چگونه فردی با انگیزه باشیم

7 comments
10 Min Read

چگونه فردی باانگیزه باشیم؟

چگونه با انگیزه زندگی کنیم؟!

با انگیره بودن یکی از مهم ترین راز و رمزهای موفقیت فردی در زندگی است که هرکسی برای رسیدن به اهداف خود باید به آن دست پیدا کنید. برای این که بتوانیم کاری را انجام دهیم و پله های ترقی را یکی پس از دیگری با موفقیت طی کنیم باید برای جزء به جزء کارهای روزمره ی خود انگیزه داشته باشیم هر چقدر هم که برای رسیدن به هدف خود مصمم باشیم و تصمیم بزرگی برای آن گرفته باشیم ممکن است برای انجام کارهای جزئی انگیزه ی کافی نداشته باشیم.

برای همین باید همیشه به این نکته توجه کنیم که انجام کارهای کوچک تر سبب رسیدن به اهداف بزرگ تر می شود، از این رو همیشه باید برای انجام این کارها به این نکته توجه ویژه داشته و در انجام همه ی کارهای خود انگیزه ی کافی داشته باشیم. دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم راه حل هایی را به شما معرفی کنیم تا بدانید چطور باانگیزه باشید و کارهای خود را باانگیزه انجام دهید.

دلایل خوبی برای انجام کارها داشته باشید

دلایل خوبی برای انجام کارها داشته باشید

قبل از این که تصمیم بگیرید کاری را انجام دهید بهتر است به دلیل انجام آن فکر کرده باشید. ابتدا قبل از هر کار زمانی را اختصاص دهید برای این که کار موردنظر خود را تحلیل کنید و به دلیلی که باید آن کار را انجام دهید فکر کنید، مسلما در این بین دلایل بسیاری را پیدا خواهید کرد. ولی مهم است که بتوانید از این میان دلایلی که داری، بهترین آن ها را انتخاب کنید و برای انجام آن کار به صورت مداوم به آن دلیل فکر کنید تا بتوانید به بهترین نحو کار خود را انجام دهید.

بسیاری از کارهایی که در طول روز انجام می دهید به حدی برای شما عادی شده اند که اصلا به دلیل انجام آن ها فکر نمی کنید به همین دلیل انجام آن ها برای شما بسیار ساده شده است و ممکن است اصلا برای انجام آن ها به دلیلی نیاز نداشته باشید. ولی از میان همین کارها، می توانید کارهایی را پیدا کنید که مجبور هستید آن ها را انجام دهید ولی هیچ علاقه ای به انجام آن ها ندارید. در این صورت اصلا نیازی نیست که این کارها را بدون انگیزه تا انتها پیش ببرید، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به دلیل انجام این کارها فکر کنید.

هرقدر هم که انجام کاری برایتان جالب و خوشایند نباشد، می توانید دلایل خوبی را برای انجام آن ها پیدا کنید تا در خود انگیزه ی کافی به وجود آورید و بتوانید از پس آن ها بر بیایید. در اینجا چند دلیل خوب را به شما معرفی می کنیم:

سود مادی: گاهی اوقات ممکن است کارهایی که انجام می دهید مورد علاقه ی شما نباشد ولی در عوض بازده مالی خوبی داشته باشد و دستمزدی که از آن دریافت می کنید، بتواند دلیل خوبی برای انجام آن کار باشد و شما را شدیدا به انجام آن کار ترغیب کند.

رشد فردی: یکی دیگر از عواملی که می توانیم به عنوان یک دلیل خوب برای انجام کارها در نظر بگیریم رشد فردی است. کافی است بررسی کنیم که کار مورد نظر از چه ابعادی می تواند شما را رشد دهد و چه چیزهایی به شما یاد خواهد داد. قطعا با این روش می توانید انگیزه ی کافی برای انجام کارها را به دست آورید.

کار خود را جذاب و مفرح کنید

کار خود را جذاب و مفرح کنید

اگر می خواهید برای انجام کارهای خود انگیزه ی کافی به دست آورید، باید نگرش خود را نسبت به آن کار مورد بررسی قرار دهید. ممکن است نگرش شما نسبت به کاری که برای دیگران ایده آل است و از آن لذت می برند کاملا متضاد باشد و نظر شما با آن ها تفاوت داشته باشد یا کاری که شما از آن لذت می برید و برایتان مفرح است برای دیگران کاملا برعکس باشد و از انجام آن به هیچ وجه لذت نبرند.

بنابراین باید به این موضوع فکر کنید که واقعا علت این امر چه چیزی می تواند باشد؟ کاملا واضح است تنها چیزی که باعث می شود شما عاشق کاری باشید این است که بلد هستید آن کار را چگونه به شیوه ای مفرح و جذاب انجام دهید.

مثلا ورزش کردن را در نظر بگیرید اگرچه همه ی ما تقریبا با فواید ورزش کردن و تاثیراتی که روی سلامتی دارد آشنا هستیم ولی هیچ وقت به آن به عنوان یک کار مفرح و جذاب فکر نمی کنیم به همین دلیل ممکن است خیلی کسل کننده به نظر بیاید که هر روز ساعاتی را به باشگاه رفتن و ورزش کردن اختصاص دهیم.

ولی همین کار برای افراد زیادی کاری جذاب و مفرح محسوب می شود و از انجام آن کار لذت می برند، چون عاشق ورزش کردن هستند برای انجام آن به دلیل خاصی نیاز ندارند و همین که برایشان خوشحال کننده و لذت بخش است می تواند انگیزه ی کافی را در آن ها ایجاد نماید. در واقع لذت بردن از ورزش کردن می تواند بهترین انگیزه را در این افراد ایجاد کند.

کافی است که در امور روزمره ی خود به فکر تفریح باشید و به کارهای خود با دید یک تفریح نگاه کنید و هیچ وقت دید خود را عوض نکنید. اگر بتوانید دید خود را نسبت به کارها تغییر دهید حتما قادر خواهید بود هر کاری را با لذت تمام انجام دهید و در هیچ کاری بی انگیزه نباشید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید تا از کارها لذت ببرید این است که قبل از انجام کار از خود سوال بپرسید:

چگونه می توانید از انجام این کار لذت ببرید؟

چگونه می توانید آن کار را جزئی از برنامه ی روزمره ی خود قرار دهید؟

مثلا شما به راحتی می توانید تماشای یک سریال تلویزیونی را در برنامه ی روزمره ی خود جای دهید ولی همین که به انجام یک کار محوله می رسید، احساس می کنید که به هیچ وجه از پس انجام آن بر نمی آیید چون واقعا لذت نمی برید و این کار برایتان جذاب نیست.

برخورد خود را تغییر دهید

برخورد خود را تغییر دهید

بسیاری از مواقع که انگیزه ی کافی برای انجام کاری ندارید به این علت نیست که کار موردنظر درست نیست و یک پای آن می لنگد یا این که به درد شما نمی خورد. اگر واقعا احساس کردید که در انجام این کار انگیزه ی کافی را ندارید بهتر است طرز برخورد خود را با ماجرا کمی تغییر دهید و با روش دیگری آن را امتحان کنید.

اکثر افراد فکر می کنند که اگر برخورد خود را متناسب با کار موردنظر تغییر دهند و رویکرد دیگری را امتحان کنند به این معناست که شکست خورده اند ولی باید بدانید که این باور بسیار اشتباه است و شما باید آن قدر رویکرد خود را تغییر دهید تا بتوانید به انگیزه ی کافی دست یابید و با استفاده از آن به هدف خود دست پیدا کنید.

اگر بخواهید روی رویکرد خود پافشاری کنید کاری بسیار اشتباه است و شما را از رسیدن به هدف خود بازمی دارد، و سبب می شود شما تبدیل به فردی شوید که فقط با تمرکز روی یک رویکرد خود را برای رسیدن به هدف اصلی محدود می کند و کم کم قدرتی را که با استفاده از آن بتواند به هدف اصلی خود دست یابد را از خود سلب می کند.

رشد و پیشرفت خود را اندازه گیری کنید

رشد و پیشرفت خود را اندازه گیری کنید

برای پیشرفت در کار و زندگی خود بهتر است کارهای خود را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید. فایده ی این کار در این است که انگیزه لازم برای انجام کار را افزایش می دهد و باعث می شود بتوانید رشد خود را آن طور که باید اندازه گیری کرده و رصد نمایید.

برای داشتن انگیزه و هدف باید نقاط پیشرفت خود را پیدا کنید و هر قسمت آن را به صورت دقیق مورد تحلیل و بازبینی قرار دهید؛ در این صورت قطعا انگیزه ی لازم برای انجام کار مورد نظرتان را به دست خواهید آورد. زمانی که ببینید رشدتان در یک مقطع نسبت به مقطع دیگری افزایش پیدا کرده است، به طور طبیعی انگیزه تان هم بالا خواهد رفت.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

7 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
7
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx