توجه به اهداف بلند مدت در زندگی

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

توجه به اهداف بلند مدت در زندگی

اهداف بلند مدت و تاثیر آن در موفقیت

اکثر کارها و اعمال ما انسان ها در زندگی شخصی مانند استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی، پر خوری و رها کردن آرزوهایمان به خاطر این است که تنها به مسائل کوتاه مدت توجه می کنیم. دوستان عزیز سایت پرورش افکار این نکته مهم را بدانید که موفقیت در زندگی یک شبه و به سرعت اتفاق نمی افتد. تصمیمات کوچک می تواند انسان ها را با شکست مواجه کند. به همین خاطر باید از اشتباهات خود درس بگیریم، وارد عمل شویم و مقاومت کنیم. باید تا جایی که می توانیم حالات روحی و روانی خود را بهبود ببخشیم و بر اوضاع تسلط پیدا کنیم.

تصمیمات کوچک و کوتاه مدت چگونه اند؟!

اما دستیابی به موفقیت در زندگی با گرفتن تصمیمات کوچک میسر خواهد بود. به گونه ای که تصمیم بگیریم خود را به سطحی بالاتر برسانیم و سعی کنیم ذهن خود را پرورش دهیم تا بتوانیم محیط را تحت کنترل خود در آوریم. تصمیماتی از این جنس باعث می شوند در زندگی تجربیاتی به دست آوریم که آن مفهوم رسیدن به موفقیت در زندگی می باشد. این نکته را بدانید که هیچ فرد یا سازمانی موفق نشده در مدت زمان کوتاهی به نتایج و ثمرات دلخواه خود دست پیدا کند.

در سطح گسترده، مشکلاتی که دائما و به طور مداوم با آن ها رو به رو هستیم، به دلیل نتایج تصمیماتی است که اتخاذ می کنیم. بحران هایی که با آن رو به رو هستیم مانند مشکلات رسیدن به توازن تجاری، نافرجامی های آموزشی؛ مشکلات اعتیاد و مصرف مواد مخدر، همه و همه به دلیل کوته فکری های ما می باشد و این که بینش ما تنها تا حد نوک بینی می باشد.

نتیجه توجه به اهداف کوتاه مدت در جامعه

نتیجه توجه به اهداف کوتاه مدت در جامعه

ما انسان ها همچنین در جامعه به اندازه ای به رضایت مندی های کوتاه مدت و آنی توجه می کنیم که اکثرا مشکلات کوتاه مدت به شکل مشکلات بلند مدت در می آیند. کودکان ما در مدارس به فراگیری علم و دانش مشغول می شوند، چون به وسایلی از قبیل بازی های کامپیوتری، ویدیویی، موسیقی و آگهی های تجاری عادت پیدا کرده اند، و تمام این امکانات به آن ها هم رضایت کوتاه مدت و آنی می دهد. به همین خاطر است که روز به روز شاهد تعداد بیشتری از کودکانی هستیم که دچار اضافه وزن هستند به خاطر این که بیشتر اوقات از غذاهای آماده و فست فود تغذیه می کنند و به همین اکتفا می کنند.

توجه به کوتاه مدت در تجارت و کسب و کارها هم می تواند امری خطرناک و کشنده باشد. تصمیم برای این که توجه خود را روی امور بلندمدت معطوف کنیم مانند هر تصمیم دیگری در زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است و عدم توجه به این موضوع موجب خسارات مالی، اجتماعی و یا فردی خواهد شد که نتیجه آن عدم موفقیت در زندگی خواهد بود. در اینجا می خواهیم با نقل یک داستان اهمیت این موضوع را برای شما بازگو کنیم.

یک داستان واقعی!

پسر جوانی با آرزوی موسیقیدان شدن، روزی درس و مدرسه ی خود را رها کرد تا به دنبال آرزوها و رویاهای خود برود. او می خواست تبدیل به موسیقیدان معروفی شود ولی نمی دانست که رویاهایش به زودی تبدیل به واقعیت نخواهد شد. به همین خاطر در سن بیست و دو سالگی بود که ناگهان به خودش آمد و وحشت سرتاپای او را فرا گرفته بود که آیا واقعا تصمیمی که گرفته درست بوده یا نه؟! اصلا کسی به سبک و موسیقی او علاقه مند خواهد شد؟!

او به قدری بی پول شده بود که در رستوران ها و کافه ها پیانو می زد و از آن جایی که دیگر هیچ خانه و سرپناهی نداشت، شب ها را در رختشورخانه ای به صبح می رساند. نامزدی داشت که وجود او به پسر جوان انگیزه و دلگرمی می داد، ولی پس از مدتی نامزدش هم تصمیم گرفت او را رها کند و راه خود را ادامه دهد، چون واقعا خسته شده بود. پسر جوان پس از این که نامزدش او را ترک کرد تمام توجهش به یک چیز بود، این که هرگز دیگر در زندگی نمی تواند دختری مانند نامزدش پیدا کند. پس این یعنی زندگی اش به پایان رسیده، بلافاصله تصمیم گرفت دست به خودکشی بزند.

ولی خوشبختانه قبل از اقدام به این کار تصمیم گرفت به یک مرکز روانی برود و مشکلاتش را با آن ها در میان بگذارد. این کار سبب شد در مورد این که مشکلات واقعی زندگی اش چه هستند، چهارچوب های ذهنی جدید پیدا کند. او اکنون تمام آن مشکلات را پشت سر گذاشته است و وقتی به یاد آن روزهای سخت می افتد می گوید دیگر هرگز آن اتفاقات ناگوار در زندگی اش رخ نخواهد داد. و عقیده دارد مراجعه به این مرکز روانی یکی از بهترین تصمیماتی بود که در کل زندگی اش گرفته است.

رسیدن به موفقیت

تبدیل اهداف کوتاه به مدت به اهداف بلند مدت و رسیدن به موفقیت

تاثیری که این اتفاق روی زندگی این پسر داشت این بود که از آن به بعد هر مشکلی که برایش پیش می آمد، نمی توانست با گرفتاری های اشخاصی که در آن مرکز بودند مقایسه کند. او موفق شد با اتخاذ تصمیمات جدید و دنبال کردن آرزوهایش در بلندمدت به همه ی خواسته ها و موفقیت در زندگی دست پیدا کند.

بنابراین باید همواره این نکته را به خاطر داشت که رسیدن به چیزهایی که در کوتاه مدت غیرممکن به نظر می آید، در دراز مدت به پدیده ای سرشار از خوشبختی و موفقیت در زندگی تبدیل خواهد شد. این پسر جوان هم توانست با گرفتن تصمیمات درستی بر افسردگی و عدم موفقیت خود غلبه کند و انتظاراتش را از خودش بالاتر ببرد، باورهای جدید پیدا کند و از راهکارهایی استفاده کند که اطمینان داشت موثر واقع می شوند و او را به سمت موفقیت در زندگی رهنمون می کنند.

یکی از سخت ترین و دشوارترین لحظاتی که می تواند شما را یاری دهد این است که همواره باور داشته باشید که ممکن است در نعمت ها و موهبت های خداوند تاخیر وجود داشته باشد ولی هرگز آن ها را از ما دریغ نمی کند. اکثر اوقات آنچه در کوتاه مدت به نظر غیر ممکن می رسد، اگر با مقاومت و پافشاری همراه باشد در بلند مدت به حقیقت بدل می شود و ممکن و میسر خواهد بود. بنابراین برای دستیابی به موفقیت در زندگی باید خودمان را عادت دهیم که توجهمان را به بلندمدت معطوف کنیم.

برای این که بتوانیم همیشه این نکته را به ذهن بسپاریم، بهتر است فراز و نشیب های زندگی خود را به تغییر فصل ها تشبیه کنیم. همان طور که هیچ فصلی پایدار نیست و مفهوم زندگی هم به معنی کاشت، درو، استراحت و تجدید حیات می باشد. پس باید به خاطر داشت که اگر امروز مشکلی به وجود آمده، بهار هم از راه می رسد و این وضعیت دائمی نیست. هر انسانی تعریف منحصر به فردی در مورد هر یک از فصل های سال دارد. شما هم می توانید منتظر رسیدن فصل های بعدی زندگی تان باشید. ولی آیا بهتر نیست تجربیات تلخ و شیرین هر فصل را به خاطر بسپارید و از آن ها در جهت بهره مندی درست استفاده کنید.  

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx