چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

منفی بودن در درون شما یا دنیای اطراف شما می تواند به سرعت رخنه کند و مانند سم عمل کند و شما را از زندگی مورد نظر خود باز دارد. حال برای دور کردن افکار منفی از خودتان چه کار باید بکنید؟

اگر با آنها برخورد نکنید و برای دور کردن افکار منفی تان اقدامی نکنید، افکار بد می تواند روزها، هفته ها یا ماه ها شما را تحت تعقیب قرار دهد. آنها معمولاً وقتی حداقل انتظار را از خودتان دارید ، پیش می آیند ، زیرا موقعیت ها را بیش از حد تحلیل می کنید یا معتقد هستید که کسی به شما توهین کرده است اگرچه دردناک است ، اما افکار بد طبیعی است و مغز شما روش های مقابله با آنها را دارد. اگر در معرض افسردگی شدید یا تکرار افکار بد هستید باید برای دور کردن افکار منفی همیشه از خود آن ها کمک بخواهید.

تکنیک های دور کردن افکار منفی

1- گاهی اوقات افکار بد عادی هستند

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات افکار بد عادی است. این احتمالاً ساده ترین روش برای شروع مشکلات شماست. شما خیلی اوقات اعتقاد دارید که شما تنها کسی هستید که مشکلات را تجربه می کنید، یا این که هیچ کس نمی داند چه به روز شما می گذرد ، اما افکار بد بخشی از زندگی است و از همه مهمتر ، آنها از بین می روند. خودتان را به خاطر داشتن افکار بد ضرب و شتم نکنید ، زیرا شما مقصر آنها نیستید.

دور کردن افکار منفی

2- خود را سرزنش نکنید

از به کار بردن عبارت هایی مانند “این تقصیر من است” ، “من نباید به این فکر کنم” یا “از این فکر متنفرم” خودداری کن.

قبلاً فکرهای بدی داشته اید و دوباره آنها را خواهید داشت. اما شما هنوز اینجا هستید ، زنده و سالم هستید. اگر آنها را به هیولا تبدیل نکنید ، افکار بد شما، شما را نمی کشند.

فکر کنید که چه چیزی فکرتان را “منفی” می کند. چرا از این فکر ناراحت هستید؟ چه چیزی باعث می شود آن را در سر خود بچرخانید؟ اغلب اوقات افکار بد به دلیل احساس گناه ، عصبانیت یا عدم اطمینان از آینده ادامه می یابد ، بنابراین فکر کردن در مورد اینکه چرا گرفتار این افکار هستید می تواند به شکل دادن به آن و یافتن راه هایی برای دور کردن افکار منفی به شما کمک کنید.

 دلایل متداول افکار منفی شامل موارد زیر است:

گناهکاری

صدمه دیدن

اضطراب

حسادت

وسوسه شدن

عدم موفقیت یا ترس از شکست

3- به خودتان زمان دهید

برای دور کردن افکار منفی به خودتان زمان دهید و با چند نفس عمیق افکار خود را آهسته کنید. طبیعی است که وقتی یک فکر بد ناگهان در مغز شما جمع می شود احساس اضطراب یا عصبی بودن کنید ، اما در برابر اصرار برای ادامه ی این ناراحتی یا فرو رفتن در این فکر مقاومت کنید. 30 ثانیه زمان بگذارید تا کاری که انجام می دهید متوقف شود و پنج نفس عمیق و طولانی بکشید. یک لحظه را به خود اختصاص دهید تا به جای نتیجه گیری غیرمنطقی یا افراطی ، به فکر بپردازید.

اگر هنوز احساس عصبی بودن دارید سعی کنید تا 15 بشمارید.

همچنین می توانید رنگ آمیزی کنید ، به موسیقی آرامش بخش گوش دهید یا برای مدتی کوتاه آواز بخوانید.

4- دلیل را پیدا کنید

از خود بپرسید که چرا افکار منفی یا بد دارید. هنگامی که سرعت خود را کاهش داده و به دلیل ناراحتی خود فکر کردید، وقت آن است که این سوال را بپرسید که چرا فکرتان منفی است. برخی از سوالات خوب برای پرسیدن عبارتند از:

چه شواهدی برای اضطراب یا ترس خود دارم؟

آیا راه دیگری برای بررسی این وضعیت وجود دارد؟

آیا این موضوع در 5 سال آینده همین قدر اهمیت دارد؟

5- در لحظه بمانید

سعی کنید در لحظه بمانید. حتی اگر وضعیت ایده آل نیست یا دشوار است، لازم نیست بگذارید افکار بد بر شما غلبه کند. شما نمی توانید آینده را کنترل کنید و همچنین نمی توانید گذشته را کنترل کنید. آنچه می توانید انجام دهید مقابله با زمان حال است. بسیاری از افکار بد، ناشی از فراموشی این واقعیت و پیش بینی یا حدس زدن درباره آنچه قرار است پیش برود، هستند.

به عنوان مثال ، ممکن است با خود بگویید که فردا آزمون شما بسیار سخت خواهد بود و قطعاً شکست خواهید خورد ، اما فکر بد شما در واقعیت هیچ پایه ای ندارد. وقتی برگه ی آزمون به میز شما رسید اجازه ندهید حدس و گمان های شما در مورد آینده ، حالتان را خراب کند و بدون فکر کردن به همه ی چیزهای منفی شرایط کنونی یعنی آزمونتان را تا آنجا که میتوانید کنترل کنید.

6- افکار خود را چشم انداز قرار دهید

واکنش اولیه شما به یک فکر بد باعث خواهد شد که آن را به تنهایی از بین ببرید: “من توسط یک زن دیگر وسوسه شدم ، نباید عاشق همسرم باشم” ، “رئیس من از ارائه این کار خوشش نمی آید ، پس من اخراج می شوم. ” این افکار نه تنها ساده انگارانه نیستند بلکه اغلب منجر به اتفاقات ناگوار میشوند. به یاد داشته باشید که شما مرکز جهان نیستید و بیشتر مشکلات زندگی شما در نهایت به معنای خوشبختی شما خواهد بود.

به یاد داشته باشید مشکلات مربوط به سالهای گذشته در حالی که ممکن است در آن زمان وحشتناک به نظر رسیده باشند، اما اکنون با فکر کردن به آنها ممکن است هزاران درس به ذهنتان هجوم بیاورد.

7- ذهنتان را منحرف کنید

برای دور کردن افکار منفی خود را با چیز خاصی منحرف کنید که می دانید به شما راحتی می بخشد. به چیزهایی فکر کنید که می دانید و دوست دارید برای رفع مشکلات خود یا فکر کردن به شما کمک می کنند. تجربیات مربوط به خاطرات می تواند فکر بد را از چشم بیندازد – همه چیز همیشه بد نبوده و در آینده همیشه همه چیز بد نیستند.

آنها عبارتند از:

کتاب مورد علاقه خود را دوباره بخوانید.

دستور پخت شیرینی مورد علاقه تان پیدا کنید و آن را درست کنید.

برای دیدن بازی تیم خود به ورزشگاه بروید.

آلبومی را که در جوانی از آن لذت می بردید گوش کنید.

به عکس هایتان از یک رویداد جالب یا تعطیلاتی که داشته اید نگاه کنید.

8- از افکارتان فرار نکنید

سعی نکنید از افکار خود فرار کنید یا آنها را بدون پردازش از ذهنتان بیرون نکنید. اینکه به خودتان بگویید که در مورد چیزی فکر نکن در واقع باعث می شود که به همان اندازه در مورد آن فکر کنید. شما تمام وقت خود را صرف گفتن ” من دیگر به فلان چیز فکر نمی کنم” كرديد در صورتی كه متوجه نيستيد كه دارید درباره شكست خود صحبت مي كنيد! شما باید یا افکار خود را در جهت دیگری حرکت دهید یا سعی کنید افکار بدتان را برطرف کنید. با این حال، تلاش برای فرار کردن از فکر، فقط مشکلات شما را طولانی تر می کند.

در بعضی مواقع برای دور کردن افکار منفی بهتر است مستقیماً با مشکلاتتان روبرو شوید، در حالی که کنار گذاشتن آن ها برای مدتی می تواند یک استراتژی بهتر برای سایر شرایط باشد.

9- تجربه کسب کنید

روی “رها کردن مشکلات” کار کنید. به جای جنگ با افکار بد ، نفس عمیق بکشید ، آنها را تصدیق کنید و حرکت کنید. یادگیری این کار دشوار است ، اما تسلط بر این مهارت بهترین راه برای مبارزه با افکار منفی برای بقیه عمر است. به عنوان مثال ، ممکن است نگران باشید که اخراج می شوید زیرا کار اشتباهی مرتکب شده اید. به جای اینکه کاری را که اشتباه انجام دادید برطرف کنید ، از اشتباه خود بیاموزید و قدم بردارید تا در آینده تکرار نشود. به جای انتظار بدترین اتفاقات، بر پیشرفتتان متمرکز شوید.

به مواردی مانند ، “من نمی توانم همه چیز را در جهان کنترل کنم” ، “من نمی توانم گذشته را تغییر دهم” ، و “رسیدن به خواسته ام غیر ممکن است” هرگز فکر نکنید.

10- افکار منفی را دور بریزید

به معنای واقعی به عبارت “مشکلات خود را دور بیندازید” فکر کنید. این ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما یک مطالعه در ایالت اوهایو نشان داد افرادی که افکار بد خود را می نویسند و بعد کاغذ را دور می اندازند ، نسبت به افرادی که کاغذ را نگه می داشتند ، از خود تصویر بهتری دارند. این کار در واقع نوشتن راهی برای بیان مشکلات شما و نیز خلاص شدن شما از آنهاست. در واقع این کار به شما می گوید که زمان حرکت کردن فرا رسیده است.

همان مطالعه نشان داد که حتی کشیدن یک پرونده به سطل زباله رایانه شما دارای همان اثرات مثبت است!!!

دور کردن افکار منفی

11- با کسی صحبت کنید

با افکار بد خود با کسی که به او اعتماد دارید صحبت کنید. افکار بد خود را از قفسه سینه خود خارج کنید و با آنها رو به رو شوید. این کار یک راه عالی برای رهایی از موقعیت هایی است که منجر به یک فکر بسیار بد می شود. همچنین ، بیشتر مواقع ، به شما کمک می کند که فکر کنید آنقدرها که به نظر می رسد شرایط بد نیست. هنگامی که سخنان خود را برای کاهش اضطراب خود مطرح می کنید ، می توانید از کسی که احتمالاً اضطراب مشابهی داشته است ، مشاوره و دیدگاه ارزشمند دریافت کنید. بسیاری از روانپزشکان دریافتند که ساده گفتن افکار شما در یک فضای راحت ممکن است برای از بین بردن آنها کافی باشد.

در نهایت اینکه برای دور کردن افکار منفی می توانید با یک دوست یا عضو معتمد خانواده و همچنین یک درمانگر یا روانپزشک صحبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx