چگونه هوش هیجانی را در یک نفر تشخیص دهیم

نظرات 3
5 دقیقه مطالعه

چگونه هوش هیجانی را در یک نفر تشخیص دهیم

هوش هیجانی در مدیریت

هوش هیجانی یا EQ به افراد کمک خواهد کرد تا در روابط خود موفق تر باشند و با سرعت بیشتری پیشرفت کنند. این اشخاص فروتن هستند و باعث بالا رفتن راندمان سازمان می‌ شوند.

نتیجه مطالعات انجام‌ شده طی 3 دهه اخیر ثابت کرده است افرادی که دارای هوش هیجانی یا EQ بیشتری هستند نسبت به دیگران خودآگاهی بیشتری دارند، کارهای خود را بهتر انجام داده و با سرعت بیشتری رشد می‌ کنند و معمولاً نتیجه بهتر و چشمگیرتری از کارهای خود می‌ گیرند. امّا سؤال اینجا است که این افراد چه ویژگی‌ های متمایزی دارند و اینکه چگونه می‌ توان تشخیص داد یک شخص هوش هیجانی بیشتری نسبت به دیگران دارد؟ در این مقاله ۵ مورد از برجسته‌ ترین ویژگی‌ های آنها را مرور میکنیم.

۱- آنها احساسات خود را بهتر از دیگران مدیریت می‌ کنند

کنترل خود یا خود مدیریتی، یک ویژگی شخصی است که در هر فرد متمایز است. برای اینکه تشخیص دهیم چه میزان از این ویژگی در ما وجود دارد، کافی است از خودمان بپرسیم: “آیا می‌ توانم احساسات و رفتارم را کنترل کنم تا بتوانم نتیجه بهتری بگیرم؟”. دانیل گلمن، روان‌ شناس شناخته‌ شده در سطح بین‌ المللی در رابطه با افرادی که خود مدیریتی دارند می‌ گوید: “افراد منطقی یعنی کسانی که می‌ توانند احساسات خود را کنترل کرده و باعث برقراری عدالت و امنیت یک محیط شوند و در چنین محیطی میزان احساسات کم میشود و بهره‌ وری و راندمان سازمان بالا میرود.”

خود مدیریتی و تمرکز حواس مهارت‌ هایی می باشند که معمولاً به رهبران کسب‌ و‌ کار آموزش داده می‌ شوند تا بتوانند در شرایط پراسترس آرامش و تمرکز خود را حفظ کنند. این ویژگی‌ ها برای رسیدن به بازده بلند مدت لازم و ضروری هستند.

چگونه هوش هیجانی را در یک نفر تشخیص دهیم

۲- آنها خود را عمیقاً می‌ شناسند

معمولاً ما آسان‌ ترین راه یعنی چشم‌ پوشی کردن از احساسات را انتخاب می‌ کنیم و چیزهایی که باعث خوشحالی و ناراحتی‌ مان می‌ شوند، نادیده می‌ گیریم. امّا خودشناسی و داشتن درک عمیق از خود باعث میشود بتوانیم در زندگی شادتر باشیم و در انجام کارها پیشرفت چشم‌ گیری داشته باشیم.

۳- به‌ جای واکنش نشان دادن، پاسخ می‌ دهند

همه ما ممکن است زمانی که با شرایط احساسی و یا همکار و مشتری بداخلاق مواجه می‌ شویم، حالت دفاعی به خودمان بگیریم و رفتاری از روی ترس نسبت به شرایط از خودمان نشان دهیم. اما اشخاصی که هوش هیجانی بالایی دارند، زمانی که علّت واکنش منفی خود را متوجه شدند، با اعتماد به‌ نفس و خود مدیریتی بالا نسبت به آن واکنش نشان می‌ دهند. در واقع آنها ابتدا سعی میکنند ریشه و علّت عصبانیت خود را درک کنند، سپس خودشان را آرام میکنند تا بتوانند واکنش بهتر و سنجیده‌ تری داشته باشند.

چگونه هوش هیجانی را در یک نفر تشخیص دهیم

۴- آنها خودشان را در شرایط افراد دیگر تصور می‌ کنند

مردم همدلی کردن را دوست دارند و از آن به‌ عنوان وسیله‌ ای برای برقراری ارتباط در محیط کار استفاده می‌ کنند. در واقع همدلی، احساسی قابل پرورش است و معمولاً با فکر کردن به موقعیت یک شخص و درک کردن مشکلات او شروع میشود، اینکه خودمان را در شرایط آنها تصور کنیم، کمک میکند بتوانیم با دید بهتری به دیگران کمک کنیم و حس قدردانی را در خود افزایش دهیم.

۵- در معذرت‌ خواهی کردن پیش‌ قدم می‌ شوند

اکثر ما بعد از یک مشاجره یا سوء‌ تفاهم به‌ شدت عصبانی می‌ شویم و آن شخص را از زندگی خود کنار می‌ گذاریم تا اینکه خودش برای معذرت‌ خواهی کردن پیش‌ قدم شود. امّا اشخاصی که هوش هیجانی بالایی دارند، اجازه نمی‌ دهند احساساتشان باعث از دست رفتن دوستی یا روابط خانوادگی و کاری شود. از آنجایی که مهارت‌ های اجتماعی یکی از 4 ویژگی برتر هوش هیجانی است، افرادی که این ویژگی را دارند، سعی می‌ کنند شرایط پیش‌ آمده را برای شخص مورد نظر جبران کنند، حتی اگر این کار به معنای این باشد که اول معذرت‌ خواهی کنند. فروتنی و شجاعت معجزه می‌ کنند و باعث می‌ شوند شخص مقابل نیز نرم شود و معذرت‌ خواهی کند و در نتیجه روابط طبق روال قبلی از سر گرفته می‌ شوند.

2/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx