چگونه خلاقیت داشته باشیم – قسمت اول

نظرات 2
10 دقیقه مطالعه

چگونه خلاقیت داشته باشیم

چگونه فردی خلاق باشیم

خلاقیت یکی از رموزی است که می تواند ما را در بسیاری از مواقع یاری دهد و موجب رسیدن به موفقیت در زندگی فردی شود. انسان با استفاده از خلاقیت قادر است بسیاری از مشکلات خود را به صورت معجزه آسایی حل کند بدون آن که متحمل زحمت فراوانی شود. برای همین در اکثر اوقات شاهد آن هستیم که ایده های جدید به سرعت رشد می کنند و برایمان سوال پیش می آید که دلیل این رشد سریع چه چیزی می تواند باشد؟! باید بدانید این همان قدرت ذهن انسان است که با خلاقیت هر کار غیرممکنی را ممکن می سازد. شاید تصور کنید که شما برخلاف دیگران از ذهن خلاقی برخوردار نیستید و به هیچ وجه نمی توانید انسان خلاقی باشید.

اگر این گونه فکر می کنید باید بدانید که سخت در اشتباه هستید و باید دید خود را نسبت به این مسئله تغییر دهید، درواقع خلاق بودن در زندگی تا حد زیادی اکتسابی است و شما باید این مهارت مهم را پرورش دهید و با راهکارها و تمرینات صحیح از خود یک انسان خلاق بسازید. این کار بسیار ساده است و با استفاده از آن می توانید به راحتی هر چه تمام تر به هدف خود برسید، تنها کافی است بدانید چطور باید از پس آن بربیایید برای همین مقاله ای برای شما دوستان عزیز سایت پرورش افکار آماده کردیم تا با خواندن آن بتوانید این مهارت مهم را در خود پرورش دهید.

در زیر چند نمونه از تمرینات خلاقانه را به شما معرفی می کنیم:

انجام تست 30 دایره

  • انجام تست 30 دایره

یکی از بهترین کارهایی که می توان برای افزایش خلاقیت انجام داد تست 30 دایره است که به گفته ی اکثر کسانی که این تست را انجام داده اند می تواند بسیار مفید واقع شود. این کار را در زمانی که حوصله ی کافی ندارید و خسته هستید انجام دهید. نکته ی جالبی که وجود دارد این است که با این کار می توانید به طرز اعجاب انگیزی خلاقیت خود را دوباره به دست آورید و با قدرت تفکر بالا به کار خود بپردازید.

این تست به این صورت است که برای شروع روی یک ورقه ی کاغذ 30 دایره می کشید. بعد از این که این کار را انجام دادید به بخش اصلی این تست می رسید که باید سعی کنید در طی زمان مشخصی «معمولا یک دقیقه» تا جایی که امکان دارد هرکدام از دایره ها را به یک نقاشی که می توانید تبدیل کنید. شاید در ابتدا برایتان سخت باشد ولی بعد از چند بار تمرین خواهید دید که این کار برایتان ساده خواهد شد و به راحتی می توانید در زمان کوتاه تری انجام دهید، حتی به شکل یک بازی انجام دهید و با خودتان رقابت کنید. به این صورت که در هر بار انجام آن سعی کنید رکورد خود را جابه جا کنید. علت این که بعد از مدتی می توانید بهتر این تست را انجام دهید این است که خلاقیت شما افزایش پیدا کرده و قدرت تفکرتان تا حد زیادی سریع تر شده است. به همین منظور در هر بار اجرای این تست می توانید بهتر از دفعات قبل آن را انجام دهید.

انجام مکرر این تست ساده قادر است تا حد زیادی به شما کمک کند تا قدرت خلاقیت خود را تقویت کنید. این موضوع به این علت است که انجام آن باعث می شود ایده های جدیدی در ذهن شما شکل بگیرد بنابراین مجبور می شوید به ایده های جدید سریع تر فکر کنید و تمام گزینه های مختلف را امتحان کنید؛ بدون این که بتوانید آن ها را کنار بگذارید.

نقاشی بکشید

  • نقاشی بکشید

یکی از کارهایی که برای افزایش خلاقیت پیشنهاد می شود نقاشی کشیدن است! شاید تصور کنید که حتما باید نقاشی حرفه ای باشید و بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید. ولی باید بدانید که منظور از نقاشی کشیدن حتی کشیدن چیزهای خیلی ساده است که در دوران کودکی آن را انجام می دادید.

معمولا این کار در کودکی هم برای افزایش خلاقیت کودکان انجام می شود و شما می توانید حتی در دوران بزرگ سالی هم از این روش استفاده کنید. این کار قادر است شما را به محیط اطرافتان نزدیک کند و سبب شود که بیشتر از همیشه به محیط اطراف خود اهمیت دهید. اصولا نقاشی کردن یک کار خلاقانه است و شما در این کار آن قدر آزاد هستید که می توانید هر چیزی که در ذهنتان وجود دارد را بر روی کاغذ انتقال دهید و هیچ محدودیتی از این بابت نخواهید داشت. هرچقدر که این کار را بیشتر انجام دهید و بتوانید هر چیزی که در ذهنتان وجود دارد را روی کاغذ بیاورید، قدرت خلاقیتتان بیشتر خواهد شد.

حتی می توانید به اطراف خود بیشتر از قبل توجه کنید و تمام چیزهایی را که برایتان جالب است نقاشی کنید. همچنین این کار باعث می شود که شما تمرکز بیشتری بر روی کارهای خود داشته باشید. کافی است دفعه ی بعد که مشغول انجام کاری بودید و دچار حواس پرتی شدید، روی تکه ای کاغذ به نقاشی بپردازید، به شکل معجزه آسایی خواهید دید که تمرکزتان افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین هرزمانی که احساس یکنواختی و بی حوصلگی کردید این کار می تواند شما را سرحال کند و تمرکز از دست رفته تان را به شما بازگرداند.

بهتر است برای این کار یک دفترچه ی کوچک تهیه کنید تا هرزمانی که به آن نیاز داشتید و تصمیم گرفتید نقاشی کنید، به راحتی از آن استفاده کنید.

سعی کنید داستانک بنویسید

  • سعی کنید داستانک بنویسید

در این کار هم مانند نقاشی کشیدن نیازی نیست که شما یک فرد حرفه ای یا یک داستان نویس با تجربه باشید. همین که بتوانید در حد چند خط یک داستان بنویسید کافی است. داستانک یا داستان کوتاه کوتاه به داستانی می گویند که اغلب کمتر از صد کلمه هستند و با داستان کوتاه تفاوت دارند.

یکی از کارهایی که برای افزایش خلاقیت واقعا اثربخش است نوشتن این نوع داستان هاست کافی است یک بار این مورد را امتحان کنید مطمئن باشید حتما به نتیجه ی خارق العاده ی آن اعتراف خواهید کرد. علت اصلی آن این است که شما مجبور می شوید با شرایط خاص داستانی خلق کنید که دارای ویژگی های یک داستان کامل باشد. یعنی ابتدا و انتهای درستی داشته باشد آن هم با وجود این که این داستان ها کوتاه هستند و شما باید با وجود همین کوتاه بودن کلمات را در کنار هم قرار دهید، تا داستان جالبی خلق شود همین کار می تواند باعث افزایش خلاقیتتان شود.

علاوه بر این نوشتن همچنین داستان هایی به شما کمک می کند تا در نوشته های خود بتوانید همه چیز را به صورت مختصر بیان کنید و در یک فضای محدود چیزهایی که نیاز است را بنویسید.

همچنین به این نوع داستان های بسیار کوتاه داستانک هم گفته می شود، شما می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت با بقیه ی افرادی که این داستان ها را می نویسند ارتباط برقرار کنید و توانایی های خود را در این زمینه افزایش دهید و در مسابقاتی که برگزار می شود شرکت کنید.

به موسیقی گوش دهید

  • به موسیقی گوش دهید

یکی از کارهای مفیدی که برای کمک به افزایش خلاقیت خود می توانید انجام دهید گوش دادن به موسیقی است. این کار لذت بخش ترین کاری است که برای افزایش خلاقیت می توان انجام داد و کار سختی هم نیست. با این روش قادر خواهید بود قدرت ذهنی خود را افزایش داده و بهتر از قبل روی موضوعات مختلف تمرکز کنید.

البته باید بدانید برای این که با استفاده از موسیقی خلاقیت خود را افزایش دهید، باید موسیقی اختصاصی خودتان را گوش دهید زیرا هر فردی موسیقی مختص به خود را دارد و هر نوع موسیقی نمی تواند برای شما تاثیرگذار باش. برای همین بهتر است قبل از هر چیزی به این فکر کنید که چه موسیقی برای ذهنتان مفیدتر خواهد بود. بسیاری از محققان موسیقی کلاسیک را برای افزایش تمرکز و خلاقیت مناسب می دانند و توصیه می کنند که حتما از این نوع موسیقی ها برای افزایش خلاقیت استفاده کنید.

ادامه دارد …

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx