راه های پشت سر گذاشتن گذشته و فراموش کردنش

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه زمان مطالعه

خاطرات سخت و دشوار گذشته، باعث دشواری زندگی حال می شود. اگر به خود سخت می گیرید و در اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است زندگی می کنید، می توانید با قبول این که گذشته شما را به شخصیت امروزتان تبدیل کرده است، بهبود بیابید و حالتان بهتر شود. چالش های گذشته را بپذیرید. تجارب گذشته وقتی حل نشده باقی بمانند برخی اوقات می توانند اثرات روانشناختی و فیزیولوژیکی پایداری داشته باشند. در چنین مواردی مهم است که با نحوه تاثیر گذشته در چشم انداز یا عادات فعلی خود آشنا شوید. برای فراموشی گذشته باید گذشته را در همان گذشته بگذارید.

 اگر اتفاقی افتاد که رویدادی آسیب زا را به شما یادآوری کرد یا یک واکنش عاطفی شدید را به خاطرتان آورد، سعی کنید با آرامش به خودتان اجازه دهید آن چه را نسبت به گذشته دارید کنار بگذارید و سعی کنید به راحتی از آن بگذرید. بعضی اوقات آسیب های ناشی از تجربیات گذشته می تواند به حدی شدید باشد که بر افرادی که به آن ها اهمیت می دهید تاثیر بگذارد. تجربه گذشته اگر حل نشده باقی بماند، می تواند شما را از ایجاد روابط محکم با عزیزانتان باز دارد. آن ها همچنین می توانند شما را از رویاهایی که هرگز تحقق نیافته اند باز هم دور تر کنند.

گذشته قابل تغییر نیست

این روش زندگی می تواند به نحوی شما را تغییر دهد و تحت تاثیر قرار دهد که مقابله با موانع مختلف را در زندگی تان دشوار کند. بپذیرید که نمی توانید آنچه در گذشته اتفاق افتاده است را تغییر دهید، تنها می توانید از زوایای مختلفی به آن نگاه کنید. اگر این‌ گونه عمل نکنید، خودتان صدمه می بینید و درد های عاطفی ناشی از آن را به تجربیات و روابط جدید خود منتقل می کنید. تلاش های شما باید به سمت پذیرش گذشته و بخشش کسانی باشد که ممکن است به شما ستم‌ کرده باشند.

به خودتان اجازه دهید که هر احساسی درباره گذشته دارید را در ذهن خود بیاورید و سپس آن ها را از بین ببرید. هنگامی که عصبانیت یا غم و اندوه نسبت به گذشته را تجربه می کنید، سعی کنید به خود یادآوری کنید که چسبیدن به این احساسات منفی فقط شما را آزار خواهد داد. این روند می تواند کمی زمان بر باشد. در ادامه این مقاله راه هایی برای پشت سر گذاشتن گذشته و فراموش کردن آن را ارائه می دهیم.

تکنیک های فراموشی گذشته ؟

کار ها و اتفاقاتی که در گذشته انجام می گیرند، مربوط به همان گذشته هستند. تاریخ فقط یک تاریخ است و می توان از آن درس هایی گرفت. اما نباید در آن ماند و حضوری مداوم داشت.  قطعا همه ما کار هایی انجام داده ایم و یا در شرایطی قرار گرفته ایم که برای مان سخت و ناخوشایند بوده اند. در این بخش از مقاله قصد داریم تکنیک ها و روش هایی جهت از یاد بردن گذشته ارائه کنیم. با ما همراه باشید و سعی کنید این‌ تکنیک ها را در زندگی خود به کار ببرید.

۱. طرز فکر خود را تغییر دهید

اگر ذهن خود را بر روی اتفاقات منفی که در گذشته رخ داده اند، متمرکز کنید، زندگی تان در جهت منفی حرکت خواهد کرد. زندگی همیشه در جهت افکار غالب شما پیش می رود. بنابر این روی هر چیزی که ذهن خود را تنظیم کنید و بر آن متمرکز شوید، همان چیزی خواهد شد که در زندگی و احساسات شما به وقوع خواهد پیوست. به جای این که تمرکز خود را به همه چیز های منفی که در گذشته اتفاق افتاده اند بدهید و تمام دلبستگی ها، چیز هایی که از دست داده اید، اتفاقات ناگوار و … را در فکر خود قرار دهید، کمی بیندیشید و به موقعیت های خود فکر کنید تا به آرامش برسید.

شروع به بازیافت افکار منفی کنید و آن ها را با افکار مثبت جایگزین نمایید. ” من خیلی عالی خواهم بود. من بسیار باهوش هستم. گذشته من فقط تاریخی است که گذشته. هر چه پیش روی من است عالی می باشد. هیچ چیز سر راه من نخواهد بود و راهم را سد نخواهد کرد. روند زندگی ام موفقیت آمیز است. من نمی خواهم گذشته را به خود گره بزنم و مانند کوله باری همراه خود بکشم.” سعی کنید هر روز که از خواب بیدار می شوید، فکر کنید و این گونه تفکرات را با صدای بلند و جسورانه فریاد بزنید. شما با این کار شروع به رها کردن و فراموشی گذشته کرده اید.

فراموشی گذشته

۲. مراقبه، یوگا و مدیتیشن انجام دهید. عبادت روزانه داشته باشید

فعالیت های مختلفی برای فراموشی گذشته وجود دارد به نام روش های بدنی تجسمی که می تواند به شما در برقراری صلح با گذشته تان نیز کمک کند. به عنوان مثال مدیتیشن و یوگا می توانند به شما در توسعه تکنیک های مقابله شخصی کمک کنند. این فعالیت ها به شما کمک می کنند تا نسبت به روش هایی که احساسات شما روی قسمت های مختلف بدن تان تاثیر می گذارد، آگاه تر شوید. یوگا را با راهنمایی یک مربی حرفه ای بیاموزید. اگر قبلا آن را امتحان نکرده اید، حتما برای کلاس های مقدماتی ثبت نام کنید و یا در منزل با سی دی های آموزشی آن را فرا بگیرید.

مدیتیشن روشی است که به راحتی می توانید آن را تنها در منزل خود انجام دهید. یک مکان راحت برای نشستن پیدا کنید. آنقدر راحت باشد که دست ها و پاهای تان هم راحت قرار بگیرند. چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید. اگر ذهنتان سرگردان است، به آرامی تمرکزتان را به تنفس خود بدهید و ذهن تان را خالی کنید. این روش ها با تکنیک های روانشناختی خاص خود به شما این امکان را می دهد که احساسات خاص مربوط به تجربیات گذشته را مشخص کنید. با این کار آن ها به شما امکان می دهند از طریق تاثیراتی که بر رفتار و فرآیند تفکر شما داشته اند، توجه کرده و کار کنید‌.

عبادت را در برنامه خود بگنجانید. نزدیکی به خدا فارغ از هر دین و آیینی باعث آرامش هر چه بیشتر شما خواهد شد.

۳. تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران را متوقف کنید

آیا تا به حال احساس کرده اید که هیچ کس شما را درک نمی کند و چرا تصمیم های خود را بر مبنای نظر دیگران می گیرید؟ اگر جواب تان مثبت است، به این دلیل است که آن ها آنچه شما می بینید را نمی بینند. شما به هیچ کس توضیحی برای انجام کار هایی که احساس می کنید باید انجام دهید و یا انجام می دهید، بدهکار نیستید. باید درخواست خود مبنی بر تایید دیگران را متوقف کنید و اعلام کنید که چه چیزی را دوست دارید. شما نمی توانید همه را از خود راضی نگه دارید.

این غیر ممکن است. تلاش برای خوشحال کردن دیگران کاری برای تان انجام نمی دهد فقط شما را به سوی نا امیدی سوق خواهد داد. همه ما ممکن است این فکر را داشته باشیم که بهترین راه زندگی کسب رضایت دیگران و دوست داشتن آن ها است اما این ممکن نیست و تفکری غلط می باشد. پس باید سعی کنید این مدل فکری را کنار بگذارید و سعی نکنید بقیه را از خود راضی نگه دارید.

۴. حلقه اجتماعی خود را ارزیابی کنید

محیط اجتماعی که ما در آن زندگی می کنیم، بخش اساسی آن چیزی است که روح و فکر ما را مشخص می کند. همچنین بر نحوه ورود تجربیات گذشته و حل نشده در زندگی ما تاثیر می گذارد. مدتی را صرف فکر کردن در مورد افرادی کنید که وقت خود را با آن ها می گذرانید. ببینید آن ها چه احساسی در شما ایجاد می کنند. اگر افرای در زندگی شما هستند که باعث می شوند احساس بدی کنید یا عادات منفی تان را تقویت می کند، زمان کمتری را با آن ها سپری کنید.

به عنوان مثال افرادی که دائما روح شما را فرو می ریزند در زندگی تان خوب نیستند. دوستانی که فراموشی گذشته را برای تان سخت می کنند نیز می توانند مشکل ساز باشند. دوستان جدیدی بیابید و سعی در ایجاد فضای تعاملی جدید داشته باشید. ‌این روش همیشه آسان نیست اما می تواند راهی عالی برای رسیدن شما به منطقه امن و آرام فکری به عنوان یک فرد باشد.‌ با این کار به تدریج مسیر های جدیدی در زندگی تان ظاهر می شود که در غیر این صورت ممکن نبود. از دوستانی که از شما حمایت می کنند سپاسگزار باشید.‌ با فکر کردن به افرادی که برای شما احترام‌ قائل نبوده اند و از شما قدردانی نمی کنند خود را ناراحت نکنید. در عوض روی کسانی که در کنار شما هستند تمرکز کنید.

۵. تصمیمات متفکرانه بگیرید

در حالی که مراحل بهبود خود را طی می کنید، سعی کنید از محرک هایی که می توانند شما را به عادت های گذشته برگردانند، آگاه باشید. این مسئله می تواند شامل تجربیاتی مانند تماس با شخصی که به شما آسیب رسانده هم باشد. بعضی اوقات حتی تماشای فیلمی که یادآور تجربه ای حل نشده است، می تواند ماشه ای در تفنگ روح تان باشد. احساسات خود را یادداشت کنید یا آن ها را با صدای بلند بگویید.

حتی می توانید نامه ای به فرد یا افرادی که در گذشته به شما صدمه زده اند یا اتفاق دشواری که تجربه کرده اید، بنویسید. ارتباط با اتفاقات یا افراد گذشته به این شیوه بسیار مفید است. هر چیزی که به شما امکان فراموشی گذشته را می دهد و اینکه احساسات به جا مانده از گذشته را رها کنید خوب است. مهم نیست که کلمات وحشتناک یا بدی به ذهنتان می آید‌. خود را رها کنید.

سخن آخر

وقتی در معرض شرایط سخت بازگشت به گذشته هستید، از تکنیک های گفته شده در بالا استفاده کنید. هدف های خود را فعالانه انجام دهید و خود را به چالش بکشید تا کار های متفاوتی انجام دهید. اگر فکر می کنید شرایط برای شما سخت شده است، به روان درمانگر یا مشاور مراجعه کنید. این افراد معمولا پیشنهادات خوبی برای شما خواهند داشت.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx