نقش زنان در آثار برتر ادبیات جهان

نظرات 4
7 دقیقه مطالعه

J.K Rowling - In Conversation

ده زن برتر ادبیات جهان
ادبیات جهان، امروزه شاهد حضور زنانی است که خالق شخصیت ها و داستان هایی جاودانی هستند. میراث هزاران ساله ای که مادربزرگان برای زنان به جا گذاشته اند اکنون بیش از هر زمان دیگری به شکوفایی رسیده است. در این مطلب با نویسندگان زن آثار برتر ادبی جهان آشنا می شویم که آثارشان در چندین میلیون نسخه منتشر شده و به فروش رسیده است.

1- جی.کی رولینگ (JK Rowling)

rowling222

جی.کی رولینگ با ساختن دنیای بی نظیر و منحصر بفرد جادوگران هواگوارتز، مخاطبان میلیونی اش را شیفته هری پاتر کرد. ایده ساختن و پرداختن این دنیای شگفت انگیز به گفته خود جی.کی رولینگ، در قطاری که از منچستر به سمت لندن می رفت در ذهن جی.کی رولینگ جا گرفت. این سری کتاب هایی که سرشار از هیجان و تعریف دوباره پیکار همیشگی حق و باطل است، نویسنده اش را به اوج ثروت و شهرت رساند. امروز جی کی رولینگ با ثروتی که از طریق فروش مجموعه کتاب هایش به دست آورده جایگاهی بسیار عالی در میان نویسندگان زن به دست آورده است.

جی.کی رولینگ جوایز آکادمیک معتبر و بی شماری مثل Chevalier de la Legion D'Honneur از فرانسه و مدرک افتخاری از دانشگاه هایی مثل اگزتر، سنت اندروز، ادینبورگ، هاروارد، دار تماوت کالج، ابردین و دیگر دانشگاه ها دنیا را به دست آورده است همچنین سایر جوایز جی.کی رولینگ شامل جایزه بهترین نویسنده سال و بهترین نویسنده در تمام سال ها بوده است.
کتاب های جی.کی رولینگ 450 میلیون نسخه به فروش رسیده اند.

2- دانیل استیل (Danielle Steel)

danielle-steel-net-worth

دانیل استیل، پرفروش ترین نویسنده معاصر و هشتمین نویسنده تمام دوران که کتاب های پرفروش می نویسند. تا کنون بیش از 800 میلیون نسخه از داستان های دانیل استیل در ژانر درام و رمان فروخته شده است.
رمان های دانیل استیل 390 هفته به صورت پی در پی در لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز به چاپ رسیده و 22 اثر تلویزیونی و سینمایی از آثار او اقتباس شده است. هر چند کتاب های دانیل استیل نماد ادبیات عامه پسند و به نظر بسیاری از صاحب نظران کم ارزش است، اما میلیون ها نفر تاکنون کتاب های او را خریده و خوانده اند.

3- تونی موریسون (Toni Morrison)

toni-morrison-tgs-e1442243714305

تونی موسون با کسب دو جایزه مهم نوبل و پولیتزر یکی از مهمترین نویسندگان سیاه پوست جهان به شمار می آید. تونی موسون رمان نویس، ویراستار و استاد دانشگاه است و بیشتر برای آثاری چون آبی ترین چشم ها، ترانه سالمون و محبوب “که فیلمی با اقتباس از آن تهیه شده” معروف است. جاناتان دمی خالق سکوت بره ها اقتباسی سینمایی از رمان محبوب ساخته است که در محافل سینمایی مورد توجه قرار گرفت.

4- استفانی میر(Stephenie Meyer)

stephenie-meyer

شهرت استفانی میر به دلیل سری کتاب های عاشقانه و ومپایری «Twilight» است. سری فیلم هایی که بر اساس کتاب های استفانی میر ساخته شده اند جزو محبوب ترین فیلم های رمانتیک است که تاکنون چندین میلیارد دلار و کتاب هایش 100 میلیون نسخه فروش داشته است.

5- مری هیگینز کلارک (Mary Higgins Clark)

mary-higgins-clark

هر 42 کتاب مری هیگینز کلارک جزو پرفروش ترین ها بوده و اولین رمانش «بچه ها کجا هستند» به چاپ هفتاد و پنجم رسید. اما خانم مری هیگینز کلارک هم مانند دانیل استیل اقبال چندانی در میان قشر روشنفکر ندارد و عمدتاً بعنوان یک نویسنده سطح پایین از نظر ادبی شناخته می شود. فیلم های اقتباسی از کتاب های وی نیز کمتر مورد استقبال قرار گرفته اند.

6- مایا آنجلو (Maya Angelou)

maya_angelou

لقب مابا آنجلو، «پررنگ ترین زندگی نامه نویس زن سیاه پوست آمریکایی» است که تا کنون بیش از 30 مدرک افتخاری و جوایز بی شماری در زمینه ادبیات، هنر و آزادی به دست آورده است. بیشتر شهرت مابا آنجلو به خاطر شش کتاب زندگینامه اوست. او نامزد جایزه پولیتزر و نشنال بوک اوارد بوده است.

7- آلیس واکر (Alice Walker)

alice-walker

عمده شهرت آلیس واکر برای رمان «رنگ بنفش» یعنی همان کتابی که به خاطرش برنده پولیتزر شده است می باشد. این نویسنده و شاعر به صورت ملموسی از نژادپرستی و تبعیض جنسی می نویسد. فیلمی که به همین نام از این کتاب اقتباس شد نیز با بازی اپراوینفری از موفق ترین فیلم هایی است که در مورد سیاه پوستان ساخته شده و اسکار نیز دریافت کرده است.

8- جومپالاهیری (Jhumpa Lahiri)

jhumpa-lahiri

جومپالاهیری نویسنده امریکایی هندی تبار، برنده جایزه پولیتزر برای اولین مجموعه داستانش «مترجم دردها» در سال 2000 است. جومپالاهیری زندگی روزمره مهاجران آسیایی تبار را به زیبایی به تصویر می کشد. عمده محبوبیت جومپالاهیری در میان اروپایی ها و مردم خاورمیانه است.

9- جویس کارول اوتس (Joyce Carol Oates)

Joyce Carol Oates

جویس کارول اوتس بعد از اولین کتابش در سال 1963، بیش از پنجاه رمان در زمینه تبعیض جنسی، تبعیض نژادی، خشونت و لایه های تاریک زندگی بشر به چاپ رسانده است. جویس کارول اوتس نمونه یک نویسنده روشنفکر زن است که دغدغه های خاصی را در کتاب هایش دنبال می کند. ممکن است از نوشته های جویس کارول اوتس لذت نبریم، اما نمی توانیم هوشمندی و دقت و ظرافت آثارش را نادیده بگیریم.

10- ایزابل آلنده(Isabel Allende)

isabel_800px

ایزابل آلنده مانند دیگر نویسنده لاتین، مارکز دنیایی جادویی از زندگی مردم آمریکای لاتین خصوصاً زنان خلق می کند. در سال 1981 زمانی که پدربزرگش در بستر بیماری بود، ایزابل آلنده نگاشتن نامه ای را به وی شروع کرد که دستمایه رمان «خانه ارواح» شد و رمان «پائولا» بر اساس نامه ای که او خطاب به دخترش پائولا که پس از تزریق اشتباه دارو به کما رفته بود نوشته شد.

رمان های ایزابل آلنده به بیش از 30 زبان ترجمه شده و کتاب های او را به عنوان پرخواننده ترین نوشته های اسپانیایی معرفی می کنند. این نویسنده محبوب به خصوص پس از اقتباس سینمایی پرستاره از کتاب خانه ارواح از شهرتی مضاعف برخودار شد. نسبت فامیلی او با سالوادور آلنده رئیس جمهور فقید شیلی نیز به هاله جذاب اطراف زندگی ایزابل آلنده افزوده است.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx