تعریف اراده و روشهای تقویت آن

73 comments
9 Min Read

تعریف اراده و روشهای تقویت آن

آیا گاهی احساس کرده اید که حوصله ندارید دست به کاری بزنید؟ آیا گاهی احساس کرده اید در برابر کاری که باید انجام دهید، مقاومت به خرج می دهید و بهانه می آورید؟ آیا عادت هایی دارید که دلتان می خواهد آن را تغییر دهید، ولی اراده قوی و قدرت لازم را ندارید؟

یادت باشد قدرت اراده و انضباط انسان میتواند زندگی ات را متحول کرده و قدرت درونی ات را که برای موفقیت و رشد معنوی مهم است، فعال کند. داشتن یا نداشتن این مهارت ها عامل عمده ای است که تو را به سوی موفقیت یا ناکامی میبرد. این قضیه برای تمام امور خواه پیش پاافتاده یا اساسی نیز بسیار مهم است.

تعریف اراده و روش های تقویت آن

کمی در مورد سوالات زیر فکر کن:

۱- چندبار قصد پیاده روی داشتی و می دانستی که پیاده روی حالت را بهتر میکند ولی تنبلی به تو اجازه این کار را نداد و به جای آن در خانه ماندی و تلویزیون تماشا کردی؟
۲- چندبار سعی کردی عادت غذایی ات را تغییر دهی، سیگار کشیدن را ترک کنی، صبح ها زودتر از خواب بیدار شوی، اما اراده ای برای انجام این امور را نداشتی؟
۳- چندبار کاری را با ذوق و شوق شروع کردی، ولی آن را نیمه تمام گذاشتی؟

اگر جواب هایت ناامید کننده است، ناراحت نباش؛ چون می توانی با اراده ای قوی رفتارت را بهتر کنی.

تعریف اراده و روشهای تقویت آن

اراده چیست؟

  • اراده نیرویی باطنی می باشد که برای تصمیم گیری، انجام اهداف و وظایف در برابر عقب انداختن کارها و تنبلی، شروع کار، نقش پادزهر را ایفا میکند.
  • اراده توانایی و مهارتی است که می توان با آن انگیزه ها و هوس های مضر و غیرضروری را کنترل یا رد کند.
  • اراده توانایی تصمیم گیری و پیگیری با عزم راسخ است تا آن هدف و تصمیم با موفقیت به پایان برسد.
  • اراده نیرویی درونی است که شما را مجبور میکند به میل خود و از روی هوس رفتار نکنید.
  • اراده نیرویی درونی است که به شما امکان میدهد، بر تمام موانع و سدهای بیرونی غلبه کنید.
  • باید توجه داشت که انضباط شخصی با قدرت اراده همراه است و به شما قدرت میدهد برای انجام هرکاری سماجت و پافشاری کنید و مهارتی است که رضایت فوری و لذت و خوش ناگهانی را مهار میکند تا به چیزی که برایت بهتر و خوشایندتر است، این دو برسید؛ حتی اگر برای رسیدن به آن، مجبور شوید با مشکلات رو به رو شوید. این دو مهارت مهم، یعنی اراده و انضباط شخصی، شما را بسیار قدرتمند، توانا و فردی مسئول میکند؛ در نتیجه می توانید به راحتی رفتار و اعمال خود را انتخاب کنید. وقتی اراده شما قوی شود، می توانید در مورد هرکاری که می خواهید انجام دهید، به خوبی فکر کنید. اراده باعث می شود اهداف تو معقول باشند.
    موانع را از سر راه خود بردارید و موفق شوید.

وقتی اراده ات قوی باشد می توانید با تلاش و تقلا و استقامت، هر آنچه را بخواهید به دست بیاورید.

تعریف اراده و روشهای تقویت آن

راه های تقویت اراده

۱- تعیین هدف: کاری را که دلمان میخواهد انجام دهیم به طور دقیق مشخص کنیم، هدف ما باید شفاف، قابل اجرا، مطابق توان و استعدادمان و واقع بینانه باشد. اگر هدف ما جنبه بلند پروازی داشته باشد و خارج از توانایی های شخصی مان باشد، با مشکلاتی مواجه می شویم که نتیجه آن، ناامیدی و دلسردی خواهد بود و ما را از ادامه کار باز می دارد؛ چون خودمان را ناتوان و بی اراده می بینیم که همین موارد منفی موجب فشار عصبی در ما خواهند شد.

۲- شناخت توانایی: در وجودمان توانایی و استعداد خاصی نهفته است. باید آنها را کشف کنیم و برای رسیدن به اهدافمان آنها را به کار ببریم.

۳- برنامه ریزی: باید برای تمام امور خودمان برنامه ای منظم داشته باشیم؛ پس هر روز که از خواب بیدار می شویم، برنامه های خودمان را طبق اولویت یادداشت کنیم و خودمان را موظف کنیم که تک تک آنها را انجام دهیم، در صورت تخلف در هر کدام خودمان را تنبیه و در صورت موفقیت در اجرای هرکدام خودمان را تشویق کنیم و به خودمان پاداش بدهیم.

۴- تلقین: هر کلامی که از دهانمان بیرون می آید، باورمان را می سازد. وقتی می گوییم: «من آدم زرنگی نیستم»، در حقیقت حکم محکومیت خود را صادر کرده و به کائنات فرمان داده ایم که تمام موارد منفی را به سویت سرازیر کند؛ سعی کنیم زمانی که گفت و گوی ذهنی با خودمان داریم، کلام مان از موضع قدرت باشد؛ چون هر آنچه را که به خودمان می گوییم، چندبرابرش به خودمان بر می گردد. اول ذهنمان را بررسی کنیم و ببینیم بیشتر اوقات خودگویی هایمان مثبت است یا منفی؛ چون زیربنای هستی، تفکر است. اگر می خواهیم مواردی عالی و مثبت در زندگی برایمان پیش بیاید. نگرش و ذهنیت خود را تغییر دهیم و یادمان باشد که نود درصد تغییرات خوب و بد زندگیمان به نوع نگرش مان نسبت به رویدادهای زندگی بستگی دارد و ده درصد آن به وقایع بیرونی وابسته است.

مشکل افراد شکست خورده ای که دست از تلاش برداشتند، این است که خبر نداشتند در یک قدمی موفقیت هستند. راز موفقیت من در این بود که هرگاه برای بازکردن دری تلاش می کردم و باز نمی شد، با اراده ای قوی بارها و بارها تلاش می کردم و با خودم می گفتم: «حتما این کلید اراده، صدمین بار در را به رویم خواهد گشود.» «ادیسون»

تعریف اراده و روشهای تقویت آن

تدریجی بودن قدرت اراده

نمی توانی انتظار داشته باشیم یک شبه صاحب اراده ای قوی شویم. برای این کار می توانیم اول از امور جزئی شروع کنیم.

۱- مثلاً اراده کنیم که هر روز صبح نیم ساعت زودتر از خواب بیدار شویم یا اگر عادت به ورزش کردن نداریم، سعی کنیم ده دقیقه از صبح خودمان را به ورزش اختصاص دهیم.
۲- به خودمان قول بدهیم کاری را که برایمان سخت است و به خاطر تنبلی مرتب از زیر آن در میرویم، انجام دهیم.

تمرینات تقویت اراده

تمرین شماره یک: اگر در اتوبوس یا مترو نشسته ایم و می بینیم فرد مسنی وارد می شود، بلندشویم و جای خود را به او بدهیم. این تمرینی است برای غلبه کردن بر مقاومت ذهنی و روحی خودمان.

تمرین شماره دو: اگر کلی ظرف کثیف در سینک آشپزخانه است که باید شسته شوند و ما به خاطر تنبلی، شستن آنها را عقب می اندازیم، به سرعت بلند شویم و آنها را بشوریم و اجازه ندهیم تنبلی ما را کنترل کند. وقتی این گونه عمل کنیم، قدرت اراده مان تقویت خواهد شد.

تمرین شماره سه: به خانه می آییم و مستقیم سراغ تلویزیون می رویم؛ چون احساس تنبلی می کنیم، نمی خواهیم دوش بگیریم، پس بر این حال و هوا غلبه کنیم و اول سراغ دوش گرفتن برویم.

تمرین شماره چهار: اگر دوست داریم همیشه قهوه یا چای را با شکر بنوشیم، یک هفته تمرین کنیم و چای یا قهوه مان را بدون شکر بنوشیم و اگر عادت به مصرف زیاد چای در روز داریم، سعی کنیم در مدت ده روز آن را به دو فنجان در روز برسانیم؛ چون در این صورت می توانیم عادت هایمان را کنترل کنیم یا آنها را تغییر دهیم.

تمرین شماره پنج: اگر برای بالارفتن می توانید از آسانسور یا پله استفاده کنید، پله را انتخاب کند؛ البته اگر تعداد طبقات خیلی زیاد نباشند.

درواقع با تقویت قدرت اراده، قدرت درونی خودمان را آشکار می کنیم که باعث می شود بر عادت های مضر خود غلبه کنیم، راحت تر تصمیم بگیریم و جرئت پیدا کنیم که تمام موانع را از سر راه خود برداریم و موفق شویم.

۲.۲/۵ - (۱۲۸ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

73 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
73
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx