آیا صداقت و روراستی در رسیدن به موفقیت مهم است

نظرات 4
8 دقیقه مطالعه

آیا صداقت و روراستی در رسیدن به موفقیت مهم است

چگونه با خودمان روراست باشیم

شهرت یکی از ارزشمندترین دارایی های شما می باشد. تفکر و حرف های دیگران در مورد شما بیشتر از هر عامل دیگری تعیین کننده میزان رشد و پیشرفت شما و موفقیت در زندگی می باشد. زمانی که دیگران شما را انسان با شخصیت و شایسته ای بدانند، مطمئن باشید که آینده تان تضمین می باشد. پیتر دراکر در این مورد می گوید «صداقت یکی از مهم ترین ویژگی های رهبری به حساب می آید».

به این معنی که باور و اعتمادی که مردم نسبت به شما دارند و می دانند کاری که می گویید را انجام می دهید. این ویژگی از هر چیز دیگری مهم تر است. راستی و صداقت خود را در تمام کارها حفظ کنید. هیچ چیز بدون صداقت ممکن نیست. عدم صداقت مانند یک نقص مرگبار می باشد که سبب بازماندن فرد در تمام طول عمر خود می شود.

تعریف صداقت

منظور ما از صداقت صرفا دوری از تقلب، دروغگویی و دزدی نمی باشد. اغلب افراد از این کارها دوری می کنند. 90 درصد مردم غالبا افرادی کاملا روراست و صادق هستند. صداقت به معنی روراستی با خود در تمام زمینه های زندگی می باشد و روراستی واقعی نیز از همین جا آغاز می شود. شما اگر با خودتان روراست نباشید، با دیگران هم صادق نخواهید بود.

حقیقت را بگویید و با دیگران هم روراست باشید. شکسپیر در این رابطه می گوید «و فراتر از هر چیز با خودتان روراست باشید و روز و شب چنین کنید، آن گاه هرگز با دیگران ناراست نخواهید بود».

عمیق ترین ارزش های شما

صادق و روراست بودن با خود به این معنی است که دائما با عمیق ترین ارزش ها و عقاید خود زندگی کنید. کاری را انجام دهید که به آن اهمیت می دهید و احساس می کنید مهم است و می تواند زندگی سایر افراد را هم دستخوش تغییرات خاصی کند.

شاید در این جا مهم ترین واژه «توجه» باشد. هنگامی که به معنی واقعی کلمه به کار خود اهمیت می دهید، احتمالا این همان کاری است که برای آن ساخته شده اید. زمانی که کار برای شما اهمیت ندارد، به خودتان دروغ می گویید. وقتی که خودتان را کاملا در کار غرق شده نمی بینید، اشکال از کار نیست، بلکه آن کار برای شما مناسب نیست. این نکته را همواره به خاطر داشته باشید هرگز در کاری که برای شما مهم نباشد، به موفقیت نخواهید رسید.

به شم خود اعتماد داشته باشید

به شم خود اعتماد داشته باشید

رالف والدو امرسون می گوید «به خودتان اعتماد کنید؛ هر قلبی به آن ریسمان آهنین الهی متصل است». پس همیشه به ندای درونتان گوش دهید. عظمت واقعی در زندگی بشر زمانی آغاز می شود که به آن ندا گوش دهید. عظمت واقعی در زندگی بشر وقتی شروع می شود که به آن ندا گوش دهید، به بینش درونی خود اعتماد کنید و جریانی که مسیر زندگی تان را مشخص می کند، همگام شوید. ارل نایتینگل می گوید «وقتی به ندای درونتان گوش می سپارید، دیگر اشتباه نخواهید کرد».

نکته ی فوق العاده درباره بینش درونی این است که همواره درست و صحیح است. هرگاه در انجام کاری تردید داشتید، چند دقیقه تنها بمانید و گوش سپارید. ندای درونی همیشه مسیر صحیح و کار درست را نشان می دهد.

همچنین تصمیم بگیرید برای رسیدن به موفقیت در زندگی هرگز کاری مخالف با ندای درونی تان انجام ندهید. اگر قادر باشید به هدایت ندای درونی تان اعتماد پیدا کنید، مطمئن باشید به ندرت شرایطی پیش می آید که به اشتباه بیفتید. هرچه بیشتر به این نجوای کوچک اعتماد کنید، دقیق تر می شود و سریع تر عمل خواهد کرد.

به قول خود پایبند باشید

همیشه به قولی که می دهید پایبند باشید. تا جایی که می توانید سعی کنید به ندرت قول دهید، اما زمانی که نسبت به انجام کاری متعهد شدید، آن را به هر قیمتی که می توانید به انجام برسانید. یک نکته ی بسیار جالب در مورد قول دادن وجود دارد. هر گاه قولی می دهید و به آن عمل می کنید، به خصوص زمانی که به تلاش یا فداکاری خاصی نیاز داشته باشد، به مراتب احساس بهتری پیدا می کنید.

در این شرایط عزت نفس و اعتماد به نفس تان افزایش پیدا می کند. وفای به عهد باعث می شود در درون خود احساس قدرت بیشتری کنید. این کار باعث افزایش احترام به خود و غرور فردی می شود. اما هرگاه بدقولی یا عهدشکنی می کنید، در خود احساس منفی دارید و در درون، خودتان را بی ارزش، ضعیف و کوچک می بینید. عمل نکردن به قول ها باعث می شود که از دیگران انتقاد و شکایت کرده و بی رحمانه آن ها را محکوم کنید، همچنین بهانه هایی از این قبیل به دست آورید و همه ی افراد این گونه هستند و این گونه رفتار می کنند.

سعی کنید همیشه خوش قول باشید

سعی کنید همیشه خوش قول باشید

به طور کلی دو نوع قول وجود دارد. قول هایی که شما به دیگران می دهید و دیگری قول هایی است که خودتان به خودتان می دهید. به همان اندازه که وفای به عهد و معروف بودن به خوش قولی در روابط با دیگران برای شهرت و رسیدن به موفقیت در زندگی اهمیت دارد، عمل به قول هایی که به خودتان می دهید هم به مراتب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

اگر به خودتان قول داده اید که هر روز یک زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید، رژیم بگیرید، درس خاصی را تمام کنید، کتاب موردنظرتان را بخوانید، در دوره ی خاصی شرکت کنید یا در جلساتی حضور پیدا کنید، تمام تلاش خود را به خرج دهید تا به آن ها عمل کنید. اگر از آن دسته از افرادی هستید که همواره به خودتان قولی می دهید ولی هیچ وقت به آن عمل نمی کنید، حتی اگر هیچ کس دیگری خبر نداشته باشد، این کار باعث تضعیف اعتماد به نفس و عزت نفس شما می شود.

آهسته به خودتان قول دهید، با دقت به خودتان قول دهید و با ملاحظه به خودتان قول دهید؛ اما زمانی که به خودتان یا به شخص دیگری قول می دهید، خودتان را موظف به انجام آن بدانید تا به موفقیت در زندگی برسید. از تفاوت نگرش دیگران نسبت به خودتان و احساسی که به خود دارید، مطمئن باشید که بسیار شگفت زده و متعجب خواهید شد.

دو تمرین عملی خوب برای خوش قولی

برای این کار ابتدا یک موضوع را در زندگی تان مشخص کنید که احساس خوب و تعهدی به آن ندارید و سپس تصمیم بگیرید یا کاملا در آن درگیر شوید یا آن را رها کنید.

سپس قول هایی که به خودتان و دیگران داده اید ولی هنوز به آن ها عمل نکرده اید را مشخص نمایید و تصمیم بگیرید تا یک تاریخ مشخص به آن ها عمل نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx