چگونگی پرورش شجاعت و اعتماد به نفس در خود

نظرات 3
9 دقیقه مطالعه

چگونگی پرورش شجاعت و اعتماد به نفس در خود

چند راهکار ساده برای پرورش شجاعت و اعتماد به نفس در خود

بررسی بیش از 3000 مطالعه و تحقیق در مورد رهبری در سال 600 قبل از میلاد که توسط جیمز مک فرسن مورخ انجام شده نشان می دهد که از قدیم الایام دو مشخصه ی اصلی رهبران «شجاعت» و «رویا پردازی» بوده است.

برای رسیدن به موفقیت در زندگی و تمام زمینه هایی که می خواهید ابتدا باید رویا یا هدفی شفاف و روشن در مورد آینده ی دلخواه خود ترسیم نمایید و در مرحله ی دوم شجاعت انجام هر کار لازم برای دستیابی به آن هدف و تحقق آن رویا را داشته باشید. به قول وینستون چرچیل «شجاعت به درستی برترین خصلت نام گرفته است. زیرا پایه و اساس خصلت های دیگر است».

پرورش شجاعت و اعتماد به نفس برای رسیدن به موفقیت در زندگی، امری کاملا حیاتی است. به این خاطر که ترس از شکست سبب عقب ماندگی بیشتر افراد می شود. در فهرست 400 نفره از ثروتمندترین افراد آمریکا در سال 2015، میلیاردرهای خودساخته «تمایل به ریسک» را یکی از پنج مشخصه مهمی ذکر کرده بودند که موفقیت خود را مدیون آن هستند.

برای رسیدن به موفقیت می توان ترس ها را فراموش کرد

ترس از شکست خوردن معمولا در ابتدای کودکی و در نتیجه انتقادهای مخرب والدین و خواهر و برادرها آموخته می شود؛ اما همان طور که آموختنی است، می توان آن را به فراموشی سپرد یا با عادت شجاعت جایگزین نمود. ترس یک تجربه ی ساختگی است که واقعی به نظر می آید. ترس از شکست نه بر اساس واقعیت بلکه بر مبنای تخیل است.

جالب است بدانید که 99 درصد از مسائلی که نگران آن ها هستیم، هرگز اتفاق نمی افتند. ترس یک باور است و به قول ویلیام جیمز از دانشگاه هاروارد «باور، خالق واقعیت می باشد». رالف والدو امرسون پادزهر ترس را معرفی کرد. او می گفت «کارهایی که از آن ها می ترسید را انجام دهید. در این صورت مرگ ترس حتمی است». اگر کارهای ترسناک را بارها و بارها انجام دهید، ترس به تدریج ضعیف می شود.

به سوی ترس گام بردارید

به سوی ترس گام بردارید

تفاوت میان انسان های شجاع و ترسو چیست؟! پاسخ این است که فرد شجاع با ترس مواجه می شود، به سوی آن حرکت می کند، با ترس کنار می آید و شرایط ترسناک را برطرف می نماید. از طرف دیگر، فرد ترسو دائما از ترس در حال فرار کردن است و از آن اجتناب می کند، همچنین امیدوار است که ترس هایش خود به خود برطرف شود.

وقتی به سمت چیزی می روید که از آن می ترسید، بزرگی و اثر ترس کاهش پیدا می کند، کوچک و کوچکتر می شود و به تدریج دیگر هیچ اثری بر احساسات ندارد. اما اگر به ترس پشت کرده و از فردا یا شرایط ترسناک اجتناب کنید، بزرگ و بزرگتر می شود و خیلی زود همه ی زندگی تان را در بر می گیرد. همه این تجربه را داشته اند.

هرگاه که ترسی را تجربه کردید، سریع با گفتن این کلمات جادویی آن را از بین ببرید. با خودتان بگویید «می توانم انجامش دهم! من قادر هستم آن را انجام دهم، من توانایی این را دارم که انجامش دهم!» حقیقت این است که می توانید هر کاری که روی آن تمرکز می کنید را انجام دهید، فقط باید آن را با تمام وجود بخواهید. هیچ محدودیت واقعی به جز محدودیت هایی که خودتان بر افکارتان تحمیل می کنید، وجود ندارد. تنها باورهای محدود کننده که تا حد زیادی تحت کنترل هستند، باعث عقب ماندگی شما می شوند.

به گونه ای عمل کنید که انگار همان گونه هستید …

یکی دیگر از کلیدهای افزایش شجاعت و اعتماد به نفس این است که به گونه ای عمل کنید که انگار از قبل شجاع بوده و اعتماد به نفس بالایی داشته اید. به گونه ای عمل کنید که انگار ترس در شما وجود ندارد و وانمود کنید که به هیچ وجه از چیزی نمی ترسید. در شرایطی که باعث بازدارندگی تان می شود به خودتان تلقین کنید که اصلا نمی ترسید.

وانمود کنید شجاع هستید و از خودتان بپرسید اگر هیچ ترسی نداشتم، چگونه رفتار می کردم، راه می رفتم و حرف می زدم؟! آن قدر وانمود کنید تا به حقیقت تبدیل شود. آن قدر این رفتارها را وانمود کنید تا واقعا به حقیقت تبدیل شوند. تا جایی که می توانید وانمود کنید که نمی ترسید و به تدریج ذهن ناخودآگاهتان می پذیرد که نمی ترسد و ترس ناپدید می شود.

عادت کنید در طول زندگی همواره فردی شجاع و با اعتماد به نفس باشید. هرگاه فرصت عقب نشینی یا پیشروی داشتید، همیشه شجاعت پیشروی را داشته باشید. یکی از ضرب المثل قدیمی که متعلق به قبیله ای به نام زولو می باشد این است که «اگر با دو خطر یکی پشت سر و یکی رو به رو مواجه شدید، همیشه به سوی خطر رو به رو بروید». آن قدر تصمیم به پیشروی بگیرید تا خودکار شود و دیگر عقب نشینی نکنید.

احساس سلامتی و شادی شما

احساس سلامتی و شادی شما

شجاعت نقشی بسیار مهم و حیاتی در موفقیت در زندگی افراد و سلامت روانی آن ها دارد و یکی از قابلیت هایی است که هر کسی می تواند آن را فرا بگیرد. حتی اگر در گذشته تجربه هایی داشته اید که باعث تردید و ترس شما در شرایط خاص می گردد، با تمرین مداوم و شجاعت تمام بر این تردید غلبه نمایید و به اندازه ی یک سرباز خط مقدم جبهه شجاعت پیدا کنید.

درصد زیادی از افراد موفق اعلام کرده اند که وقتی جوان بودند و سال های شکل گیری خود را پشت سر می گذراندند، زندگی نامه های مردان و زنان موفق تاریخ را مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند. آن ها در اوقات فراغت خود داستان زندگی افرادی را خوانده اند که موفق شده اند بر موانع مختلف زندگی به خوبی غلبه کنند و پس از سپری کردن فراز و نشیب های طولانی به موفقیت های بزرگ در زندگی دست پیدا کنند.

تمرین های عملی مهم برای پرورش شجاعت و اعتماد به نفس

برای پرورش اعتماد به نفس و شجاعت در خودتان ابتدا به شخصی فکر کنید که از روبه رو شدن با او احساس نگرانی می کنید یا کاری که از انجام دادن آن احساس ترس و واهمه دارید. سعی کنید همواره شجاعت پیشروی را داشته باشید. با این ترس به مقابله بپردازید تا بتوانید با آن کنار بیایید و با موفقیت آن را پشت سر بگذارید.

در گام دوم به شما پیشنهاد می کنیم که هر روز گفتگوی مثبتی با خودتان داشته باشید. به خودتان جملات انگیزشی بگویید و آن قدر این کلمه ها را تکرار کنید تا به واقعیت جدید زندگی تان تبدیل شوند. به خودتان بگویید من می توانم این کار را انجام دهم، من مطمئنم که از پس این کار بر می آیم. من توانایی این را دارم که هر کاری که بر آن تمرکز می کنم را انجام دهم.

به شما اطمینان می دهیم با مداومت بر این تمرین ها می توانید به شجاعت و اعتماد به نفس بالایی به دست آورید و به موفقیت در زندگی برسید.

4.2/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx