چگونه در خود ایجاد انگیزه کنیم؟

نظرات 3
22 دقیقه مطالعه

ایجاد انگیزه با راه هایی که شما را به هدف می رساند

ایجاد انگیزه با راه هایی که شما را به هدف می رساند

برای این که بتوانید انگیزه انجام کاری را در خود تقویت کنید، در وهله اول باید بدانید که انگیزه چیست. به طور کلی انگیزه را یک مجموعه متشکل از موارد زیاد تعریف می کنند. در واقع هر چیزی که بتواند موجودات زنده را به حرکت وا دارد، انگیزه نام دارد. بسیاری از افراد، انگیزه را اولین عنصر تشکیل دهنده رفتار آدم ها می دانند. این انگیزه است که ما را وادار به انجام کاری که دوست داریم می کند. اما نکته اینجاست که چگونه برای انجام کارها در خودمان انگیزه ایجاد کنیم تا هدفی که در ذهن داریم به واقعیت تبدیل شود؟!

در این مقاله در نظر داریم با در نظر گرفتن تمرکز، رشد اعتماد به نفس و ثابت قدم بودن عواملی که در ایجاد انگیزه بسیار موثر هستند را برای شما دوستان عزیز سایت پرورش افکار شرح دهیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

گام اول: تمرکز داشته باشید

تمرکز داشته باشید

در هنگام ترس فکر نکنید

این نکته یکی از مهمترین مواردی است که در حین انجام کارها باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید در ایجاد انگیزه موفق عمل کنید. در واقع همه ما در بسیاری از مواقع افکاری منفی در سر داریم که به آن پر و بال می دهیم. در اکثر مواقع فکرمان به چیزی مشغول شده که هیچ نمی خواهیم به آن فکر کنیم.

مطمئنا این بدترین اتفاقی است که می تواند برای افراد رخ دهد؛ اینکه بر روی چیزهایی که نمی خواهیم متمرکز شویم. اما تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که ذهن چگونه باید متوجه شود آن چیزی که در ذهنمان وجود دارد را نمی خواهیم؟!

همواره دلایل مختلفی برای مضر بودن ترس عنوان می کنند. یکی از شایع ترین عوارضی که ترس از خود به جای می گذارد، بی انگیزگی است. افکار منفی که از طریق ترس بر ذهن افراد نفوذ می کند بسیار خسته کننده و طاقت فرسا خواهد بود. «ترس» انرژی را تحلیل می دهد و باعث نگرانی مداوم افراد می شود.

هدفی در نظر گرفته و برای آن برنامه ریزی کنید

یکی از اصول فراموش نشدنی کارها، برنامه ریزی است. اگر فردی مثبت اندیش باشید مطمئنا می توانید در این راه به موفقیت برسید. اما نکته اینجاست به دلیل این که ذهن توانایی تشخیص افکار مثبت و منفی را ندارد و تنها بر روی کلمات و احساسات مرتبط با آن ها تمرکز دارد، از همین رو فکر کردن در رابطه با موضوعات مثبت می تواند تاثیر بسیار زیادی در این راستا داشته باشد. به عنوان مثال همواره با فکر کردن به این مسئله که می خواهم امنیت مالی داشته باشم، افکار منفی را از خود دور کنید و به دنبال راه حلی برای رسیدن به امنیت مالی بروید.

نکته ای که می تواند در ایجاد انگیزه بسیار کمک کننده باشد، داشتن چند نمونه برنامه کارآمد می باشد. هر چند که برنامه ریزی جزء سخت ترین کارهای دنیا به حساب می آید. اما زمانی که به اهدافتان فکر می کنید اراده و انگیزه لازم برای هماهنگی و انجام آن ها در شما ایجاد خواهد شد. اگر واقعا برای رسیدن به اهدافتان تاکید دارید باید ابتدا مشخص کنید که چه چیزی می خواهید و چه برنامه ای شما را در راستای تحقق بخشیدن اهدافتان کمک می کند.

هدفی مشخص تعیین کنید

هیچ گاه اطراف خود را شلوغ نکنید. سعی کنید پله ها را یکی یکی به سمت بالا طی کنید و به آن چیزی که مد نظر دارید برسید. اگر یک لیست بلند بالا از اهدافی که در سر دارید تهیه کنید، مطمئنا نخواهید توانست تمامی آن ها را به واقعیت تبدیل کنید و در تمام طول مسیر زندگی خود استرس خواهید داشت. از همین رو باید بیخیال همه شان شوید. طی کردن مسیر به صورت قدم به قدم، شدنی تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. تمرکز بر روی یک چیز باعث می شود که در ابتدا به آن دست پیدا کنید و سپس به سراغ هدف بعدی بروید.

عدم تمرکز بر روی هدفی خاص، می تواند عدم تمرکز بر روی خودتان را نیز به دنبال داشته باشد و در نهایت هیچ انگیزه ای را نیز با خود به همراه ندارد. شما باید دو نوع هدف برای خود در نظر بگیرید؛ اهداف کوچک تر و کوتاه مدت. این تقسیم بندی امکان رسیدن شما به هدف را تنها با برنامه ریزی های کوتاه میسر می کند و سبب ایجاد انگیزه بیشتری در شما می شود.

همواره سرگرم باشید

مطمئنا برای شما هم پیش آمده که از کارهایی که در طی روز انجام می دهید رضایت ندارید. باید بدانید که شماتت هیچ فایده ای ندارد؛ بلکه تنها باید آن ها را به دست فراموشی بسپارید و از تجربیاتی که در این راستا به دست آورده اید نهایت لذت را ببرید. در واقع شما باید به سراغ سرگرمی های تازه بروید و با نگاهی منطقی به اطراف وقت خود را صرف کارهای مثبت و البته پر انرژی کنید.

همه می دانیم که خواستن توانستن است. اما تاکنون تا چه اندازه به این مثال جامعه عمل پوشانده ایم؟ اگر به دنبال کاهش وزن هستید، می توانید به جای دویدن به سراغ کیک بوکسینگ بروید، مطمئنا هیجان بیشتری برای شما به همراه دارد. تغییر نوع زندگی و محیطی که در اطراف خود هر روز با آن مواجه هستید تاثیر بسیار زیادی در رسیدن به خواسته هایتان و ایجاد انگیزه در شما خواهد داشت. به این دلیل که انعطاف پذیری در محیط اطراف در ایجاد انگیزه تاثیر بسیار زیادی دارد.

مطالعاتی درباره انگیزه انجام دهید

شاید این ایده را کمی احمقانه بدانید، اما نکته اینجاست که مطالعه درباره انگیزه و آن چیزی که در ذهنتان وجود دارد امری شدنی به حساب می آید. یکی از راه های ایجاد انگیزه، مطالعه داستان زندگی افراد موفق است. این کار مغز شما را وادار به فکر کردن و پیدا کردن راهی برای رسیدن به موفقیت در زندگی می کند. این داستان ها شما را برای پیشرفت ترغیب می کند و از بی تفاوتی که دنیایتان را دربرگرفته خارج می کند. از همین رو دست از گشت و گذارهای بی فایده در شبکه های اجتماعی بردارید و به سراغ انجام امور مفید بروید.

جایزه ای برای خود در نظر بگیرید

کمی با خود صادق باشید. هیچ گاه نمی توانید رسیدن به نتایج مطلوب را در سریع ترین زمان ممکن به دست آورید. مطمئنا سال ها طول می کشد تا بتوانید از کسب و کاری که راه اندازی کرده اید کسب درآمد کنید. و حتی ماه ها طول می کشد تا به وزن ایده آل خود برسید. اما رسیدن به احساس رضایت و خشنودی فوری چیزی نیست که برای آن سال ها صبر کنید. پاداش دادن به خودمان جزء آن دسته از مواردی است که در کسری از ثانیه احساسی توام با هیجان و خوشحالی را برای افراد پدید می آورد و در ایجاد انگیزه بسیار کمک کننده خواهد بود.

از همین رو نباید در صورت محقق شدن اهداف، پاداشی را برای خود در نظر بگیرید. بهترین کار این است که پس از تعیین اهداف، نقاط کوچکی را برای خود معین کنید و پس از دستیابی به هر کدام از آن ها جوایزی را برای خود در نظر بگیرید. آیا 2 کیلو وزن کم کرده اید؟ عالیه پس جایزه ای را برای خود در نظر بگیرید.

گام دوم: قدم هایی برای افزایش اعتماد به نفس بردارید

قدم هایی برای افزایش اعتماد به نفس بردارید

به نیمه پر لیوان نگاه کنید

مهمترین نکته ای که در این بخش باید به آن توجه داشته باشید این است که بدانید چه چیزی را در اختیار ندارید و می خواهید به آن دست پیدا کنید. شما همواره باید واقع بین باشید و نواقص خود را ببینید و نداشته هایتان را قبول کنید. در این صورت است که می توانید اهدافی درست و در راستای رسیدن به موفقیت تعیین کنید. مطمئنا نداشته ها همواره افکاری منفی، بی انگیزگی و بی علاقگی شدیدی را برای افراد به همراه دارد؛ اما فکر کردن به چیزهایی که می تواند افراد را در وضعیتی مناسب قرار دهد، بهترین راهکاری است که برای ایجاد انگیزه پیش روی آن ها قرار دارد.

شما در این راستا باید به سراغ نوشتن 10 مورد از داشته هایتان رفته و برای آن ها از خدا سپاسگزار باشید. انجام هر روزه این کار باعث می شود تا تمرکز بیشتری بر روی خود و چیزهایی که ساخته و به دست آورده اید داشته باشید. اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که تمامی این موارد به اعتماد به نفس افراد برمی گردد. با نگرشی مثبت و تکرار جمله «من می توانم انجامش دهم» رسیدن به اهداف را آسان تر کنید و به ایجاد انگیزه در خودتان کمک کنید.

راهی مناسب برای رسیدن به اهداف پیدا کنید

اولین چیزی که باعث رسیدن شما به اهدافتان می شود می تواند تهدید آمیزترین چیزی باشد که شما در زندگی با آن روبرو می شوید. زیرا امکان از دست دادن کامل انگیزه شما وجود دارد، به طوری که هدفتان را به طور کامل فراموش کنید. از همین رو آگاهی از مسیری که باید برای رسیدن به اهداف طی کنید، خیلی راحت تر می تواند شما را در طی کردن پله های ترقی یاری کند.

تمامی منابعی که پیش روی شما قرار دارد را مورد بررسی قرار دهید. مطمئنا ظهور تکنولوژی های جدید می تواند نقش بسیار موثری در این راستا داشته باشد. از همین رو هیچ بهانه ای نمی توانید داشته باشید. آگاهی از تمامی مواردی که شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کند از شما یک متخصص خواهد ساخت و ذهنی آرام و دور از هرگونه استرس را برای شما به همراه خواهد داشت. آگاهی از مسیر و چگونگی طی کردن آن، افکار منفی را از شما دور کرده و اعتماد به نفس را به شما باز می گرداند و در ایجاد انگیزه به شما کمک شایانی خواهد کرد.

اطراف خود را پر از چیزهای مثبت کنید

همه ما بر این عقیده ایم که جهان همواره در جهت مخالف ما حرکت می کند. مطمئنا برای شما پیش آمده که اطرافیانتان تلاش می کنند تا با حرف هایشان شما را ناامید کرده و از ادامه حرکت شما جلوگیری کنند. در این لحظه است که شما به فکر مقاومت می افتید و درصدد اثبات توانایی هایتان خواهید بود و در نهایت توانایی هایتان را علاوه بر خود به او نیز اثبات خواهید کرد. از همین رو باید از او تشکر کنید، زیرا او به صورت ناخواسته برای حرکت به سمت جلو در شما ایجاد انگیزه کرده و به شما کمک کرده است. پس دوستش داشته باشید.

از کم شروع کنید

مطمئنا هیچ راهی برای رسیدن به اهداف آن هم یک شبه وجود ندارد. مطمئنا مثال های اغراق آمیزی وجود دارد اما نکته اینجاست که در اختیار داشتن اهدافی که امکان محقق کردن آن ها کم است باعث توقف شما خواهد شد. از همین رو کمی کوتاه بیایید. می توانید راه موفق شدن را با ساختن اکانتی در یوتیوب آغاز کنید و یا آهنگی با هر سازی که دوست دارید بنوازید. تمامی این کارها در راستای رسیدن شما به اهدافی بزرگ خواهد بود، اما تفاوت اینجاست که شدنی تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید.

اگر به سراغ تهیه لیستی از اهداف خود می روید، به نفعتان است که از کوچک ترین آن ها شروع کنید. محقق ساختن آن ها برای شروع کارهای بعدی در شما ایجاد انگیزه خواهد کرد. دستاوردهای واقعی همانند این است که شما نصف راه رسیدن به اهداف را طی کرده اید.

همواره تجسم کنید

سعی کنید روزانه چند دقیقه را به خود اختصاص دهید و لحظه ای را تجسم کنید که به اهدافتان دست پیدا کرده اید. دقت داشته باشید که باید تمام مراحل آن را تجسم کنید؛ اعم از نحوه انجام دادن، راه هایی که در طول مسیر پیموده اید و… تاکنون فکر کرده اید که چه حسی خواهید داشت؟ سعی کنید در این راه از تمام حواس پنجگانه خود بهره گیرید. چه مزه و حتی بویی را حس می کنید؟ صداهایی که می شنوید و… متصور شدن تمامی این موارد می تواند به شما در رسیدن به اهدافتان و ایجاد انگیزه درونی کمک کند.

گام سوم: به راهتان ادامه دهید

به راهتان ادامه دهید

با هیجان به سمت جلو حرکت کنید

مطمئنا برای شما هم پیش آمده که قبل از اینکه به آن چیزی که می خواهید دست پیدا کنید، دیگر جذابیتی برای شما ندارد. حتی اگر روی هدفی کار کردید و برایش وقت و انرژی گذاشته اید. باز هم این ریسک وجود دارد که زودتر از آن چیزی که فکر کنید خسته شوید. از همین رو باید با ایجاد انگیزه جلوی این اتفاق را بگیرید. شما باید با در نظر گرفتن توانایی هایتان تجارب جدیدی را به دست آورید و با استراتژی های جدیدی که در راستای رسیدن به اهدافتان در نظر گرفته اید خودتان را برای عملی شدن آن ها آماده کنید.

اطرافتان را از تصاویری که دوست دارید پر کنید، قرار دادن تصاویر جذاب در اطراف خود انگیزه شما را برای انجام کارهای متفاوت بالا می برد. یادداشت های غیرمنتظره و کوچکی را در گوشه و کنار محیط کار و حتی خانه قرار دهید تا با ایجاد انگیزه به شما یادآور شود که در راه رسیدن به اهدافتان ثابت قدم خواهید بود.

به طور مداوم طرح خود را اصلاح نمائید

مطمئنا برای این که بتوانید کاری را شروع کنید یک هدف برای خود در نظر گرفته اید و چگونگی رسیدن به آن ها را نیز می دانید. اما زمانی که مرحله اجرایی آن آغاز می شود، این امکان وجود دارد که برخی کارها را بی فایده و تنها وقت تلف کردن بدانید. از همین رو تجزیه و تحلیل طرح و بازسازی آن نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

از همین رو باید به سراغ تهیه لیستی از فعالیت های خود بروید و بررسی کنید که کدام یک از آن ها می تواند بازدهی بالاتری داشته باشد. کدام کم اهمیت تر بوده و با حذف آن ها لطمه ای به طرح وارد نمی شود و…. . این موارد به شما کمک می کند تا بازدهی خود را افزایش داده و از هدر رفتن وقتتان جلوگیری کنید. همچنین با ایجاد انگیزه بالا به سمت جلو حرکت نمائید.

جلوی چشم باشید

سعی کنید وقتی تصمیم به کاری می گیرید آن را با همه به اشتراک بگذارید این کار در ایجاد انگیزه به شما کمک می کند. به عنوان مثال اگر صبح شنبه تصمیم به ترک قهوه خوردن گرفته اید، بهتر است آن را با آبدارچی شرکت، همکاران و حتی خانواده خود به اشتراک قرار دهید. این کار باعث می شود حتی به دلیل حفظ آبرویتان نیز از حرکت کردن به سمت آن خودداری کنید و به آن هدفی که برای خود تعیین کرده اید برسید.

از کاه، کوه نسازید

مطمئنا تاکنون جمله «اجازه ندهید موانع شما را زمین بزنند» را شنیده اید؛ و مطمئنا می دانید که در راه رسیدن به اهداف موانع بسیار زیادی وجود دارد که به هیچ عنوان نمی توان از آن ها فرار کرد. حتی موفق ترین افراد نیز با موانع و شکست های بسیار زیادی روبرو شده اند. چون موفقیت بدون موانع هیچ مفهومی نخواهد داشت.

آسان ترین راهی که پیش روی افراد قرار دارد، عقب نشینی و به طور کلی پاک کردن صورت مسئله است. باشد شما با انجام این کار به خودتان این پیام را رسانده اید که نمی توانید. اما هیچ جای نگرانی نیست زیرا شکست امروز تنها مختص امروزه بوده و نباید امید انجام کار را از شما بگیرد و در ایجاد انگیزه شما را دلسرد کند.

از دوستان و همفکرانتان بخواهید شما را حمایت کنند

باید این مسئله را با خود اعتراف کنید که کارهای بسیار کمی را می توان به تنهایی به سرانجام رساند. از همین رو اگر کسی را در اطراف خود دارید که می تواند در این راستا به شما کمک کند پس از او بخواهید همراه شما باشد. شما باید به این باور برسید که درخواست کمک از دیگران به هیچ وجه نشانه ضعف و حتی حماقت شما نیست.

در واقع افراد موفق کمک دادن و یا کمک گرفتن را نوعی انسانیت می دانند. از همین رو تهیه یک گروه درجه یک به شما علاوه بر ایجاد انگیزه کمک می کند تا همواره انرژی لازم برای انجام کارهایتان را داشته باشید. حتی این گروه می توانند منابع لازم را در اختیار شما قرار داده و ایده های جدیدی را برای محقق کردن اهدافتان رونمایی کنند.

به سراغ ترسیم نمودار پیشرفت بروید

به طور طبیعی ما انسان ها ترجیح می دهیم تا همه چیز به صورت عینی پیش برود. در واقع این کار انگیزه لازم برای انجام کارها و محقق کردن اهدافشان را در اختیار آنها قرار می دهد. یک دفترچه مخصوص برای خود تهیه کنید و تمامی وظایف و کارهایی را که باید به صورت روزانه انجام دهید در آن یادداشت نمائید. و به طور مداوم آن را چک کنید تا اهداف میانی و کوچک خود را شناسایی نمائید تا بتوانید در ایجاد انگیزه موفق تر عمل کنید.  

همواره این جمله را با خود تکرار کنید که زندگی کوتاه است. امروز را آن گونه که هست درک کنید و کارهایی را که دوست دارید را انجام دهید. تنبلی را کنار بگذارید زیرا فردا کارهای دیگری برای انجام دادن خواهید داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx