پنج شیوه برای اینکه راجع به آینده نگران آینده نباشیم

نظرات 2
13 دقیقه مطالعه

برای بررسی راه های نگران نبودن از آینده نگاهی به تعریف نگرانی بیندازیم.

نگران بودن غم و اندوه فردا را از بین نمی برد بلکه قدرت و انرژی امروز را خراب می کند.

کری تن بوم

نگرانی گاهی اوقات امری طبیعی است. زندگی پر از چالش ها و ناشناخته ها است و نگران بودن قطعا می تواند یک عکس العمل طبیعی نسبت به بسیاری از موقعیت ها باشد. اما نگرانی بیش از حد و شدید می تواند مشکل ساز باشد و مانع عملکرد آزادانه و آرام در زندگی روزمره ی ما باشد. و از آن مهم تر، نگرانی می تواند روند درمان اختلالاتی مثل اضطراب یا فوبیای مکان های شلوغ را سخت تر کند.

من اغلب نگران اینده هستم. به جای اینکه در حال حاضر زندگی کنم و از همان چیزی لذت ببرم که الان شغول آن هستم به آینده فکر می کنم و مدام در تلاش هستم که پیش بینی کنم بعد از این چه خواهد شد. من به رکود اقتصادی فکر می کنم. به اینکه دوست دخترم رابطه اش را با من تمام کند و صدها چیز دیگر.

من بسیاری از سال های عمرم را به کنترل افراد و موقعیت های مختلف و نگرانی راجع به آینده گذراندم و متوجه شدم که حتی نمی دانم چطور از چیزهای کوچک زندگیم لذت ببرم. مثل خیلی از افراد دیگر من هم می ترسیدم که شاد باشم چون ممکن است یک روز آن را از دست بدهم. و درواقع به نگرانی هایم اجازه می دادم که شادی هایم را خراب کنند. دلم می خواست کل زندگیم را کنار بگذارم. اما الان دیگر مسئله فرق می کند. اگرچه می دانم که این یک فرآیند رو به پیشرفت است و الگوهای فکری گذشته طی یک روز از بین نمی رود.

امروز دیگر نمیخواهم خودم را فردی دارای وسواس کنترل اوضاع تعریف کنم. این واقعیت را می پذیرم که هرچقدر هم تلاش کنم چیزهایی در زندگی وجود دارد که از محدوده ی کنترل من ارج هستند. گذراندن تمام وقتم به نگرانی آزاردهنده است و زمان و انرژیم را خراب می کند.

پنج راه برای نگران نبودن از آینده و کاهش نگرانی مزمن:

خب ما اینجا چند راه حل کاربردی برای شما داریم که نگرانی و افکار منفی خود را کاهش دهید

از پیش گویی کردن راجع به آینده دست بردارید.

وقتی راجع به یک رویداد آینده نگران هستید درواقع شما یک نتیجه ی منفی برای ان تصویر سازی میکنید و درواقع دارید میگید من می توانم آینده را پیش بینی کنم.

اما واقعیت این است که نمی توانید. و شما نگران چیزی هستید که ممکن است اتفاق بیفتد نه چیزی که در آینده اتفاق می افتد. نگرانی به تنهایی هیچ هدفی به دنبال ندارد مگر اینکه شما را تشویق کند که برای یک حرکت مثبت برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی

خطر ها را بررسی کنید

اگر ذهنتان پر از نگرانی های مزمن است، ممکن است که توانایی شما در ارزیابی خطر از بین رفته باشد یا وقتی هیچ نشانی حاکی از اینکه آن رویداد منفی گذراست وجود ندارد، ممکن است درمورد رویدادهایی که در آینده می تواند رخ دهد نگران باشید.

ذهن سالم

بهترین روش ها برای نگران نبودن از آینده و مدیریت استرس و منفی بافی در زندگی را یاد بگیرید.

به عنوان مثال ممکن است شما راجع به عملکرد شغلیتان واقعا نگران باشید یا اینکه از اخراج شدن می ترسید، درحالیکه از رئیس تان یا اطرافیان هیچ نشانه ای مبنی بر عملکرد بد شغلی تان دریافت نکرده اید. نگاهی واقع گرایانه به موقعیتتان می تواند در کاهش نگرانی شما موثر باشد.

زمان نگرانی هایتان را برنامه ریزی کند

بعضی از افراد اعتقاد دارند که سی دقیقه در روز را فقط باید به نگرانی هایتان اختصاص دهید. اگر افکار نگران کننده در هر زمان دیگری به ذهنتان وارد شد به خودتان بگویید: زمانی برای نگرانی برنامه ریزی کرده ای. و آن را کنار بگذارید. هدف از این کار این است که شما در طول روز فقط سی دقیقه را صرف نگرانی کنید. نه بیشتر.

افکار نگران کننده را بشناسید و آن هارا جایگزین کنید

افکار نگران کننده و اظطراب آور را در جایی یادداشت کنید. در کنار هر فکر نگران کننده چند عبارت مثبت را بعنوان جایگزین بنویسید.

به عنوان مثال اگر نگران هستید که هواپیمای شما در طول سفر هوایی پیش رو سقوط کند می توانید این فکر را عوض کنید با:

طبق آمار ها، سفر هوایی امن است. پرسنل هوایی حرفه ای و و متخصص تحت کنترل هستند و من فقط می توانم در آرامش از سفرم لذت ببرم.

شما می توانید از روش “متوقف کردن افکار” هم برای آرام کردن ذهن پر از نگرانی تان استفاده کنید.

تکنیک های آرامش را یادگرفته و تمرین کنید

وقتی تکنیک های آرامش را یاد بگیرید و تمرین کنید قادر خواهید بود که افکار نگران کننده و مزاحم را کاهش دهید. تکنیک هایی که می تواند برای نگران نبودن از آینده مفید باشد مثل نفس عمیق، شل کردن عضلات، افکار هدایت شده و مراقبه را اجرا کنید.

دیروز یک خاطره است، فردا یه راز است و امروز یک هدیه ست. به همین دلیل است که آن را “کادو” می خوانند.

آلیس مورس

تنها چیزی که الان حقیقت دارد این است:

من یاد گرفتم که در لحظه زندگی کنم. درحالی که آینده یک خیال است که توسط رویا پردازی های خودم آن را ساختم. چون که هنوز اتفاق نیفتاده است.

این موضوع برای همه ی ما صدق میکند. و همچنین برای شما. آینده ی شما همین الان شروع می شود و تنها واقعیت زندگی تان این است که درست در همین لحظه دارید این مطلب را می خوانید.

احساس ناراحتی، نگرانی، تنش، استرس، نگرانی، تمام انواع ترس ها همه و همه بخاطر زیاد از حد در آینده زندگی کردن و نپرداختن به زمان حال به اندازه ی کافی است.

زمان مشخص می کند

همین جمله ی ساده معجزه های زیادی را در زندگی من پدید آورده است. تغییر بسیار بزرگی بود. من آن را از یک همکار قدیمی در محل کارم یادگرفتم که اهل تایلند بود. هرموقع که من از شکست خوردن در پروژه های حساس یا پایان مهلت فرجه ها می ترسیدم، همیشه صدای او در گوشم میگفت: سارا ما هنوز اونجا نیستیم. زمان خودش مشخص می کنه.

من در زمینه ی مثبت اندیشی بسیار تلاش می کنم و به جریان زندگی اعتماد می کنم و تمرکزم را از آنچه که ممکن است اشتباه شود به آنچه که می تواند درست باشد تغییر می دهم. من آینده را با کنجکاوی واقعی یک کودک در آغوش می گیرم و باور دارم که یک رویداد شگفت انگیز بزودی در انتظار من است.

باور دارم که ما در یک جهان حامی زندگی میکنیم. جایی که همه چیز به بهترین نحو برای من اتفاق می افتد. ممکن است من همیشه آن چیزی که میخواهم را بدست نیاورم اما این را میدانم که همیشه همان چیزی را بدست می آورم که بدان نیاز دارم. من به این باور دارم که ما در یک جهان روشن زندگی می کنیم. جایی که همه چیز به بهترین نحو آشکار می شود. گاهی در زندگی، حتی زمان هم به زمان نیاز دارد.

زندگی ساده است. همه چیز برای تو اتفاق می افتد نه بر علیه تو. همه چیز درست در بهترین زمان ممکن اتفاق می افتد. نه خیلی زود و نه خیلی دیر. اجباری نیست که دوستش داشته باشی. ولی اگر دوستش بداری آسان تر می شود.

بایرون کیتی

بیشتر ترس ها چیزی نیستند جز توهم

هر زمان که از شکست خوردن در چیزی ترسیدم به ذهنم اجازه دادم که یک سناریو بسازد. ترس من تنها محصول تصویرسازی های ذهنی خود من است. توهمی که اصلا وجود خارجی ندارد. چه چیز آن را غیر واقعی میکند؟ اینکه هنوز اتفاق نیفتاده!

به خاطر تلاش ها و کار بایرون کیتی، من الان میدانم که چطور صحت افکارم را بررسی کنم

به شما خواهم گفت که چطور عمل می کند

من از پیرشدن می ترسم: من نگرانم که با پیرشدن مریض شوم

این فقط یک فکر است. خب از خودم می پرسم آیا وقتی پیر شوم مریض خواهم شد؟ قطعا نه! این فقط یک احتمال است. یک “شاید”. از آنجا که من صد درصد قانع نمی شوم که این مسئله حقیقت دارد، پس واقعیت ندارد. فرآیند پیری غیر قابل اجتناب است، اما مریض شدن نه. حقیقت این است که من به همان اندازه که می توانم خودم را سالم نگه دارم ممکن است مریض شوم. همه ی این ها فقط بستگی دارد که چقدر از خودم مراقبت کنم. از ذهن، بدن و روحم.

من نگرانی های بسیار زیادی در زندگی ام داشته ام، بیشتر آن ها هیچ وقت اتفاق نیفتاد

مارک تواین

کلمات ما بسیار قدرتمند هستند. کلماتی که ما در مکالمه هایمان استفاده می کنیم و افکار ما قدرت زیادی دارند. آن ها فرم در حال ارتعاش انرژی هستند و می توانند حقیقت آینده ی ما را شکل دهند.

ما آنچه که از آن ترس داریم را به سمت خود جذب می کنیم. در حالت ناخودآگاه، ترس یک آرزو است. وقتی من می گویم: نمی خواهم مریض شوم، خواسته ی واقعی من سالم بودن است.

وقتی می گویم: نمی خواهم فقیر باشم، می خواهم که احساس امنیت داشته باشم و از نظر مالی ثروتمند باشم.

یاد گرفتم که مراقب کلامم باشم و از منفی نگری دوری کنم. بجای بیان کردن آنچه که نمی خواهم ابتدا آنچه را که می خواهم روشن کنم و یعد با صدای بلند آن را بگویم یا به آن فکر کنم.

اگر زندگی را به دید منفی بنگرم و از رخ دادن اتفاق های بد بترسم، عملکرد من احتمالا همان چیزهایی را جذب می کند که سعی دارم از آن ها اجتناب کنم. من دیگر به ذهنم اجازه نمی دهم که با من بازی کند و با ترس های بیهوده، نگرانی ها و دلواپسی برای چیزهایی که هنوز اتفاق نیفتاده به من استرس وارد کند. من ذهنم را با افکار سالم تغدیه می کنم. افکاری مثل:

زندگی عاشق من است. در دنیای من همه چیز خوب است و من در امنیت کامل به سر می برم.

و حالا می خواهم از شما بشنوم، شما چطور می خواهید نگرانی هایتان درباره ی آینده را مدیریت می کنید و نگران نبودن از آینده در خودتان ایجاد کنید؟

4.9/5 - (52 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx