7 مرحله کلیدی برای تعیین اهداف

نظرات 3
9 دقیقه مطالعه

تعیین اهداف

اهمیت تعیین خواسته در موفقیت افراد

تعیین خواسته نقطه شروع رشد و پیشرفت فردی و رسیدن به موفقیت در زندگی است. تقریبا هر چیزی در زندگی قابل دستیابی است، اما نخست باید آن ها را مشخص کنید. روزی از یک میلیاردر نفتی به نام اچ. ال. هانت که موسس بیش از دویست شرکت بزرگ و موفق هم می باشد، در یک برنامه تلویزیونی سوال کردند که راز موفقیت خود را بیان کند.

او در جواب گفت دستیابی به موفقیت ساده است. ابتدا باید خواسته های خود را به درستی مشخص کنید. اغلب مردم هرگز این کار را انجام نمی دهند. دوم باید بهایی که باید برای آن بپردازید را مشخص نمایید و سپس تصمیم بگیرید آن بها را پرداخت نمایید. این گونه می تواند به تمام خواسته ها و موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

شفافیت یک امر حیاتی است

برای مشخص کردن خواسته ها، ابتدا از ارزش های خود شروع کنید. روشن کنید چه چیزی را باور دارید و به آن اهمیت می دهید؟ اگر در درون خود، بر روی مواردی که ارزشمند و مهم هستند کار کنید، در بیرون هم موفق خواهید شد.

اهداف شغلی خود را مشخص نمایید

به اهداف شغلی خود فکر کنید. تصور کنید می توانید یک چوب جادویی را تکان دهید و پنج سال به جلو بروید و آینده را ببینید. اکنون دوست دارید در یک، دو و پنج سال آینده در کجا باشید؟ جایگاه تان چگونه باشد؟ اگر می خواهید زندگی شغلی تان خوب و ایده آل باشد، آن چه شکلی است؟ با امروز چه تفاوت هایی دارد؟ اگر می خواهید زندگی شخصی تان بهتر باشد، روابط تان با دیگران و جایگاه اجتماعی تان چگونه است؟

اغلب افراد فعالیت های شغلی خود را با کاری آغاز می کنند که به آن ها پیشنهاد شده است. از آن به بعد هم کاری را انجام می دهند که دیگران می خواهند و از آن ها درخواست می کنند. شغل هایی را می پذیرند که به آن ها پیشنهاد می شود، از مدیران ارتقای رتبه دریافت می کنند و مدام مشغول واکنش و پاسخ به تقاضای دیگران هستند.

اما افرادی که موفق و سربلند هستند، مسیر شغلی خود را با دقت و آگاهی برنامه ریزی می کنند. آن ها جایگاه مشخصی که دوست دارند در آینده به آن برسند و میزان مهارت لازم برای رسیدن به آن اهداف را مشخص می کنند و این گونه به موفقیت در زندگی دست پیدا می کنند.

اهداف شخصی و خانوادگی خود را به طور واضح مشخص کنید

دومین اهدافی که به آن ها نیاز دارید، شخصی و خانوادگی هستند. اگر اهداف شغلی و درآمد چیزهایی هستند که باید انجام دهید، اهداف شخصی و خانوادگی نیز دلایل آن هستند. آن ها دلیل کارهای فعلی، دلیل از خواب بیدار شدن، سر کار رفتن و برقراری ارتباط هستند.

جالب است بدانید که 85 درصد شادی، نشاط و رضایت شما به روابط و افراد زندگی تان بستگی دارد. فقط 15 درصد شادی یا رضایت، به موفقیت های مادی مربوط است. هر رضایتی که از موفقیت های مادی به دست آورید، مانند دود سیگار در یک اتاق بزرگ به سرعت پراکنده و ناپدید خواهد شد.

بنابراین اهداف فردی خود را هم به طور واضح مشخص نمایید. اگر هیچ محدودیتی نداشته باشید، دوست دارید به چه سطح سلامت یا تناسب اندامی برسید؟ دوست دارید چه موضوعاتی را یاد بگیرید؟ دوست دارید به چه کشورهایی مسافرت کنید؟ چه زبان هایی را یاد بگیرید؟ چه کمک ها و فعالیت های انسان دوستانه ای داشته باشید؟

تعیین اهداف

فرآیند هفت مرحله ای تعیین اهداف

در این جا به شما دوستان عزیز سایت پرورش افکار یک فرآیند هفت مرحله ای را معرفی می کنیم که با استفاده از آن می توانید برای تعیین اهداف زندگی و دستیابی به آن ها استفاده کنید. مطمئن باشید این فرآیند قدرتمند، ثابت شده و عملی است.

1 – ابتدا خواسته خود را به دقت مشخص نمایید

سعی کنید در تعیین اهداف خود کاملا دقیق باشید. به اشتباه نگویید می خواهم ثروتمند باشم، می خواهم شادتر باشم. می خواهم سالم باشم. می خواهم به سفر بروم. هیچ کدام از این ها هدف نیستند. آرزو، توهم و خیال پردازی هستند. بنابراین تعیین اهداف باید شفاف و دقیق باشد.

2 – اهداف خود را روی کاغذ بنویسید

جالب است بدانید که تنها سه درصد افراد بالغ، اهداف مکتوب و برنامه هایی دقیق برای دستیابی به آن ها دارند و درآمد آن ها نیز به طور متوسط 10 برابر افرادی است که اهداف مکتوب و برنامه های مشخص دارند.

3 – برای اهداف خود مدت زمان مشخصی تعیین کنید

یک تاریخ مشخص برای دستیابی به هدف تان مشخص نمایید. اگر هدف تان بزرگ است، چند مهلت فرعی هم برای آن ها تعیین نمایید.

4 – از اهداف تان یک لیست تهیه کنید

هر کاری که برای رسیدن به اهداف تان به ذهنتان خطور می کند را روی کاغذ یادداشت نمایید و به فهرست خود اضافه کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید تا فهرست شما کامل شود.

5 – فهرست خود را مرتب نمایید

یک چک لیست از کارهای مهم و ضروری تهیه کنید، و سپس ترتیب انجام آن ها را مشخص نمایید. چه کاری را باید در مرحله ی اول، دوم و یا سوم انجام دهید؟ فهرست کارها و فعالیتی که در چک لیست آمده همان برنامه ی کار شما می باشد.

6 – بر اساس برنامه عمل کنید

هر کاری می توانید انجام دهید، ولی سریعا اقدام کنید. برداشتن اولین قدم سخت ترین مرحله است. می گویند سخت ترین کار، کاری است که هرگز آن را شروع نکنید.

7 – هر روز برای دستیابی به مهم ترین اهداف تان کاری انجام دهید

سعی کنید هفت روز هفته و سی روز ماه را به کار کردن اختصاص دهید. هرگز نگذارید روزی سپری شود که در آن حداقل یک گام به سوی اهداف مهم خود برنداشته اید.

10 مورد از اهداف خود را انتخاب کنید

10 مورد از اهداف خود را انتخاب کنید

کاغذی بردارید و بالای آن واژه اهداف و تاریخ امروز را بنویسید. سپس 10 هدفی که می خواهید در دوازده ماه آینده به آن ها برسید را مشخص کنید. می توانید برای یک روز، یک هفته، یا کل دوازده ماه هدف داشته باشید؛ اما مطمئن شوید که دستیابی به همه ی آن ها در طول یک سال امکان پذیر است.

وقتی ده مورد از اهداف خود را یادداشت کردید، از خودتان بپرسید که اگر بتوانید در مدت 24 ساعت به هریک از اهداف این فهرست دست پیدا کنید، کدام یک مثبت ترین اثر را بر زندگی شما خواهد داشت؟ این مورد را به بزرگ ترین هدف، نقطه کانونی و اصل نظام بخش زندگی تان تبدیل نمایید. ناپلئون هیل می گوید: «افراد وقتی شروع به پیشرفت می کنند که به مرحله ی وضوح هدف رسیده باشند». به همین خاطر است که 85 درصد میلیونرهای خودساخته یک هدف مشخص و انگیزاننده دارند که هر روز روی آن کار می کنند. شما هم برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید این کار را انجام دهید.

نتیجه گیری

بنابراین نتیجه می گیریم که هدفمند بودن زندگی نقطه شروع تمام موفقیت های بزرگ است، و شما هر چه بیشتر کارهای سیستماتیک و برنامه ریزی شده بیشتری برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده انجام دهید، سریع تر به خواسته های خود و موفقیت در زندگی خواهید رسید. پس هر چه زودتر هدفی که بیشترین تاثیر مثبت را بر زندگی تان دارد مشخص کنید، برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید و هر روز تا زمان دستیابی به موفقیت در زندگی روی آن کار کنید. آن برنامه ریزی کنید و هر روز تا

4.8/5 - (42 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx