انواع و شیوه های شکرگزاری

نظرات 6
15 دقیقه مطالعه

شکرگزاری

شاید معنای شکرگزاری عملی از روی نیاز و برای شخص دومی باشد اما در ذات خود شکرگزاری عملی است برای آرامش خود انسان و نهایت نفعی که برای ما می تواند داشته باشد آرامشی داخلی و همیشگی برای خود انسان است. مفاهیم شکرگزاری موضوعی دائمی و همیشگی است و از دیرباز در ذهن تمامی انسان ه وجود داشته است 

شکرگزاری فواید بسیار زیادی دارد که تقریبا در هر کتابی که در این زمینه نوشته شده باشد بدان اشاره ای اجمالی شده است اما موضوعی که می خواهیم در این مقاله آن را مورد بررسی و ارزیابی استفاده کنیم شیوه های و راه های شکرگزاری است. شکرگزاری تنها برای ما مسلمانان و یا حتی دیگر ادیان نیست. نتیجه تحقیقاتی که در مورد شکرگزاری بیان می شود که از زمانی که انسان توانست وقایع خود را بر روی دیواره غارها ثبت کند شکرگزاری را نمایش داده است.

فواید شکرگزاری

فواید سپاسگزاری و شکرگزاری بی انتهاست و تاثیر عمیقی در زندگی دارد. افرادی که به طور مرتب و با وقت گذاشتن برای تمرینات و انجام کارهای مربوط به سپاسگزاری به داشته های خود توجه بیشتری می کنند، نسبت به دیگران احساس مثبت بیشتر، حس سرحالی و سرزندگی بیشتر، خواب بهتر، نشان دادن مهربانی و محبت بیشتر و حتی سیستم ایمنی بدنی قوی تری دارند. البته لزومی ندارد که این حس سپاسگزاری را برای لحظات خاص و ویژه زندگی کنار بگذارید.

قطعا شما بعد از دریافت یک ترفیع رتبه در شغل تان ابراز تشکر می کنید ولی می توانید در ازای به دست آوردن چیزهای ساده مثل یک تکه کیک، هم ابراز خوشنودی و سپاسگزاری کنید. رابرت امونس روانشناس در کتاب خود درباره سپاسگزاری می نویسد که یادداشت کردن مرتب دقایق شکرگزاری در زندگی به شکل قابل توجهی می تواند میزان رضایت از زندگی و خوشبختی را افزایش دهد.

ما در اینجا به چند نکته کلیدی اشاره می کنیم که نه تنها به شما انگیزه شروع تمرین سپاسگزاری می دهد بلکه باعث می شود تا مدت های طولانی آن را در زندگی خود رعایت کنید.

سپاسگزاری برای چیزهای جدید

بهترین شیوه برای بهره بردن از سپاسگزاری این است که به چیزهای جدیدی که هر روز برای آنها شکرگزاری می کنید، توجه کنید. یادداشت روزانه موارد سپاسگزاری به شما کمک می کند چون به آرامی و با تعدیل کردن آن چیزی که روی آن تمرکز داریم باعث تغییر شیوه ما در درک شرایط می شود.

وقتی که شما بخاطر داشتن خانواده تان سپاسگزار باشید و تنها با نوشتن جمله «من برای داشتن خانواده ام شاکرم» به طور مداوم و هفته های پیاپی حتی دیگر نیازی برای هوشیار بودن نسبت به پیدا کردن موارد جدید برای سپاسگزاری ندارید. مثلا درباره حس های خوبی مثل «امروز شوهرم وقتی دید من دچار استرس و نگرانی شده ام شانه های مرا به آرامی نوازش کرد» یا «امروز بعد از کار و خستگی، خواهرم مرا برای شام دعوت کرد و من دیگر لازم نیست شام بپزم» در دفتر یادداشت تان بنویسید.

و مطمئن باشید این تمرین و این دیدگاه باعث پررنگ شدن انرژی های مثبت در زندگی تان می شود و چشم شما را به روی بیشتر چیزها در دنیای اطراف تان که می تواند شکرگزار آنها باشید، باز می کند. پس بازی توجه کردن به چیزهای جدید در هر روز از زندگی تان را آغاز کنید.

نسبت به تمرین سپاسگزاری واقع بین باشید

هیجان زده بودن نسبت به فواید سپاسگزاری عالی است چون به ما انگیزه برای شروع ایجاد تغییرات در زندگی می دهد. وقتی ما می خواهیم به هدفی دست پیدا کنیم، با استفاده از تکنیک تضاد ذهنیت، یعنی خوشبین بودن نسبت به فواید یک رفتار جدید و درعین حال واقع بین بودن نسبت به سختی و دشوار ایجاد این عادت و رفتار باعث می شود که تلاش بیشتری بکنیم و موانع احتمالی که ممکن است بر سر راه موفقیت ما قرار بگیرند را شناسایی کرده و برای آنها برنامه ریزی کنیم. مثلا اگر شما معمولا شب ها خسته هستید، بهتر است بپذیرید که بهترین زمان برای تمرکز نیست و زمانبندی تان را به اول صبح موکول کنید.
سپاسگزاری را برای خودتان جالب کنید

داستانی در مورد شکرگزاری

دو نفر از اساتید دانشگاه راچستر در بخش جرم و جزا درباره انگیزه ذاتی مطالعه ای با همکاری هم انجام دادند. یکی از بزرگترین مشخصه ها استقلال و اتکا به خود است یعنی توانایی انجام کارها به آن شیوه که خودمان می خواهیم. پس خودتان را محدود نکنید و اگر روش یادداشت کردن برایتان شیوه ای کهنه و قدیمی است ، می توانید از شیوه های نو و خلاقانه برای ثبت و دنبال کردن لحظات رضایتمندی و خوشنودی خود استفاده کنید. نامزد من مایکل تصمیم گرفت که امسال یک بطری شیشه ای سپاسگزاری خلق کند.

هر زمانی که او لحظه ای از رضایت و خوشنودی احساس می کرد، آن لحظه را روی تکه ای از کاغذ می نوشت و در شیشه می انداخت. او در شب سال نو تمام کاغذهای خود را بیرون ریخت و هر چیزی را که نوشته بود مرور کرد. اکنون هر اتفاق مثبتی که در زندگی او رخ می دهد، فورا می گوید : این یک کاغذ برای شیشه سپاسگزاری هست.

این کار بلافاصله باعث معنی بخشیدن بیشتر به این لحظات می شود و ما را در انتظار لحظاتی بیشتر قرار می دهد.

تمرین سپاسگزاری جمعی

روابط ما با دیگران بزرگترین شاخصه شادی ما هستند. بنابراین وقتی که ما رضایت خود را ایجاد می کنیم، طبیعی است که به سایر افراد هم فکر کنیم. رابران امونس پیشنهاد می دهد که تمرکز سپاسگزاری ما بر رو افراد ی که ما وامدار آنها هستیم باعث بهبود و تقویت فواید تجربیات ما می شود تا اینکه بر روی شرایط و چیزهای مادی تمرکز کنیم. پس زمانی که شما در این دنیای سپاسگزاری هستید ، چرا دیگران را مستقیما با دیدگاه خودتان شریک نکنید؟

یکی از کارهای خوشحال کننده این است که یک نامه تشکر و سپاسگزاری به شخصی که روی شما و زندگی تان تاثیر مثبت داشته که هیچ وقت نتوانستید به درستی و به شکل مناسبی از او تشکر کنید، بنویسید. شما همچنین می تواند در زمان صرف شام در کنار سایرین و دور میز شام لحظات سپاسگزاری هر روزتان را با دیگران سهیم شوید. گفتگوها و حرف هایی که بعد از بیان تجربیات تان خواهید شنید، قطعا دلایل بیشتری به شما می دهد تا بیش از پیش شکرگزار باشید.

زمان شکرگزاری از خداوند عمری برابر با عمر انسان دارد. ر خلال صدها و دوران گذشته صدها تمدن بومی مراسم شکرگزاری را پیش از دست یابی به چیزهایی که می خواسته و می خواهند به صورت سنتی به جا آورده اند ، مراسم استادانه ای را به زحمت ساخته اند که تا سر حد امکان بیشترین انرژی را به شکرگزاری شان بیفزایند . مصری های باستان ، طغیان رود خانه نیل را جشن می‌گرفتند تا از تداوم جریان آب در رود مطمئن شوند ، سرخپوستان آمریکا و بومی های استرالیا رقص باران را انجام می‌دادند . قبیله های مختلف آفریقایی مراسم جشنی را برای غذا و پیش از شکار ترتیب می‌دادند و در تمامی مراسم عبادی در هر فرهنگ و مذهبی ، شکرگزاری پیش از دریافت آنچه مطلوب است ، آورده شده است .

تمرین شکرگزاری از افراد

برای شروع تمرین سپاسگزاری می توانید از چیزهای بسیار ساده در زندگی روزمره شروع کنید تا بعد از مدتی این رفتار و عادت برایتان همیشگی شود. از جمله این تمرینات ساده ارسال پیام تشکر از دیگران است. بخصوص تشکر از کسانی که تاثیری مثبتی در زندگی شما داشته اند. سعی کنید قبل از خوردن غذا کمی بیندیشید و برای لحظاتی سکوت کنید و به تمام کسانی که در فراهم آوردن و آماده کردن این غذا تلاش کرده اند فکر کنید. هم افرادی که نقشی در چیدن این میز غذا در جلوی شما داشته اند ، از کشاورز گرفته تا آشپز.

از افراد مختلف که در جامعه و در خلال کارهای تان در طول روز با آنها برخورد دارید تشکر کنید، افرادی مثل صندوق دار فروشگاه، متصدی بانک، نگهبان در و خیلی از افراد دیگری که به شما در انجام وظایف تان کمک می کنند. هیچ شکی نیست که سپاسگزاری شما روز آنها را هم بهتر می کند.

وقتی قدم می زنید به اطراف تان درست و دقیق بنگرید. سعی کنید با نگاهی مثبت به محیط اطراف نگاه کنید و تمام چیزهایی که به شما و بهتر کردن زندگی تان کمک می کند مثل هوای صاف، آسمان آبی، خورشی تابان و هر چیزی زیبا و سودمند توجه کنید و نسبت به وجود آنها شاکر باشید.

شما حتی می توانید از بدن خود هم برای تمرین سپاسگزاری استفاده کنید. دراز بکشید و روی تمام اعضای بدن خود از نوک پا گرفته تا نوک سرت تان تمرکز کنید. به وظایف آنها در حفظ سلامتی تان فکر کنید و از تک تک آنها تشکر کنید. مثلا با خودتان بگویید: «ممنون پاهای من که مرا به میان ماجراهای حماسی می برید».

راه های تمرین شکرگزاری

شما حتی می توانید از تکنولوژی هم برای تمرین سپاسگزاری کمک بگیرید. مثلا از زنگ هشدار یا برنامه یادآوری موبایل تان استفاده کنید تا هر روز و در زمان مشخصی به شما تمرین سپاسگزاری را یادآوری کند. یا از برنامه ارسال پیام گوشی تان برای فرستادن پیام سپاسگزاری برای دوستان تان استفاده کنید یا به دوست تان که به شما کمک زیادی کرده زنگ بزنید و با جملات محبت آمیز و تشکرآمیز سپاسگزاری تان را اعلام کنید.

لباسی که می پوشید، امکاناتی که استفاده می کنید، گوشی تلفن هوشمندی که در زندگی تان نقش حیاتی دارد، برقی که بدون آن زندگی تقریبا غیر ممکن است و بسیاری از امکانات زندگی می توانند ابزاری برای تمرین سپاسگزاری باشند.

شیوه های شکرگزاری

فکر کردن به کسانی که آنها را اختراع کرده اند، آماده کرده اند و برای خدمت رسانی به شما تلاش کرده اند می تواند نوعی تمرین سپاسگزاری باشد. شما بدون آب نمی توانید زنده بمانید پس برای هر لیوان آبی که می نوشید سپاسگزار باشید.

تصور کنید که اگر برای مامور پست یک یادداشت تشکر بگذارید، او با دیدن یادداشت شما چه عکس العملی نشان می دهد. این شخص هر روز با نامه ها یا بسته هایی که جابجا می کند، شادی را به افراد تحویل می دهد و این کار شما باعث ایجاد شادی در او هم می شود.

وقتی به گذشته تان فکر می کنید و دوران تحصیل تان را مرور می کنید، آیا کسی از بین معلمین شما هست که بیشتر از بقیه روی زندگی شما تاثیر گذاشته باشد؟ پس سعی کنید با فریادی بلند از او تشکر کنید. از همکارانتان بخاطر انجام درست وظایف شان و همکاری خوب با شما تشکر کنید.

شکرگزاری در ادیان مختلف

در مذاهب و مکاتب مختلف آیین های بخصوصی برای نشان شکرگزاری وجود دارد. شما هم می توانید در طول روز و با اختصاص زمانی خاص حرکتی مشابه انجام دهید و در جایی آرام به درونیات خود تامل کنید و از تمام خصایص خوب ویژگی هایتان تشکر کنید و سپاسگزار باشید.

تمرین ساده ای که زمان کافی در اختیار شما برای لحظه سپاسگزاری قرار می دهد لحظه نفس کشیدن است. از اینکه نفس می کشید شکرگزار باشید چون بدون آن نمی توانید زنده بمانید. اگر با بخشیدن چیز کوچکی از اموال یا دارایی های خود می توانید دنیا را کمی بهتر کنید، از این کار دریغ نکنید. از نهادهای خیریه و افراد خیری که به دیگران کمک می کنند با جملات خود یا کمک های نقدی یا معنوی خود تشکر کنید. حتی بخشندگی های بسیار کوچک هم به راه های بسیار دوری می روند و موثر واقع می شوند.

شما با تزریق سپاسگزاری در زندگی روزمره تان باعث بهتر کردن نگاه شخصی تان به زندگی می شود و همچنین به زندگی دیگران هم شادی هدیه می دهید.

2.5/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

6 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
6
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx