پیاده سازی مدیریت زمان با 21 ترفند ساده

نظرات 3
10 دقیقه مطالعه

 

چگونه مدیریت زمان داشته باشیم

برای دستیابی به مهارت مدیریت زمان باید تلاش کنید و هرگز از نداشتن زمان کافی شاکی نباشید. هیچ وقت نگویید که نمی توانید کارهای خود را انجام دهید و در زندگی پیشرفت داشته باشید. همه ی ما به یک اندازه از زمان در روز برخوردار هستیم که افراد موفقی مثل: هلن کلر، آلبرت اینشتین، پاستور، پروفسور حسابی و دکتر میرزاخانی از همین میزان از زمان برخوردار بوده اند.

همه ی انسان ها در روش های زندگی و راه های مدیریت زمان با هم تفاوت دارند و این تفاوت ها باعث می شود کارایی افراد افزایش یا کاهش پیدا کند. در دنیا انسان های بسیار زیادی وجود دارند که برای افزایش کارایی خود در تلاشند.

1 – کارهای مهم را در اولویت قرار دهید

این اولین قانون است که قانون طلایی برای مدیریت زمان به شمار می رود. شما در کارهای روزانه ی خود دو یا سه کار را که از اهمیت بالاتری برخوردارند و باید به سرعت تکمیل شوند را انتخاب کنید و تلاش کنید که قبل از پرداختن به سایر کارهای روزانه تان آن‌ ها را انجام دهید. هر زمان که کارهای مهم مد نظرتان در روز را به پایان رساندید، آن گاه می‌ توانید بگویید که روزتان را با موفقیت سپری کرده اید.

2 یاد بگیرید نه بگویید

زمانی که تعهدات بسیاری را انجام دهیم، آموخته ایم که چگونه از پس کارهای مختلف و فشرده‌ ی روزانه بر آییم. اینجاست که می توان گفت مدیریت زمان را فرا گرفته ایم. دستاوردهای این چنینی می‌ تواند تحول بزرگی در زندگی ما به وجود آورد.

خواب کافی داشته باشید

 3 خواب کافی داشته باشید

بعضی افراد فکر می‌ کنند که با کم کردن زمان خواب‌ خود این توانایی را دارند که کارهای بسیار بیشتری را انجام دهند و به بهره‌ وری خود بیفزایند؛ آنان به مدیریت زمان دقت ندارند. این روش نه تنها باعث نمی شود فرد موفق تر شود به علاوه تمرکز فرد را تا حدود زیاد می کاهد و موجب می شود کیفیت زندگی فرد پایین بیاید.

4 روی کارتان تمرکز داشته باشید

پنجره ی ایمیل خود را از روی سیستم تان ببندید و تلفن همراه خود را دور از دسترس خود و در جایی دیگر قرار دهید. تا جایی که امکان دارد تلاش کنید محیطی آرام و بی سر و صدا برای کار خود مهیا کنید. حتی اگر مثل من گوش کردن به موسیقی به برتری بخشین به روند کار در حین انجام کار کمک می‌ کند، حتما آن را امتحان کنید. این امر یک نوع مدیریت زمان حساب می شود.

5 کارهای خود را عقب نیندازید

همه‌ ی انسان ها از به تعویق افتادن کارهایشان رنج می‌برند، معمولا ذهن ما بسیار درگیر برنامه ریزی برای کار های عقب افتاده می شود، اما نهایتا کارمان نیز مجدد عقب می افتد. یک جمله‌ ی معروف وجود دارد که نشان دهنده ی همین موضوع است: «از شنبه حتما کارهای عقب افتاده را انجام خواهم داد» و آن کارها شنبه هم انجام نمی شود.

6 نگذارید مسائل کم اهمیت جلوی سرعت شما را بگیرد

برای دستیابی به مدیریت زمان توجه داشته باشید که در اکثر اوقات مدت زمان زیادی سپری می شود تا یک پروژه انجام بگیرد و این تنها یک دلیل دارد و آن هم توجه بیش از اندازه به جزئیات است. کمال‌ گرایی مزایای بسیاری دارد، اما موجب به تأخیر افتادن پروژه ها می شود.

7 – وظایف مهم خود را به به عادت تبدیل کنید

یک نویسنده را تصور کنید که دائما سرگرم نوشتن است و نوشتن کار دائمی و منظمی برای او است. برای نمونه کامل کردن و بروزرسانی مقاله ها و رسیدگی کردن به کارهای دانشجویان یا نوشتن ارسال متن های متفاوت و مکاتبات اداری تعداد اندکی از کارهای روزانه ی این نویسنده را تشکیل می دهند.

وقتی که صرف تلویزیون، اینترنت و بازی‌ های رایانه‌ ای می‌ کنید را مدیریت کنید

8 – وقتی که صرف تلویزیون، اینترنت و بازی‌ های رایانه‌ ای می‌ کنید را مدیریت کنید

گذراندن زمان زیادی از وقتی که در اختیار ماست آن هم برای چک کردن شبکه‌های اجتماعی و خواندن پیام های مجازی یا گذراندن وقت جهت تماشای تلویزیون، این ها می‌ تواند موجب افت شدید کارایی روزانه‌ ی فرد شود و مانع کسب موفقیت گردد.

9 برای پایان دادن به کارهای خود زمان تعیین کنید

تلاش کنید تفکرات اشتباه نظیر این مورد که این کار را شروع می‌ کنم و تا اتمام رها نمی کنم؛ را با جملاتی شبیه «این کار را در یک ساعت انجام می دهم» جابجا کنید. بر اساس قانون جذب این روش برای رسیدن به مدیریت زمان بهتر بسیار موثر است.

10 گاهی در بین کارهای خود تجدید قوا کنید

پس از تمام کردن کاری بلافاصله کار جدیدی را آغاز نکنید. زیرا این امر موجب کاهش کیفیت کار شما می گردد، چون در شرایطی که خستگی کار قبل هنوز از بین نرفته تمرکز و انگیزه ی شما کاهش می یابد.

11 – هرگز به تمام کارهای متعددی که باید انجام دهید، فکر نکنید

یکی از راه هایی که می‌ تواند انگیزه را از شما را بگیرد، فکر کردن به لیست بلند بالایی است که از کارهای خود تهیه کردید و انجام دادن آن ها ضروری است. مرور این لیست هیچ تاثیر مثبتی در روند کاری شما ندارد.

12 – سبک زندگی سالم را پیدا کنید

میان شیوه‌ی زندگی سالم و موفقیت ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. این شیوه به مدیریت زمان بسیار کمک می کند. شیوه‌ی زندگی سالم یعنی نکات مهمی مانند خواب کافی، ورزش و تغذیه سالم را رعایت کنید. مجموع این فعالیت ها موجب افزایش انرژی در شما می‌ شود.

13 دائما کار نکنید!

در واقع منظور از کمتر کار کردن انجام کارهایی است که واقعا مهم هستند. بدون عجله بر روی کاری که باید انجام دهید دقت داشته باشید و روی امور مرتبط با آن کار تمرکز کنید.

14 به تعطیلات آخر هفته بروید و از آن لذت ببرید

الگوی رفتاری مناسب برای این مورد پدر خانواده ای است که کارهایش را رها می کند و می‌ گوید: در روز جمعه کار تعطیل؛ فقط گردش!

15 – کارهای خود را سازمان دهی کنید

پیشروی با برنامه ریزی می تواند تاثیر بسزایی برای صرفه جویی در وقت داشته باشد. در ابتدا شاید پیچیده و دشوار به نظر برسد، اما با پیاده کردن برنامه به تدریج شاهد موفقیت باور نکردنی در انجام کارهای خود خواهید بود.

16 – اوقات بیکاری‌ خود را به درستی پر کنید

به طور معمول در طول روز زمان‌ های تلف شده‌ ی زیادی وجود دارد که در مدت زمان معین هیچ کار خاصی انجام نمی‌ دهیم. از جمله مواردی که مدیریت زمان رعایت نشده است، در اتاق انتظار پزشکان، منتظر ماندن برای پایان جلسه‌ ی مسئولان یا سالن انتظار مترو مکان هایی هستند که موجب می شوند زمان ما تلف شود.

17 گاهی برای تمرکز بیشتر در اتاق‌ خود را قفل کنید!

در برخی موارد برای انجام کاری باید ارتباط‌ خودتان را با بیرون قطع کنید که بدون مزاحمت بتوانید روی موضوع کاری‌ خود تمرکز کنید.

18 – به برنامه‌ ی کاری‌ خود متعهد باشید

برای دستیابی به مدیریت زمان، این نکته بارها تکرار شده است اما به علت اهمیت آن و مشکلاتی که با رعایت نکردن آن در کارایی افراد به وجود می‌ آید، موجب می شود به آن اشاره کنیم.

19 شروع به دسته بندی کارهای مشابه خود کنید

زمانی شما مجبورید چند کار در یک روز انجام دهید مثلا تمرین برنامه نویسی، تکمیل نگارش مقاله و تماشای ویدئوی آموزشی از برنامه های کاری شما می باشد.

برای کسب آرامش زمانی را به خود اختصاص دهید

20 برای کسب آرامش زمانی را به خود اختصاص دهید

جهان پیرامون ما سرشار از پیچیدگی است. در این دنیا که با سرعت زیاد در حال پیشروی است کمتر می توان آرامش را پیدا کرد. پس سعی کنید آرامش را پیدا کنید، مطمئن باشید در این شرایط بر اساس قانون جذب در مدیریت زمان به مهارت می رسید.

21 از انجام کارهای غیر ضروری دوری کنید

بسیاری از کارهای روزمره ی ما اضافی هستند. در صورت حذف آن ها می توان زمان بیشتری به دست آورد. پس در انجام امور روزانه ی خود که دقت بیشتری داشته باشید. مطمئن باشید با رعایت این امور در مدیریت زمان به برتری می رسید.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx