اعتماد به نفس و راه های تقویت آن

نظرات 4
10 دقیقه مطالعه

اعتماد به نفس و راه های تقویت آن

روش های تقویت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین عواملی است که سبب موفقیت در زندگی فردی می شود، به صورتی که می توانید سرنوشت شما را به طور کلی تغییر دهد. یکی از ویژگی مهمی که افراد موفق دارند این است از اعتماد به نفس بسیار بالایی در زندگی نسبت به سایرین برخوردارند و اکثرا موفقیت خود را مدیون اعتماد به نفس شان هستند.

اعتماد به نفس و موفقیت

موفقیت امری است که با اعتماد به نفس رابطه ی مستقیمی دارد و فردی که از اعتماد به نفس برخوردار باشد می تواند شاهد رسیدن به موفقیت فردی در زندگی و آینده ی خود باشد. حتما شما هم افراد زیادی را مشاهده کرده اید که به علت اعتماد به نفس بالای خود توانسته اند خیلی زودتر از دیگران در شغلشان بدرخشند و به موفقیت برسند. در حالی که سایر افراد سال ها برای رسیدن به این موفقیت تلاش کرده اند، بدون این که حتی به آن نزدیک شده باشند. برای همین باید بدانید بدون اعتماد به نفس هیچ وقت قادر نخواهید بود پیشرفت کنید و رسیدن به موفقیت فردی در زندگی را انتظار داشته باشید.

اعتماد به نفس چیزی نیست که در عده ای از انسان ها وجود داشته باشد و عده ای دیگر به هیچ وجه قادر نباشند به آن دست پیدا کنند. بلکه باید بدانید برای افزایش اعتماد به نفس تان باید دست به تلاش بزنید و از خودتان راضی باشید. باید بتوانید به خودتان اعتماد کنید و به صدای درونتان گوش فرا دهید.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای این که یاد بگیرید چگونه این قدرت باورنکردنی را در خودتان تقویت کنید، می توانید از راهکارهایی که در این مطلب ارائه می دهیم استفاده کنید. پس با ما همراه باشید.

به خودتان باور داشته باشید

به خودتان باور داشته باشید

برای رسیدن به اعتماد به نفس بالا قبل از هر کاری باید توانایی این را داشته باشید که خودتان را باور کنید. یعنی قبل از هر کاری باید اطمینان داشته باشید که از پس انجام هر کاری بر خواهید آمد و به راحتی می توانید به هر جایگاهی که دوست دارید دست پیدا کنید. باید باور داشته باشید که شما هم لایق رسیدن به موفقیت فردی در زندگی و آینده ی خود هستید و هیچ کس بیشتر از شما قادر نخواهد بود به شرایطی که شما خلق خواهید کرد دست پیدا کند. کافی است بخواهید و خودتان را باور کنید.

افرادی که خودباوری کافی ندارند تصور می کنند برای رسیدن به موفقیت باید حتما شرایط خاصی را دارا باشند. مثلا سرمایه ی زیادی نصیبشان شده باشد، یا از مدرک دانشگاهی معتبری برخوردار باشند تا بتوانند موفقیت فردی در زندگی را تجربه نمایند. معمولا به چیزی به نام تلاش اعتقادی ندارند و تصور می کنند در دنیا تنها کسی که لایق چیزهای خوب نیست خودشان هستند. برای همین نه تنها اعتماد به نفس بالایی نخواهند داشت بلکه همین اعتماد به نفس کم را نیز در زندگی از دست خواهند.

بهترین توصیه ای که برای تقویت اعتماد به نفس خود می توانید دریافت کنید، این است که قبل از هر چیزی خودتان را «باور» داشته باشید. این توصیه نه تنها برای افزایش اعتماد به نفس است، بلکه برای رسیدن به موفقیت هم لازم است؛ و باید بدانید بدون آن هیچ وقت به موفقیت فردی در زندگی دست نخواهید یافت.

کنترل شرایط بد را به دست بگیرید

کنترل شرایط بد را به دست بگیرید

کنترل شرایط بد به خودی خود سخت هست، اما این کار زمانی سخت تر می شود که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشید. فردی که دارای اعتماد به نفس پایینی باشد به هیچ وجه نمی تواند شرایط بد را کنترل کند و در این زمان ها قطعا دچار مشکلات بیشتری هم خواهد شد، چون به جای تلاش و مواجهه ی منطقی با شرایط تنها کاری می کند تا شرایط به وخامت بیشتری برسد. این فرد دائما دیگران را مقصر می داند و تلاش می کند تا به زمین و زمان بد و بیراه بگوید.

اما افراد با اعتماد به نفس هنگامی که شرایطی بدی را تجربه می کنند در تلاش هستند تا شرایط را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند و کنترل رخدادها را به خوبی در دست بگیرند. این افراد از تمام تجربیات تلخ زندگی شان برای رسیدن به لحظات خوب استفاده می کنند و سعی می کنند تا از مشکلات خودشان عبرت بگیرند.

به هیچ وجه تسلیم نشوید

به هیچ وجه تسلیم نشوید

اگر واقعا تصمیم گرفته اید فردی با اعتماد به نفس باشید و در هر شرایطی اعتماد به نفس خود را به بهترین شکل حفظ کنید، باید بدانید که برای تقویت اعتماد به نفس تان باید تصمیم بگیرید هیچ زمانی تسلیم نشوید. باید بدانید که شما یک فرد خارق العاده هستند و می توانید تصمیماتی بگیرید که هیچ موجود دیگری روی زمین قادر به انجام آن نباشد. برای همین زمانی که ایده ای دارید یا تصمیم گرفته اید کاری انجام دهید از تمسخر اطرافیانتان ناراحت نشوید و اجازه ندهید به راحتی بتوانند ناامیدتان کنند، بلکه در این مواقع باید بتوانید اعتماد به نفستان را تقویت کنید و تا جایی که ممکن است خودتان را به دیگران ثابت کنید.

افراد با اعتماد به نفس دیدگاه مثبتی نسبت به تمام زندگی شان دارند و معتقدند که در طول زندگی به هیچ وجه نباید تسلیم شوند، و مقاومت در برابر مشکلات زندگی تنها چیزی است که می تواند باعث شود به هدفشان دست پیدا کنند. این افراد هرگز در دام مشکلات گرفتار نخواهند شد و حتی از سخت ترین وقایع هم برای پیشرفتشان استفاده خواهند کرد و با این کار اعتماد به نفس خود را تقویت نموده و به موفقیت فردی در زندگی دست خواهند یافت.

به حرف مردم اهمیت ندهید

به حرف مردم اهمیت ندهید

اگر تمام راهکارهای دنیا را هم برای افزایش اعتماد به نفستان به کار بگیرید و در کلاس های موفقیت زیادی هم شرکت کرده باشید، قطعا بدون اهمیت به این مورد هیچ وقت نمی توانید به هدفتان دست پیدا کنید. این کار به هیچ وجه سخت نیست. فقط باید در طول روز بارها به خودتان یادآوری کنید که به حرف مردم اهمیتی نخواهید داد. باید آن قدر این جمله را در ذهن خود تکرار کنید تا در ذهنتان به خوبی هک شود.

بدترین چیزی که در رابطه با برای اعتماد به نفستان وجود دارد همین اهمیت دادن به حرف مردم است. شما هر چه قدر هم که تلاش کنید نمی توانید از حرف های مردم در امان بمانید و کاری کنید که درباره ی شما حرف نزنند. حتی قدرتمندترین انسان های روی زمین هم از این آفت در امان نخواهند بود. ولی خوشبختانه باوجود همه ی این ها راهی وجود دارد که می توانید از حرف های مردم آسیبی نبینید. آن هم بی توجهی و اهمیت ندادن به این حرف هاست.

اهمیت ندادن به حرف مردم یعنی این که آن قدر از اعتماد به نفس برخوردار باشید که حتی لازم نباشد منتظر تایید دیگران باشید. معمولا افرادی که دچار کمبود اعتماد به نفس هستند هر کاری را انجام می دهند تا مردم آن ها را تایید کنند و در موردشان بد نگویند. ولی بازهم با همه ی کارهایی که برای مردم انجام داده اند، متوجه می شوند که مورد تایید مردم قرار نمی گیرند. پس بهترین کاری که توصیه می کنیم برای افزایش اعتماد به نفستان انجام دهید این است که برای حرف مردم هیچ اهمیتی قائل نباشید.

از اشتباهات دیگران گذر کنید

از اشتباهات دیگران گذر کنید

همیشه لازم نیست در همه ی موقعیت های زندگی تان به رویدادهای منفی واکنش نشان دهید. خیلی از مواقع هم پیش می آید که شما باید نسبت به وقایعی که در زندگی تان رخ می دهد کاملا بی تفاوت باشید. این کار می تواند فقط توسط افرادی انجام شود که سنجیده عمل می کنند و از اعتماد به نفس زیادی برخوردار هستند.

فردی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار باشد برای ثابت کردن خود به هر رخدادی واکنش نشان نمی دهد، در عوض انرژی خود را برای کارهای مهم تر ذخیره می کند. بسیاری از اوقات خوب است به جای بحث کردن و مجادله با افرادی که اعصابتان را به هم می ریزند فقط به آن ها نسبت به آن ها بی تفاوت باشید و به این رفتارشان لبخند بزنید. افراد با اعتماد به نفس همیشه سعی می کنند فقط خودشان را در مباحث مهم زندگی دخالت دهند.

1/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx