خودشناسی و تصمیم‌ گیری موثر

نظرات 10
8 دقیقه مطالعه

خودشناسی و تصمیم‌ گیری موثر

مهارت تصمیم گیری موثر توسط قانون جذب

ما در هر حوزه‌ای که فعالیت کرده باشیم، دارای هر علایقی که باشیم یا هر پروژه‌ ای را که به اتمام برسانیم، به هر حال در دنیایی زندگی می‌ کنیم که اصل مهم موفقیت در تجارت آن برقراری ارتباطات است. در یک کسب و کار ما همواره با همکاران، مراجعان و مشتریان بالقوه تعامل داریم. روابط و تعاملات ما با دیگران در زندگی شخصی ما بارزتر است و مهم تر از همه اینست که ما با خودمان مراوده داریم. تا به حال به این فکر کردید که چطور با دیگران رابطه برقرار کنیم که موثرتر و کارآمدتر باشند.
در تمامی لحظات زندگی ما در حال تصمیم گیری هستیم. در زندگی شخصی و زندگی کاری با اخذ تصمیمات گوناگونی روبروییم که همگی بر زندگی ما اثر می گذارند. حالا ما برای اخذ تصمیمات به چه معیارهایی توجه می کنیم و هنگامی که می‌ خواهید تصمیماتمان را مورد ارزیابی قرار دهیم، به چه مسائلی توجه می کنیم؟ تصمیم‌ گیری و روابط ما با دیگران کاملاً به یکدیگر مربوطند. اگر بخواهیم تصمیماتی بگیریم که با ارزش ها و اهدافمان موافق باشند و انتظارات ما را برآورده کنند، باید از خودمان شناخت کافی داشته باشیم و نیروهای درونی‌ مان را بشناسیم.

وقتی که اتفاقات بدی رخ می د‌هند و زندگی به ما سخت می گیرد، اجازه خواهیم داد که ارتباطمان با درون و منابع الهام بخش درونی مان قطع شود. آن وقت است که رنج می کشیم و کارهایمان درست پیش نمی روند. اما اگر بخواهیم بر زندگی خود و دیگران تأثیر مثبتی بگذاریم و آنطور زندگی کنیم که شایسته ماست، باید وقت صرف کنیم و تلاش کنیم تا نیروی درونی مان را رشد دهیم تا بتوانیم به کمک آن با انرژی بالا و خلاقیت، تصمیماتی مناسب اتخاذ کنیم.

خودشناسی و تصمیم‌ گیری موثر

پرورش نیروی درون

حالا ما چطور این ارتباط و نیروی درونی را پرورش بدهیم؟ چطور آن را تقویت کنیم؟ همگی ما باید از معلمان و مربیانمان درس بگیریم تا بتوانیم با انجام کارهایی ساده این ارتباط و کنیم. زمانیکه توانستیم با درونمان ارتباط موثری برقرار کنیم، خواهیم توانست بهتر تصمیم بگیریم و این تدابیر مناسب بر کیفیت روابط ما با دیگران اثر گذارند. معمولاً وقتی ما این نیروی درونی پرورش می دهیم، بهتر می توانیم از ملزومات مدیریت آن موقعیت آگاه شویم.
علاوه بر این بهتر می توانیم با مشکلات روبرو شویم و آنها را حلشان کنیم. با وجود این ارتباط درونی، دورنمای بهتر و شفاف‌ تری از موقعیت‌ ها پیش رویمان قرار می گیرد که با وجود آن می توانیم با ابتکار و خلاقیت آن را به پیش ببریم. زمانیکه که می خواهیم تصمیمی بگیریم، گزینه‌ های متعددی جلوی روی ماست، اما به نظر من بهترین انتخاب ، آن است که توانایی‌ های ما را افزایش دهد و به خود ما، دیگران و آنهایی که در جهت تحقق اهداف یک مجموعه و ارتقای آن می‌ کوشند، آزادی عمل بیشتری بدهد. چند فاکتور وجود دارد که توجه به آنها هنگام انتخاب گزینه‌ های پیش‌ رو، مفید است:

خلاقیت

یک انتخاب خوب ما را به خلاقیت و نوآوری تشویق می نماید و باعث می شود که به دنبال راه‌ حل‌های پنهان برویم. علاوه بر این احساس خوبی هم به ما دست می دهد چرا که درمی یابید روحیه نوآوری مان تقویت شده است و از این رو رضایت مند خواهیم بود.

امنیت و سلامت

وقتی که می خواهیم تصمیمی اتخاد کنیم، باید آینده نگر نیز باشیم و مشاهد کنیم که تأثیر آن روی ما ، همکارانمان و نسل آینده چیست؟ پیشنهاد این آینده‌ نگری را نداریم و به اثرات طولانی‌ مدت یک تصمیم توجه نمی‌ کنیم و اغلب تصمیماتی اتخاذ می‌ کنیم که در کوتاه‌ مدت اثربخش هستند، اما تبعات آن در طولانی‌ مدت روشن و شفاف نیست.

خودشناسی و تصمیم‌ گیری موثر

فرصت‌ ها و اهداف

آیا اگر این گزینه را انتخاب کنیم، باز هم به فرصت‌ های گوناگون دسترسی خواهیم داشت؟ آیا می تواند فرصت‌ های بیشتری برایمان فراهم کند؟ آیا علاوه بر اینکه نیازهای احساسی ما را تأمین می نماید، در نیل به اهداف شغلی هم موثر خواهد بود؟

نتیجه

اگر تصمیمی که گرفته ایم، روند سخت و دشواری پیش‌ رو داشته باشد، فقط یک چیز می‌ تواند ما را به ادامه راه تشویق کند، اینکه بدانیم پس از تلاش و کوشش فراوان به نحو احسن نتیجه خواهیم گرفت (قانون جذب). این انگیزه باعث خواهد شد که اعتماد به نفس ما بالا رود و انرژی موجود در سیستم نیز افزایش می یابد.

ارتباطات

گاهی اوقات ما در کارمان تک و تنها هستیم. ممکن است دیگران ما را تنها بگذارند یا خودمان احساس کنیم خیلی تواناییم و کمک دیگران را رد کنیم. اما بدانیم که اگر با همکاران و دیگر منابع آگاه، ارتباط داشته باشیم و تصمیمی اتخاذ کنیم که این ارتباطات موثر، برقرار شوند و دوام داشته باشند، تصمیم خلاق و عاقلانه‌ ای گرفته‌ ایم.

رضایت

وقتی که در پایان روز تصمیمات‌ مان را مرور می‌ کنیم، خوشحال می شویم و از اینکه این‌ چنین مدیری هستیم، به خود می‌ بالیم. یا اینکه سر در گم و عصبی خواهیم شد. چرا که کارها مثل کلاف سردرگمی به نظر می آیند؟ اگر گزینه دوم صحیح است، باید حتماً در تصمیماتمان تجدید نظر کنیم.

خودشناسی و تصمیم‌ گیری موثر

احساس و نیروی درون

تصمیماتی که ارتباط ما با نیروی درونی و هسته اصلی وجودمان را تقویت می کنند، تصمیماتی هستند که بهترین نتایج را به دنبال خواهند داشت. تصمیماتی که ویژگی‌ های بالا را داشته باشند، خلاقیت ما راتقویت کنند، به کارهای مفید با اثرات سازنده طولانی مدت منجر شوند و به ما و همکارانمان رضایت و آرامش خاطر هدیه کنند، بهترین هایی هستند که پیش‌ روی ما هستند. این گزینه‌ ها خالق انرژی هستند و آن را هدر نمی‌ دهند.

ما با اتخاذ آنها به آسودگی و آرامش می رسیم، چرا که می‌ دانیم نتیجه هر چه که باشد، از سخت‌ کوشی، درایت و دوراندیشی ما سرچشمه گرفته است. ما خودمان نگارنده سطرهای دفتر زندگی شخصی و شغلی‌ مان هستیم. البته هر کدام‌ مان در معرض انواع فشارها ، قدرت‌ ها و جبرهایی هستیم که تاریخ بر ما تحمیل می‌کند. اما در عوض صاحب درایت و خلاقیت هستیم. این هنر را داریم که با دیگران ارتباط برقرار کنیم. این نیروها من و شما را یاری می‌ کنند که کشتی زندگی‌ مان را در این جریان زندگی هدایت کنیم. جریانی که گاهی بسیار متلاطم و خطرناک است.

فردریک داگلاس یکی از سیاه‌ پوستانی بود که قبل از جنگ داخلی آمریکا برای نهضت آزادی سیاهپوستان و مبارزه با بردگی فعالیت می‌ کرد. این سخنران و مبارز مشهور می‌ گوید: حقیقت وجودتان را بشناسید و در عین حال عمل کنید و دست به کار شوید. برای نیل به آنچه می دانید راست و حقیقت است، خطر کنید.

3/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

10 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
10
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx