رسیدن به موفقیت قطعی از طریق آموزش و یادگیری قانون جذب توسط دوره کارشناس جذب شوید استاد شریفی - سایت قانون جذب ، موفقیت و رشد فردی برای همه

افراد موفق از تجربیات چه کسانی استفاده کرده‌ اند؟

افراد موفق چه کسانی را الگوی خود قرار داده‌ اند؟

افراد موفق جهان خصوصیت‌ های مشترک زیادی با یکدیگر دارند. یکی از بارزترین این مشخصه‌ ها، استفاده از تجربیات دیگر افراد موفق و با تجربه، در انجام کارها و اتخاذ تصمیم‌ ها است. در علم کارآفرینی، به این افراد با تجربه، منتور (Mentor) گفته می‌ شود.

افرادی مانند بیل گیتس، مارک زاکربرگ و دیگر بزرگان دنیای تکنولوژی، در طول دوران فعالیت خود، از تجربیات افراد مختلفی(تجربیات افراد ثروتمند،تجربیات افراد موفق) استفاده کرده‌ اند و هر کدام از آنها، فرد مشخصی را به عنوان منتور خود معرفی می‌ کند. منتور بر خلاف معنی اشتباه رایج آن، به معنای مربی نیست. منتور فردی است که تجربیات خود از دوران کاری (چه شکست و چه پیروزی) را در اختیار کارآفرین قرار می‌ دهد، ولی تصمیم‌ گیری را به عهده‌ی خود او می‌ گذارد. در ادامه‌ ی این مقاله با منتورهای افراد موفق دنیای تکنولوژی آشنا می‌ شویم. برخی این افراد منتور یکدیگر نیز بوده‌ اند:

استیو جابز فقید، نابغه‌ ی دنیای کارآفرینی دیجیتال، ارتباط نزدیکی با تیم کوک داشت و او را به عنوان منتور خود نام می‌ برد.

آشنایی با تجربیات افراد موفق

مارک زاکربرگ در روزهای ابتدایی تأسیس فیسبوک، از تجربیات استیو جابز در کنار شان پارکر (مؤسس نپستر Napster) استفاده می‌ کرده است.

تجربه های افراد موفق

لری پیج، یکی از بنیانگذاران گوگل و مدیر عامل فعلی آلفابت، می‌ گوید که در دوران استراحت پزشکی استیو جابز، از تجربیات او استفاده کرده است و عنوان می‌ کند که جابز به او پیشنهاد داد تا تمرکز بیشتری بر روی قابلیت‌ های جستجو داشته باشند.

ساندار پیچای، مدیر عامل فعلی گوگل، برای مدت زیادی دست راست لری پیج بوده و می‌ گوید که بدون مشورت‌ های او هیچ‌ گاه به چنین موفقیتی دست پیدا نمی‌ کرده است.

اما منتور اصلی استیو جابز، دوست دوران کالج او، رابرت فرایدلند Rober Fiedland بوده است که استیو را به کشف علایق و کار کردن برای رسیدن به آنها تشویق می‌ کرده است. فرایدلند اکنون یک معدن‌ دار میلیونر است.

بیل گیتس، از وارن بافت Warren Buffet، سرمایه‌ گذار بزرگ و مشهور، به عنوان منتور یاد می‌ کند. او می‌ گوید در زمینه‌ ی سرمایه‌ گذاری و نیز کارهای خیریه، از تجربیات وارن استفاده می‌ کند. بافت به دلیل سرمایه‌ گذاری‌ های همیشه موفقش که موجب می‌ شود دیگر سرمایه‌ گذاران نیز از او پیروی کنند، به الهام‌ بخش اوماها (Oracle of Omaha) مشهور است.

مدیر عامل کنونی مایکروسافت، ساتیا نادلا، بیل‌ گیتس بزرگ را به عنوان منتور خود معرفی می‌ کند که فراز و نشیب‌ های موقعیت شغلی فعلی‌ اش را به او گوشزد کرده است.

تراویس کالانیک، مدیر عامل اوبر، سرمایه‌ گذار مشهور شروین پیشه ور (Shervin Pishavar) را به عنوان الگو و منتور خود معرفی می‌ کند.

مریسا مایر، مدیرعامل یاهو که دوران سختی را در شرکتش می‌ گذراند، زمانی در گوگل کار می‌ کرده است و می‌ گوید که تجربیات و آموزش‌ های لری پیچ، اریک اشمیت و جاناتان روزنبرگ، به او در یادگیری مدیریت و پیشبرد اهداف سازمان بسیار کمک کرده است.

باب ایگر، مدیر عامل دیزنی، منتور جک دورسی، مدیر عامل توئیتر بوده است.

مارک بنیوف، مدیرعامل کنونی Salesforce، رقابت شدیدی با یکی از مؤسسین اوراکل یعنی لری الیسون دارد. اما او همیشه الیسون را به عنوان منتورش در یادگیری مدیریت و رهبری می‌ نامد.

مدیر عامل آمازون، جف بزوس، رئیس قبلی‌ اش یعنی D.E.Shaw را به عنوان الگوی خود در راه کسب و کار می‌ شناسد.

آدام نیومن، مدیرعامل میلیارد WeWork، بروس دانلوی از شرکت سرمایه‌ گذاری Benchmark را به عنوان منتور خود معرفی می‌ کند.

نکته‌ ی مفیدی که برای کارآفرینان جوان در این مطلب وجود دارد، توجه به این نکته است که داشتن یک منتور مناسب در کنار توانایی تصمیم‌ گیری در مواقع حساس، می‌ توانند دو بازوی مهم موفقیت در کارآفرینی باشند. افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که صرف موفقیت یا عدم موفقیت منتور در یک موقعیت، تضمینی برای موفقیت یا عدم موفقیت آنها نیست و آنها باید بعد از توجه به تجربیات فرد مورد نظر، تصمیم مناسب با وضعیت خود را در جریان کار اتخاذ کنند.

به این مطلب امتیاز دهید
شاید این ها را هم دوست داشته باشید
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
×
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx