روز سوم شکرگزاری

نظرات 14
9 دقیقه مطالعه

روز سوم شکرگزاری

همراهان همیشگی سایت پرورش افکار و مبحث قانون جذب، در قسمت اول و دوم این مقاله در مورد فواید قدردانی، نحوه شکرگزاری از خدا، شمارش نعمت ها، تفکر سازنده در روز اول و دوم به طور کامل صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم به سومین روز شکرگزاری یعنی قدردانی برای تقویت روابط صمیمانه بپردازیم. با ما همراه باشید.

روابط صمیمانه

روابط صمیمانه

تصور کنید شما تنها انسان روی کره زمین هستید، و هیچ تمایلی به انجام کاری ندارید. چون لذتی ندارد که نقشه ای بکشید و کاری انجام دهید چه هیچ کس آن را نمی بیند و لمس نمی کند! چه فایده ای دارد اختراعی داشته باشید که برای کسی قابل استفاده نیست. چه سودی دارد از جایی به جای دیگر برویم وقتی دقیقا مثل همان جایی است که در آن هستیم. در این صورت هیچ شادی و نشاطی در زندگی وجود نخواهد داشت.

در واقع چیزی که به زندگی شما معنا و هدف می بخشد، ارتباط ها و تجربیات شما در کنار افراد دیگر است. به این سبب روابط شما تاثیر بیشتری نسبت به چیزهای دیگر روی زندگی شما دارد. برای داشتن یک زندگی رویایی باید بدانید که چگونه روابط شما بر روند زندگی تان تاثیر می گذارد و از طریق شکرگزاری می تواند زندگی شما را به شکل عجیب و خارق العاده ای تغییر داده و دگرگون کند.

تحقیقات نشان داده کسانی که به تمرین شکرگزاری می پردازند؛ روابط بهتر و نزدیک تری با خانواده، دوستان و سایر افراد دارند و اشتیاق بیشتری نسبت به آن ها نشان می دهند. طبق مطالعات و آمارهای به دست آمده، اگر در مقابل هر نارضایتی یا شکایت از افراد که در ذهن نقش می بندد یا زبانی ابراز می شود، کمتر از 10 نکته مثبت وجود داشته باشد، آن رابطه با شکست مواجه می شود و اگر این رابطه ازدواج باشد ممکن است کار به جدایی و طلاق برسد.

قدردانی سبب می شود روابط شکل بگیرند. زمانی که بار قدرشناسی خود را در روابط خود بالا می برید، به شکلی باورنکردنی، از روابطتان، خوبی ها و شادمانی های فراوانی را نصیب خود می کنید.

روابط صمیمانه

سپاسگزاری نسبت به روابطتان نه تنها سبب تغییر ارتباطات شما می شود بلکه خودتان را نیز به صورت چشمگیری دگرگون می کند.

اهمیتی ندارد که اکنون چه طبیعت و مزاجی دارید، قدردانی به شما مهربانی، دلسوزی، صبر و شکیبایی فراوانی عطا می کند تا جایی که دیگر خودتان را نمی توانید بشناسید. تمام دلخوری ها، شکایت ها و ناراحتی هایی که از روابط خود با دیگران داشتید، از بین خواهد رفت. به این دلیل که وقتی با تمام وجود شکرگزار روابط با دیگران هستید، درنتیجه خواستار هیچ تغییری نسبت به دیگران نخواهید بود. بنابراین دیگر شکایت نمی کنید، به آن ها با دید سرزنش نگاه نمی کنید.

کلمات دارای قدرت فراوانی هستند، به همین خاطر هنگام ابراز شکایت و ناراحتی درباره ی رفتار اطرافیان خود، در واقع به خودتان و زندگی تان صدمه می زنید. زیرا طبق قانون جذب، هرچه را که شما درباره دیگران می گویید یا می اندیشید به شما باز می گردد. به همین علت است که بزرگان به ما سفارش کرده اند، همواره در زندگی قدردان و شکرگزار باشیم. زیرا می دانند که برای پذیرش بهترین چیزها در زندگی، باید به خاطر وجود دیگران به همان گونه ای هستند، شکرگزار باشیم.

تورنتون وایلدر می گوید:

«تنها وقتی می توانیم بگوییم زنده هستیم، که متوجه گنج ها و سرمایه هامان باشیم»

تصور کنید که آدم های نزدیک تان به شما بگویند: «تو را همان گونه که هستی، دوست دارم» با شنیدن این جمله چه احساسی خواهید داشت؟!

تمرین امروز، سپاسگزاری به خاطر وجود دیگران است به همان صورتی که هستند. حتی اگر تمام جنبه های روابطتان خوب باشد، با انجام این تمرین عالی و عالی تر می شود. با هر نشانه ای که برای قدرشناسی در دیگران مشاهده می کنید، متوجه می شوید که شکرگزاری، نیروی شگفت انگیر و خارق العاده خود را به شما ارائه می دهد و سبب می شود روابطتان راضی کننده تر، غنی تر و قوی تر از هر زمان دیگری شود.

سه تا از نزدیک ترین روابط خود را انتخاب کنید تا برای آن ها سپاسگزاری کنید. این روابط ممکن است شامل همسر، فرزند، دوست، پدر یا مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ و عمو یا دایی شما باشد. باید سه تا از مهم ترین این رابطه ها را انتخاب کنید. برای این کار لازم است از آن فرد عکس داشته باشد، چه عکس تکی یا عکس دو نفره خودتان.

پس از انجام این کارها باید به چیزهایی فکر کنید که در ارتباط با این افراد برایش احساس قدردانی می کنید.

چه چیزهایی را در رابطه با این افراد دوست دارید؟

بهترین خصوصیات این ها چیست؟

شما می توانید برای صبر و حوصله، قضاوت خوب، خنده، توانایی گوش دادن، شوخ طبعی، مهربانی، دلسوزی، هوش آن ها احساس سپاسگزاری داشته باشید. می توانید برای تمام چیزهایی که در کنار آن افراد از آن لذت می برید، شکرگزار باشید.

سپس عکس آن ها را روبه روی خود بگذارید، یک قلم و کاغذ بردارید، بر اساس نام افراد 5 مورد از مواردی که در ارتباط با این افراد احساس شکرگزاری بیشتری می کنید، را طبق الگوی زیر لیست کنید.

……….. از تو سپاسگزارم، به خاطر ………………..

در حالی که به عکس آن ها نگاه می کنید، بار دیگر لیست خود را بخوانید و پس از هر بار کلمه سپاسگزارم را بگویید. برای مثال: خواهر عزیزم از تو سپاسگزارم، به خاطر آن که مرا همیشه شاد می کنی. مادرم از تو سپاسگزارم برای آن که در دوران کودکی همیشه از من حمایت کردی.

زمانی که لیست خود را برای هر سه نفر کامل کردید، این تمرین را ادامه دهید. عکس ها و لیست را در جایی قرار دهید که مقابل چشمتان باشد یا حداقل سه بار در روز آن ها را ببینید. هر وقت که عکس ها را دیدید از آن ها با بیان کلمه سپاسگزارم، قدردانی کنید. برای مثال بگویید: از تو سپاسگزارم، پدر

چک لیست شکرگزاری

خلاصه تمرین سوم:

روابط صمیمانه

1 – گام های یک تا سه از تمرین شماره یک را تکرار نمایید. (نعمت ها را بشمارید، دلایل شکرگزاری خود را بنویسید، هریک از نوشته ها را بخوانید و در پایان سه بار کلمه سپاسگزارم را بگویید و تا جایی که می توانید حس قدردانی داشته باشید.

2 – سه تا از نزدیک ترین روابط خود را انتخاب کرده و عکس آن ها را جمع کنید.

3 – همان گونه که عکس را مقابل خود گذاشته اید، پنج موردی که برای آن ها از فرد موردنظر سپاسگزار هستید را در دفتر خود یادداشت کنید.

4 – هر جمله را با کلمه سپاسگزارم آغاز کرده و هر بار نام فرد موردنظر و موردی که بابت آن سپاسگزار هستید را به زبان آورید.

5 – این سه عکس را همراه خود داشته باشید و یا در جای قرار دهید که حداقل سه بار در روز آن ها را ببینید و هر بار از او سپاسگزاری کنید.

6 – قبل از این که بخوابید، افکار خود را متمرکز کرده و کلمه سپاسگزارم را برای بهترین رخدادهای امروزتان تکرار کنید.

ادامه دارد …

4.8/5 - (168 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

14 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
14
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx