موفقیت در زندگی با شناخت ارزش های مطلوب و نامطوب

نظرات 4
9 دقیقه مطالعه

موفقیت در زندگی با شناخت ارزش های مطلوب و نامطوب

اهمیت شناخت ارزش های مطلوب و نامطلوب

درست است که ما انسان ها تمایل داریم روحیات احساسی لذتبخشی داشته باشیم، اما این مطلب نیز حقیقت دارد که برای بعضی احساسات ارزش بیشتری قائل هستیم. به عنوان مثال فکر می کنید چه احساساتی در شما بیشترین لذت را پدید می آورند؟ عشق یا موفقیت؟ آزادی یا صمیمیت؟

ما این احساسات لذتبخش را که برایمان بسیار مهم هستند را ارزش های مطلوب می نامیم به این خاطر که حالاتی هستند که نهایت سعی و تلاشمان را می کنیم به آن ها دست پیدا کنیم و به موفقیت در زندگی برسیم. برای این که بدانید به کدام یک از احساسات خود اهمیت بیشتری می دهید، لطفا احساسات زیر را از نظر اهمیت برای خودتان اولویت بندی کنید.

موفقیت

عشق

آزادی

امنیت

قدرت

سلامتی

آسایش

اشتیاق

ماجراجویی

صمیمیت

درست است که احتمالا شما برای هریک از این احساسات ارزش قائل هستید و برایتان مهم هستند، اما آیا برای همه ی آن ها به یک اندازه ارزش قائل هستید؟! بدیهی است که به بعضی از احساسات خود تمایل بیشتری دارید. در حقیقت ارزش ها دارای سلسله مراتب خاصی هستند. هر شخصی که به این فهرست نگاه می کند برای برخی از این احساسات اهمیت بیشتری قائل می باشد.

سلسله مراتب این ارزش ها به شدت روی تصمیمات و موفقیت در زندگی شما تاثیر می گذارد. بعضی افراد برای این که آرامش و آسایش بیشتری داشته باشند، امنیت را جزو ارزش های خود قرار می دهند، برخی دیگر نیز برای این که آزادی بیشتری داشته باشند برای موفقیت ارزش بالاتری قائل هستند. حال وقت آن رسیده که اندکی فکر کنید و ببینید که خودتان برای کدام یک از این احساسات ارزش بیشتری قائل هستید؟!

پس همان طور که گفتیم احساسات ارزشمند خود را از شماره 1 تا 10 اولویت بندی کنید، شماره 1 را برای احساسی در نظر بگیرید که از همه برایتان مهم تر و ارزشمندتر است.

از تهیه این فهرست متوجه چه چیزی می شوید؟!

از تهیه این فهرست متوجه چه چیزی می شوید؟!

به خاطر داشته باشید که ارزش های شما بر مسیر زندگی تان تا حد زیادی تاثیر می گذارند. همه ی ما می دانیم که بعضی احساسات در ما لذت بیشتری به وجود می آورند. بعضی ها متوجه شده اند که لذت بخش ترین احساس در زندگی، تسلط بر شرایط است، به همین دلیل با تمام وجود به دنبال آن هستند و تمام کارهای آن ها در جهت دستیابی به چنین احساسی است تا به مفهوم موفقیت در زندگی دست پیدا کنند.

این مسئله بر روی دوستان انتخابی آن ها، کارهایی که در روابط خود انجام می دهند و نحوه زندگی شان تاثیر می گذارند. در ضمن این مسئله سبب می شود اگر در محیطی قرار بگیرند که توجهی به آن ها نشود، عذاب بکشند. و کاملا برخلاف این، بعضی افراد چنین احساسی را رنج آور می دانند. آن ها قبل از هر چیزی به دنبال آزادی و ماجراجویی هستند. به همین خاطر تصمیماتی کاملا متفاوت می گیرند.

بنابراین بعد از این که از ارزش های خود آگاهی پیدا کردید، به راحتی متوجه می شوید که چرا همیشه در مسیرهای معینی پیش می روید. در ضمن با توجه به سلسله مراتب ارزش های خود متوجه می شوید، که چرا گاهی در گرفتن تصمیمی دچار مشکل می شوید و یا چرا ممکن است در زندگی تان تناقض هایی وجود داشته باشد. مثلا اگر شخصی اولین ارزشش آزادی و دومین ارزش نیز صمیمیت باشد، به خاطر وجود ناهماهنگی بین این دو ارزش که در کنار یکدیگر قرار دارند، این شخص غالبا دچار مشکل می شود.

بنابراین شما با شناخت ارزش های خود قادر هستید به نحوه عملکردتان پی ببرید و متوجه شوید چگونه می توانید در زندگی ثبات بیشتری داشته باشید. اما شناخت ارزش های دیگران هم به همین نسبت از اهمیت برخوردار است.

آیا شناخت ارزش های شخصی که با او ارتباط برقرار کرده اید مهم است؟!

آگاهی پیدا کردن از ارزش های طرف مقابل قطب نمایی در اختیار شما قرار می دهد تا از تصمیمات او اطلاع پیدا کنید. در ضمن آگاهی از سلسله مراتب ارزش های تان نیز امری مهم و حیاتی است، به این دلیل که در صورتی به اوج شادی و خوشحالی و موفقیت در زندگی می رسید که این ارزش ها تامین شوند. البته آن چه واقعا برای شما خوب و مطلوب است این است که هر روز بر اساس این ارزش ها زندگی کنید، در غیر این صورت احساس پوچی و بدبختی پیدا خواهید کرد.

تاثیر رنج و لذت در اولویت بندی ارزش ها

ما انسان ها درست همان طور که دوست داریم احساساتی را تجربه کنیم چون برایمان لذت بخش هستند، به همین دلیل هم به طرف آن ها جذب می شویم. احساساتی هم داریم که حاضر هستیم هر کاری انجام دهیم تا آن ها را تجربه نکنیم. به عبارتی انسان ها فقط به دنبال کسب لذت نیستند، بلکه می خواهند از رنج و درد دوری کنند.

باید به خاطر داشته باشیم که هرگاه تصمیم به کاری می گیریم، مغزمان ابتدا به ارزیابی می پردازد تا ببیند آیا آن عمل با لذت همراه است یا رنج. مغز ما دائما با توجه به سلسله مراتب ارزش ها به سبک سنگین کردن امور می پردازد تا از تاثیر آن ها آگاهی پیدا کند. مثلا اگر از شما بخواهیم که چتربازی را امتحان کنید، ممکن است اولین ارزش نامطلوب تان که حاضر هستید به هر قیمتی از آن اجتناب کنید، ترس باشد. بنابراین بدیهی است که به هیچ وجه چنین کاری را انجام نمی دهید. ولی در صورتی که نخستین ارزش نامطلوب شما طرد شدن باشید، و اعتقاد داشته باشید که اگر این کار را نکنید طرد می شوید، در آن صورت ممکن است علی رغم ترس، از هواپیما هم به بیرون بپرید.

ارزش های نامطلوب خود را اولویت بندی کنید

ارزش های نامطلوب خود را اولویت بندی کنید

بنابراین سطح نسبی رنجی را که به احساسات مشخص و معینی ارتباط می دهیم بر روی تصمیمات ما موثر هستند. آیا از احساساتی که دوست ندارید گرفتار آن ها شوید، آگاهی دارید؟! پس لطفا ارزش های نامطلوب خود را نیز طبق بیشترین رنجی که از آن می برید اولویت بندی کنید.

یاس

گناه

عدم پذیرش

تنهایی

عصبانیت

افسردگی

حقارت

شکست

از بررسی فهرست ارزش های نامطلوب خود چه متوجه می شوید؟

آیا این احساسات واقعا همان حالاتی هستند که می خواهید از آن ها اجتناب کنید؟! بی شک این گونه است به این خاطر که رنج آور هستند. آیا حقیقت دارد که بعضی از این احساسات رنج آورتر از بقیه هستند؟! آیا به این مفهوم است که ارزش های نامطلوب شما هم دارای سلسله مراتب هستند؟!

برای مثال اگر احساس حقارت نخستین جایگاه را در این فهرست داشته باشد، لازم است که تلاش کنید هرگز خودتان را در شرایطی قرار ندهید که چنین احساسی را در شما پدید آورد. اگر نخستین ارزش نامطلوب شما، تنهایی باشد همیشه کارهایی را انجام دهید که تنها نباشید و دیگران تمایل داشته باشند در کنار شما باشند و همواره دوستان زیادی دور و برتان را بگیرند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx