تفاوت یا شباهت زوجین کدام یک در زندگی اهمیت دارد؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

در این مقاله قصد داریم تا در مورد تفاوت یا شباهت زوجین و اینکه کدام مورد مهمتر است صحبت کنیم. محققان دریافته اند که هرچقدر شما به شریک زندگی خود شبیه تر باشید بیشتر می تواند روی خوشبختی شما تأثیر بگذارد، اما پیچیده است.

در میان بسیاری از گونه های یکدست ، از حیوانات نیز، الگوی روشنی آشکار شده است: این الگو به شما کمک می کند تا بیشتر به همسرتان شبیه باشید. این حیوانات وقتی جفت جفت از نظر رفتاری مشابه هستند ، موفقیت تولید مثل آنها بیشتر می شود.

از نظر انسانی ، این بدان معناست که بهتر است شبیه شریک زندگی خود باشید. در واقع ، مدتهاست که روانشناسان و دیگران استدلال می کنند که شباهت احتمالاً سودمند است ، از این گذشته ، ما احتمالاً از همان اهداف ، ارزشها و چشم اندازهای مشابه در زندگی لذت خواهیم برد.

تیمی از روانشناسان دانشگاه آمستردام نگاهی به مراتب پیشرفته تر و ظریف تر نسبت به تحقیقات قبلی به این مسئله انداخته اند.

یافته های آنها نشان می دهد که شباهت زوجین در زندگی در واقع مهم است به ویژه برای ویژگی “موافق بودن”.

فقط مطالعه آنها نیست

سایر تحقیقات اخیر که به بررسی موضوع تفاوت یا شباهت زوجین پرداخته اند نیز وجود شباهت را با اهمیت تر میدانند.

البته در بعضی خصوصیات اخلاقی، وجود تفاوت نیز مهم است و حتی بهتر است که زوجین با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

به عنوان مثال ، عقل سلیم نشان می دهد که اگر هر دو شریک بسیار با وجدان باشند ، ممکن است شباهت در این مورد مفید باشد.

اما اگر یک شریک زندگی از وجدان بسیار کمی برخوردار باشد ، ممکن است در صورتی که شریک زندگی دیگر با آن متفاوت باشد و دارای وجدان بیشتری باشد ، رابطه را بهتر کند و منجر به نوعی اثر جبران سودمند شود.

مطابق با تحقیقات گذشته، آنها دریافتند که مهمترین چیز برای رفاه عمومی تأثیر مستقیم شخصیت هر فرد است. به طور کلی، افراد تمایل به شاد بودن دارند. اگر آنها و یا شریک زندگیشان دارای شخصیتهای مطبوع تر ، با وجدان تر ومهربانتر باشند در صورت داشتن شباهت با هم، زندگی بهتری خواهند داشت.

اما برخلاف تحقیقات گذشته، این کل داستان نبود.

داشتن همان سطح برونگرایی به عنوان شریک زندگی شخصی برای رفاه عمومی ایده آل نیست.

معلوم شد که سطح مقایسه های صفات هر یک از زوجین نیز به شکلی متوسط ​​اما معنادار با اهمیت است. بیشتر اوقات یک مسابقه عالی سودمند نبود.

برای افرادی که سطح وجدان کمتری داشتند ، شباهت نیز بهینه نبوده است (بهتر است با فردی با سطح وجدان نسبتاً بالاتر باشید).

استثناء مهم ، اما فقط برای زنان ، موافق بودن است: صفتی که با اعتماد به دیگران و همدلی بیشتر همراه است. شباهت بیشتر به شریک زندگی یک وضعیت ایده آل از نظر احساس حمایت بیشتر در رابطه را به وجود می آورد.

ون و تیمش حدس زدند كه به دلیل پیوند این صفت با ارزشها و سیاست ، برخی از شباهتها با روشن فکر بودن می تواند مفید باشد (مثلاً روشن فکر بودن بیشتر با داشتن نگرشهای آزادانه تر همراه است). بنابراین ، این تشابه منجر به “نزاع کمتر بین دیدگاهها و اقدامات همسران می شود ، که می تواند به تجربه سطوح بالاتر از رفاه ارتباطی مرتبط باشد”.

بررسی تفاوت یا شباهت زوجین توسط یک تیم تحقیقاتی دیگر

یک تیم تحقیقاتی دریافتند که زوجینی که دارای صفت روشن فکر بودن هستند شباهت بیشتری به هم دارند و بیشتر احتمال دارد که در کنار هم بمانند. پس این یکی دیگر از مواردی است که اهمیت بیشتر شباهت را در زوجین نسبت به تفاوت آن ها نشان می دهد.

تنها مطالعات اخیر نبودند که درباره ی اهمیت شباهت در زندگی زوجین بیان میداشتند . مقاله های دیگر نیز نشان می دهد كه زنان وقتی سطح مشابهی از شفافیت نسبت به همسران خود دارند ، سود می برند. با این حال ، مطالعه دیگری نشان داد که شباهت شریک زندگی به ویژه برای افراد دلبسته مفید است .

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شباهت هایی فراتر از خصوصیات شخصیتی اصلی نیز وجود دارد. به عنوان مثال ، یک مطالعه اخیر در مورد زوج ها توسط پائولینا جوچز از دانشگاه ورشو و همكارانش نشان داد كه زنان در روابطشان شادتر بودند وقتی كه آنها و شریک زندگیشان  شباهت بیشتری از لحاظ رفتاری به هم داشتند.

یک مطالعه دیگر نشان داده است که زنان در روابط خود شادتر بودند وقتی که نظرات سیاسی خود را با شریک زندگی خود به اشتراک گذاشتند. و زن و مرد اگر با شریک زندگی خود شباهت داشته باشند به همان میزان ارزش آزاد بودن و داشتن فکر مستقل را دارا هستند و این به بهتر شدن زندگی کمک می کند.

جالب است بدانید که چگونه درک یک هویت مشترک با شباهت شریک زندگی ارتباط برقرار می کند. از این گذشته ، اگر بتوانید به شکلی از همراهی برسید که احساس کنید شما و شریک زندگی تان یکی شده اید ، به نظر می رسد که سوالات از شباهت و اختلاف به یک مسئله جانبی تبدیل شوند – زیرا اکنون ویژگی ها و ارزش های آنها متعلق به شماست.

به طور کلی:

 احتمالاً با اطمینان می توان نتیجه گرفت که شباهت با شریک زندگی بیشتر به روابط بستگی دارد. به پیامدهای خاص به جنسیت ، صفات مورد نظر و حتی سبک دلبستگی فرد بستگی دارد. هیچ قانون ساده ای برای همه وجود ندارد ، اما این نتیجه گیری که شباهت بی اهمیت است، اشتباه خواهد بود.

تفاوت یا شباهت زوجین

همانطور که گفته شد شباهت زوجین از اهمیت بیشتری برخوردار است اما تفاوت هم مهم است.

در تکمیل تفاوت یا شباهت زوجین در اینجا مطلبی برای تفاوت بین آن ها ارائه میدهیم.

این خوب است که همه یکسان نیستند ، اما تا جایی که باعث بیگانه شدن آنها نشود.

 طبق این گفته ، برای یادگیری تفاوت های بین زن و مرد و چگونگی کنار آمدن با آنها زمان لازم است.

 به خاطر داشته باشید که این یک انتخاب برای یادگیری تفاوت های یکدیگر و انتخاب دیگری برای کار با آنها است.

در زیر چند مورد از بزرگترین تفاوت های بین شما و همسرتان آمده است.

1.مغز

مردان تمایل دارند به طور همزمان روی یک چیز متمرکز شوند و تا زمان انجام کار بر روی آن کار بمانند. از طرف دیگر ، همسر شما می تواند چندین بار به طور همزمان چندین کار را انجام دهد ، گاهی اوقات آنها را انجام می دهد یا بعداً آنها را ترک می کند. این به طور عمده بر عهده همسران است که بدانند شما معمولاً می توانید فقط یک بار کاری را انجام دهید یا خیر.

2.پول

گفته می شود که مردان هزینه ای را برای آنچه مورد نیاز آنها است پرداخت می کنند ، در حالی که زنان در هنگام خرید کالاهایی که زیاد ضرورتی برای خرید آن ها نیست نیز خریداری می کنند.

 ایده این امر این است که زن و شوهر می توانند هنگام خرید چیزها، انگیزه های مختلفی داشته باشند. بهترین کار این است که خطوط ارتباطی را باز نگه داشته و کاملاً بودجه را در نظر بگیرید.

3.رابطه ای

در روابط ، زنان با به اشتراک گذاشتن احساسات نزدیکتر می شوند.

اما مردان ترجیح میدهند فعالیت های مشترک را انجام دهند کارها را با هم انجام دهند. انجام کار با هم نیاز به تمرکز روی یک چیز دارد ، در حالی که برقراری ارتباط احساسات پیچیدگی های بیشتری را به همراه دارد.

هدف هنوز رابطه است، اما زن و مرد برای دستیابی به آن روشهای مختلفی دارند.

4.کلامی

مردان از زبان مختصر و کوتاه استفاده می کنند.

 زنان به سبکی بلند و دقیق تکیه می کنند.

 ما نقاط هستیم ، در حالی که آنها پاراگراف هستند.

هر دو می خواهند با یک چیز خاص ارتباط برقرار کنند ، اما به روش های مختلف. برای برطرف کردن این اختلاف ، مفید خواهد بود که با آگاهی از تفاوت و تطبیق سبک خود با  همسرتان آن را ترغیب کنید که همین کار را برای شما انجام دهد.

 5.بررسی تمایلات در تفاوت یا شباهت زوجین

درست همانطور که ما آرزوها داریم ، همسران ما نیز آرزوهای مختلفی دارند. مشکلی نیست ، اما مشکل زمانی است که ما سعی می کنیم خواسته های آنها را برطبق خواسته های خودمان برآورده کنیم.

6.ارزش ها

ارزشها مناطقی از زندگی هستند که وقت و انرژی خود را شایسته می دانیم. برای برخی از مردان ، این ممکن است بیانگر قدرت و کارآیی باشد. بعضی از خانمها از نظم ارزشی برخوردارند. ایده آل این است که هرچه مدت طولانی تر ازدواج کرده باشید ، ارزش های شما تراز خواهد شد.

7.انگیزشی

شما و همسرتان انگیزه های متفاوتی دارید. زنان مایل به پرورش ، اتصال و پشتیبانی هستند. مردان هنگامی که در محافظت ، تعقیب و دفاع از خود موفق شوند ، احساس رضایت می کنند. به دلیل همین انگیزه متفاوت ، زنان و مردان ترس های متفاوتی دارند. مردان از بی احترامی و شکست می ترسند و زنان از انزوا می ترسند. داشتن این دانش به شما در درک بیشتر همسرتان کمک خواهد کرد.

8.پاسخ ها

وقتی احساس میکنید که در خانه خود اقتدار و احترام دارید ، چگونه پاسخ می دهید؟

 حال آن را با نحوه پاسخگویی هنگام بی احترامی مقایسه کنید؟ ترس مردان از ناسازگاری و بی احترامی باعث می شود آنها با یک موقعیت استرس زا مبارزه کنند یا فرار کنند.

9.فعالیت ها

به طور کلی ، مردان در فعالیتهای فعال و رقابتی تر شرکت می کنند در حالی که زنان فعالیتهای ارتباطی را ترجیح می دهند. آیا می توانید به یک شب تاریخی فکر کنید که شامل همه این عناصر باشد؟

10.محبت

اولین باری که همسرت را دیدی یادت هست؟ از ذهن شما چه گذشت؟ دلیل اینکه تعقیب خود را نسبت به او شروع کردید این بود که او را به زیبایی در داخل و بیرون می دیدید. اما احتمالاً همسر شما جذابیت عاطفی را به عنوان دلیل شماره یک ازدواج با شما درج می کند. شما به او احساس خوبی داده اید! تفاوت جذابیت را می بینید؟ مهم است که حتی پس از ازدواج ، به یکدیگر محبت هدیه بدهید.

4/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx