روز هفتم شکرگزاری

نظرات 18
10 دقیقه مطالعه

روز هفتم شکرگزاری

یک راهکار عالی برای اجتناب از منفی بودن

یک انسان قدرشناس، در تمام حالات سپاس گزار خدا است.

هر موقعیت منفی که پیش می آید، به دلیل عدم سپاسگزاری به مدت طولانی است. خواه این موقعیت های منفی قرار گرفتن در یک رابطه پردردسر باشد خواه در بیماری و مشکلات شغلی نمود پیدا کند.

چنانچه ما بابت چیزهایی که در زندگی مان داریم قدردان و سپاسگزار نباشیم، به شکل ناخودآگاه وجود آن ها را تضمینی و همیشگی فرض می کنیم، و همیشه مهیا دانستن چیزها سرآغاز پیشآمدهای منفی است! به این دلیل که بابت وجود آن ها سپاسگزار نیستیم، کارایی نیروی شکرگزاری را متوقف می کنیم. همان گونه که قدردان بودن سبب موفقت در زندگی می شود، تضمین دانستن چیزهای مختلف نیز سبب کند شدن سرعت پیشرفت و گاهی نیز عدم موفقیت در زندگی ما خواهد شد.

آیا برای سلامتی و تندرستی خود سپاسگزار هستید؟ یا تنها زمانی متوجه این نعمت بزرگ می شوید که به بیماری دچار می گردید؟ آیا بابت شغل و درآمدی که دارید شکرگزاری می کنید یا زمانی که به مشکل برمی خورید متوجه می شوید که چه شغل ارزشمندی داشته اید؟ آیا هر روز برای نعمت نفس کشیدن و فرصتی دیگر برای زندگی کردن شکرگزار هستید؟ یا آن را امری بدیهی و پیش پا افتاده فرض می کنید؟

حس و حال مثبت

تضمینی دانستن همه چیز، به شکایت کردن، بروز افکار و اتفاقات منفی منتهی می گردد. به همین دلیل طبق قانون جذب وقتی شکایت می کنید، موارد بیشتری برای شکایت و انتقاد کردن در زندگی خواهید یافت.

برای مثال اگر نسبت به آلودگی هوا، مدیر، همسرتان، آشنایان، قرار گرفتن در ترافیک، منتظر بودن در صف ها، صورت حساب ها، وضعیت اقتصادی و … شکایت داشته باشید؛ به این معنی است که شما فردی شکرگزار نیستید و با ابراز این شکایت ها در حال پشت پا زدن به زندگی زیبا و رویایی خود هستید.

اکنون می دانید که انتقاد، شکایت کردن، بر زبان آوردن کلمات منفی و تضمینی دانستن چیزهای مختلف می تواند از بروز پیشآمدهای خوب و مثبت در زندگی شما جلوگیری کند. و متوجه شدید هنگامی که در زندگی کاری به درستی پیش نمی رود، به این معنی است که شما به صورت غیرعمدی و ناخواسته به قدر کافی سپاسگزار و قدرشناس نبوده اید.

وقتی به حد کافی شکرگزار باشید، انرژی های منفی را از خود دور می کنید، کسی را سرزنش نمی کنید، ناراحت نمی شوید، غر نمی زنید، و به طور کلی احساسات منفی نخواهید داشت. بنابراین اگر در موقعیت بدی قرار دارید با کمک نیروی شکرگزاری طولی نمی کشد که آن را تغیر خواهید داد.

تبدیل حس و حال منفی به حس و حال مثبت

کافی است در موقعیت های منفی به دنبال دلایلی برای شکرگزار بودن بگردید. اصلا مهم نیست وضعیت در چه حدی و تا چه اندازه بد است. شما همواره می توانید دلیلی برای قدرشناسی پیدا کنید، مخصوصا زمانی که بدانید قدرشناسی تان شما را به شیوه ای شگفت انگیزی از وضعیت بد رهایی می دهد.

فرزانگان مشرق زمین هزاران سال پیش در مورد چگونگی استفاده از نیروی معنوی شکرگزاری گفته اند:

«بگذارید برخیزیم و شکرگزار باشیم، برای آن که اگر امروز زیاد نیاموخته ایم، حداقل اندکی آموخته ایم، و چنانچه اندکی نیاموخته ایم، لااقل گرفتار بیمار نشده ایم، و اگر بیمار شده ایم، تاکنون نمرده ایم! بنابراین بیایید سپاسگزار باشیم».

اجازه دهید تا واژه های معنوی الهام بخش شما باشد. امروز یکی از مشکلات زندگی را در نظر بگیرید که دوست دارید حل شود و همزمان به 10 علت برای شکرگزاری فکر کنید. شروع این تمرین در ابتدا شاید کمی سخت باشد ولی از قبل مسیر آن به شما نشان داده شده است. در یک دفتر یا موبایل خود 10 مشکل خود را یادداشت کنید.

مثلا ممکن است مشکلتان بیکاری باشید و علی رغم تلاش های مکرر موفق به یافتن شغل مناسب نشده باشید. برای آن که شرایط را به طور مناسب تغییر دهید، باید یک تمرین متمرکز شکرگزاری را برای این موقعیت اجرا نمایید. در اینجا برای شما به چند نمونه اشاره می کنیم.

سپاسگزاری و شکر گزاری از خداوند

 • بسیار شکرگزارم که در این مدت زمان کافی برای بودن در کنار خانواده ام داشته ام.
 • سپاسگزارم که در این مدت اوقات فراغت خوبی را سپری کرده ام.
 • بسیار سپاس گزارم که مدت زمان زیادی در زندگی کار کرده ام و تجربه های خوبی به دست آورده ام.
 • خوشبختم که بدنی سالم دارم و قادر هستم کارکنم.
 • خوشحالم از این که دانشی دارم که در مصاحبه های شغلی می توانم از آن ها استفاده کنم.
 • بسیار خوشحالم که همیشه موردحمایت و تشویق خانواده ام هستم.
 • سپاسگزارم که مدتی برای استراحت کردن زمان داشتم، واقعا به این زمان احتیاج داشتم.
 • خوشحالم که همواره کارهایی وجود دارد که می توانند موقعیت های شغلی مناسبی برای من باشند.
 • سپاسگزارم که بعد از بیکار شدنم متوجه شدم که شغل و درآمد تا چه اندازه ارزشمند است.

درنتیجه این حس رضایت و شکرگزاری توسط شخصی که بیکار است، شرایطی به وجود می آید که باعث تغییر کردن شرایط فعلی به صورت مثبت می شود. نیروی شکرگزاری قادر است بر هر موقعیت و شرایط منفی غلبه کند. راه های متعددی برای تغییر وضعیت بد وجود دارد. تمام کاری که شما باید انجام دهید، این است که شکرگزاری را تمرین کنید و منتظر بمانید تا نتایج آن نمایان شوند.

به خاطر داشته باشید که میزان تاثیر شکرگزاری بر اساس احساسات شما تعیین می شود. پس از تمرین قدرشناسی شما مسلما باید احساس بهتری داشته باشید. اولین نشانه ی موثر بودن قدرشناسی، بهتر شدن احساسات شما نسبت به شرایط است. در این صورت مطمئن خواهید بود، که راه حل های بسیاری پیدا خواهد شد.

پاسخ مناسب به هر شرایط منفی که می خواهید آن را تغییر دهید عبارت است از این که شکرگزاری را تا حدی بر موضوع متمرکز کنید تا احساس درونی شما بهتر گردد. سپس ایمان پیدا می کنید که نیروی قدرشناسی تا چه اندازه می تواند دنیای اطراف را دگرگون کند.

به این منظور این تمرین را انجام دهید. 10 موردی که بابت آن احساس قدردانی می کنید را به روش زیر یادداشت کنید:

من بابت …………… بسیار سپاسگزارم.

من با تمام وجودم بابت ……………….. شکرگزاری می کنم.

سپس جمله را با بیان علت احساس شکرگزاری خود نسبت به آن مورد تمام کنید. پس از این که لیست 10 تایی خود را به طور کامل نوشتید، سه بار بگویید سپاسگزارم به خاطر ثبات قدم، عزم و اراده ای که دارم.

فقط براهمین امروز تلاش کنید که بدون استفاده از عبارات منفی روز را به پایان ببرید. و ببینید می توانید برای یک روز به خوبی از پس آن بربیایید؟! بسیاری از ما نمی دانیم در صحبت کردنمان چه اندازه بار منفی وجود دارد، ولی پس از آن که یک روز مراقب نحوه ی حرف زدنمان باشیم، به آن پی خواهیم برد.

اگر نسبت به آن چه می گویید هوشیار باشید، آن گاه دیگر از عبارات منفی استفاده نمی کنید، و نسبت به پیامد های بعدی آن هوشیار خواهید بود. زمانی که قصد داشتید سخنی منفی را به زبان آورید، سریعا سخن خود را متوقف کرده و به مواردی که برای شکرگزاری دارید بیندیشید، با این روش به طور همزمان می توانید انرژی مثبت را در زندگی خود شعله ور نمایید.

تمرین روز هفتم شکرگزاری

تمرین روز هفتم شکرگزاری

یک راهکار عالی برای اجتناب از منفی بودن

 1. گام های یک تا سه را از تمرین شماره یک مرور کنید. موهبت های خود را بشمارید. فهرستی از 10 موهبتی که دارید بنویسید و پس از خواندن هریک از آن ها علت قدرشناسی تان را نسبت به آن بنویسید، سپس لیست را از اول بخوانید و برای هر موهبت سه بار بگویید سپاسگزارم و احساس قدرشناسی داشته باشید.
 2. یک مشکل یا موقعیت منفی که به شدت قصد تغییر آن دارید را در زندگی خود انتخاب کنید.
 3. لیستی از 10 موردی که بابت آن سپاسگزار هستید، و به آن مشکل مربوط است تهیه کنید.
 4. در پایان لیست خود بنویسید: سپاسگزارم، سپاسگزارم، سپاسگزارم به خاطر ثبات قدم، عزم و اراده ای که دارم.
 5. سعی کنید امروز را بدون گفتن جملات منفی به پایان برسانید. و اگر متوجه شدید که فکر یا جمله ای منفی در ذهن و یا زبانتان ساخته شده، به سرعت آن را متوقف کنید و بگویید، بابت ……….. بسیار سپاسگزارم.
 6. پیش از آن که بخواب، افکار خود را متمرکز کنید. و کلمه ی سپاسگزارم را برای بهترین اتفاقی که در طول روز برایتان رقم خورده بر زبان آورید.
4.1/5 - (37 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

18 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
18
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx