قانون ۵ دقیقه چیست؟ چگونه قانون ۵ دقیقه را اجرا کنیم؟

1 comment
13 Min Read

ممکن است داشتن شغلی تمام وقت، خانواده، برنامه کاری پر مشغله و … شما را به این باور برساند که برای هیچ کاری وقت ندارید و حتی نمی توانید برای ساده ترین کارهای مربوط به خودتان وقت بگذارید. اما شاید ما بتوانیم این طرز تفکر را تغییر دهیم و بهانه ای برای نداشتن وقت کافی نتراشیم. چه می شود اگر ما بتوانیم عاقلانه تر و بهتر از زندگی خود استفاده کنیم؟ به همین منظور ما قانون ۵ دقیقه را مطرح می کنیم.

امروزه تکنیک های بسیاری جهت موفقیت در زندگی، کار، تحصیل و … ارائه شده است. هر کدام از آن ها روش های خاص خود را دارند و بر مبنای آموزش هایی شما را به سمت و سوی موفقیت روانه می کنند.

بازیگر اصلی

اما نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که اصلی ترین عامل موفقیت هر فرد این تکنیک ها نیستند بلکه ذهن خود اوست. بله درست شنیدید! ذهن خود شما می تواند موفقیت را رقم بزند. تمام تکنیک های موجود هم بر اساس تقویت ذهن به شما در رسیدن به موفقیت کمک خواهند کرد.

 اگر به توانایی ذهن خود باور نداشته باشید، نمی توانید به اهداف خود برسید یا در مسیر درستی گام بردارید. توانایی های ذهن تا اندازه ای زیاد هستند که حتی می توانند به شما در رسیدن به اهداف مالی هم کمک کنند. اگر ذهن و فکر خود را دست کم‌ بگیرید از خیلی اهداف و شرایط زندگی عقب می مانید. توانمندی ذهنی گاهی با نام های متفاوتی مانند ذهن آگاهی، قانون جذب و … به شما معرفی شده اند. اما در این مقاله قصد داریم یکی دیگر از تکنیک های توانمند سازی ذهن را برای شما ارائه دهیم. این تکنیک که با نام قانون پنج دقیقه شناخته می شود، کمک بسیار زیادی به شما در زمینه موفقیت خواهد کرد.

قانون پنج دقیقه چیست؟

قانون پنج دقیقه، قانونی است که اخیرا بسیار بر سر زبان ها افتاده است. اگر کسی هستید که در کار های خود تعلل ایجاد می کنید و همیشه برای کار های خود وقت کم می آورید توصیه می کنیم که از قانون پنج دقیقه استفاده کنید. این قانون می‌گوید که اگر کاری را عقب انداخته اید فقط ۵ دقیقه زمان صرف کنید و فضای کافی به وجود بیاورید و کارهای عقب مانده تان را انجام دهید.

سخت ترین مرحله هر کاری شروع آن است، پس اگر کار خود را شروع کرده اید، مطمئن باشید که پس از ورود به آن حتی برای پنج دقیقه، ادامه دادن کار و شرایط بسیار آسان خواهد شد و چه بسا که کار را به اتمام برسانید. با این حال این فقط تنها تکنیک و دلیل معروف شدن قانون پنج دقیقه نیست.

قدرت قانون ۵ دقیقه

 این قانون پتانسیل قوی دارد که شما را با خود درونی تان آشنا تر کند و حتی شما و درونتان را به باد انتقاد بگیرد. قانون ۵ دقیقه می تواند یک دعوت نامه تمام عیار برای رفع ناراحتی های شما باشد. علاوه بر این اگر دقت کرده باشید ما برخی از کار ها را انجام نمی دهیم زیرا این ایده را داریم که باید ساعت ها کار کنیم تا به نتیجه مطلوب خود برسیم. این ایده فکری به شدت اشتباه است و همین فکر غلط باعث شده تا ما ساعت ها، روز ها و حتی سالیان سال از رسیدن به مقصود خود دور بمانیم.

 بهتر است بدانید که ۱۵ دقیقه تفکر عمیق و درست و تمرکز عالی بسیار بهتر از یک ساعت کار ناقص و وطیفه ای قطع شده است. از این رو بهتر است از قانون ۵ دقیقه کمک بگیریم. حال که مفهوم قانون ۵ دقیقه را دانستیم در ادامه به این می پردازیم که چگونه می توانیم قانون پنج دقیقه را در زندگی خود به کار ببریم و از آن استفاده نماییم.

چگونه می توانیم قانون پنج دقیقه را در زندگی خود اجرا کنیم؟

بیاید با خودمان روراست باشیم و صادقانه با خود برخورد کنیم. در مورد قسمت هایی از زندگی که تا به حال درباره آن فکر نکرده اید و حتی کار هایی که شروعش نکرده اید یا آن ها را نصفه رها کردید کمی بیندیشید. متوجه همه چیز خواهید شد. تنها چیزی که شما را از رسیده به اهداف خود باز می دارد، عدم اقدام است. اگر شما برای کاری هر چند آسان شروع نکنید و دست به فعالیت نزنید، نمی توانید زندگی خود را پیش ببرید. فرض کنید می خواهید به کشور جدیدی سفر کنید. برای حضور در آن کشور لازم است که زبان جدیدی را بیاموزید و بتوانید به زبان مردم آن کشور صحبت کنید. بنابراین شما برای شروع برنامه اموزش زبان انگلیسی خود برنامه ریزی خواهید کرد. اما ممکن است آن را هیچ وقت شروع نکنید یا از ادامه آن سر باز زنید.

کاربردهای قانون ۵ دقیقه

این جاست که قانون پنج دقیقه به کمک شما می آید.‌ اگر تمایلی به خواندن کتاب های آموزشی یا رفتن به کلاس های درسی ندارید می توانید از اپلیکیشن های رایگان آموزش زبان های مختلف استفاده کنید. می توانید پنج دقیقه در روز برای یادگیری زبان مورد نظر وقت بگذارید. خواهید دید که این پنج دقیقه ها پس از مدتی افزایش می یابد و روزی خواهد رسید که شما ساعت ها زمان صرف مطالعه و یادگیری زبان جدید مد نظرتان خواهید کرد. در ادامه باید ۵ دقیقه خود را منعطف کنید. یعنی فقط از یک روش یادگیری استفاده نکنید.

قانون ۵ دقیقه

‌می توانید زمان هایی را به دیدن فیلم های زبان اصلی اختصاص دهید. پس شما با انجام این روش ها فقط برای ۵ دقیقه در روز خود را برای فعالیت علمی و آموزشی آماده کرده اید و همین باعث پیشرفت روز افزون شما خواهد شد. بعد از تنها یک‌ ماه تلاش و مطالعه با تکنیک پنج دقیقه خواهید دید که دامنه لغات شما بسیار گسترده شده است و به راحتی می توانید مکالماتی عالی داشته باشید.‌ همین مثال به راحتی نشان می دهد که شما می توانید این قانون را در سایر زمینه های زندگی خود نیز اعمال کنید و بهانه هایی مانند ” من وقت این کار را ندارم ” را به کل کنار بگذارید.

مثال هایی از استفاده از قانون ۵ دقیقه

 مثلا اگر ۵ دقیقه در روز به ورزش های کوتاه بپردازید، در پایان یک ماه شاهد موفقیت خود و بهبود شرایط جسمانی تان خواهید بود. بنابر این باید قدر این ۵ دقیقه ها را دانست. همه ما در روز ۵ دقیقه وقت آزاد و بیکاری داریم. این کار را می توانیم برای تمرین مراقبه یا مدیتیشن هم انجام دهیم. فرض کنید شما تمایل دارید در روز ۲۰ یا سی دقیقه وقت برای مدیتیشن بگذارید اما وقت لازم برای انجام آن را ندارید یا حداقل خودتان این گونه فکر می کنید. پس سعی کنید از قانون ۵ دقیقه استفاده نمایید و فقط پنج دقیقه در روز تمرین ساده ای از مدیتیشن را انجام دهید.

 اگر هر روز ساعت ۸ صبح از خواب بر می خیزید سعی کنید ساعت خواب خود را به ۷ و پنجاه و پنج دقیقه تغییر داده تا بتوانید ۵ دقیقه به تمرین مدیتیشن بپردازید. حال فرض کنید شما هر روز ۵ دقیقه را صرف یادگیری زبان جدید می کنید، پنج دقیقه تمرینات مدیتیشن انجام می دهید و پنج دقیقه هم تمرین ورزشی ساده ای انجام می دهید. به نتیجه بنگرید! شما در ۱۵ دقیقه توانستید ضمن یادگیری یک مهارت جدید، به سلامتی روحی و جسمی خود هم ‌بپردازید. آیا ۱۵ دقیقه در روز به شما فشاری وارد خواهد کرد؟ قطعا خیر. اما نتیجه رضایت بخش خواهد بود.

اثر گذاری قانون جذب

وقتی کاری را هر روز و پشت سر هم انجام دهیم، باعث می شود تا روز بعد دوباره به کار های بیشتری بپردازیم. با این کار برای خود عادات جدیدی ایجاد خواهیم کرد. و در ادامه می توانیگ افزایش زمان عادت ها را به آرامی شروع کنیم. شاید بعد از دو ماه هر قاعده شما برای ۲۰ دقیقه در روز افزایش پیدا کند. ببینید قانون پنج دقیقه می تواند در زندگی شما معجزه ایجاد کند. حال پیشنهاد می کنم که به طور معکوس به قانون ۵ دقیقه فکر کنید.

 اگر ۵ دقیقه در روز هیچ کاری انجام ندهید چه تاثیری بر روند زندگی شما خواهد داشت؟ ممکن است با خود فکر کنید که این پنج دقیقه هیچ تاثیری در زندگی من نخواهد داشت اما واقعیت این نیست. هر وقت تصمیم بگیرید که اقدامی نکنید حتی برای ۵ دقیقه، در واقع دارید خود را از پیشرفت و رویا های تان دور می کنید و آن ها را به تاخیر می اندازید. با گفتم این نکات حال سعی کنید یک ماه آینده خود را تصور کنید. تحقق اهدافتان چگونه است؟ چه حسی به شما خواهد داد؟ نتیجه را با خود تصور کنید. آیا احساس قدرت، آرامش یا شادی بیشتر نخواهید داشت؟ این ها همه از همان معجزات قانون ۵ دقیقه است.

سخن آخر

تا به حال به این فکر کرده اید که چه چیزی در درون شما باعث می شود که از رسیدن به اهداف خود باز بمانید؟ چه چیزی مانع شما شده است؟ برای موفقیت در هر چیزی، باید پیگیری کنیم که چگونه وقت خود را می گذرانیم و زمان را هدر می دهیم. ما نباید زمان خود را به روشی کنترل کننده و استرس زا پیگیری کنیم. قرار نیست دست از تفریحات زندگی برداریم بلکه باید درست و دقیق پیش برویم. قانون پنج دقیقه همین ددست بودن و دقیق بودن را پیگیری می کند.

 قانون پنج دقیقه که در این مقاله در رابطه با آن صحبت کردیم، به شما آموزش می دهد که باید برای موارد مهم وقت بگذارید. قانون پنج دقیقه باعث می شود تا ارتعاش بدن شما تغییر کند و به سمت و سوی مثبتی پیش برود. با استفاده از آن، می توانید چشم انداز صحیحی از زندگی خود بسازید و به خود ایمان بیاورید. همان طور که در قسمت های اساسی مقاله بیان کردیم، این قانون با تکنیک ها و روش های جذاب خود به راحتی می تواند ساختار ذهنی و عاطفی شما را تغییر دهد. سعی کنید با علاقه این قانون را انجام دهید و به انجام‌ هر چه صحیح تر آن اقدام کنید.

۳.۹/۵ - (۲۳ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx