7 مرحله برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای

نظرات 3
9 دقیقه مطالعه

سخنران حرفه ای

چگونه یک سخنران حرفه ای و شایسته شویم

دوستان عزیز سایت پرورش افکار قبل از هر چیزی باید به شما بگوییم که بهبود توان سخنرانی، موفقیت شما را در زندگی و شغل تان حدود پنج تا ده سال جلو می اندازد. توانایی سخنرانی در جمع کمک زیادی به اعتماد به نفس، شجاعت، وقار و اطمینان خاطر شما می کند، به همین دلیل است که به جرات می توان گفت یادگیری و ارتقای فن بیان و سخنرانی در جمع یکی از سرمایه گذاری های مهم و سودمند در تمام ابعاد زندگی می باشد؛ و شما اگر بخواهید برای رسیدن به موفقیت در زندگی کی توان آن را فرا بگیرید.

افرادی که قادر هستند در برابر مخاطبان زیادی صحبت کرده و به نحوی شایسته سخنرانی نمایند افرادی داناتر، باهوش تر، شایسته تر و اثرگذارتر از دیگران به نظر می آیند. شما زمانی که می ایستید و مقتدرانه شروع به صحبت می کنید، به نظر می رسد که آگاه تر و ماهرتر هستید و بیشتر از دیگران توانایی این را دارید که توجه دیگران را به سمت خود جلب نموده و آن ها را متقاعد نمایید.

1 – بر ترس خود غلبه کنید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کتاب های رکوردهای گینس اعلام کرده که برای انسان ها، ترس از سخنرانی در جمع بیشتر از ترس از مرگ می باشد. 54 درصد افراد بالغ سخنرانی در برابر جمع را در گروه بدترین تجربیات ممکن به شمار می آورند. حتی فکر کردن در مورد سخنرانی در برابر دیگران، هم می تواند حال افراد زیادی را بد کند. ضربان قلب آن ها را بالا ببرید و لرزه بر اندام آن ها بیندازید.

اما خوشبختانه همه ی آدم ها توانایی سخنرانی با اعتماد به نفس در برابر دیگران را دارا هستند. مدرس های بزرگ فن بیان و سخنرانی می گویند که دوست دارند در سمینارهای مربوط به سخنرانی به مخاطبان خود بگویند که همه ی انسان ها ذاتا یک سخنران عالی و حرفه ای هستند. به این دلیل که ما اولین سخنرانی در جمع را درست پس از تولد، کاملا برهنه و در اتاقی پر از افراد غریبه انجام داده ایم.

ترس از سخنرانی کردن در جمع، یک ترس آموخته شده است. هیچ کس با آن متولد نمی شود. افراد این ترس را در طول زندگی و در نتیجه تجربیات منفی آموزش می بینند. سپس این باور محدود کننده را در خود ایجاد می کنند که من این گونه هستم؛ اما این باور به هیچ وجه درست نیست و موجب عدم دستیابی شما به موفقیت در زندگی در ابعاد مختلف آن می شود.

سخنرانی یک مهارت آموختنی است

2 – سخنرانی یک مهارت آموختنی است

صلاحیت سخنرانی کردن و ارائه های درست درسی و کاری یک مهارت محسوب می شوند؛ یعنی عاداتی هستند که شما با تکرار و تمرین می توانید آن ها را آموزش ببینید. یک بار از شخصی به نام آلبرت هوبارد، یکی از پرکارترین نویسنده های تاریخ آمریکا سوال کردند که چگونه می توان به نویسنده ماهر و توانایی تبدیل شد؟ و او در پاسخ این سخن جاودانه را به زبان آورد: «تنها راه یادگیری نوشتن این است که بنویسید، بنویسید، بنویسید، بنویسید، بنویسید و بنویسید».

به عبارت گویاتر، تنها راه یادگیری سخنرانی این است که سخنرانی کنید، سخنرانی کنید، سخنرانی کنید، سخنرانی کنید، سخنرانی کنید و سخنرانی کنید. با تمرین سخنرانی در برابر گروه های کوچک و بزرگ، کم کم ترس ناپدید شده و با اعتماد به نفس، شجاعت و هیجان جایگزین می شود.

3 – شروع کنید

تعداد بی شماری از صاحبان کسب و کار روش سخنرانی اثرگذار و شایسته را از مدرسان پرسیده اند. به همه ی آن ها یک پاسخ داده شده است. این که برای کسب مهارت در سخنرانی و به طبع آن موفقیت در زندگی در یک انجمن محلی مربوط به سخنران ها عضو شوید و در جلسات هفتگی و ماهانه آن ها شرکت کنید.

این سازمان ها از روشی استفاده می کنند که روان شناس ها آن را حساسیت زدایی سیستماتیک می گویند. یعنی جلسات را به روشی برگزار می کنند که هر بار شما هم فرصت سخنرانی داشته باشید تا به تدریج بیشتر از خود سخنرانی به فکر آماده کردن آن باشید. به این روش رفته رفته مهارت شما در سخنرانی و فن بیان بیشتر و بیشتر می شود.

4 – تلاش کنید که در سخنرانی بهتر و بهتر شوید

تنها راه یادگیری سخنرانی این است که سخنرانی کنید. بزرگان و مدرسان سخنرانی می گویند که پس از سال های طولانی حضور در صنعت سخنرانی حرفه ای به این نتیجه دست پیدا کرده اند که ارتباط مستقیمی بین تعداد دفعات سخنرانی در برابر جمع و توان فرد در جذب مخاطبان وجود دارد.

یکی دیگر از مزیت های یادگیری مهارت سخنرانی در جمع، به غیر از ارائه های بهتر، فروش محصول بیشتر، کسب درآمد بالاتر و فراهم کردن زندگی بهتر برای خود و خانواده این است که اعتماد به نفس شما به شدت افزایش پیدا می کند.

سخنرانی

5 – ترس خود را دور بریزید

این گونه به نظر می رسد که ارتباط مستقیمی بین ترس طرد شدن، حساسیت شدید به نظرات و واکنش های دیگران و همچنین ترس از سخنرانی در برابر جمع وجود دارد. هر دوی این ترس ها در ضمیر ناخودآگاه در هم تنیده شده اند.

وقتی که شما بتوانید با تکرار و تمرین فراوان بر ترس از سخنرانی کردن در جمع غلبه نمایید، همزمان بر ترس از طرد شدن هم غلبه می کنید. زمانی که ترس از طرد شدن در شما رنگ می بازد، اعتماد به نفس تان برای نزدیک شدن به دیگران و تعامل با آن ها افزایش شگرفی پیدا می کند. فروشنده هایی که بر ترس از عدم پذیرش و بی تمایلی برای زنگ زدن به دیگران غلبه می کنند، با این تصور که مشتری احتمالی رفتاری منفی دارد و علاقه ای به محصول یا خدمت آن ها ندارد، به زودی می بینند که دیگر از تماس بیشتر با افراد بیشتر هیچ ترس و واهمه ای ندارند.

6 – یک مزیت مهم دیگر

زمانی که تصمیم می گیرید بر ترس از سخنرانی در جمع غلبه پیدا کنید و پس از آن این تصمیم را عملی نمایید و به سخنرانی شجاع تبدیل می شوید؛ تا آخر عمر فردی شجاع و با اعتماد به نفس باقی می مانید. از تجربه های خود به این نتیجه می رسید که می توان با هر ترس فلج کننده ای مواجه شد و بر آن غلبه کرد. این یکی از رهایی بخش ترین تجربه ها و عامل مهم در رسیدن به موفقیت در زندگی و کسب و کارتان می باشد.

7 – برای تبدیل شده به یک سخنران حرفه ای و شایسته این تمرین را انجام دهید

همین امروز تصمیم بگیرید که در طول شش تا دوازده مال آینده به یک سخنران ماهر و شایسته تبدیل شوید و فورا برای این هدف اقدام نمایید.

تصمیم بگیرید که تا 7 روز دیگر در اولین جلسه سخنران ها حضور پیدا کنید. در همه ی کشورها و شهرها غالبا انجمن ها و باشگاه های مربوط به سخنران ها وجود دارد. شما می توانید آن ها را پیدا کنید و به عضویت این انجمن ها در بیایید تا با کمک آن ها بتوانید مهارت سخنرانی خود را ارتقا دهید.

4.4/5 - (15 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx