روز چهارم شکرگزاری

نظرات 6
18 دقیقه مطالعه

شکرگزاری

شکرگزاری از نعمت های خداوند

دوستان گرانقدر سایت پرورش افکار، در مقاله های قبلی به اهمیت شکرگزاری و معجزات آن در زندگی، همچنین به تمرین های روز اول، دوم و سوم شکرگزاری پرداختیم. در این مقاله با روز چهارم شکرگزاری (قانون جذب) در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

سلامتی بزرگ ترین هدیه ی زندگی

یکی از ارزشمندترین نعمت هایی که انسان ها در زندگی دارند، سلامتی است. اغلب ما انسان ها، اهمیت سلامتی را زمانی متوجه می شویم، که آن را از دست می دهیم. آنگاه به این حقیقت بزرگ می رسیم که بدون داشتن سلامتی، هیچ چیزی نداریم.

«ثروتمند کسی است، که از سلامتی خود لذت ببرد؛ حتی اگر خودش به آن آگاه نباشد»

این در صورتی است، که ما کمتر پیش می آید که به سلامتی و تندرستی خود فکر کنیم و این جمله را به درستی درک کنیم، تا زمانی که دچار یک بیماری هرچند خفیف مانند سرماخوردگی شویم و مدتی را در بستر سپری کنیم. در آن موقعیت برایمان هیچ چیز ارزشمندتر و مهم تر از سلامتی نیست.

پس باید برای سلامتی، این نعمت و موهبت الهی که هرروز به ما داده خواهد شد، با تمام وجود سپاسگزار باشیم تا سلامتی بیشتری به دست آوریم. زیرا:

«هرکس به خاطر سلامتی که به او بخشیده شده شکرگزار باشد، هرروز به او بیشتر داده خواهد شد. و هرکس برای سلامتی خود شکرگزار نباشد، سلامتی اش از او گرفته خواهد شد»

سلامتی بدن و شکرگزاری آن

احتمالا با افرادی مواجه شده اید که در زندگی راه سلامتی را در پیش گرفته اند، اما با کمال تعجب می بینیم که میزان سلامتی آن ها کاهش یافته و هرروز از میزان توانایی، سیستم ایمنی، انرژی و سایر ساختارهای دیگر بدنشان کاسته می شود. سپاسگزاری بابت سلامتی که به شما ارزانی شده بسیار شورانگیز است. زیرا وقتی که برای سلامتی خود سپاسگزاری می کنید، نه تنها برای حفظ سلامتی فعلی خود تلاش می کنید، بلکه نیروی شکرگزاری را به کار می اندازید تا جریان سلامتی را به سمت شما هدایت و راهنمایی نماید.

درنتیجه احساس می کنید که وضعیت سلامتی شما دائم در حال بهتر شدن است. مثلا دردهای خفیف و کوچک، جوش ها و لک های پوستی، ریزش مو و … به شکل معجزه آسایی از بین می روند و متوجه می شوید که سرحالی، شادی و سرزندگی به صورت قابل توجهی در شما در حال افزایش است.

دانشمندان در تحقیقات علمی به این نتیجه رسیده اند که فشارها و تنش های جسمی و روانی زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری ها است. همچنین دریافته اند کسانی که قدرشناس هستند روند بهبودی و شفا یافتن در آن ها سریع تر اتفاق می افتد و حدود 7 سال بیشتر از افراد دیگر عمر می کنند.

وضعیت سلامتی

به عبارتی وضعیت سلامتی کنونی شما نمایان گر میزان سپاسگزاری شما بوده است. اگر احساس جوانی و سرزندگی ندارید، در زندگی باید رنج ها و مرارت های زیادی را تحمل کنید، آنگاه زندگی شما با سلامتی کم می گذرد. یکی از مهم ترین عوامل از دست دادن این احساس قدرت و سلامتی، به دلیل عدم شکرگزاری توسط خود شماست. بنابراین باید تمامی این ها تغییر کند و رسیدن به این خواسته تنها با استفاده از نیروی شکرگزاری میسر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید زمانی که به دلیل شکرگزاری خود فکر می کنید، آن گاه قدرشناسی را بیشتر و عمیق تر احساس خواهید کرد و هرچه این احساس شدیدتر باشد، نتایج جالب آن را بهتر و سریع تر خواهید دید.

به دست ها و بازوهای خود نگاه کنید. فکر کنید که در طول شبانه روز چند چیز را برمی دارید و با دست های خود جابه می کنید. این دو دست یکی از مهم ترین وسیله ها در زندگی هستند که همین طور بی وقفه از آن ها استفاده می کنید. با دست ها می شود غذا خورد، نوشت، لباس پوشید، موسیقی نواخت، نقاشی کشید، حمام رفت، وسایل را جابه جا کرد و … مطمئنا بدون داشتن دست، برای هرکاری به دیگران وابسته خواهید شد، پس با تمام وجود از دست ها، انگشت ها و بازوهای سالم و توانمند خود سپاسگزار باشید.

به پاهای خود نگاه کنید! این دو، اصلی ترین ابزار جابه جایی در زندگی شما می باشند. به تمام فعالیت هایی که با استفاده از پاهای خود انجام می دهید بیندیشید. مانند ایستادن، حفظ تعادل بدن، نشستن و بلند شدن، شنا کردن، قدم زدن در پارک و … توانایی راه رفتن به ما آزادی می بخشد تا از زندگی خود لذت ببریم. پس بگویید به خاطر پاهایم سپاسگزارم و با تمام وجود بابت پاهای خود قدردان باشید.

به حواس پنج گانه شگفت انگیز خود فکر کنید. حس لامسه خود را در نظر بگیرید. اگر از این موهبت برخوردار نبودید هرگز نمی توانستید، گرما را از سرما، نرمی را تیزی و سخت را از ظریف تشخیص دهید. شما هرگز نمی توانستید اشیاء را احساس کنید و به صورت فیزیکی به ابراز یا دریافت عشق بپردازید. حس لامسه برای شما این امکان را فراهم می کند تا کسانی را که دوست دارید، در آغوش محبت بفشارید و دست آن ها را به گرمی لمس کنید. پس برای این حس لامسه ارزشمند با اعماق وجود سپاسگزاری کنید.

شکرگزاری سلامتی بدن

حس بویایی خود را در نظر بگیرید. این حس شما را کمک می کند تا بتوانید عطر خوش زندگی را احساس کنید و از بوی دل انگیز گل ها، گیاهان خوشبو، عطرها و ادکلن ها، غذای در حال پخته شدن، هیزم در حال سوختن، خاک باران خورده و چمن کوتاه شده لذت ببرید. بنابراین به خاطر وجود حس بویایی خود سپاسگزاری نماید.

به چشم های خارق العاده خود دقت کنید، که به شما امکان دیدن تمام زیبایی ها را داده است. با استفاده از چشم می توانید چهره ی دیگران را ببینید، کتاب بخوانید، فیلم و برنامه های تلویزیونی موردعلاقه خود را ببینید، از دیدن مناظر طبیعی لذت ببرید و … پس برای چشم هایی که به شما توانایی دیدن داده، شکرگزار باشید.

یکی دیگر از حواس پنج گانه حس چشایی است که به شما امکان داده از طعم نوشیدنی ها و خوراکی هایی که هرروز می خورید، لذت ببرید. زمانی که سرما می خورید حس چشایی خود را از دست می دهید، در این صورت هیچ لذتی از خوردن غذاها و نوشیدنی ها نخواهید برد. پس بابت این حس چشایی فوق العاده قدردان باشید و سپاسگزارم را به زبان آورید.

به گوش های خود فکر کنید، که به شما توانایی می دهد تا صدای خودتان یا دیگران را بشنوید و با دیگران حرف بزنید. بدون حس شنوایی قادر نخواهید بود به صدای زیبای اطرافتان مانند صدای پرندگان، موسیقی، رادیو و تلویزیون و … گوش دهید. زندگی بدون شنیدن صداهای اطراف واقعا بی روح و خسته کننده است. پس برای گوش های خود سپاسگزار باشید.

قلب، معجزه وارتر از هر حس یا سیستم در بدن عمل می کند. قلب زندگی هریک از ارگان های درون بدن را کنترل می کند و زندگی را در هر اندامی از بدن به جریان می اندازد. پس بگویید قلب قدرتمند و سالمم از تو سپاسگزارم.

اکنون قلم و کاغذی بردارید و روی آن با خط درشت بنویسید: هدیه ی سلامتی مرا زنده و سرحال حفظ کرده است. این نوشته را در جایی قرار دهید که کاملا در معرض دیدتان باشد و آن را دست کم در چهار موقعیت متفاوت ببینید، سپس آن را به آرامی بخوانید و تا جایی که توانایی دارید برای هدیه سلامتی خود شکرگزار باشید. اگر شکرگزاری به همراه مراقبت های پزشکی معمولی باشد، مسلما شاهد انقلاب بزرگی در سلامتی خواهید بود که مانند معجزه ای است که هرگز نظیر آن را ندیده اید.

تمرین روز چهارم شکرگزاری

تمرین روز چهارم

سلامتی، بزرگ ترین هدیه ی زندگی

  • گام های 1 تا 3 از تمرین روز اول را تکرار کنید، نعمت های خود را بشمارید. یک لیست از 10 موهبتی که دارید بنویسید، پس از خواندن هریک از این نعمت ها علت قدردانی خود نسبت به آن ها را بنویسید. سپس لیست خود را بازخوانی کنید و برای هر نعمت 3 بار کلمه سپاسگزارم را با احساس قدردانی عمیق، تکرار کنید.
  • روی یک کارت این جمله را با خط درشت بنویسید: هدیه ی سلامتی مرا زنده و سرحال نگه داشته است.
  • این کارت را در جایی قرار دهید، تا در طول روز چندین بار بتوانید آن را ببینید.
  • حداقل در چهار موقعیت متفاوت، متن روی کارت را به آرامی و با آرامش بخوانید و تا آنجا که می توانید برای هدیه ی ارزشمند سلامتی تان، با تمام وجود احساس سپاسگزاری کنید.
  • امشب قبل از خوابیدن، افکار خود را روی بهترین اتفاقی که در طول روز رخ داده، متمرکز کنید و کلمه سپاسگزارم را بابت آن تکرار کنید.

اكثر مردم به خاطر موهبت های زنگی و نعمت هايی كه از آنها برخوردار هستند، شكرگذاری نمی كنند. وقتی خوب زندگی كنيم، همين كار ما خودش يک نوع شكرگذاری است و نشان می دهد ارزش زندگی را می دانيم. اما برای خوب زندگی كردن و شاكر بودن بايد تكنيک های درستی بلد باشيم. در اينجا به برخی از تكنيک های مهم شكرگذاری اشاره می کنيم:

هر اتفاق مثبت كوچكي را به فال نيک بگيريد

لزومی ندارد فقط و حتما برای اتفاقات بزرگ و مثبت زندگی شاكر باشيم بلكه برای هر اتفاق كوچک و تاثير گذاری كه در زندگی روزمره و روزهای عادی رخ می دهد، می توانيم شكرگذار باشيم و رضايت از زندگی را تمرين كنيم.

حتی اگر اين اتفاق كوچک يک بسته پستی باشد كه به سرعت به دست شما می رسد يا راننده خوش اخلاقی كه در ساعات اوليه صبح انرژی مثبتی به شما منتقل می كند. وقتی با اين چيزهای كوچک شكرگذاری را تمرين كنيم، مطمئنا آنها را مانند تكه های پازل در كنار هم می چينيم تا در حالت كلی از زندگی خود شكرگذار و راضی باشيم.

شكرگذاری در سختی ها و مشكلات

شكرگذاری فقط محدود به اتفاقات و تجربيات مثبت زندگی نيست. ما بايد ياد بگيريم در درون خود شكرگذاری را نهادينه كنيم و به دنبال عاملی خارجی به عنوان بهانه ای برای شكرگذاری نباشيم. در اين صورت حتی در سختی های زندگی و در زمان بروز مشكلات هم می توانيم شكرگذار و راضی باشيم و بر خود تسلط داشته باشيم.

ما گاهی اوقات با منفی فكر كردن خود و بزرگنمايی مشكلات باعث شكست و نااميدی خود می شويم. در واقع، می توان گفت شكرگذاری شكل ديگری از مثبت انديشی است. نوع تفكر ما می تواند تاثير زيادی روی رضايت ما از زندگی داشته باشد.

مقابله با سختی های زندگی

هيچ مشكل و سختی در زندگی كاملا و صد درصد آسيب زننده و منفی نيست. در هر اتفاق تلخی می توان روزنه نور را پيدا كرد و از آن روزنه به شادی و شكرگذاری رسيد. حداقل شكرگذاری كه هر مشكلی در زندگی به وجود می آرود اين است كه بدانيم اشتباه ما چه بوده و تا بحال با چه روش اشتباهی زندگی كرديم و ديگر اين اشتباه را تكرار نكنيم. يعنی بايد از مشكلات درس بگيريم و شكرگذار اين اتفاق باشيم كه چشم ما به واقعيت های پنهان زندگی مان باز می شود.

تمرين شكرگذاری

هر چيزی را با تكرار و تمرين می توان در كليت و سراسر زندگی به جريان درآورد و جزو تكه ای هميشگی از زندگی تكرار كرد. شما هم می توانيد برای اينكه شكرگذاری و رضايت از زندگی را مثل يک عادت در رفتار خود مدام تكرار كنيد، بايد روزانه آن را تمرين كنيد.

مثلا روزی به مدت چند دقيقه در جايی بنشينيد و به چند چيز باارزش خود كه بسيار به آنها علاقمند هستيد و جزء جدايی ناپذير زندگی تان هستند، فكر كنيد و انرژی بگيريد.

وقتی اين كار را هر روز انجام دهيد، ذهن شما پس از مدتی به طور عادی ياد می گيرد كه مثبت نگر و شكرگذار باشد.

تنها هشت هفته طول می كشد كه بعد از تمرين و تكرار روزانه شكرگذاری، الگوی فكری شما تغيير كند و اين تفكر تبديل به يک عادت در ذهن شما شود و برای هميشه در ذهن تان باقی بماند و تبديل به يک انسان خوش بين و شكرگذار از زندگی باشيد.

ذهن شما قطعا ابزاری قدرتمند در مثبت نگری و رضايت از زندگی است و درنتيجه، كار اصلی شما اين است كه ذهن تان را عادت به شكرگذاری دهيد.

يادداشت كردن اتفاقات مثبت

يكی ديگر از تكنيک هايی كه باعث رضايت و شكرگذار بودن ما از زندگی می شود اين است كه بعد از رخ دادن هر اتفاق مثبتی، آن را يادداشت كنيم. يادداشت كردن اين اتفاقات مثبت چند فايده دارد. يكی اينكه باعث مرور آن افكار مثبت می شود و همين مرور، خوش باعث تمرين شكرگذاری و تكرار حوادث خوب در ذهن می شود.

فايده ديگر يادداشت كردن اتفاقات مثبت اين است كه برای هر اتفاق، يک بار ديگر به خودمان اميدوار می شويم كه توانايی انجام كارهای مثبت را داريم و به اندازه كافی در زندگی خود خوش شانس هستيم و درنتيجه شكرگذار خود و زندگی خود خواهيم بود.

يادداشت كردن اتفاقات مثبت زندگی باعث می شود كه نقاط قوت و ضعف خودمان را بهتر بشناسيم و در زمان ياداشت كردن، اين توانايی ها و ضعف ها را در خودمان تحليل كنيم. درنتيجه در اتفاقات مشابه در آينده، با ذهنيت بهتری به استقبال آنها می رويم و درنتيجه می توانيم اتفاقات مثبت تری را رقم بزنيم.

پس يک دفترچه يادداشت برای خود داشته باشيد و هر روز يا چند روز يكبار و به طور منظم، اتفاقات مثبت خود را يادداشت كنيد. حتي می توانيد در روزهای تلخ زندگی خود به سراغ اين دفترچه جادويی برويد و يک بار ديگر خوشی ها را مرور كنيد تا اعتماد بنفس و اميدواری در شما افزايش پيدا كند.

بودن در كنار عزيزان

اگر در روز های سخت زندگی خود دچار نااميدی يا ناشكری شديد و احساس كرديد كه چيزی برای شكرگذاری نداريد و يا نمی توانيد مثل هميشه راضی و خوشحال باشيد، به نزد اعضای خانواده يا يكی از دوستان صميمی خود برويد و زمانی را در كنار آنها سپری كنيد.

بودن در كنار آنها علاوه بر اينكه ميزان صميمت و عمق رابطه تان را بيشتر می كند، باعث می شود كه از داشتن چنين نعمتی و حضور افرادی كه از شما پشتيبانی می كنند، احساس خوبی داشته باشيد و متوجه شويد كه هنوز چيزی برای شكرگذاری در زندگی تان وجود دارد.

از طرفی وقتی با دوستان صميمی يا اعضای خانواده خود هم صحبت شويد، ممكن است در جريان مشكلات يا سختی های زندگی آنها هم قرار بگيريد و درنتيجه متوجه می شويد كه فقط شما نيستيد كه گاهی در زندگی ناشكری می كنيد و اين اتفاق برای هر كسی ممكن است بيفتد. يا حتی با ديدن مشكلات آنها ممكن است به كوچک بودن مشكلات و سختی های زندگی خود پی ببريد و شكرگذار باشيد.

4.2/5 - (14 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx