نکات طلایی برای دستیابی به نظم در زندگی

نظرات 4
10 دقیقه مطالعه

نکات طلایی برای دستیابی به نظم در زندگی

چگونه زندگی منظمی داشته باشیم و تاثیر نظم در زندگی چه کمکی به ما خواهد کرد.

اگر دقت کرده باشید بی نظمی عاملی است که می تواند ما را در انجام هر فعالیتی با شکست جدی روبه رو کند. شخصی که به صورت ذاتی بی نظم باشد از پس کارهای روزمره ی خود هم به خوبی بر نخواهد آمد و تمام زندگیش را با استرس و هرج و مرج سپری خواهد کرد. در عوض نظم مهمترین عامل برای انجام کارها به صورت درست است و باعث می شود در زندگی خود دچار سردرگمی و پریشانی نشویم. همین موضوع می تواند موفقیت ما را به دنبال داشته باشد و کمک کند با بهترین شرایط به زندگی خود ادامه دهیم.

یکی از فواید منظم بودن کاهش استرس است. عادت به نظم باعث می شود قادر باشیم شرایط موجود را بهتر رصد کنیم و به کنترل آن بپردازیم؛ برای همین می توانیم آینده را هم راحت تر مورد بررسی قرار دهیم و در شرایط بحرانی قرار نگیریم. همین موضوع باعث می شود کمتر دچار استرس شویم.

برای این که بتوانید نظم را در زندگی خود پیاده کنید باید زمانی را برای این کار در نظر بگیرید. البته نیازی نیست نگران باشید، نهایتا یک هفته برای این کار کافی است و بعد از آن می توانید به صورت قابل توجهی منظم تر از قبل باشید و مورد تحسین همگان قرار بگیرید.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله می توانید راهکارهای افزایش نظم را برای رسیدن به موفقیت در زندگی فردی مطالعه کنید و از بی نظمی فاصله بگیرید. با ما همراه باشید.

نکات طلایی برای دستیابی به نظم در زندگی

مکانی که در آن هستید را مرتب کنید

اولین گام در رسیدن به نظم و منظم شدن در زندگی این است که تصمیم بگیرید محیط اطرافتان را مرتب کنید. این ساده ترین کاری است که می توانید برای رسیدن به هدفتان انجام دهید. تفاوتی ندارد در چه محیطی قرار دارید. در محیط کارتان هستید یا در منزل یا حتی به چه کاری می پردازید. باید سعی کنید تا جای ممکن همه چیز را مرتب کنید و در جای خود قرار دهید. مثلا اگر در آشپزخانه هستید تصمیم بگیرید همه ی ظرف ها را در جای مناسبشان بگذارید. قاشق و چنگل ها را به صورت منظم در محل مناسب قرار داده، مواد غذایی را در یخچال مرتب کنید و آشپزخانه تان را به محلی تبدیل کنید که هرکس وارد آن می شود به این موضوع پی ببرد که فردی منظم در این مکان حضور داشته است.

مرتب کردن محیط اطرافتان به این معنی نیست که فقط هر چیز در جای خودش وجود داشته باشد، چون در این صورت هم ممکن است احساس سردرگمی داشته باشید و در زمان های پرکار نتوانید هر چیز را به خوبی پیدا کنید. برای همین در این صورت نیز فردی نامنظم محسوب خواهید شد و نمی توانید ادعا کنید از نظم برخوردار هستید. به همین دلیل باید علاوه بر این که تمام وسایل را در جای خاصی قرار می دهید کار دیگری هم انجام دهید این کار به این صورت است که برای هر وسیله جای مناسبی قرار دهید. جایی که هر فرد دیگری هم بتواند از وسایلتان استفاده کند و به گونه ای نباشد که فقط خودتان بعد از مدت ها سختی کشیدن و عادت کردن بتوانید این کار را انجام دهید چون این کار منظم بودن محسوب نمی شود.

مثلا فرض کنید کتابخانه ای دارید و تمام کتاب ها را به صورت مرتب و صاف در آن قرار داده اید ممکن است هر کسی در برخورد اول احساس کند که چه قدر کتابخانه تان با نظم چیده شده است. ولی اگر کسی بخواهد از آن استفاده کند و به دنبال کتابی بگردد متوجه شود که از هیچ نظم و قانونی برای چیدن این کتاب ها استفاده نکرده اید و پیدا کردن کتاب ها محدد باید در عین بی نظمی صورت بگیرد. در این مثال به خوبی به این مفهوم باید پی برده باشید که منظم بودن فقط نباید ظاهری باشد و در کارکرد هم باید نظم وجود داشته باشد.

وسایل را به جای تعیین شده برگردانید

وسایل را به جای تعیین شده برگردانید

یکی از بدترین کارهایی که ممکن است برای نظم انجام دهید این است که بعد از تلاش های زیاد همه چیز را به هم بزنید. قطعا در محیطی که قرار دارید برای منظم کردن وسایل جاهای خاصی را در نظر گرفته اید و هر وسیله را از جای خاص خود برمی دارید. ولی ممکن است جزء آن دسته افراد باشید که پس از انجام کارشان عادت ندارند وسایل را به جای خود بر گردانند. برای همین همواره دچار به نظمی می شوید. یکی از عللی که وسایل را سرجایش بر نمی گردانید این است که تصور می کنید بعدا وقت کافی برای انجام آن خواهید داشت و می توانید هر زمان که دوست داشتید به مرتب کردن آن بپردازید. ولی با این کار به تنها به بی نظمی بیشتری دچار می شوید، برای همین حتما تلاش کنید بعد از برداشتن هر چیز آن را در سر جایش قرار دهید.

از تقویم استفاده کنید

از تقویم استفاده کنید

منظم بودن تنها به مرتب کردن وسایل مربوط نمی شود. برای این که بتوانید منظم باشید باید تمام کارهایتان را هم روی نظم انجام دهید و طوری عمل کنید که در انجام کارهایتان دچار آشفتگی نشوید. کارهای روزانه می تواند شامل حضور یافتن در محل کار، انجام کارهای محوله، حمام کردن، مسواک زدن و کلیه کارهای دیگر که در طول روز با آن روبه رو می شویم باشد. برای همین برای این که بتوانید نظم را در همه ی کارهای خود حفظ کنید باید راه حلی پیدا کنید.

تهیه ی یک تقویم و استفاده از آن یکی از بهترین راه حل هایی است که با آن بتوانیم کارهایمان را دسته بندی کرده و به یک پایداری در امور خود دست پیدا کنیم. بهتر است تقویمی که تهیه کردید را در جایی قرار دهید که به صورت مداوم جلوی چشمتان قرار گرفته باشد تا بتوانید همیشه از آن استفاده کنید. حتی می توانید آن را در جایی مانند آینه ی دستشویی قرار دهید تا هر روز جلوی چشمتان قرار بگیرد. با این کار قادر خواهید بود به کارهایتان نظم بیشتری ببخشید و اگر رویدادی وجود داشته باشد آن را در تقویم ثبت کنید. برای همین دیگر نگران نخواهید بود که رویدادی را فراموش کنید. مثلا می توانید تاریخ تولد عزیزانتان را در آن ثبت کنید و مطمئن باشید که آن را فراموش نخواهید کرد.

از یک برنامه ریز استفاده کنید

از یک برنامه ریز استفاده کنید

برنامه ریز دفترچه ای است که می تواند شما را در پیگیری برنامه هایتان همراهی کند. اگر در طول روز قرار باشد کارهای زیادی را انجام دهید، نمی توانید مانند روش قبل از یک تقویم استفاده کنید چون این کار امکان پذیر نخواهد بود. به همین دلیل می توانید به جای تقویم از یک دفترچه ی برنامه ریز استفاده کنید. این دفترچه به شما کمک می کند تا بتوانید کارهایی را که باید در ساعات مختلف انجام دهید در آن یادداشت نمایید و در طول روز با استفاده از این دفترچه به تک تک آن ها بپردازید. با این کار دیگر لازم نخواهد بود مدام استرس داشته باشید که کارهایتان عقب خواهد افتاد و نمی توانید از پس آن ها بر بیایید.

با استفاده از یک برنامه ریز می توانید به راحتی به کارهایتان نظم ببخشید و همچنین برای کارهایتان در طول روز ساعت مشخصی را تعیین کنید.

قسمتی از مسئولیت هایتان را به دیگران واگذار کنید

قسمتی از مسئولیت هایتان را به دیگران واگذار کنید

یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا در زندگیتان نظم بیشتری برقرار کنید این است که قسمتی از کارهایتان را به دیگران واگذار کنید. این کار می تواند باعث شود تا هرج و مرج در کارهایتان به حداقل ممکن برسد همچنین مجبور نباشید همه کارها را با بی نظمی انجام دهید.

فایده ی دیگر این مورد در این است که کارهایتان را به زمان دیگری موکول نخواهید کرد. موکول کردن کارها به زمان دیگر ممکن است باعث شود تا بی نظمی تان بیشتر شود، چون حجم کارهایتان افزایش پیدا خواهد کرد و این موضوع قطعا باعث کاهش کیفیت فعالیت ها و بی نظمی خواهد شد.

1.5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx