راه هایی برای موفقیت در تحصیل

نظرات 4
7 دقیقه مطالعه

ways-succeed-school-1

چند راهكار براي رسیدن به موفقیت تحصيلی

1- سعی کنیم در ایام تابستان، کتاب های علمی و کتاب های مربوط به رشته ی تحصیلی یا شغلی را که دوست داریم بخوانیم و اطلاعات عمومی قوی در هر زمینه ای (مخصوصاً در زمینه های مورد علاقه مان) داشته باشیم. مثلاً وقتی کسی از ما پرسید ، می خواهی چه کاره شوی؟ و یا چه رشته ای را دوست داری؟ باید بتوانیم، بی درنگ و با ارائه ی اطلاعات موثق و منطقی ( نه بر اساس حرف عامه ی مردم ) به او پاسخ دهیم.

2- با پیش مطالعه ی قبلی سر کلاس درس حاضر شویم تا همیشه سر کلاس، حرفی برای زدن داشته باشیم.

3- با یک روحیه ی فعال و شاداب سر کلاس های درس شرکت کنیم. با همکلاسی های خود رقابت سالم داشته باشیم و سعی کنیم در یادگیری دروس به هم کمک کنیم تا دست آخر خدا هم به ما کمک کند.

4- با دقت و تمرکز فراوان به درس گوش کنیم و هر جایی که ابهامی بود، از معلم خود (نه از دانش آموزان دیگر) بپرسیم. نگذاریم اشکالات و ابهامات، در ذهن ما انباشته شوند و به زودی تبدیل به یک ضعف علمی بزرگ شوند.

ways-succeed-school-2

5- درس هر روز را همان روز در خانه بخوانیم و کمی از تمرین هایش را حل کنیم.

این کار کمک می کند ، مطلب کاملاً در ذهن ما حک شود ، چون تازه آن را آموخته ایم و یادگیری اولیه، کاملاً در ذهنمان وجود دارد ، پس با یک مرور بلافاصله ،مراحل یادگیری در ذهن را کامل می کنیم.

6- سعی کنیم متن کتاب را خوب بخوانیم و مثال ها و تمرین ها را بدون توجه به حل آن ها، خودمان حل کنیم. (استفاده از حل المسائل ، فقط به افرادی که غیر حضوری درس می خوانند، توصیه می شود) اگر کسانی که فرصت شرکت در کلاس ها و استفاده از معلم و همشاگردی ها دارند، از حل‌ المسائل‌ ها استفاده کنند، به جز ضرر (تنبلی ذهن، عدم تلاش کافی برای یافتن جواب، کاهش روحیه ی خلاقیت و ارائه‌ ی راه حل های جدید و ابتکاری و…) ، چیزی عایدشان نخواهد شد.

7- دروس برنامه ی فردا را مرور کنیم و همیشه با آمادگی کامل برای امتحان کلاسی یا درس جواب دادن، سر کلاس حاضر شویم.

8- سعی کنیم عادت کنیم که شب ها زود بخوابیم و صبح زود از خواب بیدار شویم تا هیچ گاه دیر به مدرسه نرسیم.(با این کار هم به همه ی کارهایمان می رسیم و هم همیشه سرحال و شاداب و پرانرژی خواهیم بود.). بهتر است هر روز صبح حتی اگر شده 10 دقیقه با موسیقی نرمش کنیم ، تأثیر اعجاب انگیزی در روحیه ی ما خواهد داشت.

9- در اوقات فراغت (زنگ های تفریح، زنگ های بیکاری و…) در مدرسه، دروس را برای یکدیگر توضیح دهیم.( این روش بسیار خوبی است برای اینکه بفهمیم که خودمان هم درس را فهمیده ایم یا نه؟ و هم دیگران از معلومات ما استفاده می کنند، در ضمن این کار باعث می شود احساس خیلی خوبی نسبت به خود و کلاس و درس و مدرسه داشته باشیم.)

10- قبل از هر امتحان، سؤالات امتحانی سال های گذشته ی هر درس را گیر بیاوریم و در خانه، به صورت آزمایشی امتحان دهیم.

11- اهمیت شرط معدل (چه در کنکور، چه در شرایط پذیرش مدارس و مؤسسات مختلف چه در استخدام در ادارات و شرکت های مختلف و…) کاملاً واضح و آشکار است.

پس سعی کنیم با حداکثر معدل ممکن، دیپلم بگیریم. البته این مسئله نباید باعث شود که ما فکر کنیم ارزش نمره از فهم و یادگیری دقیق مطلب بیشتر است و دنبال راه های بگردیم که به هر قیمتی که شده نمره مان بالا شود، نه!!!

نمره ی بالا همراه یادگیری کامل مطالب ارزشمند است وگرنه دیر یا زود (سر جلسه ی کنکور) دست ما رو خواهد شد!

ways-succeed-school-3

12- سعی کنیم همین الان، به این مسئله که هدفمان از درس خواندن و ادامه تحصیل و… چیست، خوب فکر کنیم و برای این سؤالات پاسخ هایی داشته باشیم که برای شخص خودمان (نه برای آشنا و در و همسایه و فامیل) قابل قبول باشد، بعد بر اساس این پاسخ ها، اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را بنویسیم و برای رسیدن به تک تک آن ها دنبال راه حل بگردیم.

با این کار، هیچوقت انگیزه ی خود را در طول تحصیلات از دست نخواهیم داد و همیشه انرژی لازم برای درس و کار را خواهیم داشت.

13- از همین الان (از دوران دبیرستان)، استفاده از جدول برنامه ریزی درسی را آغاز کنیم تا بتوانیم مهارت های مدیریت زمان خود را افزایش دهیم.

14- همیشه سعی کنیم به تغذیه، خواب، ورزش و تفریح سالم اهمیت دهیم تا بدنمان همیشه سالم و با نشاط باشد ،(ما می توانیم یک فعالیت ورزشی مورد علاقه مان را در کنار درسمان داشته باشیم و آن فعالیت یکی از اوقات تفریح و شادابی ما باشد) زیرا که به تبعیت آن، ذهن و فکرمان هم همیشه باز و آماده برای دریافت و ثبت اطلاعات، خواهد بود.

15- یادمان باشد که یکی از مهمترین راه های موفقیت تحصیلی، تست یک وسیله ی آزمایشی است نه آموزشی!

یعنی ما تست می زنیم که ببینیم مطالب آن درس را خوب یاد گرفته ایم و با نکاتی که از متن کتاب ها بیرون کشیده ایم، می توانیم تست بزنیم یا نه؟

اول تست نزنیم تا بعد با مراجعه به پاسخ تشریحی، بخواهیم نکته ی آن را یاد بگیریم، بلکه اول کتاب را در حد عالی بخوانیم بعد برای آزمودن معلومات خود تست بزنیم.

البته می توانیم نکات استخراج شده از تست ها را هم به طور کلی یادداشت کنیم و بعداً آن ها را مرور کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx