و بعد از این درس‌ ها در تلاش‌ های دوباره‌ مان استفاده کنیم.

۴- یک امتیاز به ما اضافه می‌ کند.

«هیچ چیز بیشتر از حفظ خونسردی در همه شرایط و موقعیت‌ ها به شما امتیاز اضافه نمی‌ کند.»     توماس جفرسون

وقتی بقیه از کوره در می‌ روند، ما می‌ توانیم صبور و خونسرد باشیم. وقتی بقیه بعد از چند بار امتحان کردن کاری دست از آن کار می‌ کشند، ما به راهمان ادامه دهیم. وقتی بقیه برای پیدا کردن راه‌ حل بعدی برای مشکلات شان دور خودشان می‌ چرخند، ما در مسیر مستقیم خودمان بمانید.

۵- نوعی محافظ است.

«صبر محافظی دربرابر اشتباهات است، درست مثل لباس که از ما در برابر سرما محافظت می‌ کند. وقتی با بیشتر شدن سرما لباس بیشتر می‌ پوشید، سرما دیگر قدرت آسیب رساندن به شما را ندارد. به همین ترتیب بر مواجهه با اشتباهات بزرگ، باید صبورتر شوید، آنوقت آن اشتباهات دیگر قدرت ضربه زدن به شما را نخواهند داشت.»      لئوناردو داوینچی

این نکته فوق‌ العاده‌ای است. با صبر، اشتباهات و شکست‌ ها دیگر آخر دنیا به نظر نمی‌آیند. دیگر قدرت احساسی قوی روی ما نخواهند داشت که تسلیم مان کنند. می‌ دانیم که اگر به راهمان ادامه دهیم و کارهایمان را اصلاح کنیم، زندگی‌ مان پیشرفت خواهد کرد.

۶- آن را بسازیم.

«صبر یک شبه به دست نمی‌ آید. درست مثل عضله‌ سازی است. باید هر روز روی آن کار کنید.»      ایکنات ایشواران

«اگر دنیا سراسر خوشی و لذت بود هیچوقت شجاع یا صبور بودن را یاد نمی‌ گرفتید.»     هلن کلر

هرچه بیشتر بتوانیم صبور باشیم، کارها راحتتر می‌ شود. درست مثل عضله‌ ای که ماه‌ ها و سالها روی آن کار می‌ کنیم.

همانطور که هلن کلر می‌ گوید، زندگی می‌ تواند به ما یاد بدهد صبورتر باشیم. طی روزهای سخت زندگی، انتخابی جز صبور بودن ندارید. اینها زمان‌ هایی هستند که عضله صبرمان را قویتر می‌ کنند.

وقتی بچه‌ ایم، بیشتر چیزهایی که می‌ خواهیم را فوراً از والدین یا بزرگترهای دیگر به دست می‌ آوریم. بزرگتر که می‌ شویم یاد می‌گیریم که آدمها دیگر هر چه بخواهیم را به ما تقدیم نمی‌ کنند. اگر بخواهیم چیزهایی که واقعاً دوست داریم را به دست آوریم، باید یاد بگیریم که صبور باشیم.

درغیراینصورت، داخل حلقه‌ ای می‌ افتیم که چیزهایی که می‌ خواهیم را زود به دست می‌ آوریم تا خواسته‌ مان روی چیزهای واقعیتر و عمیقتر سرپوش بگذاریم. این بعد از مدتی نارضایتی برایمان می‌ آورد و بیشتر و بیشتر برای برطرف کردن این ناراحتی که ته ذهنمان وجود دارد، دست و پا می‌ زنیم.

۷- چگونه فردی صبور باشیم .

«در برخورد با همه چیز صبر داشته باشیم. اما بیشتر از هر چیز با خودمان. شجاعتمان برای فکر کردن به ایرادهایمان را از دست ندهیم اما فوراً در صدد برطرف کردن آنها برآیید – هر روز کار را از نو شروع کنیم.»     سنت فرانسوا دو سال

این مسئله خیلی مهمی است که در مسائل مربوط به پیشرفت شخصی‌ مان در زندگی باید به خاطر داشته باشیم. چون زندگی همیشه آنطور که ما برنامه‌ ریزی کرده‌ ایم پیش نمی‌ رود. ممکن است شکست بخوریم. ممکن است بخاطر ترس زمین بخوریم. ممکن است سردرگم شویم. ممکن است کارهایی را بکنیم که می‌ دانیم نباید انجام می‌ دادیم. حتی ممکن است همه این اتفاق‌ ها بیشتر از یکبار برایمان بیفتد.

لازم نیست دو هفته تا سه ماه خودمان را بخاطر اینها تنبیه کنیم یا تسلیم شویم.

درعوض، هوشمندانه رفتار کنیم و با خودمان صبور باشیم. دوباره از جایمان بلند شویم و فردا از نو شروع کنیم.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

18 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
18
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx