چگونه فرد خوش بینی باشیم

نظرات 7
7 دقیقه مطالعه

چگونه فرد خوش بینی باشیم

“آنچه که تعیین کننده  منزلت و شان ماست رفتار و نگرش می باشد نه استعداد و قابلیتهای ذاتیمان.” زیگ زاگار

اکثر ما با مثلها و حکایات زیادی در مورد خوشبینی برخورد کرده ایم، امـا ممکن است قدرت حقیقی دیـدن دنیا از طریق عینک خوش بینی را درک نکرده بـاشیم.

قدرتی که می تواند بر همه چیز بسیار اثر گذار باشد از زندگی روزمره و انتخاب همسر گرفته تا گزینه های شغلی و موفقیتهای دراز مدت.

نواهای درون ذهن ما

آن ندای درونی ذهن ما که زمزمه میکند، هر چیزی امکان پذیر است بجای غیر ممکن است، یا چه روز خوبی است، بجای زندگی سخت است همانند نوری برای گذشتن از پیچ و خم دشواریهای زندگی یاریمان میکند.

خوش بینی محض در افراد بصورت نادر یافت شده و چنین اشخاصی اغلب مورد پـسند دیگران نیستند. ما کسانی که دائما در حال خوشحالی و شادمانی هستند را مـورد تمسخر قرارداده و خـود آشکارا بخاطر بدی هوا یـا کـمبـود چای در دفترکار دچار تردید میشویم. در حیرتیم که آنها چگونه میتوانند دنیا را آنگونه که هست نبینند؟ – دنیایی که مملو از ناملایمات و بی عدالتی می باشد.

خوب، حقیقت این است که آنها عقیده دارند که دنیا به همراه مردمانش دارای عیوب و کاستی می باشند، اما به سادگی تمرکز روی چیزهای خوب را برمی گزینند. و چنین دیدگاهی فواید بزرگی را بدنبال خواهد داشت، سلامتی بهتـر، انـرژی بیـشتر، خلاقیت، توانایی های حل مسئله و یک حس کلی سرور و شادمانی.

بنابراین، آیا میتوانیم یک سوئیچ خوشبینی کوچک را در ذهنمان روشن کرده و بلافاصله شاهد اثرات و نتایج مطلوب آن باشیم؟ متأسفانه آنقدرها هم ساده نیست – اما روشهایی وجود دارند که بتوان با آنها مثبت بودن را تمرین کرده تـا بـصورت واکنشی طبیعی در بیاید و منفی نگری را تقلیل دهد.

تست خوش بینی انتهای مقاله را انجام داده تا در مورد هرگونه تمایلاتی که بسمت منفی انـدیشی داریم و نیز چگونگی قدم برداشتن برای بهبود دیدگاهمان نسبت به مسائل، آگاهی حاصل نماییم.

چگونه فرد خوش بینی باشیم

سلامتی ما به آن بستگی دارد

اشخاص خوش بین در برابر بیماریهای عفونی و مسری مقاومتر بوده و بهتر می توانند امراض مزمن را از خود دفع نمایند. در یک مطالعه علمی محققان 96 مردی که یک بار دچار حمله قلبی شده بودند را مورد بررسی قرار دادند. بعد از طی مدت 8 سال، از هر 16 مرد بدبین، 15 نفرشان جان باختند و از هر 16 نفر مرد خوش بین فقط پنج نفرشان از دنیا رفتند.

امروزه بطرز گسترده ای عقیده بر این است که خوش بینی قابلیت سیستم دفاعی بدن را برای مبارزه با بیماری ها افزایش میدهد. این ممکن است به آن دلیل باشد که افراد خوشبین دارای پایین ترین سطح استرس در یک اجتماع می بـاشند. و همگی ما میدانیم که استرس کمتر به معنای داشتن بدنی سالمتر است.

خود شکوفایی کامبخش

برای بسیاری از افـراد، عقاید تعیین کننده اعمال و طرز برخوردها نسبت به زندگی میباشد. از آنجایی که رفتارها و نگرش ها چنین نـقش عمده ای در چگونگی احساس ما ایفا می کنند، باید عقاید را بازنگری نموده و برآورد کنیم که کدام یـک بـه نفـعمان و کدام یک به ضررمان است. میزان خوش بینی ما نوع نگرشمان را نسبت به زندگی و دنیای پیرامون منعکس میکند. اگر احساس می نماییم نیاز داریم اندکی خوشبین تر باشد، نکات زیر را دنبال کنیم.

شرایط دوپهلو را درک کنیم

هیچگاه با موقعیت های دوپهلو جوری برخورد نکنیم که گویی دوپهلو نیستند. همیشه با مسائل آن گونه که هستند رفتار نماییم. برای مثال وقتی روی جنسی سرمایه گذاری می کنیم، به خود بقبولانیم که ممکن است آن جنس ارزان شده و ما مقداری از پول خود را از دست بدهیم.

با این حال فرد خوش بین این نکته را میداند و ریسک میکند و به از دسـت دادن مقداری پول اهمیت نمیدهد. به علاوه هنگام روبرو شدن با این موقیتهای دوپهلو، تفـسیرهای منفی ممکن است منتهی به افسردگی و کسالت گردند.

چگونه فرد خوش بینی باشیم

متنوع فکر کنیم

افراد خوش بین بر خلاف افراد بدبین از تفکری ملون برخورداند. در برابر موقیعت ها و ایده های جدید روشنفکرتر باشیم. از مسر بودن در مورد دیـدگاه های خود باز ایستاده و شروع به لذت بردن از افکار و نظرات دیگران نماییم.

همه چیز را قطعی ندانیم

اشخاص خوش بین بندرت مسائل را قطعی و بدون اشکال میدانند، آنها همیشه انتقاد پذیر بوده و نظرات خوب دیگران را مد نظر قرار داده و بدنبال اصلاح خود می باشند.

مسائل را تغییر پذیر تصور کنیم

افراد خوش بین می دانند که تغییر و دگرگونی یک چیز خوب و ضروری می باشد. آنها طرز برخوردهای تطبیق پذیر و قابل تغییری از مسائل را در خود بوجود می آورند.

چگونه فرد خوش بینی باشیم

تفکری بخصوص داشته باشیم

اشخاص خوش بین تمایل دارند بجای این که در برابر مسائل کلی از طریق راه حل های عمومی واکنش نشان دهند، با مسائل خاص برای رسیدن به یک راه حل عمومی دست بگریبان شوند.

افکار خود را تغییر دهیم

در مورد رویدادهای ناگوار مداوم فکر نکنیم. اگر رئیسمان ما را از کار برکنار کرد و یا در یک امتحان مهم قبول نشدیم، توصیه ما این است که با انجام کاری لذت بخش افکار خود را از مشکلاتمان دور کنیم چون تفکر به مسائل در چهارچوب منفی ذهن منتهی به یافتن راه حل های کمتر خواهد شد.

با کمک کردن به احوال خود و کسب اعتماد بنفس، افرادی که دارای تمایلات بدبینانه می باشند می توانند خود را آزاد ساخته و خلاقانه تر فکر کنند. برای اغلب مردم بدست آوردن چنین روحیه ای فقط چند هفته طول میکشد، اما بمحض یادگیری تکنیک خوش بینی، دیگر برگشت به بدبینی بعید خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

7 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
7
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx