با این 7 قدم افکار منفی را از خودتان دور کنید

نظرات 8
11 دقیقه مطالعه

با این 7 قدم افکار منفی را از خودتان دور کنید

چگونه از افکار منفی خلاص شویم

این اتفاق بارها برای ما رخ داده که احساس می کنیم اطرافیان مان از اتفاق خوبی که رخ داده احساس خوشحالی دارند، ولی اصلا اینطور نیست! چون افکار منفی همواره در کمین هستند و می توانند بهترین روزهای زندگی ما را به تلخی بکشانند و لذت های ساده و دوست داشتنی را از ما دور کنند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار برای این که بدانید چگونه از افکار منفی دوری کنیم و به موفقیت در زندگی برسیم، توصیه می کنیم در این مقاله با ما همراه باشید؛ چون در نظر داریم راه حل هایی را معرفی کنیم که با کمک آن ها می توانید افکار منفی را از خود دور کنید.

افکار منفی، شیطانی است که آن را می شناسید

یکی از مواردی که باعث می شود احساس ناامیدی در افراد به وجود آید و انجام کارها را برای آن ها سخت و دشوار کند، فکر کردن به بدترین اتفاقات ممکن و انتظار برای شکست می باشد. یکی از مواردی که در این زمینه وجود دارد و می توان در رابطه با آن صحبت کرد، سندروم «بهت گفته بودم» است. در واقع بسیاری از افراد آن قدر به اتفاقات منفی فکر می کنند و آن قدر در انتظارند تا کار مورد نظرشان با شکست مواجه شود و این جمله را به کار ببرند، که قطعا اگر این تمرکز را بر روی افکار مثبت می گذاشتند، نتایج شگفت انگیزی را دریافت مر کردند.

مرسوم ترین اشتباهاتی که در افکار منفی وجود دارد

مرسوم ترین اشتباهاتی که در افکار منفی وجود دارد

مطمئنا افراد زیادی را در اطراف خود دیده اید که بیان می کنند فردی «واقع گرا» هستند. در واقع هر کسی که اعتقاد بسیار زیادی به چیزی داشته باشد و همواره به آن فکر کند در اعتقاد به آن «واقع گرا» است.
اما همواره بیان می شود که «واقع بین تر باشید». در واقع افرادی که واقعا بدبین هستند، این شعار را در دستور کار خود قرار می دهند.

این دسته از افراد به دلیل افکار منفی که در آن ها وجود دارد، اجازه تلاش بیشتر را از خودشان می گیرند و زودتر از هرکس دیگری تسلیم می شوند. افکار منفی حتی زمانی که همه چیز به خوبی پیش می رود، می تواند ما را از پای در آورد و بر وضعیت سلامتی ما تاثیر منفی داشته باشد.

1 سعی کنید تا جایی که می توانید به حالت های افراطی فکر نکنید

نکته ای که وجود دارد این است، برای این که بتوانید افکار منفی را از خودتان دور کنید، نیازی نیست که حتما به ته خط برسید. افکار منفی باعث می شود تا اتفاقات بد زندگی را به بدترین شکل ممکن ببینیم. در صورتی که هیچ جای زندگی سیاه و سفید نیست و همواره پستی و بلندی هایی وجود دارد. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که افکار منفی در ذهنتان جولان می دهد و در نظر دارید با این مسئله مقابله کنید، یکی از اولین راهکارهایی که پیش روی شما قرار دارد، این است که همیشه و همه جا واقع بین باشید.

برای این کار می توانید بر روی کاغذ مسئله ای که در رابطه با آن منفی فکر می کنید را یادداشت کرده و همچنین بدترین اتفاقی که امکان دارد در آن راستا رخ بدهد را نیز بنویسید. دقت کنید باید اتفاقاتی که واقع بینانه هستند را انتخاب نمایید. در نظر گرفتن احتمالات مختلف و همچنین در اختیار داشتن گزینه های بیشتر می تواند کمک کند تا احساسی شفاف تری به دست آورید و راحت تر تصمیم گیری کنید.

2- اتفاقات بد و منفی را خیلی بزرگ نکنید

تاکنون این سوال را از خود پرسیده اید: «آیا وقتی اتفاق بدی رخ می دهد آن را بیش از حد تعمیم می دهم؟ آیا به این باور دست پیدا می کنم که این اتفاق می تواند به همه جا سرایت کند؟» مطمئنا به جای این که این افکار را در ذهن داشته باشید، باید همواره خودتان را دلداری دهید و برای رسیدن به نتیجه بهتر و موفقیت در زندگی تلاش کنید.

3- اتفاقات خوبی که برایتان می افتد را دست کم نگیرید

هنگامی که افکار منفی به طور مرتب ذهن شما را به خود مشغول می کند، باعث می شود تا دیگر اتفاقات مثبتی که در اطرافتان رخ می دهد را نبینید و برای آن ها اهمیتی قائل نشوید. افکار منفی دقیقا همانند یک عینک مخصوص بر روی چشم شما قرار می گیرد و اتفاقات مثبت را فیلتر می کند. سپس تمامی اتفاقاتی که جنبه منفی دارد را بزرگ کرده و شکست ها را بزرگتر جلوه می دهد. و بر اساس قانون جذب، این مسئله احساس ناامیدی و شکست را در شما تقویت می کند.

شما برای این که بتوانید با این مسئله مقابله کنید، باید به این مسئله عادت کنید و به این باور برسید که هیچ گاه شکست ها دائمی نبوده و پس از گذشت برهه ای از زمان از بین خواهند رفت. مطمئنا هر کسی انتظار دارد به آن چیزی که می خواهد دست پیدا کند؛ و عدم دستیابی به آن، ناامیدی را به دنبال دارد. اما نکات و افکار مثبت می تواند به شما کمک فراوانی در رسیدن روزهای خوب کند.

4- نباید به جای دیگران فکر کنید

هنگامی که در شرایطی نامعلوم و مبهم قرار می گیرید، افکار منفی به سراغ شما می آید و باعث می شود که آرامش نیز از شما دور شود. به عنوان مثال اگر به شخصی ایمیل زده باشید و او جواب شما را نداده است به سراغ ذهن خوانی می روید و با خود می گویید: «به دلیل این که از من خوشش نمی آید، به ایمیل من پاسخ نداد.».

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از هر اتفاقی که در اطراف شما رخ می دهد، معانی مختلفی را برداشت می کنید، برای این که بتوانید با این افکار منفی مقابله کنید، باید تمام نکاتی که به ذهنتان خطور می کند را بدون هیچ پرسشی قبول کنید. مطمئنا هنگامی که شرایط تغییر کند و شما کمی به سمت مثبت اندیشی حرکت کنید، این قبیل افکار تغییر کرده و جای خود را به «نمی دانم چرا به ایمیل من پاسخ نداده» می دهد؛ در نتیجه موجب دستیابی شما به موفقیت در زندگی می شود.

هیچ احتیاجی نیست که مسئولیت همه چیز را بر عهده بگیرید

5- هیچ احتیاجی نیست که مسئولیت همه چیز را بر عهده بگیرید

فرض را بر این بگذارید که موفقیت بسیار بزرگی را به دست آورده اید و خودتان نقش اصلی رسیدن به این موفقیت را ایفا کرده اید. نکته ای که به وجود می آید این است که آیا می توان تمام اتفاقات را به شانس یا تلاش بقیه نسبت داد؟ این که افراد به سراغ بیرونی سازی می روند، اتفاق بسیار خوبی است، از همین رو اگر هرکسی کار مثبتی انجام می دهد باید آن را بپذیرید.

اما بسیاری از افراد منفی دقیقا عکس این قضیه را انجام می دهند. در واقع آن ها اتفاقات بد و منفی را درونی سازی می کنند. آن ها به طور مرتب خودشان را به دلیل اتفاقات بد، کوچک و یا بزرگی که کوچکترین ارتباطی با آن ها ندارد سرزنش می کنند.

6- نباید قوانین خود را به خورد جهان بدهید

این که افراد همواره بر روی قوانین خود پایبند هستند و همزمان تاکید دارند تا دیگران از آن ها پیروی کنند، «بایستگی» نام دارد که همواره ناامیدی را با خود به دنبال دارد. هنگامی که به این قوانین انتقاد می شود، به این معنی نیست که هیچ گاه نباید قوانینی را برای خود تعریف کنیم. بلکه مسئله این است که قوانین، همواره انعطاف پذیری هایی را با خود به دنبال دارد و هیچ قانون کلی و انعطاف ناپذیری در جهان وجود ندارد.

از همین رو هر گاه احساس ناامیدی و شکست به سراغ شما آمد، این سوال را برای خود مطرح کنید: « چه انتظاری داشته ام؟ آیا آن انتظار قابلیت انعطاف پذیری دارد؟»

7- داستان پردازی و باور کردن این داستان ها را به اتمام برسانید

همان طور که می دانید تخیل اگر برای ترساندن خودمان استفاده نشود یک چیز خارق العاده است. در واقع زمانی که در حال فکر کردن به آینده هستید، اما بدترین اتفاقات ممکن را با آن مخلوط می کنید، این مسئله باعث آلوده کردن ذهنتان می شود. در واقع شما باید با تجسم اتفاقات خوب و به کار بردن جملات مثبت احساس بسیار خوبی را در خود به وجود آورید، تا بر اساس قانون جذب برای حرکت به سمت موفقیت در زندگی، انگیزه لازم را داشته باشید.

بنابراین کسانی که افکار منفی ذهن آن ها را به خود مشغول کرده است، تنها کاری که می توانند برای خروج از این وضعیت داشته باشند، این است که اتفاقات خوب را تجسم کرده و از فکرهای منفی دوری کنند تا طبق قانون جذب بتوانند به موفقیت در زندگی دست پیدا کنند.  

4.6/5 - (41 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

8 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
8
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx