چند اقدام ضروری برای رفع استرس

نظرات 5
10 دقیقه مطالعه

رفع استرس؛ افراد بی استرس چه خصوصیاتی دارند

رفع استرس؛ افراد بی استرس چه خصوصیاتی دارند

همه انسان ها با واژه استرس آشنایی دارند. استرس جزء یکی از احساسات طبیعی زندگی به شمار می رود البته خطرات جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد، زیرا با بدن انسان در ارتباط است. تا حالا به این موضوع فکر کرده اید که چگونه می توانیم به رفع استرس در زندگی کمک کنیم؟ پس شما هم زندگی آرام و بدون استرس را دوست دارید و می خواهید به موفقیت و رشد فردی دست پیدا کنید. پس با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا با شما راهکارهای رفع استرس را در میان بگذاریم.

ممکن است در کارهای روزمره شما هم پیش آمده باشد که به دلیل کار زیاد کارهای مهم شما عقب بیوفتد و استرس به سراغتان بیاید. در این روزها فکر کارهای روزمره، مسئولیت ها و دیگر مسائلی که باید همه را انجام دهید؛ شما را اذیت می کند و خود باعث ایجاد تنش می شود. به طور مثال خانم شاغلی را در نظر بگیرید که در حین انجام کارهای خانه باید به فرزندان نیز رسیدگی کند. این خانم چطور بدون استرس می تواند زندگی روزمره خود را به پایان ببرد؟ راهی به جز کمک گرفتن از دیگران نمی تواند این خانم را در رفع استرس یاری دهد.

مثلا می تواند برای فرزندان خود پرستار بگیرد، یا آن ها را خانه یکی از اقوام بگذارد. برای شغل خود هم می تواند برای کارهای ناتمام خود از دیگران برای انجام آن کمک بگیرد. برای هر کاری که در همان لحظه نمی تواند تمرکز کند، می تواند به دیگری محول کند تا تمرکز خود را از دست ندهد. بدین صورت می تواند به رفع استرس خود کمک کرده و کارهای خود را به درستی انجام دهد. یکی از خصوصیات افراد بی استرس این است که برای انجام وظایف خود از دیگران کمک می گیرند. بنابراین باید برای رفع استرس از دیگران کمک بخواهیم و بابت درخواست کمک هم خجالت نکشیم.

افراد بی استرس خواب، ورزش و تغذیه خود را نسبت به بقیه کارها مهم تر می دانند

افراد بی استرس خواب، ورزش و تغذیه خود را نسبت به بقیه کارها مهم تر می دانند

اگر به زندگی این افراد نگاهی بیندازید متوجه می شوید که اولویت آن ها در زندگی روزمره با خواب، ورزش و تغذیه است و به هیچ عنوان از زندگی خود حذف نمی کنند. زیرا آن ها به خوبی می دانند که برای داشتن روحی سالم باید جسم آن ها نیز سالم باشد پس برای بی استرس ماندن باید به فکر خود باشید.

پس برای رفع استرس خود باید در کارهای روزمره تان صبحانه را در اولویت قرار دهید و بعد از آن ورزش را فراموش نکنید. البته در کنار تمامی این کارها باید خواب 8 ساعته شبانه روزی را فراموش نکنید. این لیست کارها باعث می شود شما نسبت به اندام و زندگی خود حس خوبی را پیدا کنید، در نتیجه استرس شما نیز کمتر می شود.

افراد بی استرس این است که آن ها برای انجام هر کاری دلیلی دارند

در طول روز ممکن است کارهایی را انجام دهید آیا دلیل آن را از خود می پرسید؟ پس اگر برای کارهایی که می کنید دلیل خوبی داشته باشید استرس نیز به سراغتان نمی آید. معمولا کسانی که در جهت رفع استرس خود حرکت می کنند، اهداف مهمی را در زندگی دنبال می کنند و برای رسیدن به آن ها برنامه ریزی دارند. ولی اگر شما برای کارهایتان دلیلی ندارید، پس باید گفت که معلوم نیست چه سرنوشتی خواهید داشت همین موضوع باعث استرس شما می شود.

این روش پرسیدن چرا در مواقعی هم که استرس دارید می تواند کمکتان کند. مثلا شما در جلسه امتحان استرس گرفته اید و این سوال را از خودتان باید بپرسید که چرا استرس دارید؟ برای حل این سوال دو راه دارید یا به خوبی خوانده اید و استرس شما بی مورد است یا نخوانده اید و قبول نمی شوید در نتیجه دوباره امتحان می دهید.

از دیگر خصوصیات افراد بی استرس قبول شکست است

استرس هم مانند احساسات دیگر همانند شادی، عصبانیت و درد جزئی از طبیعت انسان می باشد که می گذرد. اگر فکر می کنید که استرس را نادیده بگیرید یا سرکوب کنید مسائل حل می شود، سخت در اشتباه هستید. شما باید قبول کنید که استرس نیز جزئی از طبیعت شماست و به جای سرکوب آن بهتر است شرایط را برای خود به بهترین نحو فراهم کنید. این روش برای کنار آمدن با استرس فوق العاده است و شما در شرایط بعدی یاد می گیرید که قوی تر عمل کنید.

افراد بی استرس زمانی را در بیرون از خانه سپری می کنند

افراد بی استرس زمانی را در بیرون از خانه سپری می کنند

از جمله راه هایی که می تواند به رفع استرس شما کمک کند، این است که زمانی را برای بیرون از خانه وقت بگذارید. طی تحقیقاتی که صورت گرفته نور طبیعی برای بهتر شدن حال افراد بسیار تاثیر گذار است. حتی برای بیماران سرطانی باعث عقب افتادن مرگ آن ها می شود. جالب است بدانید که بر اساس تحقیقی که روی این بیماران صورت گرفته افرادی که در معرض نور بیشتری هستند کمتر درد می کشند.

به غیر از نور طبیعی، عطر طبیعی نیز می تواند خالی از لطف نباشد. زیرا عامل موثری در رفع استرس می باشد که می توان به عطر گل رز یا چوب کاج اشاره کرد.

افراد بی استرس هنرمند هستند

هیچ یک از انسان ها نمی توانند در برابر استرس در امان باشند. پس برای حل آن باید به دنبال راهی باشند تا از آن فرار کنند. هنر از جمله راه هایی می باشد که می تواند ذهن افراد را از استرس و فکر منفی خالی کند. جالب است بدانید که موسیقی یا سفالگری از جمله هنرهایی می باشند که استرس را از شما دور می کنند. بنابراین ساعاتی از روز را برای انجام این کارها وقت بگذارید.

افراد بی استرس زندگی را ساده می گیرند

برخی از افراد مشکلات زندگی را بزرگ جلوه می دهند و به حدی زندگی را برای خود سخت می کنند که همواره استرس دارند. اگر زندگی روزانه خود را ساده بگیرید حس شما نیز بهتر می شود حتی در روابط اجتماعی خود نیز موفق تر هستید و کارایی بالاتری را نشان می دهید. افرادی که مثبت فکر می کنند با مشکلات روزانه بهتر برخورد می کنند.

این افراد در طول روز ممکن است استرس به سراغشان بیاید ولی برای مقابله با دید مثبت به مسائل نگاه می کنند و عوامل استرس زایی مانند ترافیک یا تاخیر پرواز آن ها را عصبانی نمی کند. یکی از خصوصیات افراد بی استرس این است که زندگی ساخته شده خود را تحت هیچ شرایطی خراب نمی کنند، حتی استرس نیز روی این افراد تاثیری ندارد.

آخرین خصوصیات افراد بی استرس درست نفس کشیدن است

آخرین خصوصیات افراد بی استرس درست نفس کشیدن است

شاید کمی برایتان عجیب به نظر برسد یا حتی به این موضوع فکر هم نکرده باشید ولی برای نفس کشیدن هم باید شیوه خود را پیش بگیرید.

معمولا افرادی که سطحی نگر هستند تعداد تنفس های آن ها بالاست و سریع نفس می کشند. در صورتی که شش های انسان با تنفس های عمیق و طولانی می تواند آرام باشد. این تنفس برای رفع استرس فوق العاده عمل می کند و آرامش عجیبی را ایجاد می کند و برای جلوگیری از عصبانیت فوق العاده عمل می کند.

جالب است بدانید که عده ای از افراد برای کنترل عصبانیت خود تنفس های عمیقی را امتحان می کنند، زیرا این نفس های طولانی و عمیق سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند که مغز آرام می شود. آرام شدن مغز هورمون های بدن را نیز تغییر می دهد که باعث آرام شدن ضربان قلب می شود، در نهایت فشار خون نیز کاهش می یابد و بدن به حالت تعادل خود بر می گردد.

در توضیحات بالا چند مورد از خصوصیات افراد بی استرس را برای شما نام بردیم، تا به شما در جهت رفع استرس کمک کند تا بتوانید به موفقیت و رشد فردی در زندگی دست پیدا کنید. دستورات این مقاله به شما کمک می کند تا در زندگی روزمره تمام وظایف خود را بدون استرس انجام دهید و آرامش که لذت بخش ترین حس انسان هاست دست پیدا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
5
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx