راهکارهای افزایش بهره وری در برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

2 comments
10 Min Read

راهکارهای افزایش بهره وری در برنامه ریزی کارهای روزانه منزل

روش های برنامه ریزی کارهای روزانه

انجام کارهای روزانه معمولاً برای کسی لذت بخش نیست، به این دلیل که بعد از مدتی به یک کار تکراری تبدیل می شود و فرد از انجام آن احساس خستگی و کلافگی می کند. علاوه بر این موضوع، نکته ی مهم تری که وجود دارد این است که باعث می شود به درستی نتوانیم به کارهای مهم تر خود در طول روز رسیدگی کنیم؛ به نوعی وقت با ارزش ما را هدر می دهد. بنابراین هیچ کس از انجام روزمره ی این کارها احساس خوشحالی نمی کند.

اما نگران نباشید برای انجام این کارها راه حل هایی وجود دارد که شما عزیزان می توانید از آن ها استفاده کنید و از وقت و زمان خود برای کارهایی که به آن علاقه دارید و برایتان با ارزش تر است ذخیره کنید. در این صورت دیگر لازم نیست به صورت مداوم تمام طول روز را فقط درگیر این کار باشید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که برای انجام کارهای روزانه ی منزل برنامه ریزی کنید. شاید تا الان فکر می کردید برنامه ریزی فقط باید برای انجام کارهای سخت و رسیدن به هدف های بلندمدت و مهم باشد، ولی باید بدانید که حتی انجام کارهای روزانه هم می تواند با یک برنامه ریزی ساده بسیار راحت تر شود و شما را از سردرگمی و یکنواختی دربیاورد و همچنین از اتلاف بی مورد وقت جلوگیری کند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار تصمیم گرفتیم در این مطلب به روش هایی بپردازیم تا با استفاده از آن بتوانید برای انجام کارهای روزانه ی خود به راحتی برنامه ریزی مناسبی انجام دهید و همچنین از استرس هایی که براثر نداشتن برنامه ریزی در طول روز برایتان به وجود می آید جلوگیری کنید تا به موفقیت فردی در زندگی دست پیدا کنید. پس در این مطلب با ما همراه باشید.

تا جایی که ممکن است کارها را خودکار کنید

تا جایی که ممکن است کارها را خودکار کنید

برای این که قادر باشید سرعت خود را در انجام کارها به حداکثر ممکن برسانید، باید بتوانید بعضی از کارها را بدون آن که زمان زیادی صرف کنید انجام دهید. یعنی با حداقل زمان ممکن از پس این کارها بربیایید. به طور مثال به جای این که قبض های خود را از طریق دستگاه های خودپرداز پرداخت کنید، می توانید از راه حل مناسب دیگری استفاده کنید تا از زمان خود به طور مناسب تری استفاده کنید. استفاده از دستگاه های خودپرداز زمان بیشتری را نسبت به روش های آنلاین در برمی گیرد و ممکن است در یک صف طولانی قرار بگیرید و همچنین مسافت زیادی را هم مجبور باشید طی کنید.

به جای این کار می توانید به راحتی با استفاده از تلفن همراهتان این کار را انجام دهید. البته این کار فقط یک مثال بود و شما باید بدانید که کارهای بسیاری را می توانید همین گونه انجام دهید و لازم نباشد که فشار زیادی را متحمل شوید. کافی است لیست کارهایی را که می توان به صورت خودکار انجام داد را یادداشت کنید، و سعی کنید تا حد امکان از این خدمات و امکانات استفاده کنید و زمان خود را به صورت محسوس افزایش دهید.

کارهایتان را دسته بندی کنید

کارهایتان را دسته بندی کنید

بهترین کاری که می توانید در طول روز انجام دهید این است که قبل از هر چیز تمام کارهای خود را دسته بندی کنید. یعنی اگر در طول روز قرار است چند کار را انجام دهید بدانید که هرکدام در کدام دسته بندی قرار می گیرد. فایده ی این کار این است که سعی می کنید کارهای هر دسته را به صورت منظم تر و سریع تر انجام دهید و راحت تر به هرکدام از آن ها رسیدگی کنید.

سایر مزایای دسته بندی کردن کارها

همچنین این کار باعث می شود تا با یک نگاه کلی تمام کارهایی را که قرار است در طول روز انجام دهید را بیابید. مثلا ممکن است در ابتدای روز تمام این دسته ها به ۵ هم نرسند، در حالی که اگر این دسته بندی نبود احساس کلافگی زیادی می کردید، استرس کارهای روزانه شما را فرا می گرفت و نمی توانستید از پس کارهای خود به راحتی بر بیایید.

مزیت دیگری که این روش دارد این است که می توانید برای آن اولویت در نظر بگیرید مثلا پخت و پز کاری است که معمولا در اولویت قرار می گیرد و شما نمی توانید این کار را از برنامه ی روزانه ی خود حذف کنید. پس می دانید اولین کاری که در طول روز باید انجام دهید این است که به فکر پختن غذاهای روزانه باشید و حتما در طول روز به این موارد فکر کنید. ولی ممکن است خرید کردن کاری نباشد که مجبور باشید در یک روز خاص انجام دهید و بتوانید آن را به روز دیگری موکول کنید. برای همین این کار در اولویت اول قرار نمی گیرد. برای این کارها حتی می توانید از اپلیکیشن هایی که برای این منظور تولید شده اند استفاده کنید که در موارد زیادی شما را در این راه یاری می کند تا به کارهای خود سرعت ببخشید و به موفقیت فردی در زندگی خود برسید.

می توانید چند کار را در یک زمان انجام دهید

می توانید چند کار را در یک زمان انجام دهید

اگر انسان هوشمندی باشید و زمان برای شما بسیار مهم باشد، قطعا می دانید که از تک تک دقایق زندگی باید بتوانید بهترین استفاده را ببرید. چون این دقایق دیگر قابل بازگشت نیستند و به هیچ وجه نمی توانید آن ها را بازیابی کنید و یا آن ها را بخرید این دقایق همان دقایقی هستند که با گذرشان فرصت زندگی را هرلحظه از شما سلب می کنند. پس پیشنهادی که به شما می کنیم این است که از زمان خود نهایت استفاده را ببرید.

شما می توانید هم زمان وقتی منتظر دم کشیدن چای هستید کتابی را آماده کنید و به مطالعه ی آن بپردازید، یا نکات مهم درسی که قرار بود حفظ کنید را در برگه ای آماده کنید و در این زمان ها از آن استفاده کنید بسیاری از کارها وجود دارند که ممکن است از شما زمان زیادی را بگیرند و قادر نباشید به طور کامل آن را کنار بگذارید و به سراغ کار دیگری بروید. ولی اگر دقت کرده باشید در بین این کارها زمان های زیادی وجود دارند که اگر بخواهید می توانید بهترین استفاده را از آن ها بکنید. با این کار خواهید دید که بعد از مدتی زمانتان به صورت شگفت انگیزی افزایش یافته است، دیگر مانند قبل از کمبود زمان رنج نمی برید و به موفقیت فردی در زندگی خود دست خواهید یافت.

درواقع زمان چیزی است که برای همه یکسان است و آن طور که فکر می کنید در حق شما کم لطفی نشده است، این بسیار اشتباه است که فکر کنید یک فرد موفق زمانش به شدت بیشتر از شماست و این شما هستید که زمان انجام هیچ کاری را ندارید. همه ی این ها برمی گردد به این که شما چگونه از زمان خود استفاده می کنید. مثلا اگر نزدیک ظهر از خواب بیدار می شوید نباید انتظار داشته باشید که مانند بقیه از پس تمام کارهای خود بر بیایید.

برای کارهای خود از دیگران کمک بگیرید

برای کارهای خود از دیگران کمک بگیرید

بعضی اوقات وجود دارد که با امتحان کردن هر روشی باز هم شما زمان لازم برای انجام یک کار را ندارید و این اصلا تعجب آور نیست. بالاخره با هر سرعتی هم که کاری را انجام دهید، قادر نخواهید بود بیشتر از یک مقدار خاص کار خود را پیش ببرید. در این اوقات بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از وقت یک انسان دیگر استفاده کنید. این کار می تواند بسیار مفید بوده و برایتان بازدهی مالی خوبی به همراه داشته باشد و شما را به موفقیت در زندگی فردی نزدیک تر نماید.

 مثلا زمانی که می توانید یک کارگر بگیرید و کار نظافت منزل را به او بسپارید و در عوض خودتان به کار اصلی خود که درآمد خوبی نیز نصیبتان می کند بپردازید. چه اشکالی دارد که این کار را انجام دهید؟! مثلا فرض کنید حقوق یک نظافتچی ساعتی ۱۰ هزار تومان است در حالی که شما در همان یک ساعت می توانید بیش از ۱۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشید. برای همین گاهی لازم است برای انجام دادن کارهایتان از یک فرد دیگر کمک بگیرید به شرطی که واقعا ارزشش را داشته باشد.

۲/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx