چگونه برای خود یک زندگی ساده و شاد بسازیم 

1 نظر
11 دقیقه مطالعه

7 تکنیک کاربردی برای این که یک زندگی ساده و شاد داشته باشیم

7 تکنیک کاربردی برای این که یک زندگی ساده و شاد داشته باشیم

ارنست شوماخر اقتصاددان مشهور بریتانیایی در مورد یک زندگی ساده و شاد عنوان می کند: «هر فرد باهوشی این توانایی را دارد که مسائل را بزرگتر، پیچیده تر و سخت تر از آن چیزی که هست کند. اما برای اینکه در جهت عکس این حرکت کند باید رگه هایی از نبوغ و شجاعت را در اختیار داشته باشد.»

امروزه ما در دنیای شلوغ و تجملاتی زندگی می کنیم که با استفاده از آن می توان زندگی ساده و شادی را برای خود فراهم آوریم. اما در برخی مواقع این امکانات منجر به پیچیده شدن زندگی می شود. با این حال بسیاری از ما رویاهایی مبنی بر یک زندگی ساده و شاد را همواره در ذهن خود می پرورانیم.

این روزها کارهای کوچک بسیار زیادی وجود دارد که کمک می کند تا با انجام آن یک زندگی ساده و شاد را برای خود رقم بزنیم. در این مقاله 7 روش را شرح می دهیم که با استفاده از آن ها می توانید به یک زندگی ساده و شاد دست پیدا کنید و خودتان را قدم به قدم به موفقیت و رشد فردی نزدیک تر کنید. با ما همراه باشید.

زمانی که از یک زندگی ساده و شاد صحبت می شود، اکثر ما زندگی در کلبه ای در اعماق جنگل را متجسم می شویم که در حال کشاورزی و یا دامپروری هستیم. اما باید بدانید که منظور از زندگی ساده لزوما چنین تصویری نیست. دور بودن از تجملات و امکاناتی که دنیای امروزی برایمان فراهم آورده خود یک زندگی ساده تلقی می شود. جایی که عصر تکنولوژی باعث شده تا بیست و چهار ساعت شبانه روز به روش های مختلف با یکدیگر در ارتباط بوده و از زندگی خود غافل شویم. از همین رو در برخی مواقع استفاده از روش هایی که زندگی ساده و شاد را برای مان فراهم آورد، می تواند کمک بسیار بزرگی تلقی شود. این 7 روش عبارتند از:

1 – زنگ زدن را جایگزین فرستادن پیام کنید

این روزها افراد برای اینکه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند به سراغ ارسال پیام می روند. اما نکته اینجاست که هدف اصلی اختراع تلفن، زنگ زدن و برقراری ارتباط مستقیم و شنیدن صدای واقعی انسان است. وقتی ارسال پیام را برای بیان حرف های خود انتخاب می کنید، این امکان وجود دارد که مفهوم درستی از جملات خود را به طرف مقابل ارسال نکرده باشید و در نتیجه سوء تفاهم هایی را به وجود آورید.

در این لحظه مطمئنا سر و سامان دادن به وضعیت موجود نمی تواند آسان باشد. اما تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که تلفن زدن خیلی راحت تر از ارسال پیام است؟ این روش کمک می کند تا به صورت مستقیم و در کسری از ثانیه احساسات خود را به طرف مقابل انتقال دهید و از برداشت اشتباهی طرف مقابل جلوگیری به عمل آورید. همچنین تلفن زدن زمان کمتری از شما گرفته و باعث می شود تا احساس خشنودی بیشتری به سراغ شما آید.

2 - هیچ گاه عواطف خود را پنهان نکنید

2 – هیچ گاه عواطف خود را پنهان نکنید

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که جزء کدام دسته از افراد هستید؟ آیا عواطف خود را به هر صورتی که شده پنهان می کنید و یا ترجیح می دهید طرف مقابل نسبت به آن آگاه باشد؟ در واقع اگر جزء گروه یک هستید باید بدانید که این الگوی رفتاری میتواند استرس زیادی را در شما به وجود آورد و احساس رضایت را نیز از شما دور کند. و شانس داشتن یک زندگی ساده و شاد را از شما بگیرد.

همچنین روانشناسان به هیچ عنوان این مسئله را چه از لحاظ روحی و چه جسمی پیشنهاد نمی کنند. از همین رو تلاش کنید تا راهی پیدا نموده تا احساسات خود را به گونه ای سازنده به سمتی دیگر سوق دهید. احساسات خود را کاملا آشکارا بیرون بریزید تا در دراز مدت احساس شادابی و سلامت بیشتری داشته باشید.

3 – خاطره بسازید و هیچ گاه به سراغ مقایسه نروید

تاکنون این فکر به ذهنتان خطور کرده که سری به فیس بوک بزنید و پست هایی که دیگران در رابطه با کارهای شگفت انگیزی که انجام داده اند را بخوانید؟ مطمئنا دیدن افرادی که به دور دنیا سفر می کنند و به استراحت می پردازند و به رستوران های زیبا می روند، احساسات شما را قلقلک می دهد و حتی شده این فکر به ذهنتان خطور کند که «چرا من به سراغ انجام کارهای فوق االعاده نمی روم؟»

دقیقا! چرا که نه؟ به جای اینکه روزهای خود را به بطالت بگذارید، سعی کنید از خانه بیرون بروید و خاطرات خوبی با دوستانتان بسازید. همه آن چیزهایی که دوست دارید را انجام دهید و مهم تر از همه هیچ گاه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. مقایسه هیچ گاه باعث نمی شود که شما احساس رضایت داشته و به یک زندگی ساده و شاد دست پیدا کنید. زیرا تنها انجام کارهایی که دوست دارید و باعث ایجاد خاطره در ذهن شما می شود می تواند لبخند رضایت را بر روی لبانتان نمایان کند.

از پیش داوری بپرهیزید و راه های ارتباطی را باز نگه دارید

4 – از پیش داوری بپرهیزید و راه های ارتباطی را باز نگه دارید

تاکنون در رابطه با دوستان و آشنایانتان فکرهایی در ذهن داشته اید و پس از مدتی به این مسئله پی برده اید که کاملا در اشتباه بوده اید؟ در واقع این قبیل کارها باعث می شود تا افراد نسبت به یکدیگر کینه به دل بگیرند و مشکلات دیگری را به وجود آورند که آن ها را از داشتن یک زندگی ساده و شاد محروم می کند.

از همین رو باز نگه داشتن راه های ارتباطی و مطرح کردن مستقیم سوالی که ذهنتان را به خود مشغول کرده، باعث می شود تا علاوه بر جلوگیری از ایجاد سوء تفاهم، رابطه سالم تر و البته شادتری را داشته باشید.

5 – از رفتارهایتان نترسید، چون رفتار، قوی تر از گفتار است

مطمئنا همه ما در وضعیتی قرار گرفته ایم که اطرافیانمان نیاز به آرامش دارند؛ اما نمی دانیم که چگونه این خواسته شان را برآورده سازیم. زیرا بر این باوریم که هیچ کاری از ما ساخته نیست. ترس به سراغمان می آید و اوضاع را از آن چیزی که هست بدتر می کند.

در بسیاری از مواقع آنها هیچ نیازی به حرف های شما ندارند و تنها بودن در کنارشان و گوش سپردن به حرف هایشان می تواند نیاز آن ها را برطرف سازد. به همین سادگی شما می توانید آرامش را به دوستانتان برگردانید؛ چون چنین حرکتی می تواند جای هزاران واژه را پر کند. مطمئن باشید که شما هم به یک زندگی ساده و شاد دست پیدا خواهید کرد.

 6 – دودلی را کنار گذاشته و تجربیات تازه ای به دست آورید

تاکنون برای شما پیش آمده که از برداشتن قدم های بعدی ترسیده باشید؟ و یا اینکه شک به دلتان راه پیدا کرده باشد؟ یک ضرب المثل می گوید: «معذرت خواهی بابت کاری، بهتر از اجازه گرفتن برای آن کار است» این مسئله نشان می دهد که شما همواره باید با اراده بالا به سراغ انجام کار بروید تا به موفقیت و رشد فردی موردنظر خود دست پیدا کنید.

حتی اگر به دلیل انجام آن مجبور به عذرخواهی شوید. این کار خیلی بهتر از انتظار برای دریافت تاییدیه گرفتن از دیگران است و ریسک بالایی را با خود به همراه دارد. از همین رو اگر می خواهید به سراغ انجام کاری بروید، حتما آن را به سرانجام برسانید تا یک زندگی ساده و شاد را احساس کنید. هیچ گاه از انجام دادن کارها نترسید و شک و تردید را به دل خود راه ندهید. زیرا تنها پس از انجام آن کار است که واقعا پی می برید آیا تمایل به ادامه دادن آن دارید یا خیر.

فعالانه تلاش کنید و بیهوده نگران نباشید

7 – فعالانه تلاش کنید و بیهوده نگران نباشید

در بسیاری از مواقع نگرانی های بیهوده ای که از آینده داریم باعث پیچیده تر شدن مسائل می شود. از همین رو توصیه می شود که وقت خود را صرف انجام کارهایی کنید که کنترل آن دست شماست. به عنوان مثال اگر به دنبال راه اندازی کسب و کاری جدید هستید، برداشتن گام های کوچک و ساده در این راستا می تواند رویایی بسیار دل انگیز را برای شما ایجاد کند.

هر چند که هیچ ضمانتی برای محقق شدن آن وجود ندارد؛ اما با تمرکز بر روی مسائل کوچک و همچنین قرار گرفتن در مسیر درست می توانید انتظار آینده ای روشن و یک زندگی ساده و شادتر را داشته باشید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx