چگونه می توان تخته آرزوها را ساخت ؟

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

 اگر می خواهید برای رسیدن به خواسته های تان از یک تخته آرزوها استفاده کنید، باید چند مرحله  را طی کنید. برخی از این کارها به شدت ضروری هستند. پس اگر می خواهید تخته آرزویی بسازید که واقعا برایتان مفید باشد و به شما در رسیدن به خواسته های تان کمک کند، می توان این مراحل را دنبال کنند.

تخته آرزوهای من

اما قبل از اینکه سراغ این مراحل برویم، اجازه دهید برایتان از تخته آرزوی خودم بگویم. من اولین تخته آرزویم را ده سال پیش ساختم، زمانی که در روند درمان مشکلات تغذیه روح خودم قرار داشتم. در آن زمان، تخته های آرزو یا حتی زندگی کردن برای رویاها مفهومی ناآشنا بود.

البته در ابتدا چندان با طراحی یک تخته آرزوها آشنا نبودم و آن را درک نمی کردم و تصورم از آن نوعی برنامه اجرایی بود. اما من مصمم به انجام این کار بودم برای ساختن آن در دوره ای آموزشی شرکت کردم.

به من گفته شد که از تصاویری که انرژی مثبتی برای من به همراه دارند و احساساتم را برمی انگیزند استفاده کنم. پس من شروع به گشتن میان کتاب ها، مجلات، آلبوم ها و سایر جاها کردم تا عکس ها و تصاویر مورد علاقه ام را پیدا کنم. سپس عکس هایی از کتاب ها، درختان و کلمات درخشان را روی تخته قرار دادم.

در انتخاب این تصاویر خیلی سخت گیرانه و با وسواس عمل نکردم بلکه فقط سعی کردم با احساس قلبی ام آنها را انتخاب کنم. عکس هایی که حس خوبی در من ایجاد می کردند.

معجزه تخته من

بعد از ساخت تخته آرزوهای خودم، آن را گوشه ای رها کردم و دیگر به سراغش نرفتم. یادم می آید که آن را در گوشه ای از کمدم پنهان کردم. سال ها گذشت و زمانی که تازه کسب و کار خودم را راه انداخته بودم، لازم شد که کمد اتاقم را به هم بریزم. ناگهان چشمم به گوشه کمد و به تخته آرزوهایم افتاد و با دیدن آن شوکه شدم.

تخته آرزوهای من به حقیقت پیوسته بود. تک تک عکس هایی که از لای کتاب ها، مجلات و غیره بریده  بودم و روی آن تخته چسبانده بودم، اکنون در زندگی من تبدیل به واقعیت شده بودند و بخشی از زندگی ام بودند.

قدرت تصویر سازیقدرت تصویر سازی

در آن لحظه فهمیدم که تصویر سازی و رویاپردازی تا چه اندازه می تواند قدرتمند باشد و تلاشی که در راستای رسیدن به تصورات و رویاها انجام می شود و پله هایی که برای رسیدن و واقعی تر کردن این اهداف طی می شود، چقدر متاثر از این نظرات است.

اما چون تخته های آرزوی من در گوشه ای از کمد اتاقم پنهان شده بود، به این درک رسیدم که این تخته آرزوهایم نبود که به واقعیت تبدیل شد بلکه تصورات و رویاهای مک در کنار تلاش ها و سختی هایی که برای محقق کردن آنها کشیده بودم به واقعیت پیوسته بود. زیرا حقیقت این است که تصور بدون عمل تنها یک رویا می ماند.

وقتی به عقب نگاه می کنم که چطور اولین تخته آرزوهایم را ساختم، می توانم ببینم که چطور این مسیر برایم طی شد و آن رویاها به واقعیت پیوست. من اول با خودم و نسبت به خواسته هایم شفاف برخورد کردم، جاهای خالی زندگی ام را که با تصویرسازی روی آن تخته تناقض داشت، برطرف کردم و مصمم و استوار دست به کار شدم. این همان راز واقعی موفقیت من بود.

نحوه طراحی یک تخته آرزوها

برای ساختن تخته آرزوهای تان مراحل زیر را انجام دهید:

 • درک نیت ها و خواسته های قلبی

سعی کنید برای دانستن خواسته های واقعی قلبی تان به این سوال ها پاسخ دهید: از زندگی چه می خواهید؟ به چه چیزی نیاز دارید؟ لایق چه چیزی هستید؟ می خواهید با بدست آوردن این خواسته ها به چه احساسی برسید؟  وقتی به این احساسات و تصورات فکر می کنید، حتی از کلمات احساسی ساده مثل آزاد، راحت، لذت وغیره استفاده کنید.

 • ابزارهای لازم

ابزارهایی که برای ساخت تخته آرزوها نیاز دارید، دقیقا بستگی به نوع تخته ای دارد که می خواهید بسازید. اما در حالت کلی به لوازم زیر نیاز دارید:

 • وسیله ای برای چسباندن عکس ها روی آن به عنوان تخته، که این وسیله می تواند یک دفتر نقاشی سفید، کاغذ مخصوص، قاب عکس، یک برگ کاغذی بزرگ و یا یک تخته چوبی به همراه کارت های نشانگر باشد.
 • وسیله ای برای چسباندن عکس ها و تصاویر روی این تخته مثل چسب، سنجاق یا گیره.
 • ماژیک، مداد و هایلایت
 • کاغذهای رنگی یا ساده برای برداشتن عکس ها از داخل آنها
 • قیچی
 • مکان مناسب

جای مناسبی که در آنجا احساس آرامش و راحتی دارید را پیدا کنید که برای گذاشتن تمام وسایل تان به اندازه کافی بزرگ باشد. مثلا یک میز بزرگ یا جایی روی کف زمین.

سعی کنید در حین ساخت و طراحی تخته آرزوهای تان، فضای آرامش بخشی برای خودتان ایجاد کنید. یک آهنگ ملایم و مورد علاقه تان، شمع های روشن، خواندن آوازی مقدس و هر چیز دیگری که باعث آرامش تان شود.

 • عکس ها و کلمات

شما در این مرحله باید عکس ها و کلماتی را پیدا کنید که تصورات ، اهداف و نیت های شما را به تصویر بکشد. فقط عکس ها و کلماتی را پیدا کنید که با ورق زدن مجلات و کتاب ها شما را جذب خود کنند. اگر شما نتوانستید دقیقا همان چیزی را که می خواهید پیدا کنید، سعی کن با خلاقیت تان آنها را بسازید. شما می توانید این عکس ها را از سایت ها بردارید یا آنها را بکشید و یا حداقل آنها را روی کاغذهای رنگی بنویسید.

چسباندن آرزوها و ویژن ها روی تخته

 • چسباندن روی تخته

در این مرحله باید بین عکس ها و کلماتی که انتخاب کرده اید، آنها را بردارید که بیشتر از همه و واقعا احساسات پنهان شما را تحریک می کنند.

مثلا اگر قصد شما این است که خودتان را بیشتر دوست داشته باشید، بنابراین احساس پنهان شما داشتن حال خوب است. وقتی صفحات مجلات و روزنامه ها، کتاب ها و یا صفحات وب را مرور می کنید، عکس هایی از افرادی را می بینید که در حال ورزش کردن در باشگاه، یا آدم های شیک و یا مدل های زیبا و با دندان های براق و درخشان هستند. اما با دیدن آنها احساس بی ارزشی می کنید و تصور می کنید که هیچ گاه نمی توانید مثل آنها باشید.

این احساسات در تضاد با احساسات دلخواه تان و حال خوب تان است. یعنی آن عکس هایی نیستند که باید رو ی تخته آرزوها چسبانیده شوند.

شما می خواهید عکس هایی را انتخاب کنید که واقعا احساس خوب بودن را در شما ایجاد کنند. مثل تصاویری از دشتی پر از گل، کرانه اقیانوس یا یک کلبه دوست داشتنی در جنگل. پس فقط زمانی یک عکس یا تصویر را انتخاب کنید که واقعا حس خوبی در شما ایجاد کند.

 • مکان نصب تخته آرزوها

وقتی که تخته را کامل کردید، می توانید از آن به عنوان یک یادآوری استفاده کنید تا شما را مدام به یاد خواسته ها، رویاها و اهداف تان بیندازند. سعی کنید مدام به این تخته ها نگاه کنید و با احساسات پنهان در قلب تخته آرزوها اتصال برقرار کنید.

 • نوشتن لیستی شدنی و امکان پذیر

همین حالا لیستی از کارهایی را بنویسید که توان انجام دادن شان را دارید و این کارها شما را به اهداف تان نزدیک می کند. منتظر نمانید تا احساساتی را که می خواهید، خودشان از راه برسند. دست به کار شوید و توانایی های تان برای رسیدن به اهداف تان استفاده کنید. نباید منتظر یک نیروی خارجی یا یک امداد غیبی باشید که موفقیت شما را رقم بزنند.

لیست تان را از چیزهایی تشکیل دهید که واقعا تحت کنترل شما هستند.مثل افکارتان، احساسات تان، انتخاب های تان و تلاش های تان. شما نمی توانید عوامل خارجی مثل افراد دیگر را کنترل کنید. پس اگر لیست تان پر از عوامل و ابزارهای بیرونی است که تحت کنترل شما نیستند، یک لیست جدید بسازید.

تخته ویژن ها

 • پشتکار

وقتی شروع به تلاش کردن و محقق کردن رویاهای تان می کنید، موانعی بر سر راه تان قرار می گیرند که خود را به شکل های مختلف نشان می دهند. مثل باورهای محدودکننده، زخم های روحی التیام نیافته، عادت ها و الگوهای ناخودآگاهی که در مسیرتان قرار می گیرند. وقتی چنین موانعی پیش می آیند، اشتباهی از سمت شما رخ نداده است.

 • تکرار

مدام برنامه های تان را مرور و بررسی کنید و از خودتان درباره نحوه روند کارهای تان سوال کنید. اشکالات را برطرف کنید. به مسیر روند حرکت تان اعتماد کنید و به یاد داشته باشید اگر امکان تحقق رویاهای تان وجود نداشت، نمی توانستید آنها را حتی تصور کنید.

در نهایت، ساختن یک تخته آرزوها که مفید و کارآمد باشد کاملا به این مسئله وابسته است که نسبت به خواسته های تان شفاف باشید و شروع به طی مراحل به سمت تحقق رویاهای تان کنید و موانعی که در مسیرتان قرار می گیرند را رفع کنید.

منبع

https://christieinge.com/9-steps-for-creating-a-vision-board-that-actually-works/

3.3/5 - (11 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx