عادات بد و 10 موردی که باید همین امروز کنار گذاشته شوند

1 comment
14 Min Read

آیا از عادات بد خود در طول روز آگاهی دارید

آیا از عادات بد خود در طول روز آگاهی دارید

اگر کمی به کارهای روتین روزانه خود نگاه کنیم، متوجه می شویم که کارهای بیهوده زیادی وجود دارد که از آن ها به عنوان عادات بد یاد می شود و ما در طی روز آن ها را انجام می دهیم. اما همین عادات بد از رسیدن به موفقیت و استفاده بهینه از زمان‌مان جلوگیری می کند. از همین رو گفته می شود برای این که بتوان به فردی موفقیت تبدیل شد و از توانایی های خود به درستی استفاده کرد، باید به خوبی بتوانیم از انجام این عادات بد خودداری کنیم و به سمت بهره وری برویم.

وقتی از بهره وری صحبت می کنیم باید بدانید که چیزهای به ظاهر جزئی به راحتی می تواند تفاوت های زیادی را در زندگی ایجاد کند که حتی تصور آن در ذهن شما غیرممکن بود. از همین رو در نظر داریم ۱۰ مورد از رایج ترین عادات بد که در زندگی بسیاری از افراد دیده می شود را خدمت شما شرح دهیم.

در وهله اول باید بدانید شخصیت شما، در نتیجه مجموعه ای از عادت های شما به وجود می آید. از همین رو زمانی که به عادات بد اجازه ورود به زندگی تان را می دهید، این عادت ها به روش های مختلف شما را از مسیر رسیدن به موفقیت در زندگی دور می کنند. این عادات بد مانند یک موجود موذی شما را با چالش های مختلفی درگیر می کنند و به آرامی در وجود شما ریشه می دوانند؛ به گونه ای که حتی متوجه زیانی که به شما می رسانند هم نمی شوید.

برای این که بتوانید عادت های بد زندگی تان را کنار بگذارید، در وهله اول باید خودکنترلی بسیار خوبی داشته باشید. طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده می توان دریافت که رسیدن به خودکنترلی به واسطه اهمیتی که در رسیدن به موفقیت دارد، ارزش تلاش کردن و قدر نهادن به آن را خواهد داشت.

در واقع خودکنترلی به طور مستمر بر روی شکل گیری عادات خوب و در نهایت از بین رفتن عادات بد موثر بوده و می تواند به منزله ی پایه و اساس اخلاق کاری خوب عمل کند. خودکنترلی را می توان مانند عضله ای دانست که برای رسیدن به فرم ایده آل به ورزش نیاز دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – از تلفن، تبلت یا رایانه در رختخواب استفاده نکنید

اولین عادت بدی که امروزه به شکل جنون آمیزی در تمامی افراد شکل گرفته، استفاده از تلفن، تبلت و یا رایانه در رختخواب است. این یکی از عادات بد افراد است که به راحتی و بدون این که حتی متوجه آن شوند، بر روی خواب و حتی بهره وری آن ها تاثیرگذار خواهد بود.

باید به این مسئله آگاه باشید که نور آبی از جمله نوراهایی است که به صورت مستقیم از طریق خورشید منتشر می شود و با قرار گرفتن چشم ها در معرض این نور، ترشح هورمون خواب متوقف می شود. بعدازظهر نیز خورشید فاقد این نور بوده و همین مسئله ترشح تدریجی ملاتونین یا همان هورمون خواب را با خود به همراه دارد. در هنگام شب اما به دلیل این که مغز هیچ نور آبی را دریافت نمی کند، ترشح ملاتونین به بالاترین حد خود می رسد و در نتیجه افراد به خواب می روند.

اما امروزه گوشی های هوشمند از نور آبی با طول موج کوتاه بهره مند بوده که استفاده از آن توسط افراد آن هم شب هنگام تولید ملاتونین را با اختلال مواجه می کند. در نتیجه کیفیت خواب و توانایی آن ها در به خواب رفتن را با مشکل مواجه می کند. همه ما به این موضوع آگاه هستیم که خواب ناکافی عوارض بسیار زیادی را با خود به همراه دارد. از همین رو بهترین توصیه ای که در این راستا وجود دارد پرهیز از استفاده دستگاه هایی همچون تبلت، تلفن و… پس از شام است.

گشت و گذارهای ناگهانی در اینترنت را کنار بگذارید

۲ – گشت و گذارهای ناگهانی در اینترنت را کنار بگذارید

طبق گفته کارشناسان برای این که بتوانید در انجام کاری آن هم به طور کامل غرق شوید، باید ۱۵ دقیقه مداوم بر روی آن تمرکز داشته باشید. پس از این ۱۵ دقیقه که روانشناسان آن را حالت فلو می نامند، حالت اشتیاق و بهره وری و هیجان در افراد به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

در واقع این حالت ۵ برابر حالت عادی بهره وری افراد را افزایش می دهند. از همین رو زمانی که در حال انجام کاری هستید و ناگهان به سراغ گشت و گذار در اینستاگرام، اخبار، نتیجه مسابقه ورزشی و… می روید، از حالت فلو خارج خواهید شد. این مسئله به این معنی است که ۱۵ دقیقه دیگر تمرکز پیوسته را تجربه کنید تا حالت فلو دوباره برای شما رخ دهد. پس برای افزایش بهره وری خود و موفقیت در زندگی این عادات بد خود را کنار بگذارید.

۳ – از نگاه کردن به گوشی در طول گفتگو خودداری کنید

شاید باور این مسئله کمی سخت باشد، زیرا اکثر ما این روزها این کار را انجام داده ایم. اما در طی یک گفتگو هیچ چیز به اندازه نگاه کردن به گوشی و حتی خواندن یک پیامک نمی تواند ناراحتی دیگران را به همراه داشته باشد. معمولا افراد در حین گفتگو، از تمام انرژی خود برای بیان شرح مسئله استفاده می کنند و به نوعی در گفتگو غرق می شوند. اما زمانی که این کار از جانب افراد سر می زند، به فرد مقابل این پیام را می رساند که همصحبتی با او ها را دوست ندارند و منتظر اتمام گفتگو هستند. پس لازم است که هر چه سریع تر این عادات بد خود را رها کنید.

۴ – پیام هایتان را بلافاصله نخوانید

چهارمین مورد از عادات بد که تقریبا همه به آن گرفتار هستیم، خواندن بلافاصله پیام ها و همچنین وقت گذاشتن برای آن هاست. محققان از این عادت به عنوان کابوسی برای بهره وری یاد می کنند. در واقع طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده می توان دریافت که هر زمان که گوشی تلفن به صدا در می آید و افراد بلافاصله به سراغ آن می روند، در کاهش بهره وری تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. از همین رو توصیه می شود به جای انجام این کار، زمانی را برای خواندن تمامی ایمیل ها و پیامک هایتان تعیین کنید. این کار تاثیر بسیار زیادی در بالا رفتن بهره وری و رسیدن به اهدافتان خواهد داشت.

«نه» گفتن را یاد بگیرید

۵ – «نه» گفتن را یاد بگیرید

طی تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده می توان دریافت که آن دسته از افرادی که به سختی «نه» می گویند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به استرس و فرسودگی جسمی و ذهنی و حتی افسردگی هستند. در واقع نه گفتن برای بسیاری از افراد چالش به حساب می آید و حتی می تواند آن ها را از خود کنترلی خارج کند. افراد موفق از «نه» به عنوان واژه ای قدرتمند یاد می کنند که هیچ گاه بیان آن نباید هراسی را برای افراد به همراه داشته باشد.

در حین گفتگو اگر کمی هوش و ذکاوت خود را به کار گیرید، از عباراتی همچون «فکر نمی کنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم بتوانم» استفاده نمی کنید. در واقع نه گفتن نوعی انجام وظیفه جدید به حساب می آید که گویی شما به وظایف فعلی خود احترام گذاشته اید و در تلاش برای انجام موفق آن ها هستید. این موضوع را به خودتان بقبولانید که نه گفتن، نشانه ای از خودکنترلی به حساب می آید و می تواند از اثرات منفی وظایف جلوگیری به عمل آورد. پس اگر شما هم در نه گفتن تردید دارید، وقت آن است که این مورد از عادات بد خود را کنار بگذارید.

۶ – فکر کردن به افراد سمی

همواره افراد سمی بسیار زیادی در اطراف شما حضور دارند که به اشکال گوناگون ناراحتی و عصبانیت را برای شما فراهم می آورند. از همین رو به جای فکر کردن به این قبیل از افراد، سپاسگزاری از اشخاص دیگری که همواره آرامش را برای شما به همراه دارند را تمرین کنید.

۷ – هیچ گاه چند کار را در طول جلسه انجام ندهید

هرگز نباید کارهایتان را کم توجه جلوه دهید، خصوصا اگر در یک جلسه حضور دارید. اگر جلسه ای که در آن حضور دارید از اهمیت بالایی برخوردار نیست، اصلا وقت خود را برای شرکت در آن تلف نکنید. اما اگر احساس کردید که این جلسه می تواند فواید خوبی را برای شما به همراه داشته باشد، حتما در طول جلسه تمام کارهای دیگر را کنار بگذارید و تمام تمرکز خود را معطوف آن کنید.

انجام دادن چند کار در طول جلسه، از جمله عادات بد است که در کاهش بهره وری تاثیر چشمگیر داشته و حتی این احساس را به دیگران القا می کند که این جلسه برای شما اهمیت ندارد. حتی می تواند به کار شما نیز لطمه وارد کند.

۸ – سخن چینی را کنار بگذارید

یکی دیگر از عادات بد که بسیاری از افراد خصوصا در محل کار انجام می دهند، وقت گذاشتن برای سخن چینی است. این دسته از افراد از بیچارگی دیگران لذت می برند. آن ها در ابتدا تلاش می کنند تا نسبت به خطاها و همچنین لغزش های دیگران آگاهی پیدا کنند و سپس از این موضوع بر علیه آنان استفاده نمایند. اما گذشت زمان نشان می دهد که این کار علاوه بر خسته کننده بودن، شرمندگی را نیز برای آنان به همراه دارد. همواره نکات مثبت بسیار زیادی در اطراف ما وجود دارد که صحبت کردن از آن ها می تواند بسیار جذاب تر باشد.

تا زمانی که مطمئن نشده اند اقدام نمی کنند

۹ – تا زمانی که مطمئن نشده اند اقدام نمی کنند

اکثر نویسنده ها، ساعات بسیار زیادی را صرف طوفان فکری و حتی ساختن کاراکترهای مختلف می کنند و حتی صفحات بسیار زیادی را می نویسند که هرگز حتی گوشه از آن را به داخل کتاب خود راه نمی دهند. آن ها بر این عقیده اند این کار می تواند به رشد ایده آن ها کمک کند. اما بسیاری از ما در زندگی عادی خود ترجیح می دهیم که در زمان شروع، هیچ حرکتی از خود انجام ندهیم؛ زیرا به خوبی می دانیم که ایده ای عالی را در ذهن نداریم و شاید نتیجه نهایی هیچ گاه به آن چیزی که در ذهن داریم حتی نزدیک هم نباشد. اما نکته اینجاست تا زمانی که انجام کاری را شروع نکنید و به ایده تان زمان ندهید تا تکامل پیدا کند، چگونه از عالی بودن و یا نبودن آن اطمینان دارید؟!

۱۰ – خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

زمانی که خود را با دیگران مقایسه می کنید و این کار احساس لذت و رضایت را برای شما به همراه دارد، باید بدانید که دیگر نمی توان شما را صاحب شادی دانست. در واقع زمانی که به دلیل انجام کاری احساس خوبی در شما ایجاد شده، نباید اجازه دهید که عقاید و دستاوردهای دیگران، مانع از بروز این احساس خوب در شما شود.

شاید نشان ندادن واکنش نسبت به عقاید دیگران بسیار سخت است، اما همواره این مسئله موجب تردیدهایی در افراد می شود. شما همواره باید کارهایتان را بدون هیچ فکری درباره دیگران انجام دهید. یادتان باشد ارزشی که برای خودتان قائل می شوید ارزشمندتر از عقاید و گفته های دیگران است؛ پس این عادات بد خود را کار بگذارید.

موفق باشید

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx