راه های شاد بودن در افراد پرمشغله

نظرات 8
7 دقیقه مطالعه

being-happy-at-work  

راز شاد بودن افراد پرمشغله

منتظر دیگران نباشیم تا به ما لبخند بزنند. ما به آنها نشان دهیم چگونه این کار را انجام دهند. شاد بودن هنر است پس در مقابل دیگران گارد نگیریم. شاد بودن در زندگی و لبخند زدن به آن احتیاجی به مهارت و وقت ندارد. کافی است از این چند راه ساده استفاده کنیم.

به اطرافیان، لبخند بزنیم
منتظر دیگران نباشیم تا به ما لبخند بزنند. به آنها نشان دهیم چگونه این کار را انجام دهند. در مقابل دیگران گارد نگیریم. با اطرافیان خود راحت باشیم. از آنها تعریف کنیم. از عکس العمل آنها نترسیم. خودمان باشیم و به آنها فرصت دهیم با ما ارتباط برقرار کنند. هر چه ما بیشتر به دیگران لبخند بزنیم، آنها نیز بیشتر به ما لبخند خواهند زد. زندگی در شرایطی که همه اطرافیان مان با ما برخوردی خوب دارند و به ما روی خوش نشان می‌ دهند بسیار لذت بخش تر است.

فرض کنیم امروز یک روز بسیار عالی است
چنین فرض کنیم و مطمئن باشیم که همین طور هم خواهد شد. تحقیقات محققان نشان می‌ دهد هر چند ما تصور می‌ کنیم آن طور که فکر می‌ کنیم همانطور رفتار می‌ کنیم، اما در اکثر موارد عکس این موضوع صادق است، یعنی رفتار ما بر فکرمان تأثیر می‌ گذارد. داشتن رفتاری خوب منجر به افکار خوب و اتفاقات خوب می‌ شود.

روی نکات مثبت زندگی خود تمرکز کنیم
از تمام وجوه مثبت زندگی خود لذت ببریم و آنها را نادیده نگیریم. همه افراد در زندگی خود نقاط مثبت و امتیازاتی دارند که خیلی اوقات نسبت به آنها بی توجه هستند.

از توانایی‌ های شخصی خود برای انجام کارها استفاده کنیم. هر شخصی توانایی خاص و منحصر به فردی دارد.

همه ی ما استعدادهایی داریم که ممکن است شخص دیگری آنرا نداشته باشد. شادی و نشاط متعلق به افرادی است که از این استعدادها و توانایی‌ های شان استفاده می‌ کنند و با کمک آنها کارهای گوناگونی انجام می‌ دهند. انجام و کامل کردن کارها حس غرور و نشاط به افراد می‌ دهد.

از قوه تخیل خود استفاده کنیم
مثلاً در میوه فروشی کودکی با در دست داشتن یک موز و استفاده از قوه تخیل خود در حال لذت بردن از زندگی خود است. او تصور می‌ کند موزی که در دست اوست یک کشتی جنگی است و باید از دشمنان اطراف فرار کند.

بهترین راهکاری که وجود دارد این است که دوباره قوه تخیل خود را فعال کنیم. لازم نیست تصور کنیم یک موز کشتی جنگی است؛ هر چند که چنین تصوری هم جالب خواهد بود اما از قوه تخیل خود برای فکر کردن به چیزهایی استفاده کنیم که ما را شاد می‌ کند.

نمونه ی راه هایی برای شاد شدن این است که چیزی خلق کنیم
خلق کردن فرآیندی است که لذت بسیاری در آن است. استفاده از قوه خلاقیت و نوآوری و ساختن چیزی با دست‌ های خود به ما احساس نشاط و توانمندی خواهد داد.

candidate-30000-2013-06-26-10-11-42

به دیگران کمک کنیم
در زندگی هر چه بکاریم برداشت می‌ کنیم. از دیگر روش های شاد شدن این است که سعی کنیم بر دیگری تأثیر مثبت بگذاریم و از مشکلات او بکاهیم. در واقع بر زندگی خودمان تأثیر مثبت گذاشته ایم و شادی خودمان را افزایش داده ایم. هر چه بیشتر به دیگران کمک کنیم، دیگران نیز بیشتر به ما کمک خواهند کرد. دوستی و محبت، دوستی و محبت می‌ آورد و چرخه ای بی پایان از شادی برای ما فراهم می‌ کند.

ساعت ناهار خود را با یکی از دوستان یا همکاران نزدیک مان بگذرانیم
برای صرف ناهار از دفتر خود خارج شویم و 30 الی 40 دقیقه را صرف خوردن غذا و صحبت کردن با دوست یا همکار خود کنیم. سعی کنیم راجع به چیزهای خوب صحبت کنیم. خیلی زود متوجه خواهیم شد که چنین کاری باعث افزایش نشاط ما می‌ شود.

وسایل اضافی اطراف خود را دور بیاندازیم
همه ی ما در اطراف خود “در خانه، دفتر کار، ماشین…” وسایلی اضافی و بلا استفاده داریم که گویی به حضور آنها در کنار خودمان عادت کرده ایم و متوجه تأثیری که آنها بر ما دارند نیستیم. اگر ما وسایل اضافی اطراف مان را دور بیاندازیم و در واقع به محیط بیرونی اطراف خود نظم بدهیم، درون ما نیز به تدریج منظم و آرام تر خواهد شد. هر روز یک وسیله اضافی که به دردمان نمی‌ خورد را دور بیاندازیم یا به فردی که به آن وسیله احتیاج دارد بدهیم. این کار شاید در ابتدا دشوار و غیر ممکن به نظر برسد، اما پس از مدتی ما یاد می‌ گیریم چگونه از شر کلیشه‌ های ذهنی خود خلاص شویم و ذهن مان را آزاد کنیم.

advices_for_being_happy_at_work

از منفی نگری و افراد منفی گرا دوری کنیم
ارزش خودمان را پایین نیاوریم و از افرادی که تلاش می‌ کنند ما را تحقیر کنند دوری کنیم. ما به همان اندازه که تصور می‌ کنیم توانایی داریم. موانع همیشه در زندگی همه ی افراد وجود دارند، اما اگر ما در زندگی خود اهداف مشخصی داشته باشیم و با استفاده از افکار مثبت به دنبال راه حل برای مشکلات پیش رو باشیم، می‌ توانیم کارهایی که از دید سایرین غیر ممکن است را ممکن سازیم.

برای شاد شدن دل خودمان در حال زندگی کنیم
زندگی ما همین لحظه ای است که در آن زندگی می‌ کنیم. پس از آن لذت ببریم. هر کاری که انجام می‌ دهیم، صرف نظر از نوع و شرایط آن، سعی کنیم بر آن تمرکز کافی داشته باشیم و آن را با علاقه انجام دهیم. کتاب خواندن، نوشتن یک مطلب، صحبت کردن با یک همکار، دوش گرفتن، بالا رفتن از پله‌ ها، خوردن غذا، شستن ظرف‌‌ها … این لحظات کوچک بخش عمده ای از زندگی ما را به خود اختصاص می دهند. اگر ما با تمام حواس و تمرکز خود این کارها را انجام دهیم این لحظات می توانند لذت بخش باشند. شادی دست آوردی در زندگی است که با آگاهی همیشگی حاصل می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

8 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
8
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx