بجای این همه غرغر کردن، اینها را امتحان کنیم

7 comments
8 Min Read

بجای این همه غرغر کردن، اینها را امتحان کنیم

تاکنون با یک غرغرو سر و کار داشته اید؟

آیا شخص غرغرویی را که همیشه با جریانی بی‌ پایان از گفت‌ و گوهای انتقادی همراه است، می‌ شناسید؟

آیا متوجه شده‌ اید این افراد زندگی را از وجود شما می‌ مکند و لذت کار کردن و خوشی همراهی را از شما می‌ گیرند؟

همه انسانها حالت‌ های منفی دارند، نکته اینجاست که چطور آنها را تغییر دهیم. همه ما در جاده موفقیت با حالت‌ های منفی، انگل‌ های انرژی و موانع متعدد روبه‌ رو می‌ شویم؛ به همین سبب یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌ توانیم در زندگیمان انجام دهیم این است که با استفاده از روش‌ هایی که انرژی منفی را به راه‌ حل‌ های مثبت تبدیل می‌ کنند، مثبت بمانیم.

هدف، حذف همه غر زدن‌ ها نیست بلکه حذف شکایت‌ های بی‌ مورد است و هدف بزرگتر این است که شکایت‌ های قانع‌ کننده را به راه‌ حل‌ های مثبت تبدیل نماییم، با این همه هر شکایت، فرصتی است برای تغییر نکته‌ ای منفی به مثبت.

آدم‌ های نادان را میتوان با نوعی سرطان پوست موضعی مقایسه نمود، آنها پنهان نیستند، درست جلوی تو می‌ ایستند و می‌ گویند: “من اینجا هستم” در نتیجه ما می‌ توانیم به آسانی و به سرعت آنها را محو نماییم. نوع خطرناک‌ تری از سرطان وجود دارد که پیچیده و درونی است و پنهانی رشد میکند، گاهی آرام، گاهی سریع، ولی در هر صورت قابل درمان نیست، سرانجام تا جایی که بتواند پخش میشود و بدن را نابود میکند. برای یک انسان غر زدن و منفی‌ بافی کردن همانند این نوع سرطان عمل میکند.

سه ابزار برای اینکه غر نزنیم:

۱- “ولی”، فن مثبت

این راهکار ساده کمک میکند “شکایت‌ ها “را به “افکار”، “راه‌ حل‌ ها “و “عملکردهای مثبت” تغییر دهیم و این طور عمل میکند: هنگامی که تشخیص میدهیم در حال غر زدن هستیم به سادگی کلمه “ولی “را بگو و سپس فکر یا عملکردی مثبت به آن اضافه کنیم. مثال:

“میل ندارم برای رسیدن به محل کارم یک ساعت رانندگی کنم ولی سپاسگزارم که می‌ توانم رانندگی کنم و شغلی دارم.”

“از اینکه چاق شده‌ ام بیزارم ولی احساس خوبی دارم چون قصد دارم ورزش کنم و درست غذا بخورم.”

۲- باید به جای مجبور بودن بر توانایی داشتن تمرکز کنیم

اغلب اوقات شکایت می‌ کنیم و بر آنچه مجبور به انجامش هستیم، تمرکز می‌ کنیم. ما چیزهایی شبیه این می‌ گوییم: “مجبورم رانندگی کنم”، “من مجبورم این یا آن کار را انجام دهم”. به جای این کار، دیدمان را تغییر داده، تشخیص دهیم که مجبور به انجام کار نیستیم. ما توانایی انجام کار‌ها را داریم، ما توانایی زیستن را داریم.

در حالیکه بسیاری از مردم بیکارند ما توانایی رفتن به سر کار را داریم. ما توانایی رانندگی در ترافیک را داریم در حالی که بسیاری حتی ماشین ندارند یا آنقدر بیمارند که نمی‌ توانند رانندگی کنند. بر آنچه که توانایی انجامش را داریم تمرکز کنیم. به جای استرس بر نعمت‌ هایی که داریم تمرکز نماییم. بر شکرگزاری تمرکز کنیم.

بجای این همه غرغر کردن، اینها را امتحان کنیم

۳- شکایت‌ ها را به راه‌ حل‌ ها تغییر دهیم

هدف حذف شکایت‌ ها نیست بلکه حذف شکایت‌ های بدون ‌فکری است که در خدمت هدف بزرگ‌ تری نباشند و اجازه دادن به خودنمایی شکایت‌ هایی که منطقی و ارزشمندند. اولی منفی و دومی مثبت است، تفاوت در نیت است. با شکایت‌ های بی‌ مورد ما ندانسته، بر مشکلات تمرکز می‌ کنیم. با شکایت‌ های منطقی، مشکل را شناسایی و آن شکایت، ما را به یک راه‌ حل می‌ رساند و آن زمان است که هر شکایتی به فرصتی برای تغییر مثبت تبدیل خواهد شد.

ما به دو دلیل مهم غر می‌ زنیم:

ما غر می‌ زنیم چون احساس بی‌ قدرتی می‌ کنیم
ما غر می‌ زنیم چون عادتمان شده است

شرایط اقتصادی، بنیاد بسیاری از خانواده‌ ها را لرزانده و ما احساس بی‌ قدرتی می‌ کنیم و این امر ما را به عادت غر زدن هدایت میکند. بنابراین می خواهم شما را تشویق کنم روزه غر زدن بگیرید. نه به خاطر اینکه اطرافیانتان شاد‌تر می‌ شوند، که قطعاً همین طور خواهد شد، بلکه چون به شما کمک خواهد کرد شادی، آرامش، موفقیت و روابط مثبت را تجربه کنید.

۵ کاری که به جای شکایت و غر زدن می توانیم انجام دهیم

این هم پنج موردی که ما به جای غر زدن می‌ توانیم انجام دهیم. این نکات کمک خواهد کرد که بدانیم ناتوان نیستیم. ما قدرت انتخاب باور‌ها و عملکرد‌هایمان را داریم و در تمرکزمان بر مثبت به جای منفی، ایمان، قدرت و اعتماد را برای غلبه بر چالش‌ های زندگی و شناسایی راه‌ حل‌ هایی برای شکایت‌ هایمان پیدا خواهیم کرد.

بجای این همه غرغر کردن، اینها را امتحان کنیم

۱- تمرین سپاسگزاری

تحقیقات نشان میدهد هنگامی که در روز، سه موهبتی را که خدا به ما عطا کرده برشمریم میزان شادیمان بیشتر ‌شده و سبب بالا رفتن شور و اشتیاق و روحیه‌ مان میشود. همچنین از نظر فیزیولوژی، همزمانی سپاسگزار بودن و استرس داشتن، غیرممکن است. ذهنمان نمی‌ تواند همزمان دو فکر متضاد داشته باشد. اگر بر سپاسگزاری تمرکز نماییم نمی‌ توانیم منفی باشیم، همچنین می‌ توانیم با قدردانی از همکارانمان به آنها نیرو دهیم و متعهدترشان کنیم.

بجای این همه غرغر کردن، اینها را امتحان کنیم

۲- دیگران را تحسین کنیم

به جای غر زدن درباره اشتباه‌ های دیگران، بر آنچه درست انجام داده‌ اند تمرکز نماییم. آنها را تحسین کنیم تا بیشتر موفقیتشان را مشاهده کنیم. البته به خطا‌هایشان اشاره کنیم تا بتوانند یاد بگیرند و رشد کنند ولی مطمئن شویم به ازای هر یک بار انتقاد، سه بار تحسینشان کرده‌ ایم.

۳- بر موفقیت تمرکز کنیم

با خواندن یک مطلب مثبت شروع کنیم. هر شب قبل از رفتن به رختخواب یک نکته عالی درباره روزمان بنویسیم. یک مکالمه عالی، پیشرفت یا موفقیتی که به آن می‌ بالیم. بر موفقیت تمرکز کنیم و با اشتیاق، منتظر فردا و خلق موفقیت‌ های بیشتری باشیم.

۴- ر‌ها کنیم

بر اموری که قدرت تغییرشان را داریم تمرکز کنیم و چیزهایی را که ماورای کنترلمان است،‌‌ رها کنیم. از اینکه با‌‌ رها کردن کنترل، همه چیز به طریقی حل میشود، شگفت‌ زده خواهیم شد.

۵- دعا و مدیتیشن کنیم

تحقیقات علمی نشان میدهد که این تمرین روزانه، میزان استرس را کاهش میدهد، انرژی مثبت را تقویت میکند و سلامتی، سرزندگی و طول عمر را بالا میبرد. هنگامی که با میل به غر زدن روبه‌ رو شدیم یا احساس می‌ کنیم استرستان زیاد شده، مکث کنیم، در قدرت بی‌ پایان غوطه‌ ور شویم و نیرویی دوباره بگیریم.

مثبت یا منفی انتخاب با ماست” شکایت‌ ها را به راه‌ حل، نوآوری و موفقیت تبدیل نماییم”

۴.۸/۵ - (۱۰ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

7 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
7
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx