قانون جذب در ورزش و کسب موفقیت های ورزشی

2 comments
12 Min Read

قانون جذب یا به عبارتی تصویرسازی رویا و هدف، استفاده از تصورات ذهنی و انرژی فکر شما است. امروزه استفاده از قانون جذب در ورزش و بین ورزشکاران حرفه ای و موفق در سراسر دنیا متداول است. اگرچه همه ما به یک اندازه در ذهن مان می توانیم تصویرسازی کنیم ولی هرچقدر که سن ما بالا می رود، تصویرسازی های ذهنی ما بیشتر به سمت افکار منفی گرایش پیدا می کند.

تصورات کودکی

شما در زمان کودکی رویاها و تصورات بی انتها و بسیار بزرگ تری از رویاهای دوران بزرگسالی داشتید. علاوه براین، شما رویاهای تان را باور داشتید. اما هر چند سال که می گذرد، تصورات شما به مرور تغییر می کند و شک و تردید به رویاهای تان رخنه می کند.

تصاویر ذهنی از موفقیت و شادی توسط ترس از شکست نابود می شوند. هجوم افکار منفی به سمت مغز شما، باورهای تان را محدود می کند. آنها اعتماد بنفس و خودباوری را در شما از بین می برند و در نهایت، عادت به مرور شکست های گذشته و احتمالا آینده باعث ایجاد موانع زیادی در سر راه موفقیت شما می شود.

تغییر دادن تصورات نیاز به تمرین و ممارست دارد اما فواید آن آنقدر زیاد است که ارزش سختی کشیدن را دارد.

استفاده از هنر تصویرسازی برای ایجاد انرژی مثبت

این کار خیلی پیچیده نیست. تمام آن چیزی که شما نیاز دارید، رویاپردازی است. آرامش داشته باشید و به ذهن تان اجازه دهید تا دستاوردی را خلق کند که برایتان حسی لذت بخش به همراه می آورد. لزومی ندارد که این دستاورد ایده آل و بی نقص باشد.

مهم ترین چیز برای تمرین این کار این است که مصمم و ثابت قدم باشید تا همیشه حس خوبی داشته باشید. هرچقدر شما در طی این مسیر و حرکت تان به طرف هدف، آرامش بیشتری داشته باشید، بیشتر درگیر این فرآیند می شوید و تعهدتان به آن بیشتر می شود و هرچقدر به آن متعهدتر باشید، دستیابی به آنها برایتان راحت تر و طبیعی تر می شود.

کارکرد قانون جذب در ورزش

وقتی شما موفقیت ورزشی مورد علاقه تان را تصور می کنید و با انرژی مثبت در ذهن تان آن را می سازید، چند عامل وجود دارند که به کارکرد نیروی جذب کمک می کنند.

دیدگاهی که وجود دارد کاملا از جنبه تحقیقات روانشناسی و فیزیولوژیک است و تشریح آن به طور مستقیم و از جنبه متافیزیک مرتبط با قانون جذب است.

بررسی علمی تاثیر استفاده از قانون جذب در ورزش

بر اساس تحقیقات روانشناسی مرتبط با تاثیر استفاده از قانون جذب در ورزش، وقتی شما یک سناریو را در ذهن تان تصور کنید، امواج مغزی شما در حقیقت به شیوه ای رفتار می کنند که انگار شما کاملا از جنبه جسمی و فیزیکی درگیر این سناریو بوده اید. این یعنی تا جایی که ذهن شما پرواز می کند، تصویرسازی ذهنی شما همان قدر که تمرین فیزیکی و جسمی می تواند نتیجه بخش باشد، ثمربخش است.

به عبارتی، با تصورات مداوم شما، مغزتان به ذهن می سپارد که چه سیگنال هایی را به بدن بفرستد تا جسم تان را برای آن رویداد ورزشی آماده کند.

مثلا اگر شما یک اسکی باز هستید، با نیروی جذب و تصویرسازی ذهنی می توانید ذهن تان را به گونه ای آماده کنید تا برای روبروشدن با موانع، شیب ها و چرخش ها آماده باشد.

یا اگر عضو یک تیم ورزشی باشید، تصویرسازی به شما کمک می کند تا از قبل برای تعیین برنامه بازی خود آماده شوید و نحوه حرکات بدنی تان را برای انجام مهارت ها یا تکنیک ها ترسیم و تصحیح کنید.

اعتماد بنفس و کسب آن با استفاده از قانون جذب در ورزش

اعتماد به نفس به نوبه خود یک عامل اصلی و سرنوشت ساز در کسب موفقیت های ورزشی است. اما چگونه می توان اعتماد بنفس داشت. جواب این است: استمرار.

وقتی خودتان را به طور مداوم و مستمر در یک سناریوی خاص که در ذهن تان ساخته اید، تصور می کنید، به شما کمک می کند تا در آن حیطه بخصوص، اعتماد بنفس خود را بسازید.

برای ورزشکاران ثابت شده است که تصویرسازی رویداد ورزشی خاص آنها باعث رهایی از اضطراب ناشی از اجرا در آن رویداد می شود و درنتیجه به بالا بردن اعتماد بنفس آنها کمک می کند.

اعتماد به نفس در ورزش

واقع بینی و کسب آن با استفاده از قانون جذب در ورزش

یک عبارت رایج در قانون جذب وجود دارد که می گوید: افکار به واقعیت می پیوندند. یعنی هر چیزی که شما در ذهن تان بتوانید تصور کنید، می توانید در دستان خود داشته باشید. اما حقیقت این است که ظهور و آشکار شدن تصورات تماما ناشی از اتحاد و هم سو شدن انرژی ها است. اینکه تمام انرژی خود را در یک کانال واحد و به سمت هدف تان روانه کنید و سپس به رویای تان اجازه دهید که راهش را به سمت شما پیدا کند.

انرژی های لازم برای تحقق یک رویا، افکار شما، احساسات و رفتارتان هستند. معمولا یک تصویرسازی منظم و مداوم که در شما احساس هیجان و اشتیاق نسبت به آینده ایجاد می کند، برای متحد کردن افکار، احساسات و رفتارهای تان کافی است.

همان طور که ما می دانیم، ورزشکاران به شکل ویژه ای در بروز انرژی جسمی خود به سوی اهداف شان واقعا خوب عمل می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از ستاره های ورزشی با استفاده از قانون جذب در ورزش موفق می شوند.

جذب انرژی با استفاده از قانون جذب در ورزش

وقتی شما به رویای تان و رسیدن به آن فکر می کنید، احساس آرامش دارید و درنتیجه باعث ایجاد اعتماد بنفس در شما می شود. وقتی شما احساس قدرت می کنید، قدرت بیشتری بعد از آن جذب می کنید. وقتی به خودتان باور دارید، اهداف ورزشی تان شروع به محقق شدن می کنند.

راهنمایی هایی برای تحقق قانون جذب در ورزش

سپاسگزاری

اولین قدم برای تحقق قانون جذب در ورزش این است که یک برنامه شکرگزاری منظم داشته باشید که روی تلاش های گذشته و سختی ها و مسیری که پیموده اید تمرکز کنید. این نکته بسیار مهم است که اسیر آمال و آرزوها و نداشته های تان نشوید و هر چیزی که موفق به کسب آن شده اید را فراموش نکنید.

برای هر موفقیتی، هرچند کوچک، جشن بگیرید.

شکرگزاری یکی از قدرتمندترین امواج حسی است که شما می توانید از آن برای تحقق قانون جذب در ورزش استفاده کنید. زیرا وقتی شما بخاطر داشتن چیزی شکرگزار باشید، آن چیز در شما مدام قوی تر شده و شما بیشتر شکرگزار خواهید بود. ما به این اتفاق حلقه شکرگزاری می گوییم.

تمرین تایید کردن

تاییدها و تصدیق ها روشی عالی در تحقق قانون جذب در ورزش است زیرا ذهن تان را برای کسب موفقیت بهتر برنامه ریزی می کنید.

همه ما ذهنی برنامه ریزی شده داریم. برنامه ریزی که به شکل باورهایی از خواسته های مان وجود دارند و همگی در دوران خردسالی توسط خانواده و اطرافیان در ذهن ما شکل گرفته اند. این ممکن است وحشتناک به نظر برسد اما فقط بخشی از ذهن ما هستند.

ما برای خلق باورهای جدید باید به ذهن ناخودآگاه خود، یعنی منشا تمام الگوهای فکری مان دسترسی پیدا کنیم. ذهن ناخودآگاه ما در ۷ سالگی متوقف می شود، پس برای تعلیم آن باید مانند یک کودک ۷ ساله با خود برخورد کنیم.

برای پیاده‌ سازی قانون جذب در ورزش ، شما می توانید این کار را با تاییدهای مداوم و مکرر انجام دهید. جملات ساده ای که باید برای نفوذ به ذهن تان، مدام با خود تکرار کنید:

  • من به اهداف ورزشی ام می رسم
  • بدن من قوی است
  • اعتمادبنفس من بالا است

رویاپردازی

وقوع موفقیت تان را از ابتدا تا انتها در ذهن تان تصور کنید. این کار واقعا آرامش بخش است. هرگاه برای رویاپردازی و تصور موفقیت تان وقت پیدا کردید از انجام آن دریغ نکنید، حتی قبل از خواب.

حفظ دید مثبت

کارهایی انجام دهید که تفکرات ذهنی تان را مدام مثبت نگه دارند؛ هر کاری که باعث ایجاد حس خوش بینی نسبت به تحقق رویاهای تان می شود، تا لحظه تحقق اهداف تان را در ذهن تان زنده نگه دارید. با تمرکز بر روی احساس خوشایند ناشی از آن، افکار منفی و محدود کننده را از خودتان دور کنید.

کارو تلاش سخت

قانون جذب در ورزش به معنی این نیست که یک جا بنشینید و به انتظار معجزه باشید بلکه باید سخت تلاش کنید.

تمرین های جسمی

هم به قدرت جسمی و هم فکری تان اجازه دهید تا در یک راستا و با هم حرکت کنند. هیچ چیزی رایگان از آسمان برای شما فرود نمی آید. زمانی رویا های تان محقق می شوند که تمام انرژی های تان را با هم متحد کنید، یعنی افکار، احساسات و رفتارتان را. وقتی شما  اتحاد نیروهای تان را حفظ کنید، جهان هم فرصت هایی در اختیار شما قرار می دهد تا بخشی از سفر موفقیت تان شوند.

حرف زدن درباره آرزوها

یکی از ساده ترین راه ها برای تصور کردن رویای تان حرف زدن درباره آن است. اگر یک دوست صمیمی، عضوی از خانواده و یا مربی ورزشی دارید که علاقمند به حمایت شما است، با آنها زمان هایی را برای صحبت کردن درباره برنامه های تان برای رسیدن به اهداف تان اختصاص دهید.

وقتی که شما با هم صحبت می کنید و از تبادل نظرات هیجان زده می شوید، یک تصویر ذهنی از هدف تان به طور طبیعی در مغز شما شکل می گیرد.

با اعتماد بنفس درباره هدف تان حرف بزنید، طوری که نشان دهید به طور محکم و قوی پای رسیدن به اهداف تان ایستاده اید.

با انجام تمارین برای تحقق قانون جذب در ورزش قطعا یک ورزشکار موفق خواهید بود.

۴.۳/۵ - (۹ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx