راههایی برای قدرتمند شدن

نظرات 3
9 دقیقه مطالعه

superwoman-1024x614

قدرتمند شدن روحی و روانی مسئله ای است که در گذر زمان دیده می شود، اما تمرین روزمره به رشد سریعتر آن کمک شایانی می کند.

خوش بینی واقع گرایانه و برنامه ریزی های سالم می تواند از نظر روانی ما را به فردی قدرتمند تبدیل کند. از ویژگی های افراد قوی میتوان به این اشاره کرد که وقت طلایی خود را صرف افسوس خوردن برای گذشته و یا ناامید شدن از آینده نمی کنند.

تمرین های روانی و ذهنی به اندازه ی تمرین های فیزیکی زمان و انرژی می خواهد.

اما ما از کجا می توانیم بفهمیم که در کدام قسمت این طیف قرار داریم؟ برای پاسخ به این سؤال، به سراغ یک روان درمانگر مشهور به نام «ایمی مورین» رفتیم که چندین کتاب نیز در همین رابطه نوشته است.

مورین چندین مورد را به ما متذکر شد. او گفت آدم هایی که این نشانه ها را دارند، از نظر روانی از آدم های معمولی قوی تر هستند.

برای آشنایی با رازهای قدرتمند شدن حرف هایی که مورین به ما زد را در ادامه میخوانیم:

1-بین احساسات و منطق تعادل برقرار کنیم

افرادی که از نظر روحی و روانی قوی هستند به خوبی می دانند که احساساتشان می تواند بر روی تفکر و تصمیماتشان تأثیر زیادی بگذارد. بنابراین زمانی که می خواهند تصمیم گیری کنند، سعی می کنند که بین احساسات و منطق خود تعادل برقرار کنند و سپس تصمیم بگیرند.

2-رفتار مولد را ترجیح دهیم

ما رفتاری را انتخاب می کنیم که می دانیم حاصلی دارند. شاید فکر کردن در مورد پیدا کردن بهانه، گلایه کردن از دیگران و فرار از سختی ها راهی آسان تر باشد، اما افراد قوی وقت خود را روی فعالیت های غیرمولد صرف نمی کنند.

3-ما به تواناییِ خود برای سازگاری با شرایط اطمینان داشته باشیم

افرادی که از نظر روحی و روانی قوی هستند می دانند که تغییر همیشه هم مطلوب نیست. با این وجود، آن ها می دانند که می توان با تغییرات کنار آمد. به همین منظور، این دسته از افراد به جای اینکه در برابر تغییرات مقاومت کنند، تمرکز و انرژی خود را روی تطبیق با شرایط جدید می گذارند.

4-با موانع رو به رو شویم

ریسک و ترس در زندگی همه وجود دارد. بسیاری از اشخاص اجازه می دهند که ترس بر آن ها غلبه کند و قدرت پیشروی را از آن ها بگیرد، اما افراد قوی با بقیه فرق دارند، افراد قوی با ترس ها و خطرها رو به رو می شوند و اجازه نمی دهند که توسط این ترس ها و خطرها پس زده شوند.

5-از اشتباهات درس بگیریم

کسانی که از قدرت روحی و روانی بالایی برخوردارند، از اشتباهات خود درس عبرت می گیرند، و این در حالی است که افراد ضعیف سعی می کنند اشتباهات خود را پنهان کنند و یا به دنبال دلیل و بهانه برای توجیه آن بگردند.

6-بین خویشتن پذیری و خودیاری تعادل برقرار کنیم

افراد قوی در درجه اول به توانایی هایشان واقفند، زیرا آن ها خودشان را همانگونه که هستند پذیرفته اند. این دسته از افراد سپس سعی می کنند ایرادات خود را برطرف کنند. در مرحله آخر نیز تعادلی بین این دو یعنی خویشتن پذیری و خودیاری برقرار می کنند.

7-از خوشحالی دیگران خرسند شویم

یک راه قدرتمند شدن هم این است که افراد قوی با اطرافیان خود به جای رقابت، همکاری می کنند. آن ها به یک چیز اطمینان دارند و آن این است که پیروزی و موفقیت دیگران چیزی از ارزش های آن ها کم نمی کند. بنابر این برای آنها دلیلی وجود ندارد که از خوشحالیِ دیگران خوشحال نشوند.

8-از زندگیِ مطابق خواسته هایمان لذت ببریم

به طور معمول، خواسته های هر شخص از ارزش های او گرفته می شود. افراد قوی هنگام تصمیم گیری اصلاً دچار مشکل نمی شوند، چرا که الویت ها و ارزش های خود را شناسایی کرده و بر اساس آن ها تصمیم گیری خواهند کرد.

9-به جای خودنمایی، خود را قوی کنیم

یکی از بارزترین ویژگی های آدم های ضعیف “خودنمایی” است. در واقع می توان گفت هر وقت کسی را دیدید که مدام خودنمایی یا فخرفروشی می کند، بدانید که آن فرد آدم ضعیفی است. افراد قوی در عوض به تقویت مهارت های خود می اندیشند. آن ها کمتر به این مسئله فکر می کنند که توانایی های خود را به رخ دیگران بکشند.

10-زندگی هدفمندی داریم

افراد قوی با خودشان رو راست هستند. به بیان بهتر، حرف آن ها با رفتارشان همخوانی دارد.

11-سختی های زندگی را به چشم فرصتی برای رشد ببینیم

فرقی نمی کند در کجای جهان زندگی می کنیم، زندگی همیشه سختی های خود را دارد. افراد ضعیف سختی ها را مانعی برای رشد خود می بینند، اما افراد قوی با سختی ها کنار می آیند.

12-عزت نفس خود را حفظ کنیم

عزت نفس به شخصیت ما بستگی دارد، نه به دستاوردهای ما. هرچند دستاوردها همیشه خوب هستند، اما افراد قوی فارغ از برد و باخت برای خود ارزش قائل می شوند.

 1e9a1333

13-به کامروایی بی اندیشیم

افراد قوی زندگی را به چشم یک ماراتن طولانی می‌بینند و نه دوی صد متر! در واقع در ماراتن ما ممکن است زمین بخوریم و سپس بلند شویم و در نهایت هم پیروز شویم، ولی زندگی شبیه دوی صد متر نیست. افراد قوی نیز سختی های کوتاه مدت را تحمل می کنند تا به اهداف بلندمدت خود برسند.

14-بعد از شکست برخیزیم

قویترین افراد دنیا شکست را به منزله پایان کار نمی دانند. آن ها در عوض از شکست ها و ناکامی های خود درس عبرت می گیرند تا شانس موفقیت و پیروزی را در آینده دو چندان کنند.

15-ما به شکلی واقع بینانه خوش‌بین باشیم

افراد قوی همیشه به نیمه پر لیوان نگاه می کنند. آن ها می دانند که در مشکلات همیشه یک روزنه ی امیدی وجود دارد. البته یک مسئله دیگر وجود دارد: واقع بینی. افراد قوی اجازه نمی دهند که خوش بینی آن ها را به اشتباه بیندازد، چرا که آن ها قبل از هر چیز واقع بین هستند.

16-مسئول شخصی کارهایمان باشیم

افرادی که از نظر روحی و روانی قوی هستند کاملاً مسئولیت و عواقب کارهایشان را به عهده می گیرند.

17-قدردان باشیم

قدرتمند شدن انسان به این بستگی دارد که به جای اینکه مدام گلایه کند به امکانات بیشتری نیاز دارم، به داشته هایش اکتفا کرده و قدردان آن ها باشد.

yawfalearb9dvxr7eazs

18-تمرکز خود را بر روی کارهایی بگذاریم که از پسشان برمی آییم

افراد قوی انرژی و تمرکز خود را بر روی فعالیت های مولد و اثرگذار می گذراند. به عبارت بهتر، این افراد بر روی مسائلی تمرکز می کنند که بر آن ها مسلط هستند.

19-مشکلات را به خوبی حل کنیم

افراد قوی در کنار مشکلات چادر نمی زنند! آن ها سعی می کنند راه حلی برای مشکلات خود بیابند.

20-از همه چیز درس بگیریم

یکی دیگر از روشهای قدرتمند شدن این است که همیشه در حال یادگیری باشیم. حتی از شرایط و اطرافیان خودمان درس های مهمی را بیاموزیم تا در آینده به روند مسئله گشایی ما کمک کند.

21-بر روی ضعف هایمان کار کنیم

افراد قوی نیازی نمی بینند که ضعف های خود را بپوشانند. آن ها تلاش می کنند که بر روی نقاط ضعف خود کار کنند تا خروجی بهتری داشته باشند. این در حالی است که افراد ضعیف با بهانه جویی صورت مسئله را پاک می کنند.

4.8/5 - (67 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx